Рішення
від 04.08.2023 по справі 927/742/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

04 серпня 2023 року м. Чернігівсправа № 927/742/23

Господарський суд Чернігівської області у складі судді Моцьора В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження господарську справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Кононівський елеватор"

пл. Павленківська, 24, м. Полтава, 36014

e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Рудівка-Агро"

вул. Прибережна, 20, с. Рудівка, Прилуцький район, Чернігівська область, 17570

e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_2

предмет спору: про стягнення 412 915,85 грн заборгованості

без повідомлення (виклику) сторін

Товариством з обмеженою відповідальністю "Кононівський елеватор" подано позов до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рудівка-Агро" про стягнення 412 915,85 грн боргу.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору складського зберігання сільськогосподарської продукції №1-419/ЛНВ/СК від 03.12.2022 в частині своєчасної та повної оплати за надані позивачем послуги.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 31.05.2023 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою господарського суду від 07.06.2023, після усунення позивачем недоліків, було прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) сторін. Відповідно до ст.165,166,167,251 ГПК України вказаною ухвалою учасникам справи встановлено строк для надання відзиву на позовну заяв, відповіді на відзив, заперечень.

Копії ухвали суду від 07.06.2023 були направлені 07.06.2023 позивачу та відповідачу на адреси, які зазначені позивачем у позовній заяві.

Позивач 12.06.2023 отримав ухвалу суду від 07.06.2023, відповідач - 28.06.2023, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

У встановлений строк на адресу суду від учасників справи не надходило належно оформленого клопотання про розгляд справи у судовому засіданні, з повідомленням сторін, відповідно до ст. 252 ГПК України.

Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позов у встановлений строк.

Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Оскільки відповідач не подав відзив у встановлений судом строк, справа вирішується за наявними у ній матеріалами.

Згідно зі ст.248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі, зокрема, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Встановивши обставини справи, зміст спірних правовідносин, дослідивши та оцінивши подані докази, розглянувши подані документи, суд встановив.

03.12.2022 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Кононівський елеватор" (надалі - Зерновий склад, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Рудівка-Агро" (надалі - Поклажодавець, відповідач) укладено договір складського зберігання сільськогосподарської продукції №1-419/ЛНВ/СК (надалі - договір), за умовами якого Поклажодавець передає Зерновому складу сільськогосподарську продукцію, а Зерновий склад зобов`язаний прийняти її на зберігання на умовах, визначених цим договором.

Відповідно до п.1.4 договору продукція передається Поклажодавцем на зберігання і приймається зерновим складом за адресою: 17584, Чернігівська обл., Прилуцький район, с. Линовиця, вул. Незалежності, буд. 18.

При надходженні продукції на зберігання Зерновий склад одержує від власника продукції наступні документи: товарно-транспортну накладну за формою №1-ТН (п. 2.15.1 договору)

За умовами п.3.1.2 договору Зерновий склад у підтвердження прийняття продукції на зберігання видає Поклажодавцю складські документи.

Зерновий склад зобов`язаний зберігати зерно протягом строку. встановленого п. 8.1 даного договору (п. 3.1.8 договору).

Згідно з п.3.2.3 договору Поклажодавець зобов`язаний своєчасно розрахуватися за надані йому послуги та відшкодувати вартість бланків паперових складських документів.

Відповідно до п. 3.2.4 договору Поклажодавець протягом 5-х робочих днів з часу отримання акту виконаних робіт зобов`язаний підписати його (оформити належним чином) та повернути Зерновому складу. В разі наявності вмотивованих зауважень до акту виконаних робіт Поклажодавець зобов`язаний повідомити Зерновий склад про це в письмовій формі протягом 5-х робочих днів з моменту отримання акту виконаних робіт. В разі неотримання оформленого 9підписаного) Акту виконаних робіт або письмових зауважень до нього - Акт виконаних робіт вважається прийнятим (погодженим) Поклажодавцем і підлягає оплаті.

Згідно з п.4.3 договору розрахунок наданих послуг при прийманні зерна проводиться у підрахунку вартості послуг, визначеному в реєстрах на приймання зерна ф.ЗХС-3, ф.ЗХС-4 до залікових кондицій. На основі реєстрів ф.ЗХС-3, ф.ЗХС-4 оформлюється Акт виконаних робіт.

Відповідно до п.6.1-6.7 договору:

Перелік послуг. які надаються Зерновим складом, а також їх вартість визначаються в тарифах, що затверджуються виконавчим органом Зернового складу та є додатком №1 до цього договору. Інформація про послуги та тарифи Зернового складу оприлюднюються також шляхом їх розміщення на відповідних інформаційних стендах Зернового складу;

Підписанням цього договору Поклажодавець погоджується з тим, що перелік та/або вартість послуг можуть бути змінені. Порядок зміни переліку та/або вартості послуг, визначаються договором;

Підписанням цього договору Поклажодавець засвідчує, що він ознайомлений з переліком послуг Зернового складу, тарифами та погоджується вважати їх обов`язковими до застосування до відносин, які виникли на підставі цього договору;

Оплата послуг Зернового складу здійснюється Поклажодавцем за тарифами, що діють у період отримання відповідної послуги. Нарахування послуг за сушіння та доробку проводиться Зерновим складом до залікових кондицій згідно розділу 3 реєстрів ЗХС-3, ЗХС-4;

Оплата послуг Зернового складу здійснюється Поклажодавцем у грошовій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Зернового складу або/та, за додатковим узгодженням сторін, шляхом передачі Зерновому складу частини продукції, яка очищена від відходів та побічного продукту та відповідає вимогам державних стандартів України (ДСТУ, ГОСТ) у термін, визначений п. 6.7 даного договору;

Оплата послуг Зернового складу може бути здійснена у вигляді попередньої оплати, з послідуючим остаточним перерахунком;

Послуги Зернового складу повинні бути оплачені Поклажодавцем протягом 5-ти робочих днів з дня одержання виставленого Зерновим складом рахунку, який надсилається Поклажодавцю поштою рекомендованим або цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення поштового відправлення, чи надається уповноваженому представнику Поклажодавця під розпис або доставляється Поклажодавцю будь-яким іншим способом, що свідчить про вручення. Сторони домовились, що рахунок на оплату може бути оформлений в електронному вигляді за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.

Згідно з п. 6.11, 6.12 договору факт виконання послуг за цим договором підтверджується наданими Актами здачі-приймання виконаних робіт, які Поклажодавець або його уповноважена особа повинна підписувати та отримувати під розпис на Зерновому складі кожний місяць протягом всього терміну зберігання.

Для підписання та отримання акту здачі-приймання виконаних робіт Поклажодавець або його уповноважений представник зобов`язаний з`являтись на Зерновий склад кожний місяць не пізніше 3 (третього) числа м`ясця, підписати та отримати акт здачі-приймання виконаних робіт. В разі неотримання зазначеного акту здачі-приймання виконаних робіт у зазначений термін та/або його не підписання без зауважень, акт здачі-приймання виконаних робіт вважається погодженим Поклажодавцем, а роботи прийняті без зауважень.

За умовами п. 8.1 договору строк зберігання продукції - 30.06.2023.

Договір набирає чинності з моменту його укладання і діє до виконання сторонами своїх зобов`язань (п.9.1 договору).

На виконання умов договору 29.12.2022 сторонами підписано акт надання послуг №04/41 на суму 412 795,85грн та акт надання послуг №04/42 на суму 120,00грн.

Тобто, загальна вартість наданих позивачем відповідачу послуг по договору становить 412 915,85грн.

Позивач виписав рахунки на оплату №04/41 від 29.12.2022 на суму 412 795,85грн та №04/42 від 29.12.2022 на суму 120,00грн.

Як зазначає позивач, рахунки відповідачем оплачені не були.

13.04.2023 позивач направив на адресу відповідача претензію №96 з вимогою протягом 10 робочих днів з дати отримання цієї претензії сплатити заборгованість по договору на загальну суму 412 915,85грн, що підтверджується накладною №1758400084967.

Відповідач отримав претензію 21.04.2023, про що свідчить інформація із сайту Укрпошти.

10.05.2023 позивач супровідним листом №102 ВІД 10.05.2023 повторно направив на адресу відповідача рахунки на оплату №04/41 від 29.12.2022 на суму 412 795,85грн та №04/42 від 29.12.2022 на суму 120,00грн з проханням оплатити рахунки протягом 5 робочих днів з дня їх одержання, що підтверджується накладною №1758400087176.

Відповідач отримав рахунки 13.05.2023, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідач відповіді на претензію не надав, заборгованість за послуги по договору у сумі 412 915,85грн не оплатив, що стало підставою для звернення позивача з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до ст.ст. 11, 629 Цивільного кодексу України договір є однією з підстав виникнення зобов`язань та є обов`язковим для виконання сторонами.

Судом встановлено, що договір складського зберігання сільськогосподарської продукції №1-419/ЛНВ/СК від 03.12.2022 підписаний сторонами, скріплений печатками сторін, що свідчить про набрання ним чинності.

Із змісту договору вбачається, що на його підставі між сторонами виникли правовідносини зберігання.

Відповідно до ч.1 ст. 936 ЦК України за договором зберігання одна сторона (зберігач) зобов`язується зберігати річ, яка передана їй другою стороною (поклажодавцем), і повернути її поклажодавцеві у схоронності.

Відповідно до ч.1 ст. 957 ЦК України за договором складського зберігання товарний склад зобов`язується за плату зберігати товар, переданий йому поклажодавцем, і повернути цей товар у схоронності.

Згідно з ч. 1 ст.946 ЦК України плата за зберігання та строки її внесення встановлюються договором зберігання.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач належним чином виконав свої зобов`язання за договором, прийняв від поклажодавця на зберігання сільськогосподарську продукцію. Письмових зауважень відповідача до виконаних робіт матеріали справи не містять.

Відповідно до ст.525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Пунктом 6.7 договору сторони дійшли згоди, що послуги Зернового складу повинні бути оплачені Поклажодавцем протягом 5-ти робочих днів з дня одержання виставленого Зерновим складом рахунку.

Із долучених судом до матеріалів справи доказів випливає, що на адресу відповідача направлено два рахунки на оплату послуг по договору, а саме: №04/41 від 29.12.2022 на суму 412 795,85грн та №04/42 від 29.12.2022 на суму 120,00грн.

Отже, вказані рахунки є підставою для оплати вартості послуг за зберігання сільськогосподарської продукції.

Матеріалами справи підтверджується, що відповідачем не виконано зобов`язання по договору, не сплачено в обумовлені строки вартість послуг за зберігання сільськогосподарської продукції.

Таким чином, заборгованість відповідача становить 412 915,85грн.

Відповідно до ч.1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно зі ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Стаття 129 Конституції України відносить до основних засад судочинства змагальність сторін.

За загальним правилом обов`язок доказування певних обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини. Обов`язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення. Це стосується позивача, який повинен доказати факти, на підставі яких пред`явлено позов, а також відповідача, який має можливість доказувати факти, на підставі яких він будує заперечення проти позову.

Відповідно до положень ст. 76 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно з ч.1 ст.79 Господарського процесуального кодексу України, наявність обставин, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Відповідно до ч.1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідач відзив на позовну заяву та докази щодо належного виконання ним своїх зобов`язань по договору суду не надав.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю у сумі 412 915,85грн.

Згідно з п.5 ч.1 ст. 237 ГПК України при ухваленні рішення суд вирішує питання, зокрема, про розподіл між сторонами судових витрат.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем за подання даного позову до суду відповідно до платіжної інструкції від 22.05.2023 №1153 сплачено 6 193,74грн судового збору.

За таких обставин, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір у сумі 6 193,74грн.

Керуючись ст. 123, 129, 233, 238, 241, 247, 248, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Рудівка-Агро" (вул. Прибережна, 20, с. Рудівка, Прилуцький район, Чернігівська область, 17570, код ЄДРПОУ 37984852) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Кононівський елеватор" (пл. Павленківська, 24, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 32284263) 412 915,85грн заборгованості за послуги зберігання та 6 193,74грн витрат зі сплати судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили у строк та в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в строк, встановлений ст.256 Господарського процесуального кодексу України та в порядку, передбаченому ст.257 Господарського процесуального кодексу України.

Вебадреса Єдиного державного реєстру судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.

Суддя В.В. Моцьор

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення04.08.2023
Оприлюднено07.08.2023
Номер документу112634723
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань зберігання

Судовий реєстр по справі —927/742/23

Судовий наказ від 28.08.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Моцьор В.В.

Рішення від 04.08.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Моцьор В.В.

Ухвала від 07.06.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Моцьор В.В.

Ухвала від 31.05.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Моцьор В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні