КОМСОМОЛЬСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 534/508/23
Провадження № 2/534/117/23
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 серпня 2023 року м. Горішні Плавні
Комсомольський міський суд Полтавської області в складі головуючого судді Куц Т.О., з участю секретаря судового засідання Хвіст Т.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до ТОВ «Аліна» про припинення трудових відносин,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Аліна» про припинення трудових відносин. Позов мотивовано тим, що вона з 15.06.2015 була прийнята на роботу до ТОВ «Аліна» на посаду медичної сестри стоматологічного кабінету. З листопада 2019 діяльність товариства фактично зупинена, виплата заробітної плати припинена з вересня 2019. На даний момент посадові обов`язки вона не виконує, заробітна плата їй не нараховується та не виплачується. 03.03.2023 вона направила останню заяву про звільнення з посади за власним бажанням, дана заява була направлена поштою рекомендованим листом на юридичну адресу однак конверт із вкладенням повернутий у зв`язку з відсутністю адресата за вказаною адресою. Таким чином, вона не має іншої можливості припинити трудові відносини інакше ніж за рішенням суду.
Ухвалою суду відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Позивачка в судове засідання не з`явилась, направила до суду заяву про розгляд справи у її відсутність.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про розгляд спрнави повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
При розгляді справи судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що згідно трудової книжки серія НОМЕР_1 виданої на ім`я ОСОБА_1 , остання 15.06.2015 прийнята на роботу в ТОВ «Аліна» на посаду медичної сестри стоматологічного кабінету (а.с.8).
Відповідно до постанови про залучення до провадження як потерпілого від 03.04.2020 ОСОБА_1 було залучено до кримінального провадження внесеного до ЄРДРС за № 1201917008000085 від 21.11.2019 як потерпілого у справі щодо невиплати заробітної плати посадовими особами ТОВ «Аліна» (а.с.12).
Відповідно до статей3,221,231 КЗпП Українив порядку передбаченомуглавою XV цього Кодексу, підглядають розглядові індивідуальні трудові спори працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої приналежності, у тому числі членів кооперативів, їх об`єднань, членів кооперативних сільськогосподарських підприємств, членів інших громадських організацій, які перебувають з ними в трудових відносинах, членів селянських (фермерських) господарств, які працюють за трудовим договором із фізичними особами. Устатті 232 КЗпП Українивизначено, які трудові спори безпосередньо розглядаються в судових і, як правило, це спори про звільнення, і спори про відмови у прийнятті на роботі.
Згідност. 43 Конституції Україникожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Розглядаючи справи, пов`язані із застосуванням даної норми, Конституційний Суд України у рішеннях від 07.07.2004 року № 14-рп/2004, від 16.10.2007 року № 8-рп/2007 та від 29.01.2008 року № 2-рп/2008 зазначав, що визначенестаттею 43 Конституції Україниправо на працю Конституційний Суд України розглядає як природну потребу людини своїми фізичними і розумовими здібностями забезпечувати своє життя. Це право передбачає як можливість самостійно займатися трудовою діяльністю, так і можливість працювати за трудовим договором чи контрактом.
Свобода праці передбачає можливість особи займатися чи не займатися працею, а якщо займатися, то вільно її обирати, забезпечення кожному без дискримінації вступати у трудові відносини для реалізації своїх здібностей. За своєю природою право на працю є невідчужуваним і по суті означає.. забезпечення саме рівних можливостей кожному для його реалізації.
Аналогічні положення містяться в Європейській соціальній хартії (переглянута) від 03.05.1996 (ратифікована Україною 14.09.2006). Так, ст. 1 Хартії визначає що з метою забезпечення ефективного здійснення права на працю сторони зобов`язуються: визнати однією зі своїх найголовніших цілей і одним зі своїх найголовніших обов`язків досягнення та підтримання якомога високого і стабільного рівня зайнятості, маючи на меті досягнення повної зайнятості; ефективно захищати право працівника заробляти собі на життя професією, яку він вільно обирає; створювати безкоштовні служби працевлаштування для всіх працівників або забезпечувати їхнє функціонування; забезпечувати належну професійну орієнтацію, підготовку та перекваліфікацію або сприяти їм.
Відповідно до п. 4 ч.1ст. 36 КЗпП Українипідставою припинення трудового договору є розірвання трудового договору з ініціативи працівника. Відповідно дост. 38 КЗпП України, працівник має право розірвати трудовий, договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні. У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною з інвалідністю; догляд за хворим членом сім`ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю І групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.
Стаття 47 КЗпП Українипередбачає обов`язок власника або уповноваженого ним органу провести розрахунок з працівником і видати йому трудову книжку. Так, власник або уповноважений ним орган зобов`язаний в день звільнення видати працівнику належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені устатті 116 цього КЗпП України.
Згідно роз`яснень викладених уПостанові пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5та листа Верховного Суду України від 01.01.2012 року, встановлення факту припинення дії трудового договору пов`язується з подальшим вирішенням спору про право, а тому питання припинення трудових відносин із роботодавцем має вирішуватися в порядку цивільного судочинства в позовному провадженні.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем порушене право позивача на звільнення з роботи з ініціативи працівника, передбачене ч. 1ст. 38 КЗпП України, оскільки не розгляд заяви про звільнення є порушенням її права щодо вільного вибору праці, а тому позов підлягає задоволенню.
Згідност. 141 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача 1073,60 грн у відшкодування витрат по сплаті судового збору.
На підставі викладеного, згідно ст. ст.38,221,231,232 КЗпП України, керуючись ст. ст.5,10-13,19,76-82,141,258,259,264,265,273 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Припинити трудові відносини між товариством з обмеженою відповідальністю «Аліна» та ОСОБА_1 на підставі ч. 1 ст. 38 КЗпП.
Стягнути з товариством з обмеженою відповідальністю «Аліна» на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073,60 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Полтавського апеляційного суду через Комсомольський міський суд Полтавської області.
Повне ім`я позивача: ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ;Повне ім`я відповідача:Товариство з обмеженою відповідальністю «Аліна», адреса: Полтавська область, м. Горішні Плавні, вул. Молодіжна, 6 кв. 17 .
Суддя Т.О.Куц
Суд | Комсомольський міський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 01.08.2023 |
Оприлюднено | 07.08.2023 |
Номер документу | 112635924 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них |
Цивільне
Комсомольський міський суд Полтавської області
Куц Т. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні