ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 серпня 2023 року Справа № 160/7491/23 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ількова В.В.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу №160/7491/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Форест Про Груп" до відповідача 1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, відповідача 2: ДПС України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,-
УСТАНОВИВ:
І. ПРОЦЕДУРА
Товариство з обмеженою відповідальністю "Форест Про Груп" звернулись до Дніпропетровського окружного адміністративного судуз позовною заявою до відповідача 1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, відповідача 2: ДПС України та просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних рішення:
№ 7468039/43974475 від 14.10.2022 про відмову в реєстрації податкової накладної №18 від 12.10.2021;
№ 7468040/43974475 від 14.10.2022 про відмову в реєстрації податкової накладної №19 від 13.10.2021;
№ 7515735/43974475 від 27.10.2022 про відмову в реєстрації податкової накладної №42 від 26.10.2021;
№ 8208112/43974475 від 03.02.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 12.01.2022;
№ 8085079/43974475 від 16.01.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 16.08.2022;
№ 8208111/43974475 від 03.02.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 12.08.2022;
№ 7525136/43974475 від 28.10.2022 про відмову в реєстрації податкової накладної №44 від 27.10.2021;
№ 7599966/43974475 від 10.11.2022 про відмову в реєстрації податкової накладної №56 від 03.11.2021;
№ 7599963/43974475 від 10.11.2022 про відмову в реєстрації податкової накладної №57 від 03.11.2021;
№ 7599965/43974475 від 10.11.2022 про відмову в реєстрації податкової накладної №61 від 05.11.2021;
№ 7557598/43974475 від 03.11.2022 про відмову в реєстрації податкової накладної №45 від 28.10.2021;
№ 7557597/43974475 від 03.11.2022 про відмову в реєстрації податкової накладної №47 від 29.10.2021;
№ 7557595/43974475 від 03.11.2022 про відмову в реєстрації податкової накладної №48 від 29.10.2021;
№ 7557594/43974475 від 03.11.2022 про відмову в реєстрації податкової накладної №49 від 29.10.2021;
№ 7557596/43974475 від 03.11.2022 про відмову в реєстрації податкової накладної №50 від 29.10.2021;
№ 7599964/43974475 від 10.11.2022 про відмову в реєстрації податкової накладної №58 від 04.11.2021;
№ 7653030/43974475 від 17.11.2022 про відмову в реєстрації податкової накладної №60 від 12.11.2021;
№ 8223472/43974475 від 07.02.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної №62 від 08.12.2021;
№ 8236409/43974475 від 08.02.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної №63 від 13.12.2021;
зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, подані Товариством з обмеженою відповідальністю «Форест Про Груп» фактичною датою їх подання: податкову накладну № 18 від 12.10.2021 року; податкову накладну № 19 від 13.10.2021 року; податкову накладну №42 від 26.10.2021 року; податкову накладну № 1 від 12.01.2022 року; податкову накладну № 2 від 16.08.2022 року; податкову накладну № 1 від 12.08.2022 року; податкову накладну № 44 від 27.10.2021 року; податкову накладну № 56 від 03.11.2021 року; податкову накладну № 57 від 03.11.2021 року; податкову накладну № 61 від 05.11.2021 року; податкову накладну № 45 від 28.10.2021 року; податкову накладну №47 від 29.10.2021 року; податкову накладну № 48 від 29.10.2021 року; податкову накладну № 49 від 29.10.2021 року; податкову накладну № 50 від 29.10.2021 року; податкову накладну № 58 від 04.11.2021 року; податкову накладну № 60 від 12.11.2021 року; податкову накладну № 62 від 08.12.2021 року; податкову накладну № 63 від 13.12.2021 року;
стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Форест Про Груп» понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 25498,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області, та в сумі 25 498,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України.
Ухвалою суду від 14.04.2023 року відкрито провадження в адміністративній справі №160/7491/23, та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку положень ст. 262 КАС України.
Ухвалою суду від 14.04.2023 року витребувано у відповідача 1,2 додаткові докази по справі, а саме:
- оскаржувані рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, ГУ ДПС у Дніпропетровській області про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних спірних податкових накладних поданих позивачем;
- податкові накладні;
- квитанції №1 та №2;
-пояснення товаристваразом із додатками;
- скарги товариства та рішення податкового органу (за наявності)та іншій наявні докази щодо суті спору.
04.05.2023 року позивачем через підсистему Електронний суду подана письмова відповідь на відзив відповідача.
04.05.2023 року відповідачем 1 подано відзив на позовну заяву позивача.
04.05.2023 року відповідачем 2 подано відзив на позовну заяву позивача.
04.05.2023 року позивачем через підсистему Електронний суду подана письмова відповідь на відзив відповідача.
Ухвалою суду від 13.06.2023 року продовжено строк розгляду адміністративної справи №160/7491/23 до 13.07.2023 року.
Ухвалою суду від 10.07.2023 року продовжено строк розгляду адміністративної справи №160/7491/23 до 10.08.2023 року.
Приписами статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Отже, рішення у цій справі приймається судом 03.08.2023 року, тобто у межах строку встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що відповідно до приписів п.201.10.ст.201 Податкового кодексу України товариством було виписано податкові накладні та відповідно направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Однак, контролюючий орган квитанцією повідомив позивача про те, що вказана податкові накладні прийнято, але реєстрація їх зупинена.
У квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних зазначено, про таке: «коди УКТЗЕД товару/послуг 7325, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Підприємству запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК», а також «платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає її. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Підприємству запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК».
Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначених в ПН/РК, для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.
Позивач вказує, що за пропозицію контролюючого органу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних, товариством було направило до контролюючого органу повідомлення разом з копіями документів, які пояснювали господарські операції по спірним податковим накладним.
Отримання податковим органом вказаних вище повідомлень підтверджується відповідними квитанціями.
Однак, за результатами розгляду таких повідомлень, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області прийняті рішення про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних спірних податкових накладних.
Вказані рішення вмотивовано наданням платником податку копій документів, зокрема: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; надання документів, складених із порушенням законодавства. В графі додаткова інформація у більшості вказаних рішень зазначено: наявність ризикових операцій.
Проте, позивач вказує, що вказані відомості не відповідають дійсності, так як товариство при поданні пояснень та їх документальних підтверджень, щодо фактів про придбання товарів/послуг, документи щодо реальності господарських операцій, тощо які за своєю формою та змістом відповідали вимогам чинного законодавства України.Позивач вказує, що в спірних рішеннях про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних спірних податкових накладних, податковим органом не було підкреслено яких саме документів не вистачає.
На думку позивача, контролюючий орган при прийнятті таких рішень про відмову в реєстрації спірних податкових накладних діяв в супереч положенням чинного законодавства.
Враховуючи наведене, позивач вважає, що вказане рішення податкового органу є протиправними та такими, що підлягають скасуванню, у зв`язку із чим звернувся до суду із цією позовною заявою.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА 1
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області просить відмовити у задоволенні позовних вимог посилаючись, на те, що оскаржувані рішення прийняті з дотриманням Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року №520.
На думку податкового органу, подані позивачем податкові накладні відповідали критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, а надані Підприємством пояснення та документи виявлених порушень не усунули.
Спірні рішення прийняті з підстави ненадання позивачем копій документів.
Відповідач 1 вважає визначені в Рішенні комісії підстави для відмови в реєстрації податкових накладних / розрахунку коригування правомірними та такими, що прийняті відповідно до норм чинного законодавства та в установленому порядку, а вимоги позивача є безпідставними, необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
ІV. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА 2
ДПС України просять відмовити у задоволенні позовних вимог посилаючись, на те, що повноваження ДПС України щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією контролюючого органу.
V. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до таких висновків.
Згідно матеріалів справи,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Форест Про Груп» зареєстровано як юридична особа з 01.02.2021 року, про що в Єдиному державному реєстрі про проведення державної реєстрації юридичної особи вчинено запис №1001031020000050594 та має код ЄДРПОУ 43974475.
Основний вид діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Форест Про Груп» - оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням ( код КВЕД 46.73).
Між ТОВ «Форест Про Груп» (в якості продавця) та ТОВ «Техномаш» (в якості покупця) укладено договір № ДГ-6 від 12.10.2021, відповідно до п. 1.1 якого у строки та на умовах, визначених цим Договором, Продавець зобов`язується передати Покупцю Товар, а Покупець зобов`язується прийняти й оплатити Товар, найменування (асортимент) і кількість якого визначається у Специфікації (ях) до цього договору.
Як підставу для зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: коди УКТЗЕД товару/послуг 7325, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Підприємству запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
На підставі вказаного, на першу подію - відвантаження товару, ТОВ «Форест Про Груп» на адресу ТОВ «Техномаш» складено податкову накладну № 19 від 13.10.2021 року на загальну суму 102 219,00 грн., яку направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Вказана податкова накладна доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнято, проте реєстрація зупинена, що підтверджено квитанцією № 1.
Як підставу для зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: коди УКТЗЕД товару/послуг 7325, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Підприємству запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
Встановлено також, що між ТОВ «Форест Про Груп» (в якості продавця) та ТОВ «Техномаш» (в якості покупця) укладено договір № 26/10-2 від 26.10.2021 року, відповідно до п. 1.1 якого у строки та на умовах, визначених цим Договором, Продавець зобов`язується передати Покупцю Товар, а Покупець зобов`язується прийняти й оплатити Товар, найменування (асортимент) і кількість якого визначається у Специфікації (ях) до цього договору.
На підставі вказаного, на першу подію - отримання передоплати. ТОВ «Форест Про Груп» на адресу ГОВ «Техномаш» складено податкову накладну № 42 від 26.10.2021 року на загальну суму 238760,00 грн., яку направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Вказана податкова накладна доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнято, проте реєстрація зупинена, що підтверджено квитанцією № 1.
Як підставу для зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: коди УКТЗЕД товару/послуг 8487. відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Підприємству запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
На підставі вказаного, на першу подію - відвантаження товару, ТОВ «Форест Про Груп» на адресу ТОВ «Техномаш» складено податкову накладну № 1 від 12.01.2022 року на загальну суму 237000,08 грн., яку направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Вказана податкова накладна доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнято, проте реєстрація зупинена, що підтверджено квитанцією № 1.
Як підставу для зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Підприємству запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК
Також, на виконання умов договору № 26/10-2 від 26.10.2021 року Продавцем здійснено поставку Товару на адресу Покупця відповідно до видаткової накладної №РН-16/08-1 від 16.08.2022 року на суму 337 012.80 грн. При цьому, станом на час здійснення поставки товару за вказаною накладною, частина зазначеного в ній товару вже була оплачена (передоплата), а різниця суми передплати та відвантаження складала 138812,80 гривень.
На підставі вказаного, на першу подію - відвантаження товару. ТОВ «Форест Про Груп» на адресу ТОВ «Техномаш» складено податкову накладну № 2 від 16.08.2022 року на загальну суму 138 812,80 грн., яку направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Вказана податкова накладна доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнято, проте реєстрація зупинена, що підтверджено квитанцією № 1.
Як підставу для зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає її. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Підприємству запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК
На підставі вказаного, на першу подію - відвантаження товару, ТОВ «Форест Про Груп» на адресу ТОВ «Техномаш» складено податкову накладну № 1 від 12.08.2022 року на загальну суму 2 455 103,11 грн., яку направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Вказана податкова накладна доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнято, проте реєстрація зупинена, що підтверджено квитанцією № 1.
Як підставу для зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Підприємству запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
Між ТОВ «Форест Про Груп» (в якості постачальника) та ПП «НВФ «Ергомера Інвест» (в якості покупця) укладено договір № 21-П від 02.04.2021 року, відповідно до п. 1.1 якого Постачальник зобов`язується в порядку та на умовах цього Договору здійснити постачання на адресу Покупця, транспортом Покупця, а Покупець - прийняти та оплатити на умовах даного Договору вартість обладнання, матеріалів, комплектуючих (далі - Продукція), найменування, технічні характеристики, асортимент, ціна якої узгоджується в рахунках та видаткових накладних, які є невід`ємною частиною цього Договору.
На виконання умов договору № 21-П від 02.04.2021 року Постачальником здійснено поставку Товару на адресу Покупця відповідно до видаткової накладної №РН-27/10-2 від 27.10.2021 року на суму 84 195,22 грн.
На підставі вказаного, на першу подію - відвантаження товару, ТОВ «Форест Про Груп» на адресу ПП «НВФ «Ергомера Інвест» складено податкову накладну № 44 від 27.10.2021 на загальну суму 84 195,22 грн., яку направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Вказана податкова накладна доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнято, проте реєстрація зупинена, що підтверджено квитанцією № 1.
Як підставу для зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: коди УКТЗЕД товару/послуг 8421, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Підприємству запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
Як підставу для зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: коди УКТЗЕД товару/послуг 8539, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари, послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Підприємству запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
Також, на виконання умов договору № 21-П від 02.04.2021 року Покупцем 03.11.2021 року здійснено передоплату за Договором у розмірі 74 401,44 гривен.
На підставі вказаного, на першу подію - отримання передоплати, ТОВ «Форест Про Груп» на адресу ПП «НВФ «Ергомера Інвест» складено податкову накладну № 57 від 03.11.2021 року на загальну суму 74 401,44 грн., яку направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Вказана податкова накладна доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнято, проте реєстрація зупинена, що підтверджено квитанцією № 1.
Як підставу для зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: коди УКТЗЕД товару/послуг 7304. 9025. відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, шо на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Підприємству запропоновано надати пояснення та/або копії документів достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
Окрім того, між ТОВ «Форест Про Груп» (в якості постачальника) та ТОВ «Активізол» (в якості покупця) укладено договір № 3004/21 від 30.04.2021 року, відповідно до п. 1.1 якого Постачальник зобов`язується поставити Покупцеві товар, прописаний в специфікації, а Покупець прийняти та оплатити цей товаре кількості та за ціною згідно специфікації.
Як підставу для зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: коди УК ГЗЕД товару/послуг 7019. відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Підприємству запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
Окрім того, між ТОВ «Форест Про Груп» (в якості постачальника) та ТОВ «Афінацентр» (в якості покупця) укладено договір № 18/10-21 від 18.10.2021 року, відповідно до п. 1.1 якого Постачальник зобов`язується поставити (передати у власність) Покупцю будівельні матеріали та будівельну хімію (далі - Товар) партіями в асортименті, кількості та за цінами, що визначаються відповідно до умов Договору, в свою чергу Покупець приймає Товар та здійснює його оплату на умовах цього Договору.
На підставі вказаного, на першу подію - відвантаження товару, ТОВ «Форест Про Груп» на адресу ТОВ «Афінацентр» складено податкову накладну № 45 від 28.10.2021 року на загальну суму 14 337,60 грн., яку направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Вказана податкова накладна доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнято, проте реєстрація зупинена, що підтверджено квитанцією № 1.
Як підставу для зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: коди УКТЗЕД товару/послуг 3919,8535, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Підприємству запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
На підставі вказаного, на першу подію - відвантаження товару, ТОВ «Форест Про Груп» на адресу ТОВ «Афінацентр» складено податкову накладну № 47 від 29.10.2021 року на загальну суму 16 026,36 грн., яку направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Вказана податкова накладна доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнято, проте реєстрація зупинена, що підтверджено квитанцією № 1.
Як підставу для зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: коди УКТЗЕД товару/послуг 7326, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Підприємству запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
На підставі вказаного, на першу подію - отримання передоплати, ТОВ «Форест Про Груп» на адресу ТОВ «Афінацентр» складено податкову накладну №48 від 29.10.2021 року на загальну суму 222 300,00 грн., яку направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Вказана податкова накладна доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнято, проте реєстрація зупинена, що підтверджено квитанцією №1.
Як підставу для зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: коди УКТЗЕД товару/послуг 3917, 7326, 8544, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Підприємству запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
На підставі вказаного, на першу подію - отримання передоплати. ТОВ «Форест Про Груп» на адресу ТОВ «Афінацентр» складено податкову накладну № 49 від 29.10.2021 року на загальну суму 609352,01 грн., яку направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Вказана податкова накладна доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнято, проте реєстрація зупинена, що підтверджено квитанцією №1.
Як підставу для зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: коди УКТЗЕД товару послуг 8419, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Підприємству запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
На підставі вказаного, на першу подію - отримання передоплати, ТОВ «Форест Про Груп» на адресу ТОВ «Афінацентр» складено податкову накладну № 50 від 29.10.2021 року на загальну суму 2540000,00 грн., яку направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Вказана податкова накладна доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнято, проте реєстрація зупинена, що підтверджено квитанцією №1.
Як підставу для зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: коди УКТЗЕД товару/послуг 3926, 7412, 7610, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Підприємству запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
На підставі вказаного, на першу подію - отримання передоплати. ТОВ «Форест Про Груп» на адресу ТОВ «Афінацентр» складено податкову накладну № 58 від 04.11.2021 року на загальну суму 40 000,00 грн., яку направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Вказана податкова накладна доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнято, проте реєстрація зупинена, що підтверджено квитанцією №1.
Як підставу для зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: коди УК1 ЗЕД товару/послуг 4009, 5301, 6804, 7214, 7306, 8311, 9026, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), а їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину затишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Підприємству запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
Також, на виконання умов договору № 18/10-21 від 18.10.2021 року Постачальником на адресу Покупця виставлено рахунок № СФ-29/10-3 від 29.10.2021 року, за яким Покупцем 12.11.2021 року здійснено передоплату у розмірі 274 691,47 гривень.
На підставі вказаного, на першу подію - отримання передоплати, ТОВ «Форест Про Груп» на адресу ТОВ «Афінацентр» складено податкову накладну № 60 від 12.11.2021 року на загальну суму 274 691,47 грн., яку направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Вказана податкова накладна доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнято, проте реєстрація зупинена, що підтверджено квитанцією №1.
Як підставу для зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: коди УКТЗЕД товару/послуг 3925, 7326, 8531, 8536, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Підприємству запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
Також, на виконання умов договору № 18/10-21 від 18.10.2021 року Постачальником здійснено поставку Товару на адресу Покупця відповідно до видаткової накладної № РН-08/12-1 від 08.12.2021 року на суму 121 848,16 грн. При цьому, станом на час здійснення поставки товару за вказаною накладною, частина зазначеного в ній товару вже була оплачена (передоплата), а різниця суми передоплати та відвантаження складала 81 848,16 гривень.
На підставі вказаного, на першу подію - відвантаження товару, ТОВ «Форест Про Груп» на адресу ТОВ «Афінацентр» складено податкову накладну № 62 від 08.12.2021 року на загальну суму 81 848,16 грн., яку направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Вказана податкова накладна доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнято, проте реєстрація зупинена, що підтверджено квитанцією № 1.
Як підставу для зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Підприємству запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
Також, на виконання умов договору № 18/10-21 від 18.10.2021 року Постачальником на адресу Покупця виставлено рахунок № СФ-29/10-2 від 29.10.2021 року, за яким Покупцем 13.12.2021 року здійснено часткову передоплату у розмірі 1196751,68 гривень.
На підставі вказаного, на першу подію - отримання передоплати, ТОВ «Форест Про Груп» на адресу ТОВ «Афінацентр» складено податкову накладну № 63 від 13.12.2021 року на загальну суму 1 196 751,68 грн., яку направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Вказана податкова накладна доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнято, проте реєстрація зупинена, що підтверджено квитанцією №1.
Як підставу для зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Підприємству запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
ТОВ «Форест Про Груп» направлені такі повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності та правомірності операцій по відмовленим ПН/РК: повідомлення № 1 від 11.10.2022 до податкової накладної № 18 від 12.10.2021; повідомлення № 2 від 12.10.2022 до податкової накладної № 19 від 13.10.2021; повідомлення № 3 від 24.10.2022 до податкової накладної № 42 від 26.10.2021; повідомлення № 2 від 30.01.2023 до податкової накладної № 1 від 12.01.2022; повідомлення № 1 від 09.01.2023 до податкової накладної № 2 від 16.08.2022; повідомлення № 2 від 31.01.2023 до податкової накладної № 1 від 12.08.2022; повідомлення № 5 від 26.10.2022 до податкової накладної № 44 від 27.10.2021; повідомлення №11 від 03.11.2022 до податкової накладної № 56 від 03.11.2021; повідомлення № 12 від 03.11.2022 до податкової накладної № 57 від 03.11.2021; повідомлення № 14 від 04.11.2022 до податкової накладної № 61 від 05.11.2021; повідомлення № 6 від 26.10.2022 до податкової накладної № 45 від 28.10.2021; повідомлення №7 від 26.10.2022 до податкової накладної № 47 від 29.10.2021; повідомлення № 9 від 28.10.2022 до податкової накладної № 48 від 29.10.2021; повідомлення № 8 від 28.10.2022 до податкової накладної № 49 від 29.10.2021; повідомлення № 10 від 28.10.2022 до податкової накладної № 50 від 29.10.2021; повідомлення № 13 від 04.11.2022 до податкової накладної № 58 від 04.11.2021; повідомлення № 14 від 11.11.2022 до податкової накладної № 60 від 12.11.2021; повідомлений № 4 від 31.01.2023 до податкової накладної № 62 від 08.12.2021; повідомлення № 6 від 02.02.2023 до податкової накладної № 63 від 13.12.2021 року.
Разом зі вказаними повідомленнями на підтвердження правомірності виписування спірних податкових накладних позивачем були надані пояснення та копії первинних документів на підтвердження реальності здійснення господарських операцій, зокрема договори оренди офісних та складських приміщень, договір перевезення вантажів, договорі' поставки з контрагентами-покупцями та контрагентами-постачальниками. відповідні рахунки видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, картки рахунків, тощо.
Проте, комісією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, прийняті такі рішення:
№ 7468039/43974475 від 14.10.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №18 від 12.10.2021 року;
№ 7468040/43974475 від 14.10.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №19 від 13.10.2021 року;
№ 7515735/43974475 від 27.10.2022 про відмову в реєстрації податкової накладної №42 від 26.10.2021 року;
№ 8208112/43974475 від 03.02.2023 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 12.01.2022 року;
№ 8085079/43974475 від 16.01.2023 року про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 16.08.2022 року;
№ 8208111/43974475 від 03.02.2023 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 12.08.2022 року;
№ 7525136/43974475 від 28.10.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №44 від 27.10.2021 року;
№ 7599966/43974475 від 10.11.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №56 від 03.11.2021 року;
№ 7599963/43974475 від 10.11.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №57 від 03.11.2021 року;
№ 7599965/43974475 від 10.11.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №61 від 05.11.2021 року;
№ 7557598/43974475 від 03.11.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №45 від 28.10.2021 року;
№ 7557597/43974475 від 03.11.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №47 від 29.10.2021 року;
№ 7557595/43974475 від 03.11.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №48 від 29.10.2021 року;
№ 7557594/43974475 від 03.11.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №49 від 29.10.2021 року;
№ 7557596/43974475 від 03.11.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №50 від 29.10.2021 року;
№ 7599964/43974475 від 10.11.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №58 від 04.11.2021 року;
№ 7653030/43974475 від 17.11.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №60 від 12.11.2021 року;
№ 8223472/43974475 від 07.02.2023 року про відмову в реєстрації податкової накладної №62 від 08.12.2021 року;
№ 8236409/43974475 від 08.02.2023 року про відмову в реєстрації податкової накладної №63 від 13.12.2021 року.
Вказані рішення вмотивовано наданням платником податку копій документів, зокрема: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; надання документів, складених із порушенням законодавства. В графі додаткова інформація у більшості вказаних рішень зазначено: наявність ризикових операцій.
Позивач не погоджується з вищевказаними рішеннями комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, вважає їх протиправними та такими, що підлягають скасуванню, у зв`язку із чим звернувся до суду із цим позовом та просив про їх скасування.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає про таке.
VІ. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (далі ПК України).
За приписами абзаціва,бпункту185.1статті185 ПК України об`єктом оподаткування є операції платників податку з:
постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно достатті 186цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;
постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Відповідно до пункту187.1статті187 ПК Українидатою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
В абзаці першому пункту 201.1статті 201 ПК України зазначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з абзацами першим, другим пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня(абзац 5 пункту 201.10 статті 201 ПК України).
Згідно з абзацами 9-11 пункту 201.1статті201 ПК України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надісланіподаткові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбаченихпунктом 201.1цієї статті та/абопунктом 192.1статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно допункту 201.16цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначенихпунктом 201.1цієї статті (крім коду товару згідно зУКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняттяподаткових накладниху електронному вигляді.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстраціїподаткової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних (абзац 13 пункту 201.1статті201 ПК України).
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом201.16 ст. 201 Податкового кодексу Українивстановлено, що Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм внесення відомостей, що містяться уподатковій накладнійта/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних регламентований Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі Порядок №1246).
Відповідно до п. 2 Порядку № 1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимогПодаткового кодексу України(далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Відповідно до пунктів 12-15 Порядку № 1246 після надходженняподаткової накладноїта/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідностіподаткової накладноїта/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку такихподаткової накладноїта/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстраціюподаткову накладнута/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установленихпунктом 192.1 статті 192тапунктом 201.10 статті 201Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно допункту 201.1статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно допунктів 200-1.3і200-1.9статті 200-1Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться уподатковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстраціїподаткової накладноїта/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів УкраїниПро електронний цифровий підпис,Про електронні документи та електронний документообігта Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстраціїподаткової накладноїта/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстраціїподаткової накладноїта/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізитиподаткової накладноїта/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо уподатковій накладнійта/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначенихпунктом 12цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
У той же час, відповідно до пункту201.16статті201 Податкового кодексу України реєстраціяподаткової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена впорядкута на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165 та Порядок розгляду скарги, відповідно).
За положеннями п. 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).
За приписами п. 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно з п. 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).
Пунктом 1 додатку 3 Порядку № 1165 «Критерії ризиковості здійснення операцій» є: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
VІІ. ОЦІНКА СУДУ
У ході судового розгляду справи встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачем було подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, зокрема: податкову накладну № 18 від 12.10.2021 року; податкову накладну № 19 від 13.10.2021 року; податкову накладну № 42 від 26.10.2021 року; податкову накладну № 1 від 12.01.2022 року; податкову накладну № 2 від 16.08.2022 року; податкову накладну № 1 від 12.08.2022 року; податкову накладну №44 від 27.10.2021 року; податкову накладну № 56 від 03.11.2021 року; податкову накладну № 57 від 03.11.2021 року; податкову накладну № 61 від 05.11.2021 року; податкову накладну № 45 від 28.10.2021 року; податкову накладну №47 від 29.10.2021 року; податкову накладну № 48 від 29.10.2021 року; податкову накладну № 49 від 29.10.2021 року; податкову накладну № 50 від 29.10.2021 року; податкову накладну № 58 від 04.11.2021 року; податкову накладну № 60 від 12.11.2021 року; податкову накладну №62 від 08.12.2021 року; податкову накладну № 63 від 13.12.2021 року.
У квитанціях про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН зазначено такі підстави для зупинення реєстрації податкових накладних «відповідно до пункту201.16 статті 201 ПК України, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 7325, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, у зв`язку з чим запропоновано надати пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в ЄРПН», а також «платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає її. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Підприємству запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК».
Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520), яким визначено механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно допункту 201.16статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 2-7 Порядку № 520 передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно допункту 4цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленомустаттею 42Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених упункті 5цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених упункті 5цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України«Про електронні документи та електронний документообіг»,«Про електронні довірчі послуги»таПорядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно пунктів 9-11 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно здодаткомдо цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно допункту 5цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Разом з тим, у пункті 6 Порядку № 1165 вказано, що інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Отже, слід вказати, що з урахуванням положень наведених норм, комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку.
Тобто, контролюючий орган має запропонувати платнику податків надати документи та пояснення на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях.
Також, аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
У спірних рішеннях комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області зазначено про відмову в реєстрації спірних податкових накладних, у зв`язку з ненаданням платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; надання документів, складених із порушенням законодавства. У графі додаткова інформація у більшості вказаних рішень зазначено: наявність ризикових операцій.
Між тим, як встановлено судом, під час розгляду справи, та не спростовується податком органом, позивачем контролюючому органу були подані письмові пояснення/повідомлення з підтверджуючими документами.
Разом з наданими поясненнями до податкового органу було направлено перелік первинної документації щодо придбання, поставки та розрахунків між контрагентами, у яких було придбано товар для його подальшої реалізації. Також до пояснень надано договори оренди складських приміщень, на яких розташовано для зберігання товар та вказано, що підприємства постачальники є вітчизняними виробниками та на них за договором покладено транспортування.
При вирішенні спору щодо зупинення/відмови реєстрації податкових накладних судом оцінюється повнота об`єму наданої первинної документації до податковому органу, а не реальність здійснення господарських операцій.
З матеріалів справи вбачається, що при наданні пояснень було надано весь наявний у підприємства об`єм первинної документації на підтвердження реальності здійснення господарських операцій.
У силу положень частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Отже, позиція та доводи відповідача 1 щодо ненадання платником податку копій документів, згідно з п.201.16статті201 ПК України, Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженогонаказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520, є передчасними.
При цьому, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 04 грудня 2018 року у справі № 821/1173/17.
З огляду на зазначене, слід дійти до висновку, що спірні рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про відмову в реєстрації спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не відповідають вимогам п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки винесені податковим органом передчасно та безпідставно та не у спосіб, передбачений законодавством, та не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, тому підлягають скасуванню як протиправні.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладених, суд зазначає таке.
Положенням підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодоподаткових накладнихта розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
При цьому, згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженогоПостановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування.
У разі надходження до органу ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
З огляду на викладене, враховуючи встановлену судом протиправність рішень комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, з урахуванням положень пунктів 19, 20 Порядку № 1246, а також абзацу 9 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, слід дійти до висновку про необхідність зобов`язання відповідача 2 зареєструвати спірні податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її фактичного отримання податковим органом.
В даному випадку, зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.
Щодо відповідності Товариства з обмеженою відповідальністю «Форест Про Груп» критеріям ризиковості платника податку суд зазначає про таке.
Згідно із п.6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Пунктом 6 Порядку №1165 також передбачено те, що у рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У свою чергу, Критерії ризиковості платника податку на додану вартість затверджено у Додатку №1 до Порядку №1165.
Критеріями ризиковості платника податку на додану вартість визначено:
1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.
4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.
5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ).
6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту16.1.3 пункту 16.1 статті 16та абзацу першого пункту49.2і пункту49.18 статті 49 Податкового кодексу України.
7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту16.1.3 пункту 16.1 статті 16та пункту46.2 статті 46 Податкового кодексу України.
8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Підставою для відмови визначено - надання платником податків копій документів, складених із порушенням законодавства, додаткова інформація: встановлено наявність ризикових операцій.
Форма рішення про відповідність/невідповідність платника податків критеріям ризиковості, затверджена у Додатку 4 до Порядку №1165, передбачає обов`язковість, у разі відповідностіпункту 8 критеріям ризиковості, розшифрування яка саме податкова інформація стала фактичною підставою для прийняття відповідного рішення.
У спірному випадку підставою для прийняття рішення контролюючим органом визначено: «надання платником податків копій документів, складених із порушенням законодавства, додаткова інформація: встановлено наявність ризикових операцій».
Однак, оскаржувані рішення контролюючого органу не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості актів індивідуальної дії, та породжують їх неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов`язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб`єкта владних повноважень.
Тобто, первинним об`єктом судового дослідження в цій справі є обставини, за яких відповідач 1 вчинив дії про зупинення реєстрації податкових накладних. Підставою для таких дій мають бути: чіткі критерії оцінки ступеня ризиків відповідних господарських операцій; конкретний перелік документів, перелік яких встановлений податковим законодавством.
Також, слід вказати, що із вказаного формулювання підстав для віднесення позивача до ризикових платників податків не можливо зрозуміти того: чи платником податку (позивачем) чи його контрагентами здійснено реалізацію товарів/послуг, відмінних від придбаних; здійснено реалізацію товарів чи послуг.
Отже, вказаний обов`язок щодо розшифрування яка саме податкова інформація стала фактичною підставою для прийняття відповідного рішення, відповідачем виконано не було.
У свою чергу, такий обов`язок контролюючого органу щодо розшифрування податкової інформації, кореспондується з правом платника податку подати перелік документів задля виключення його з переліку ризикових платників податків, яке передбачено п.6 Порядку №1165.
При цьому, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів задля виключення його з переліку ризикових платників податків, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом як конкретного критерію ризиковості так і обов`язково розшифрування податкової інформації, яка стала підставою для віднесення такого платника до переліку ризикових, у разі застосування п.8 Критеріїв ризиковості.
У іншому випадку, у разі відсутності конкретизації підстав для прийняття рішення, вказане призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання визначено переліку документів задля виключення його з переліку ризикових платників податків.
Отже, за відсутності конкретизованої (розшифрованої) податкової інформації, не можливо визнати обґрунтованим.
Правовий акт індивідуальної дії - це виданий суб`єктом владних повноважень документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, який не містить загальнообов`язкових правил поведінки та стосується прав і обов`язків лише чітко визначеного суб`єкта (суб`єктів), якому (яким) він адресований.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Крім того, акти, що затверджують критерії ризиковості здійснення операцій мають на меті встановити норми права, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян, а відтак підлягають обов`язковій реєстрації у порядку, визначеному діючим законодавством.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 02.04.2019 року у справі № 822/1878/18.
Натомість, оскаржувані рішення контролюючого органу не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості актів індивідуальної дії, та породжують їх неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов`язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб`єкта владних повноважень.
Тобто, первинним об`єктом судового дослідження в цій справі є обставини, за яких відповідач 1 вчинив дії про зупинення реєстрації податкових накладних. Підставою для таких дій мають бути: чіткі критерії оцінки ступеня ризиків відповідних господарських операцій; конкретний перелік документів, перелік яких встановлений податковим законодавством.
У пункті 70 рішення від 20 жовтня 2011 року «Рисовський проти України» Європейський суд з прав людини (далі також - ЄСПЛ) підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Крім того, ЄСПЛ звертає увагу на те, що на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.
Прозорість адміністративних процедур є ефективним запобіжником державному свавіллю. Вмотивоване рішення демонструє особі, що вона була почута, дає стороні можливість апелювати проти нього. Лише за умови прийняття обґрунтованого рішення може забезпечуватися належний публічний та, зокрема, судовий контроль за адміністративними актами суб`єкта владних повноважень.
Про дотримання податковим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.
І навпаки, не наведення мотивів прийнятих рішень «суб`єктивізує» акт державного органу і не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.
Зазначений правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 10 квітня 2020 року у справі №819/330/18 (адміністративне провадження №К/9901/65222/18).
Головною рисою індивідуальних актів є їхня конкретність (гранична чіткість), а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб`єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв`язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами; чітка відповідність такого акту нормам чинного законодавства.
Вказана правова позиція висловлена у постанові Верховного суду від 06.03.2018 року у справі № 826/4475/16.
Таким чином, суд доходить висновку, що надані позивачем документи та пояснення у сукупності свідчать про наявність правових підстав для реєстрації податкових накладних.
Враховуючи наведене вище слід дійти до висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову товариства.
VІІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини четвертої статті 242 КАС України судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Верховенство права - це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо.
Всі ці елементи права об`єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.
Справедливість - одна з основних засад права, є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права, яка проявляється в рівності всіх перед законом, цілях і засобах, що обираються для їх досягнення.
Справедливе застосування норм права - є передусім недискримінаційний підхід та неупередженість.
Положеннями частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Отже, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позивачем обґрунтовані позовні вимоги у повному обсязі.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Форест Про Груп" до відповідача 1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, відповідача 2: ДПС України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії.
Щодо розподілу судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи наявність підстав для задоволення позовної заяви позивача, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ДПС України та Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на користь позивача сплачений ним судовий збір у розмірі по 26840 гривень з кожного відповідача, окремо.
Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Форест Про Груп" до відповідача 1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, відповідача 2: ДПС України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних рішення:
№ 7468039/43974475 від 14.10.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №18 від 12.10.2021 року ;
№ 7468040/43974475 від 14.10.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №19 від 13.10.2021 року;
№ 7515735/43974475 від 27.10.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №42 від 26.10.2021 року;
№ 8208112/43974475 від 03.02.2023 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 12.01.2022 року;
№ 8085079/43974475 від 16.01.2023 року про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 16.08.2022 року;
№ 8208111/43974475 від 03.02.2023 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 12.08.2022 року;
№ 7525136/43974475 від 28.10.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №44 від 27.10.2021 року;
№ 7599966/43974475 від 10.11.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №56 від 03.11.2021 року;
№ 7599963/43974475 від 10.11.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №57 від 03.11.2021 року;
№ 7599965/43974475 від 10.11.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №61 від 05.11.2021 року;
№ 7557598/43974475 від 03.11.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №45 від 28.10.2021 року;
№ 7557597/43974475 від 03.11.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №47 від 29.10.2021 року;
№ 7557595/43974475 від 03.11.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №48 від 29.10.2021 року;
№ 7557594/43974475 від 03.11.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №49 від 29.10.2021 року;
№ 7557596/43974475 від 03.11.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №50 від 29.10.2021 року;
№ 7599964/43974475 від 10.11.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №58 від 04.11.2021 року;
№ 7653030/43974475 від 17.11.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №60 від 12.11.2021 року;
№ 8223472/43974475 від 07.02.2023 року про відмову в реєстрації податкової накладної №62 від 08.12.2021 року;
№ 8236409/43974475 від 08.02.2023 року про відмову в реєстрації податкової накладної №63 від 13.12.2021 року.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, подані Товариством з обмеженою відповідальністю «Форест Про Груп» фактичною датою їх подання, зокрема: податкову накладну № 18 від 12.10.2021 року; податкову накладну № 19 від 13.10.2021 року; податкову накладну № 42 від 26.10.2021 року; податкову накладну № 1 від 12.01.2022 року; податкову накладну № 2 від 16.08.2022 року; податкову накладну № 1 від 12.08.2022 року; податкову накладну № 44 від 27.10.2021 року; податкову накладну № 56 від 03.11.2021 року; податкову накладну № 57 від 03.11.2021 року; податкову накладну № 61 від 05.11.2021 року; податкову накладну № 45 від 28.10.2021 року; податкову накладну №47 від 29.10.2021 року; податкову накладну № 48 від 29.10.2021 року; податкову накладну № 49 від 29.10.2021 року; податкову накладну № 50 від 29.10.2021 року; податкову накладну № 58 від 04.11.2021 року; податкову накладну № 60 від 12.11.2021 року; податкову накладну № 62 від 08.12.2021 року; податкову накладну № 63 від 13.12.2021 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Форест Про Груп" частину судових витрат у розмірі 26840,00 гривень.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Форест Про Груп" частину судових витрат у розмірі 26840,00 гривень.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Форест Про Груп" (49127, м.Дніпро, вул. Базова, 8/каб.421, код ЄДРПОУ 43974475).
Відповідач 1:Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м.Дніпро, вул. Сімферопольська, 17А, код ЄДРПОУ 44118658).
Відповідач 2:ДПС України (04053, м.Київ, Львівська пл.8, код ЄДРПОУ 43005393).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 03.08.2023 року.
Суддя В.В. Ільков
Суд | Дніпропетровський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 03.08.2023 |
Оприлюднено | 07.08.2023 |
Номер документу | 112638098 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних |
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Ільков Василь Васильович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Ільков Василь Васильович