Ухвала
від 25.07.2023 по справі 127/21777/23
ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №127/21777/23

Провадження №1-кс/127/8528/23

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2023 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області

в складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

за участю

адвоката ОСОБА_3 ,

прокурора ОСОБА_4

слідчого ОСОБА_5 ,,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці клопотання прокурора відділуВінницької обласноїпрокуратури ОСОБА_4 про арешт майна,-

ВСТАНОВИВ:

20.07.2023 року до Вінницького міського суду Вінницької області звернувся прокурор відділу Вінницької обласної прокуратури ОСОБА_4 з клопотанням про накладення арешту на майно, а саме: транспортний засіб «КАМАЗ» д.н.з. НОМЕР_1 , номер кузова НОМЕР_2 з деревиною незрозумілого походження, що було вилучено під час огляду місця події за адресою: м. Вінниця, вул. Олекси Новаківського, 8-А.

Клопотання мотивовано тим, що Вінницькою обласною прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023020000000502 від 23.06.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Установлено, що посадовими особами ряду приватних підприємств налагоджено протиправний механізм використання державних сільськогосподарських земель та подальшої реалізації не облікованого врожаю, отриманого у наслідок протиправної діяльності без відображення у бухгалтерських обліках.

За оперативними даними, вказані суб`єкти господарювання використовують землі регіональних державних підприємств, в т.ч. ДП «Дослідне господарство «Корделівське» та «Ялтушківської дослідно-селекційної станції Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків», шляхом надання послуг з вирощування сільськогосподарських культур (повний цикл робіт, закупівля насіння, добрив та засобів захисту рослин), формуючи при цьому податковий кредит державним підприємствам. В подальшому, за відсутності обігових коштів посадовими особами державних підприємств списується зібраний врожай на користь суб`єктів господарської діяльності в рахунок погашення заборгованості за виконані роботи за заниженою вартістю.

При цьому, земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні державних установ, відповідно до цільового призначення зазначеного в документації із землеустрою, є землями для здійснення науково-дослідних та навчальних цілей. Водночас, державні землі використовуються у супереч їхнього цільового призначення, а саме для товарного виробництва зернових та олійних сільськогосподарських культур (комерційна діяльність) на підставі укладених договорів про надання послуг з обробітку ділянок, що фактично є прихованими орендними відносинами.

Окрім цього, приватними структурами щорічно створюються не обліковані залишки врожаю, в т.ч. за рахунок заниження врожайності сільськогосподарських культур, який реалізовується у «тіньовий» спосіб за готівкові кошти, що в подальшому привласнюються, завдаючи економічної шкоди державним підприємствам шляхом фінансового виснаження його ресурсів.

Так, встановлено, що на 9 земельних ділянках державної власності з цільовим призначенням «Для дослідних і навчальних цілей» загальною площею 594 га, які перебувають на праві постійного користування у «Ялтушківської дослідно-селекційної станція Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків» (код ЄДРПОУ 20090488, адреса: с. Черешневе, Жмеринського району, Вінницької області) знаходяться посіви ранніх сільськогосподарських культур, а саме пшениці та ячменю, зокрема земельна ділянка № 0520285300:03:004:0018, площею 84,259 га;

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, земельна ділянка з кадастровим номером 0520285300:03:004:0018, площею 84,259 га, цільове призначення для дослідних і навчальних цілей на праві власності належать ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області та перебувають на праві постійного користування у «Ялтушківській дослідно-селекційній станції Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України».

За оперативними даними, до збору вказаних культур буде залучено інші СПД, власники яких мають намір, привласнити вказаний врожай, створити необліковані залишки сільськогосподарських культур з метою подальшої їх реалізації за готівкові кошти без відображення в бухгалтерських обліках підприємств.

Водночас, у відповідності до наказу НААН №56 від 29.06.2023 про підготовку та збирання врожаю с/г культур у 2023 році директорам господарств НААН наказано взяти під особистий контроль питання забезпечення зернозбиральною технікою та провести збір врожаю в оптимальні строки за 12-15 днів. У разі незабезпечення збирання в оптимальні строки власними технічними засобами, залучати техніку на договірних умовах виключно з інших наукових установ та державних підприємств дослідних господарств, організацій відання НААН, строки в яких наступають пізніше.

Так, у ході досудового розслідування виникла необхідність у проведенні огляду земельної ділянки, з метою підтвердження чи спростування факту нецільового використання земельної ділянки та встановлення рівня врожайності, а саме: земельна ділянка з кадастровим номером 0520285300:03:004:0018, площею 84,259 га, яка розташована на території Ходацької сільської ради, Барського району Вінницької області, цільове призначення для дослідних і навчальних цілей на праві власності належать ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області та перебувають на праві постійного користування у «Ялтушківській дослідно-селекційній станції Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України».

Під час проведення розслідування старшим слідчим СУ ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_6 , 19.07.2023, на підставі ухвали слідчого судді Вінницького міського суду №127/20782/23 від 13.07.2023 проведено огляд земельної ділянки з кадастровим номером 0520285300:03:004:0018, площею 84,259 га, яка розташована на території Ходацької сільської ради, Барського району Вінницької області, у ході проведення якого було зафіксовано факт збору ячменю комбайном зернозбиральним, реєстраційний номер НОМЕР_3 , марки CLAAS LEXION 600TT, 2008 року випуску, заводський № НОМЕР_4 , двигун № НОМЕР_5 , власником якого є ФОП ОСОБА_7 (ІПН НОМЕР_6 ). Водій вказаного комбайну ОСОБА_8 зазначив, що працевлаштований у ФОП ОСОБА_7 на посаді тракториста-машиніста. У ході допиту у якості свідка останнього встановлено, що 17.07.2023 трал привіз комбайн CLAAS LEXION 600TT в с. Черешневе. ОСОБА_8 у цей день зустрів агроном «Ялтушківської дослідно-селекційної станції Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України» та визначив поле з ячменем для подальшого збору і тракторист-машиніст почав збирати урожай. Збирання врожаю також продовжив 19.07.2023. Договору про надання послуг у останнього немає, роботу розпочав за вказівкою свого керівництва та агронома «Ялтушківської дослідно-селекційної станції Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України» ОСОБА_9 .

Так, враховуючи вищевикладене, а також те, що відповідно до наказу НААН №56 від 29.06.2023 про підготовку та збирання врожаю с/г культур у 2023 році директорам господарств НААН наказано взяти під особистий контроль питання забезпечення зернозбиральною технікою та провести збір врожаю в оптимальні строки за 12-15 днів. У разі незабезпечення збирання в оптимальні строки власними технічними засобами, залучати техніку на договірних умовах виключно з інших наукових установ та державних підприємств дослідних господарств, організацій відання НААН, строки в яких наступають пізніше та те, що комбайн зернозбиральний, реєстраційний номер НОМЕР_3 , марки CLAAS LEXION 600TT, 2008 року випуску, заводський № НОМЕР_4 , двигун № НОМЕР_5 , належить ФОП ОСОБА_7 (ІПН НОМЕР_6 ), залучення якого суперечить та свідчить про невиконання наказу НААН №56 від 29.06.2023. Договір, укладений між «Ялтушківською дослідно-селекційною станцією Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України» та ФОП ОСОБА_7 надано не було. Тому, враховуючи викладені обставини, з метою припинення протиправної діяльності, комбайн зернозбиральний, реєстраційний номер НОМЕР_3 , марки CLAAS LEXION 600TT, 2008 року випуску, заводський № НОМЕР_4 , двигун № НОМЕР_5 вилучено, поміщено на території Машино тракторної станції «Ялтушківської дослідно-селекційної станції Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України», що за адресою: Вінницька область, Барський район, с. Черешневе, вул. Селекційна, 4, опечатано номерними печатками Національної поліції України наступним чином: водійські двері - № НОМЕР_7 , ящик для інструментів - №NPU 0698019, паливний бак - №NPU 0698018, моторний відсік - № НОМЕР_8 та разом із ключами передано на відповідальне зберігання інженеру «Ялтушківської дослідно-селекційної станції Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України» - ОСОБА_10 , тому прокурор просить накласти арешт на вказане майно.

Прокурор та слідчий в судовому засіданні клопотання підтримали.

Адвокат ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечував проти клопотання, просив передати майно на відповідальне зберігання Ялтушківської дослідно-селекційної станції інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків Національної академії аграрних наук України.

Дослідивши матеріали клопотання прокурора, заслухавши думку учасників розгляду клопотання, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксування задопомогою технічнихзасобів кримінальногопровадження підчас розглядупитань слідчимсуддею,крім вирішенняпитання пропроведення негласнихслідчих (розшукових)дій,та всуді підчас судовогопровадження єобов`язковим.У разінеприбуття всудове засіданнявсіх осіб,які берутьучасть усудовому провадженні,чи вразі,якщо відповіднодо положеньцього Кодексусудове провадженняздійснюється судомза відсутностіосіб,фіксування задопомогою технічнихзасобів кримінальногопровадження всуді нездійснюється.

Згідно ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

Так, відповідно до протоколу огляду від 19.07.2023, що складений старшим слідчим СУ ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_6 на виконання ухвали слідчого судді Вінницького міського суду Вінницької області ОСОБА_1 у справі №127/20782/23 про дозвіл на проведення огляду у межах кримінального провадження №12023020000000502 від 23.06.2023, слідчим прийняте рішення про вилучення комбайн зернозбиральний, реєстраційний номер НОМЕР_3 , марки CLAAS LEXION 600TT, 2008 року випуску, заводський № НОМЕР_4 , двигун № НОМЕР_5 , який належить ФОП ОСОБА_7 .

Адвокат ОСОБА_3 у судовому засіданні повідомив, що вказаний комбайн зернозбиральний, реєстраційний номер НОМЕР_3 , марки CLAAS LEXION 600TT, 2008 року випуску, заводський № НОМЕР_4 , двигун № НОМЕР_5 , на підставі договору оренди сільськогосподарської техніки та відповідного акту прийому-передачі техніки перебуває у володінні Ялтушківської дослідно-селекційної станції інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків Національної академії аграрних наук Українита використовується для здійснення законного збору урожаю.

Згідно статті 398 ЦК України передбачено, що право володіння виникає на підставі договору з власником або особою, якій майно було передане власником, а також на інших підставах, встановлених законом.

З огляду на те, що на підставі договору оренди сільськогосподарської техніки та відповідного акту прийому-передачі техніки, комбайн зернозбиральний, реєстраційний номер НОМЕР_3 , марки CLAAS LEXION 600TT, 2008 року випуску, заводський № НОМЕР_4 , двигун № НОМЕР_5 перебуває у володінні Ялтушківської дослідно-селекційної станції інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків Національної академії аграрних наук України, то слідчий суддя вважає, що Ялтушківська дослідно-селекційна станція інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків Національної академії аграрних наук України є законним володільцем вищезазначеного майна.

Згідно з ч. 11 ст. 170 КПК України, заборона на використання майна, а також заборона розпоряджатися таким майном можуть бути застосовані лише у випадках, коли їх незастосування може призвести до зникнення, втрати або пошкодження відповідного майна або настання інших наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню.

Так,слідчим тапрокурором всудовому засіданніне доведено,що вказанемайно,а самекомбайн зернозбиральний, реєстраційний номер НОМЕР_3 , марки CLAAS LEXION 600TT, 2008 року випуску, заводський № НОМЕР_4 , двигун № НОМЕР_5 , який належить ФОП ОСОБА_7 , використовувався для здійснення протиправної діяльності , а також те, що незастосування заборони на використання майна та заборони розпоряджатися таким майном може призвести до зникнення, втрати або пошкодження відповідного майна або настання інших наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню.

Крім того, в супереч ч.3 ст.132 КПК України прокурором не доведено, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні прокурора, а саме необхідності заборони використання комбайна зернозбирального, для збору врожаю сільськогосподарських культур.

Так як, зазначене у клопотанні майно, а саме комбайн зернозбиральний, реєстраційний номер НОМЕР_3 , марки CLAAS LEXION 600TT, 2008 року випуску, заводський № НОМЕР_4 , двигун № НОМЕР_5 , який належить ФОП ОСОБА_7 (ІПН НОМЕР_6 ), відповідно дост.98КПК Українимає значенняречових доказіву кримінальномупровадженні,тому визнанийпостановою слідчоговід 20.07.2023ресовим доказом,томуслідчий суддя вважає за необхідне накласти арешт на вказане майно до вирішення питання по суті кримінального провадження.

Разом з тим, при вирішенні питання про арешт майна, слідчий суддя, у відповідності до п. 5 ч. 2 ст. 173 КПК України, враховує розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, а також враховує положення ч. 4 ст. 173 КПК України, згідно якої у разі задоволення клопотання слідчий суддя, суд застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна. Слідчий суддя, суд зобов`язаний застосувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.

Враховуючи те, що вилучений транспортний засіб було оглянуто слідчим, а також те, що прокурором і слідчим не доведено, що вказаний транспортний засіб використовується під час здійснення не правомірної діяльності, слідчий суддя вважає, що комбайн зернозбиральний, реєстраційний номер НОМЕР_3 , марки CLAAS LEXION 600TT, 2008 року випуску, заводський № НОМЕР_4 , двигун № НОМЕР_5 , який належить ФОП ОСОБА_7 (ІПН НОМЕР_6 ) слід передати на відповідальне зберігання Ялтушківській дослідно-селекційній станції інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків Національної академії аграрних наук України, без позбавлення права користування, оскільки на думку слідчого судді, саме такий спосіб арешту майна не призведе до надмірного обмеженняправомірної діяльностіЯлтушківської дослідно-селекційної станції інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків Національної академії аграрних наук України.

З огляду на вищевикладене слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого підлягає частковому задоволенню.

Згідно ст. 175 КПК України, ухвала про арешт майна негайно виконується слідчим, прокурором.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 100, 131, 132, 170-172 КПК України, суд,-

У Х В А Л И В :

Клопотання прокурора відділу Вінницької обласної прокуратури ОСОБА_4 задовольнити частково.

Накласти арешт на комбайн зернозбиральний, реєстраційний номер НОМЕР_3 , марки CLAAS LEXION 600TT, 2008 року випуску, заводський № НОМЕР_4 , двигун № НОМЕР_5 , який належить ФОП ОСОБА_7 (ІПН НОМЕР_6 ).

Передати комбайн зернозбиральний, реєстраційний номер НОМЕР_3 , марки CLAAS LEXION 600TT, 2008 року випуску, заводський № НОМЕР_4 , двигун № НОМЕР_5 на відповідальне зберігання Ялтушківській дослідно-селекційній станції інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків Національної академії аграрних наук України.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню слідчим, прокурором.

На ухвалу судді може бути подана апеляція протягом п`яти діб з дня її винесення до Вінницького апеляційного суду.

Слідчий суддя

СудВінницький міський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення25.07.2023
Оприлюднено03.05.2024
Номер документу112643373
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна

Судовий реєстр по справі —127/21777/23

Ухвала від 07.08.2023

Кримінальне

Вінницький міський суд Вінницької області

Вишар І. Ю.

Ухвала від 25.07.2023

Кримінальне

Вінницький міський суд Вінницької області

Вишар І. Ю.

Ухвала від 25.07.2023

Кримінальне

Вінницький міський суд Вінницької області

Вишар І. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні