Ухвала
від 04.08.2023 по справі 384/491/23
ВІЛЬШАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У ХВ АЛ А № 384/491/23

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ №пр. 2-з/384/10/2023

04 серпня 2023 року смт. Вільшанка

Суддя Вільшанського районного суду Кіровоградської області Галицький В.В., розглянувши заяву керівника Голованівської окружної прокуратури Кіровоградської області про забезпечення позову у цивільній справі за позовом керівника Голованівської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області до ОСОБА_1 про конфіскацію земельної ділянки, -

В С Т А Н О В И В:

19.07.2023 року до Вільшанського районного суду Кіровоградської області надійшли матеріали позовної заяви керівника Голованівської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області до ОСОБА_1 про конфіскацію земельної ділянки..

Крім цього,разом ізпозовною заявоюпозивачем поданозаяву про забезпечення позову, в якій просить вжити заходів до забезпечення позову керівника Голованівської окружної прокуратури, з цією метою накласти арешт на 1/2 земельної ділянки площею 2,5539 га, яка розташована за межами Добрянської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області з кадастровим номером 3524380800:02:000:0108, та заборонити органам які проводять реєстрацію речових прав на нерухоме майно, здійснювати будь-які реєстраційні дії щодо цієї земельної ділянки. Стягнути з відповідача на користь Кіровоградської обласної прокуратури сплачений судовий збір за подачу заяви про забезпечення позову.

В обґрунтування заяви посилається на те, що підставою для пред`явлення вказаного позову стало порушення ст.ст. 13, 14, 41 Конституції України, ст. ст. 80, 81, 145 Земельного кодексу України при використанні ОСОБА_1 зазначеної земельної ділянки. Громадянин Республіки Білорусь ОСОБА_1 набув право власності на 1/2 земельної ділянки з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із кадастровим номером 3524380800:02:000:0108, площею 2,5539 га, яка знаходиться за межами с. Добрянка Голованівського району Кіровоградської області. Право власності на зазначену земельну ділянку 30.09.2019 зареєстроване за ОСОБА_1 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно приватним нотаріусом Науменком Ф.С. (номер запису про право власності 33451377).

Положення статей 13, 14 Конституції України визначають, що земля є об`єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави.

Суб`єктами права приватної власності на землю згідно зі ст. 80 Земельного кодексу України визначено громадян України та юридичних осіб. Проте з урахуванням змісту частини другої статті 81 та інших норм Земельного кодексу України суб`єктами права приватної власності на землю визнаються також іноземні громадяни та особи без громадянства.

Зокрема, іноземні громадяни та особи без громадянства відповідно до частини другої статті 81 Земельного кодексу України можуть набувати права власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності.

Згідно із ч.3 ст.81 Земельного кодексу України, іноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки відповідно до частини другої цієї статті у разі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) викупу земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві власності; в) прийняття спадщини.

Відповідно до частини п`ятої статті 22 Земельного кодексу України набуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення здійснюється з урахуванням вимог статті 130 цього Кодексу, а саме: іноземцям, особам без громадянства та юридичним особам заборонено набувати частки у статутному (складеному) капіталі, акції, паї, членство у юридичних особах (крім як у статутному (складеному) капіталі банків), які є власниками земель сільськогосподарського призначення.

Одночасно за змістом частини четвертої статті 81 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.

У разі невиконання цієї вимоги настають наслідки, передбачені ч. ч. 2, 4 ст.145 Земельного кодексу України, а саме така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду.

Враховуючи, що ОСОБА_1 будучи іноземним громадянином, упродовж року після набуття права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення не відчужив її, тож є підстави для конфіскації даної земельної ділянки у власність держави.

Таким чином, відповідач ОСОБА_1 протиправно володіє спірною земельною ділянкою та може розпорядитись нею на власний розсуд - передати в оренду, об`єднати або ж роз`єднати.

Вищевикладене створює очевидну небезпеку для подальшого реального поновлення інтересів держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, а також може унеможливити або ускладнити виконання рішення суду.

Розглянувши заяву, дослідивши додані матеріали, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

У відповідності до ч. 2 ст. 149 ЦПК України, забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

Статтею 150 ЦПК України визначено, що одним із видів забезпечення позову є накладення арешту на майно, що належить відповідачу, а також заборону відповідачу вчиняти певні дії.

За правилами цієї статті суд може застосувати кілька видів забезпечення позову.

Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами, що передбачено ч. 3 ст. 150 ЦПК України.

Відповідно до п. 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.2006 року №9 «Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову», розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.

Разом з тим, суд враховує, що заходи забезпечення позову застосовуються для того, щоб гарантувати виконання рішення суду і повинні застосовуватися лише у разі необхідності, оскільки безпідставне звернення до даних дій може спричинити порушення прав та законних інтересів інших осіб чи учасників процесу.

Крім того, розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.

З наданих до заяви матеріалів вбачається, що враховуючи, що такі види забезпечення позову є співмірними й відповідають заявленим позовним вимогам, а також те, що тимчасове обмеження права розпоряджатися земельною ділянкою без обмеження права користування нею, істотним чином не зашкодить правам та охоронюваним законом інтересам відповідача, невжиття заходів забезпечення позову у вигляді накладення арешту на земельну ділянку, право власності на яку має відповідач ОСОБА_1 може призвести до неефективного захисту порушених інтересів держави та унеможливить їх відновлення, а тому наявні підстави для забезпечення позову.

Керуючись ст.ст. 149, 151, 150, 153, 353 ЦПК України, -

У Х В А Л И В:

Заяву керівника Голованівської окружної прокуратури Кіровоградської області про забезпечення позову у цивільній справі за позовом керівника Голованівської окружної прокуратури Кіровоградської області про забезпечення позову у цивільній справі за позовом керівника Голованівської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області до ОСОБА_1 про конфіскацію земельної ділянки, задовольнити.

Накласти арешт на 1/2 земельної ділянки площею 2,5539 га, яка розташована за межами Добрянської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області з кадастровим номером 3524380800:02:000:0108, та заборонити органам які проводять реєстрацію речових прав на нерухоме майно, здійснювати будь-які реєстраційні дії щодо цієї земельної ділянки.

Копію ухвали направити до Голованівського відділу державної виконавчої служби у Голованівському районі Кіровоградської області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (вул. Соборна, 40, смт.Голованівськ, Голованівський район, Кіровоградська область, 26500), для виконання.

Ухвала підлягає негайному виконанню.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Кропивницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її постановлення.

Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Ухвала складена 04 серпня 2023 року.

Суддя:

СудВільшанський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення04.08.2023
Оприлюднено08.08.2023
Номер документу112653000
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів

Судовий реєстр по справі —384/491/23

Ухвала від 28.12.2023

Цивільне

Вільшанський районний суд Кіровоградської області

Галицький В. В.

Рішення від 28.12.2023

Цивільне

Вільшанський районний суд Кіровоградської області

Галицький В. В.

Рішення від 28.12.2023

Цивільне

Вільшанський районний суд Кіровоградської області

Галицький В. В.

Ухвала від 04.08.2023

Цивільне

Вільшанський районний суд Кіровоградської області

Галицький В. В.

Ухвала від 04.08.2023

Цивільне

Вільшанський районний суд Кіровоградської області

Галицький В. В.

Ухвала від 28.07.2023

Цивільне

Вільшанський районний суд Кіровоградської області

Галицький В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні