ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
07 серпня 2023 року м. Черкаси Справа № 925/1046/23
Суддя Господарського суду Черкаської області Зарічанська З.В., розглянувши матеріали позовної заяви Городищенської міської ради, ідентифікаційний код 33965401, площа Миру, 8, м. Городище, Черкаська обл., 19502,
до відповідача - Фермерського господарства "Агро Дім Деметра", ідентифікаційний код 44503628, вул. Здолбунівська, 9Б, кв. 111, м. Київ, 02081,
про внесення змін до договору,
УСТАНОВИЛА:
01.08.2023 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява Городищенської міської ради до Фермерського господарства "Агро Дім Деметра" з вимогою внести з моменту набрання рішенням суду законної сили зміни до договору оренди землі укладеного 14.04.2014 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7120310100:02:002:1118, площею 12,6991 га, виклавши преамбулу договору в такій редакції:
"Орендодавець: Городищенська міська рада в особі міського голови Мирошника Володимира Петровича, який діє згідно Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" з однієї сторони, та
Орендар: ФГ "АГРО ДІМ ДЕМЕТРА" (КОД ЄДРПОУ 44503628 в особі директора Русина Руслана Петровича, надалі разом іменуються "Сторони" уклали цей договір про наступне:"
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 14.04.2014 між Головним управлінням Держземагентства у Черкаській області та громадянкою Русіною Людмилою Петрівною укладено договір оренди землі, відповідно до якого передано в оренду земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної форми власності з кадастровим номером 7120310100:02:002:1118, площею 12,6991 га, однак, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на даний час відповідач є орендарем зазначеної земельної ділянки.
Суд враховує, що відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо підприємства відповідача зазначено місцезнаходження: вул. Здолбунівська, 9Б, кв. 111, м. Київ, 02081.
За загальним правилом територіальної підсудності (юрисдикції), визначеним ст. 27 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Водночас, нормами ст. 30 ГПК України врегульовано виключну територіальну підсудність справ та наведено перелік категорій справ, які підлягають розгляду за правилами виключної підсудності.
Виключна підсудність є особливим видом територіальної підсудності, правила якої забороняють застосування при пред`явленні позову інших норм, що регулюють інші види територіальної підсудності, передбачені у ст. 27 - 29 ГПК України.
Так відповідно до ч. 3 ст. 30 ГПК України спори, що виникають з приводу нерухомого майна, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням майна або основної його частини.
Господарський суд враховує п. 7.25 постанови Великої Палати Верховного Суду від 16.02.2021 у справі № 911/2390/18, у якому зазначено, що Велика Палата Верховного Суду вважає, що словосполучення "з приводу нерухомого майна" у частині третій статті 30 ГПК України необхідно розуміти таким чином, що правила виключної підсудності поширюються на будь-які спори, які стосуються прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном. У таких спорах нерухоме майно не обов`язково виступає як безпосередньо об`єкт спірного матеріального правовідношення.
З матеріалів справи випливає, що земельна ділянка, щодо якої між сторонами виник спір, знаходиться в адміністративних межах Городищенської міської ради Городищенського району Черкаської області.
Враховуючи зазначене, господарський суд доходить висновку, що даний спір підсудний Господарському суду Черкаської області, оскільки спір виник з приводу нерухомого майна позивача.
Розглянувши зазначену позовну заяву, господарський суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки, ст. 162, 164, 172 ГПК України визначено вимоги щодо змісту позовної заяви та документів, які додаються до позовної заяви, які не повністю дотримано позивачем.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України, позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців); відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.
У позовній заяві позивач зазначає місцезнаходження відповідача: вул. Здолбунівська, 96, кв. 111, м. Київ, 02081.
Водночас, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо відповідача зазначено місцезнаходження: вул. Здолбунівська, 9Б, кв. 111, м. Київ, 02081.
З викладеного випливає, що позивачем порушено вимоги п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України, оскільки зазначено адресу відповідача, яка не відповідає його місцезнаходженню зазначеному в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 172 ГПК України - позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
За Правилами надання послуг поштового зв`язку, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270, розрахунковий документ - документ встановленої відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" форми та змісту (касовий чек, розрахункова квитанція тощо), що підтверджує надання послуг поштового зв`язку.
Згідно з п. 59, 61 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270 "Про затвердження Правил надання послуг поштового зв`язку" внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю з описом вкладення подаються для пересилання відкритими для перевірки їх вкладення. У разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв`язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові. На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв`язку повинен зазначити номер поштового відправлення. За бажанням відправника на примірнику опису, що вкладається до поштового відправлення, вартість предметів може не зазначатися.
Отже, належним доказом відправлення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів є опис вкладення в поштовий конверт та документ, що підтверджує надання поштових послуг (касовий чек, розрахункова квитанція тощо) надані в оригіналі.
Позивачем до позовної заяви, як доказ направлення відповідачу позовної заяви з додатками, надано опис-вкладення та накладну. Втім, як уже встановлено суддею, позивачем неправильно зазначено адресу відповідача та саме на цю неправильну адресу здійснено направлення позовної заяви з додатками.
Відтак позивачем порушено вимоги п. 1 ч. 1 ст. 164 та ч. 1 ст. 172 ГПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 164 ГПК України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Водночас, згідно з вимогами ст. 91 ГПК України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Учасники справи мають право подавати письмові докази в електронних копіях, посвідчених електронним цифровим підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до закону. Електронна копія письмового доказу не вважається електронним доказом. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який заходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Так на поданих позивачем ксерокопіях рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату грошового переказу, листа Городищенської міської ради від 02.05.2023 № 243/01-02-08, Додаткової угоди від 18.01.2023 про внесення змін до договору оренди землі від 14.04.2014 року відсутні будь-які реквізити засвідчення копії.
Також позивач не зазначив, у кого містяться оригінали поданих копій.
Отже, позивачем порушено вимоги ч. 2 ст. 164 ГПК України.
Відповідно до ст. 174 ГПК України - суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Керуючись ст. 162, 164, 172, 174, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, суддя
УХВАЛИЛА:
Позовну заяву Городищенської міської ради залишити без руху.
У строк, який не перевищує десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, позивачу усунути недоліки позовної заяви, а саме надати суду:
- на виконання п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України уточнену позовну заяву із зазначенням правильного місцезнаходження відповідача та зазначенням у кого містяться оригінали доданих доказів;
- на виконання п. 1 ч. 1 ст. 164, ч. 1 ст. 172 ГПК України належні докази направлення копії позовної заяви з додатками та уточненої позовної заяви відповідачу (детальний опис вкладення та розрахунковий документ) за адресою, яка відповідає інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
- на виконання вимог ч. 2 ст. 164 ГПК України належним чином засвідчені копії рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату грошового переказу, листа Городищенської міської ради від 02.05.2023 № 243/01-02-08, Додаткової угоди від 18.01.2023 про внесення змін до договору оренди землі від 14.04.2014 року.
Господарський суд повідомляє, що реєстрація в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі. Особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, можуть подати процесуальні, інші документи, вчинити інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги", якщо інше не передбачено цим Кодексом. (абз. 1,2 ч. 8 ст. 6 Господарського процесуального кодексу України)
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Копію ухвали направити представнику позивача за допомогою системи "Електронний суд".
Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 07.08.2023 |
Оприлюднено | 09.08.2023 |
Номер документу | 112664454 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Зарічанська З.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні