Рішення
від 02.08.2023 по справі 927/658/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

02 серпня 2023 року м. Чернігівсправа № 927/658/23 Господарський суд Чернігівської області

у складі судді Ноувен М.П.,

за участю секретаря судового засідання Одинець І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу

№ 927/658/23

за позовом: Заступника керівника Чернігівської окружної прокуратури,

вул. Шевченка,1, м. Чернігів,14000;

в інтересах держави в особі:

Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області,

вул. Молодіжна, 10, с. Киселівка, Чернігівський р-н, Чернігівська обл., 15530;

Чернігівської обласної державної адміністрації,

вул. Шевченка,7, м. Чернігів, 14000;

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма Караван Плюс,

вул. Пухова, 72, м. Чернігів, 14030;

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:

Чернігівська районна державна адміністрація,

вул. Шевченка,48, м. Чернігів, 14027;

про стягнення 4887,74 грн заборгованості за договором оренди земельної ділянки у комплексі з водним об`єктом, розірвання договору та повернення земельної ділянки;

за участю представників сторін:

представника позивача: Носовця В.А.;

представника відповідача: не з`явився;

третьої особи: не з`явився,

прокурора: Тишкевич Л.В.;

Заступник керівника Чернігівської окружної прокуратури звернувся до Господарського суду Чернігівської області в інтересах держави в особі Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, Чернігівської обласної державної адміністрації з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма Караван Плюс про наступне:

- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма Караван Плюс 4887,74 грн заборгованості по орендній платі за користування землею;

- припинити шляхом розірвання договір оренди землі від 17.10.2002, укладений між Чернігівською обласною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю Фірма Караван Плюс, зареєстрований 05.12.2018, номер запису про речове право 29344169;

- зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма Караван Плюс повернути Киселівській сільській раді Чернігівського району Чернігівської області земельну ділянку площею 5,1975 га з кадастровим номером 7425581000:06:000:2050, розташовану на території Боромиківської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області.

Дії суду щодо розгляду справи.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 08.05.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Чернігівську районну державну адміністрацію, підготовче засідання призначено на 05.06.2023, встановлено сторонам строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив, третій особі - пояснень щодо предмету позову та пояснень на відзив на позов.

Підготовче засідання, призначене на 05.06.2023 не відбулося у зв`язку з перебуванням судді Ноувен М.П. у відпустці, про що сторони повідомлені листом № 927/658/23/724/23 від 31.05.2023.

Ухвалою суду від 17.07.2023 сторін повідомлено про те, що підготовче засідання відбудеться 25.07.2023. Крім того, даною ухвалою суд продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів відповідно до норм ст. 177 ГПК України.

У підготовчому засіданні 25.07.2023 суд протокольно постановив ухвалу про продовження підготовчого провадження до 02.08.2023, закриття підготовчого провадження та призначення судового засідання по розгляду справи по суті на 02.08.2023.

Сторони належним чином повідомлені про час та місце слухання справи в суді, що підтверджується повідомленнями про вручення рекомендованої кореспонденції №1400057001960, №1400057734770 (позивач 1), довідками про доставку електронного листа (прокурор, позивач 2, третя особа).

Ухвали суду, направлені відповідачу за місцем державної реєстрації: вул. Пухова,72, м. Чернігів, 14030, повернуті відділенням зв`язку як неодержані з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».

В розумінні положень ст. 242 ГПК України відповідач належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи в суді.

02.08.2023 судом у нарадчій кімнаті підписано вступну та резолютивну частини рішення на підставі ст. 240 ГПК України.

Позиції учасників справи. Заяви та клопотання сторін.

Свої вимоги прокурор обґрунтовує тим, що в порушенням умов договору оренди землі від 17.10.2005 відповідач не виконує свого обов`язку зі сплати орендної плати за період з листопада 2020 року по січень 2022 року; відповідно до норм ст. 31,32 Закону України Про оренду землі, ст. 141 Земельного кодексу України, ст. 651 ЦК України договір підлягає розірванню; відповідно до ст. 34 Закону України Про оренду землі у разі припинення договору оренди земельна ділянка підлягає поверненню.

Відповідач у встановлені судом строки відзиву на позов не надав, проти позовних вимог не заперечив.

За загальними принципами здійснення судочинства, що також відображені у статтях 13, 14 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах диспозитивності та змагальності сторін.

Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідач своїм правом на подання відзиву у визначений судом у відповідності до господарського процесуального закону строк не скористався, за таких обставин, рішення приймається за наявними матеріалами справи, на підставі частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.

Будь-яких інших заяв та клопотань від сторін не надходило.

Перелік обставин, які є предметом доказування. Перелік доказів.

Враховуючи предмет і підстави позову, до обставин, які є предметом доказування у справі належать:

обґрунтованість звернення прокурора з позовом до суду в інтересах позивачів;

наявність підстав для розірвання договору оренди, повернення земельної ділянки та стягнення заборгованості по орендній платі;

Прокурором на підтвердження своїх вимог надано копії:

- договору оренди землі від 17.10.2005 з додатковими угодами,

- інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна,

- інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку,

-листа ГУ ДПС у Чернігівській області з додатками,

- рішення Чернігівського окружного адміністративного суду.

Щодо представництва прокурора суд зазначає наступне:

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом. Так, частиною 3 ст. 53 ГПК України закріплено право прокурора у визначених законом випадках звертатися до суду з позовною заявою. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах (ч. 4, 5 ст. 53 ГПК України).

Згідно з ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно з висновком Конституційного Суду України, наведеним у рішенні від 08.04.1999 №3-рп/99, поняття "інтереси держави" є оціночним; в кожному конкретному випадку прокурор, який звертається до суду із заявою, повинен обґрунтувати в суді наявність підстав для представництва інтересів держави (в тому числі публічних інтересів територіальної громади), але виключного переліку обставин, які можуть використовуватися, закон не передбачає.

Необхідність захисту інтересів держави у даній справі прокурор обґрунтував бездіяльністю Киселівської сільської ради Чернігівського району, якою не вживались заходи щодо стягнення заборгованості зі сплати орендної плати за землю та розірвання договору оренди у судовому порядку. Крім того, прокурор зазначив, що звернення останнього з позовною заявою до суду спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно- значимого питання - стягнення заборгованості зі сплати орендної плати за землю, що становить суспільний інтерес.

Стосовно необхідності захисту інтересів держави в особі Чернігівської облдержадміністрації прокурор зазначив, що відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно власником спірної земельної ділянки до цього часу значиться держава в особі Чернігівської облдержадміністрації.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Конституції України держава забезпечує захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб`єкти права власності рівні перед законом. Отже, державні органи та інші суб`єкти владних повноважень зобов`язані вживати (реалізовувати) комплекс організаційно-правових та інших заходів, спрямованих на створення умов для такого захисту прав, в межах визначених законодавством повноважень.

Прокуратурою до подання позову до суду здійснено попередні листування з позивачами.

У матеріалах справи наявні відповіді на звернення прокуратури.

04.05.2023 прокуратура звернулась до Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області та Чернігівської обласної державної адміністрації з повідомленнями за № 55-75-4402ВИХ-23, №55-75-4401ВИХ-23 відповідно на виконання вимог ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».

Надавши оцінку наявним у справі доказам та перевіривши обґрунтованість наведених прокурором доводів щодо порушення інтересів держави, необхідності їх захисту та обґрунтованості підстав для звернення з відповідним позовом для захисту інтересів держави, суд дійшов висновку про наявність в даному випадку у прокуратури законних підстав для представництва інтересів держави, визначених ст.23 Закону України Про прокуратуру.

Обставини справи встановлені судом.

17.10.2005 між Чернігівською обласною державною адміністрацією (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Фірма «Караван Плюс» укладено договір оренди землі (далі Договір) (преамбула Договору в редакції Додаткової угоди від 20.11.2018).

Відповідно до умов Договору:

п.1. Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для риборозведення та любительського лову риби, яка находиться на території Боромиківської сільської ради Чернігівського району та області.

п.2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 5,1975 га, з них 3,1624 га під озерами, 0,2721 га під сіножатні, 1,7630 га інші насадження за кадастровим номером 7425581000:06:000:2050 (п. 2 в редакції додаткової угоди від 20.11.2018).

п. 5. Нормативно грошова оцінка земельної ділянки станом на 18.10.2018 становить 117305,86 грн (п. 5 в редакції додаткової угоди від 20.11.2018).

п.8. Договір укладено на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

п.9. Орендна плата вноситься Орендарем:

за земельну ділянку за місцем її розташування у розмірі 10% від нормативної грошової оцінки землі у сумі 11730,59 грн та зараховується на рахунок місцевого бюджету;

за воду (водний простір) у розмірі 1111,37 грн на рік, код платежу 22130000 в УДКСУ у Чернігівській області (абз.2 п.9 в редакції додаткової угоди від 23.01.2019).

п.10.Обчисленя розміру орендної плати за :

водний об`єкт здійснюється відповідно до Методики визначення розміру плати за надані в оренду водні об`єкти, що затверджується Мінприроди. Розрахунок розміру орендної плати щорічно надається орендодавцем в І кварталі поточного року з врахуванням індексації;

земельну ділянку з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, що визначаються Держгеокадастром за формами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2006 № 1724 «Деякі питання оренди земель», що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди водного об`єкта чи продовження його дії.

п.11. Орендна плата вноситься вноситься у строки:

за водний об`єкт щоквартально протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу рівними частками;

річна орендна плата за землю сплачується орендарем шляхом безготівкового перерахування грошових коштів щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

п.12. Розрахунки щодо орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, здійснюються виключно у грошовій формі (п. 9-12 в редакції додаткової угоди від 20.11.2018).

п.38. Дія Договору припиняється шляхом його розірвання, зокрема, за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання іншою стороною передбачених договором обов`язків, в тому числі, несплати орендної плати за земельну ділянку та/або водний об`єкт більш ніж за три місяці, та випадкового знищення, пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає його використанню, нецільового використання об`єкта оренди, а також інших підстав, визначених законом (п.38 в редакції додаткової угоди від 20.11.2018).

27.05.2021 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляцїї у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 № 1423.

Відповідно до Закону розділ X Перехідних положень ЗК України доповнено пунктом 24. З дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель: а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій. Національної академії наук України, національних галузевих академій наук); б) оборони; в) природно- заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення; г) зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; ґ) під будівлями, спорудами, іншими об`єктами нерухомого майна державної власності; д) під об`єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності; е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.

Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

Інші земельні ділянки та землі не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.

Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки.

З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.

Земельна ділянки з кадастровим номером 7425581000:06:000:2050 відноситься до земель комунальної форми власності та її розпорядником є Киселівська сільська рада Чернігівського району Чернігівської області.

Киселівська сільська рада листом № 02-18/593 від 27.07.2022 звернулась до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Караван Плюс» з вимогою щодо погашення заборгованості в сумі 14663,23 грн, яка виникла станом на 01.07.2022.

У матеріалах справи наявний лист Головного управління ДПС України у Чернігівській області № 2092-23 від 13.03.2023, відповідно до якого останнє повідомило, що станом на 09.03.2023 по Підприємству (ТОВ «Фірма «Караван Плюс») обліковується податковий борг по орендній платі з юридичних осіб у сумі 14663,23грн, який виник 30.11.2020 через несплату самостійно задекларованих зобов`язань.

У матеріалах справи також наявне рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі № 620/12506/21, відповідно до якого з Приватного підприємства фірма «Караван» (згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань ТОВ «Фірма «Караван Плюс», код 14251438, є правонаступником Приватного підприємства Фірма «Караван», код 14251438) стягнуто в дохід державного бюджету 9775,49 грн для погашення податкового боргу по орендній платі за період з жовтня 2020 року по липень 2021 року.

За розрахунком прокурора, наданого до позовної заяви, заборгованість відповідача по орендній платі за період з листопада 2020 року по січень 2022 року, з урахуванням стягнення податкового боргу за рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі № 620/12506/21, станом на 09.03.2023 становить 4887,74 грн.

Прокурор звернувся до суду за захистом порушених прав з огляду на наявну заборгованість по орендній платі. У свою чергу, відповідно до норм ст. 31,32 Закону України Про оренду землі, ст. 141 Земельного кодексу України, ст. 651 ЦК України договір підлягає розірванню; відповідно до ст. 34 Закону України Про оренду землі у разі припинення договору оренди земельна ділянка підлягає поверненню.

Оцінка аргументів та нормативно-правове обґрунтування.

Законом України "Про оренду землі" визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до статті 13 цього ж Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Статтею 25 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендар зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку, а в разі оренди земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом - також і орендну плату за водний об`єкт.

Згідно з п. 287.1., 287.3. ст. 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Частиною першою статті 32 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Відповідно до п. д ч.1 ст. 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Відповідно до ст. 34 Закону України «Про оренду землі» у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

За умовами ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 530 ЦК України якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Статтею 651 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Матеріалами справи встановлено, що відповідач протягом листопада 2020 року січня 2022 року орендну плату за користування земельною ділянкою не сплачував.

За умовами Договору орендна плата вноситься Орендарем за земельну ділянку за місцем її розташування у розмірі 10% від нормативної грошової оцінки землі у сумі 11730,59 грн та зараховується на рахунок місцевого бюджету. Річна орендна плата за землю сплачується орендарем шляхом безготівкового перерахування грошових коштів щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

За період з листопада 2020 року по січень 2022 року заборгованість відповідача по орендній платі склала 14663,23 грн.

За результатами розгляду справи №620/12506/21 Чернігівським окружним адміністративним судом встановлено, що за відповідачем обліковувався податковий борг по орендній платі з юридичних осіб в сумі 9775,49 грн за період з жовтня 2020 року по липень 2021, який і був стягнутий в дохід бюджету.

Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду у справі № 620/12506/21 від 06.12.2021 набрало законної сили 05.01.2022, сторонами не оскажувалось.

Відповідно до ч.4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Листом № 02-18/593 від 27.07.2022 Киселівська сільська рада звернулась до відповідача з вимогою про сплату заборгованості в сумі 14663,23 грн.

Відповідач відповіді на лист не надав.

Отже, з урахуванням стягнутої за рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду суми 9775,49 грн боргу по орендній платі, станом на день винесення рішення, борг по орендній платі становить 4887,74 грн.

Відповідач доказів оплати орендних платежів не надав.

Проаналізувавши фактичні обставини спору через призму вищенаведених приписів чинного законодавства, суд констатує факт невиконання відповідачем взятих на себе зобов`язань у межах договірних відносин між сторонами, що в повній мірі підтверджено доказами, наявними в матеріалах справи.

Зокрема, відповідачем порушено істотні умови Договору в частині несплати орендної плати за користування земельною ділянкою.

Наведені обставини, у свою чергу, суд кваліфікує як підставу для розірвання Договору на підставі ст. 651 ЦК України, п.38 Договору.

Разом з тим, вимога прокурора про повернення земельної ділянки є похідною від вимоги про розірвання договору оренди, є обгрунтованою з урахуванням ст.34 ЗУ «Про оренду землі».

Відтак, установивши наявність підстав для задоволення позовних вимог про розірвання договору оренди, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у частині повернення Киселівській сільській раді Чернігівського району Чернігівської області земельної ділянки площею 5,1975 га з кадастровим номером 7425581000:06:000:2050, розташованої на території Боромиківської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області

Отже, оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, суд дійшов висновку, що заявлені вимоги прокурора про стягнення заборгованості в сумі 4887,74 грн, розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат.

Згідно з п.5 ч.1 ст. 237 ГПК України при ухваленні рішення суд вирішує питання, зокрема, про розподіл між сторонами судових витрат.

Статтею 129 ГПК України передбачено, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

У зв`язку з тим, що позовні вимоги задоволені повністю, витрати по сплаті судового збору в сумі 8052,00 грн підлягають стягненню з відповідача на користь Чернігівської окружної прокуратури.

Керуючись ст.129, 236-239, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1.Позов Заступника керівника Чернігівської окружної прокуратури, код 02910114 в інтересах держави в особі Киселівської сільської ради, код 04412018, Чернігівської обласної адміністрації, код 00022674 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Караван Плюс», код 14251438, про стягнення заборгованості в сумі 4887,74 грн, розірвання договору оренди землі та про повернення земельної ділянки задовольнити повністю.

2. Розірвати договір оренди землі від 17.10.2002, укладений між Чернігівською обласною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю Фірма Караван Плюс, зареєстрований 05.12.2018, номер запису про речове право 29344169.

3. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма Караван Плюс, вул. Пухова,72, м. Чернігів, 14030, код 14251438 повернути Киселівській сільській раді Чернігівського району Чернігівської області, вул. Молодіжна,10, с. Киселівка, Чернігівський р-н, Чернігівська обл., 15530, код 04412018 земельну ділянку площею 5,1975 га з кадастровим номером 7425581000:06:000:2050, розташовану на території Боромиківської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма Караван Плюс, вул. Пухова,72, м. Чернігів, 14030, код14251438 на користь Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, вул. Молодіжна,10, с. Киселівка, Чернігівський р-н, Чернігівська обл., 15530, код 04412018, заборгованість по орендній платі за користування землею в сумі 4887,74 грн.

5. Стягнути з Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма Караван Плюс, вул. Пухова,72, м. Чернігів, 14030, код14251438 на користь Чернігівської обласної прокуратури (рахунок UA248201720343140001000006008, банк: державна казначейська служба України, м. Київ, одержувач Чернігівська обласна прокуратура, код 02910114) судовий збір в сумі 8052,00 грн.

6. Накази видати після набрання рішенням суду законної сили.

Рішення набирає законної сили у строки, встановлені ст.241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строки, визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України

Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.

Повний текст рішення складено 07.08.2023.

Суддя М.П. Ноувен

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення02.08.2023
Оприлюднено09.08.2023
Номер документу112664497
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про невиконання або неналежне виконання зобов’язань що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —927/658/23

Судовий наказ від 29.08.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Ноувен М.П.

Судовий наказ від 29.08.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Ноувен М.П.

Судовий наказ від 29.08.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Ноувен М.П.

Рішення від 02.08.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Ноувен М.П.

Ухвала від 25.07.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Ноувен М.П.

Ухвала від 17.07.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Ноувен М.П.

Ухвала від 17.07.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Ноувен М.П.

Ухвала від 08.05.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Ноувен М.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні