Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №338/307/23
07 серпня 2023 року Богородчанський районний суд
Івано-Франківської області
В складі головуючого судді Решетова В. В.,
присяжних Вінтоняк М.В., Іванківа С.М.
з участю секретаря Остапишин І. Р.,
заявника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Богородчани в порядку окремого провадження справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Богородчанської селищної ради об`єднаної територіальної громади Івано-Франківського району Івано-Франківської області про визнання особи недієздатною та встановлення опіки,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Богородчанського районного суду Івано-Франківської області з заявою про визнання недієздатним його дядька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлення над ним опіки та призначення заявника опікуном.
Вимоги заяви обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 , не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує постійної сторонньої допомоги та догляду. Визнання ОСОБА_2 недієздатним необхідне для встановлення над ним опіки.
В судовому засіданні заявник заявлені вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним.
Представник заінтересованої особи до суду не з`явився, направив до суду заяву, відповідно до якої просить справу розглядати у його відсутність, не заперечує проти задоволення заяви.
Вислухавши пояснення заявника, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч. 3 ст. 296 ЦПК України, заява про визнання фізичної особи недієздатною може бути подана членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.
Відповідно до ч. 1ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Згідно висновків лікарської комісії медичного закладу № 315 від 30.01.2015 року та № 114 від 23.07.2023 року вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , являється інвалідом дитинства, в 1972 році йому визначена II група інвалідності.
У відповідності до ч. 1 ст. 298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Відповідно до висновку № 212/2023 судово-психіатричного експерта Івано-Франківської Філії Судово-Психіатричних експертиз Державної Установи Інституту психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків МОЗ України від 22.06.2023р., ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , страждає стійким хронічним психічним розладом - помірною розумовою відсталістю, що згідно МКХ-10 F71, не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Справи про визнання фізичної особи судом недієздатною розглядаються судом в порядку окремого провадження.
У відповідності до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 1ст. 40 ЦК України фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Отже, в судовому засіданні було достовірно встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за своїм психічним станом нездатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, а тому має бути визнаний судом недієздатним.
Правилами ст. 41 ЦК України передбачені правові наслідки визнання фізичної особи недієздатною, а саме: над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка; недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину; правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун. Крім того, відповідальність за шкоду, завдану недієздатною фізичною особою, несе її опікун.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 серія НОМЕР_1 від 30.08.1962 р., свідоцтва про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 серія НОМЕР_2 від 09.05.1970, архівної довідки №М-32 (Ц)/06-06 від 16.03.2023р., витягу з метрики народження, шлюбів та смертей за період з 22.04.1934 до 03.10.1944р., свідоцтва про одруження НОМЕР_3 від 29.08.1962р., вбачається що дядьком ОСОБА_1 , являється ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням Богородчанського районного суду Івано-Франківської області (Справа № 338/259/17) від 25 вересня 2017 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає в АДРЕСА_1 було визнано недієздатним та призначно ОСОБА_1 опікуном недієздатного. На день розгляду справи дворічний строк дії рішення закінчився.
Ухвалою Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 26 червня 2018 року (Справа №338/665/18) ОСОБА_1 булозвільнено від повноважень опікуна недієздатного ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та за поданням органу опіки та піклування призначено опіком останнього дружину заявника ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , жительку АДРЕСА_1 .
Як вбачається із рішення виконавчого комітету Богородчанської селищної ради, як органу опіки та піклування №771-42/2023 від 07 березня 2023 року, яким затверджений висновок органу опіки та піклування виконавчого комітету Богородчаської селищної ради, відповідно до якого орган опіки та піклування вважає за доцільне призначити опікуном недієздатного ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживає за адресою АДРЕСА_2 .
Положеннями ст. 63 ЦК України закріплено, що опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю; фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою.
В силу ч. 1ст. 300 ЦПК України, суд ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй опікуна.
Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , слід визнати недієздатним та призначити останньому опікуна ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до ч.2ст.299 ЦПК України, судові витрати пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Керуючись ст.ст.15,30,62,256-260,300 ЦПК України, ст.ст.39,40,41,60 ЦК України суд,-
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Богородчанської селищної ради об`єднаної територіальної громади Івано-Франківського району Івано-Франківської області про визнання особи недієздатною та встановлення опіки- задовольнити.
Визнати недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження с. Старуня Івано-Франківського району Івано-Франківської області, паспорт серія НОМЕР_4 , виданого 21 червня 2020 року Богородчанським РВ УМВС України в Івано-Франківській області.
Призначити опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителяАДРЕСА_2 .
Встановити строк дії даного рішення суду про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним на два роки, з моменту набрання рішенням законної сили.
Судові витрати по справі слід віднести на рахунок держави.
Роз`яснити заявнику положення ст. 300 ЦПК України, відповідно до якого, скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім`ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою ст. 300 ЦПК України.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Копію рішення після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування, органу ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи, визнаної судом недієздатною.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного судупротягом 30 днів з дня його проголошення.
Головуючий В. В. Решетов
Присяжні М.В. Вінтоняк,
С.М. Іванківа
Суд | Богородчанський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 07.08.2023 |
Оприлюднено | 09.08.2023 |
Номер документу | 112673829 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
Решетов В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні