Справа № 545/1787/23
Провадження № 2/545/1208/23
З А О Ч Н Е
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08.08.2023 року Полтавський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді: Потетій А.Г.,
за участю секретаря: Явдоченко А.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Полтава цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , треті особи, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Полтавська районна державна нотаріальна контора, Державна інспекція архітектури та містобудування України, про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування, -
в с т а н о в и в:
Позивачі звернулися до суду з позовом про визнання права власності в порядку спадкування за законом, обґрунтовуючи позовні вимоги, тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_6 , про що Київським районним у м. Полтаві відділом ДРАЦС 15.02.2021 р. видане свідоцтво про смерть НОМЕР_1 та складено відповідний актовий запис № 183. Спадкоємцями після його смерті є дружина та діти як від першого так і від другого шлюбу.
В межах шестимісячного строку після смерті спадкодавця до Полтавської районної державної нотаріальної контори звернулася його дружина ОСОБА_5 . Крім неї також із заявами про прийняття спадщини до нотаріальної контори звернулися його діти: ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_7 , фактично родинні зв`язки між спадкодавцем та спадкоємцями встановлені нотаріусом та підтверджуються копіями, документів про народження і про шлюб.
До спадкового майна, що належало спадкодавцю відноситься:
1) житловий будинок в АДРЕСА_1 , що належав померлому на підставі договору купівлі-продажу будинку від 26.02.1992 р., право власності на який зареєстроване реєстровій книзі № 1 за реєстровим № 63 від 22.05.1992 р.;
2) земельна ділянка для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,1769 га кадастровий номер 5324081409:09:001:0062, що знаходиться в АДРЕСА_1 належала на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку від 11.03.2010 року;
3) земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства площею 0,7000 га кадастровий номер 5324081409:09:001:0148, що знаходиться в с. Циганське Полтавського району Полтавської області та належала спадкодавцю на підставі рішення Пальчиківської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 28.08.2019 р.;
4) земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,96 га, що належала померлому на підставі державного акту від 27.12.2001 р. кадастровий номер 5324081400:00:030:0005.
Звернувшись до Полтавської районної державної нотаріальної контори із заявою про оформлення спадщини, позивачки отримали постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 26.04.2022 р. № 237/02-31. Підставою для такого рішення у нотаріуса було ряд причин, зокрема: житловий будинок має самовільно збудовану прибудову, гараж та сарай, договір купівлі-продажу житлового будинку не відповідає вимогам, встановленим ст. 47 Закону України «Про нотаріат», а саме, не прошитий та не пронумерований, крім того, житловий будинок є спільною сумісною власністю спадкодавця та його першої дружини - ОСОБА_1 .
Згідно п. 4.14, п. 4.15, п. 4.20 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом МЮУ 22.02.2012 р. № 296/5 видача свідоцтва про право на спадщину на майно проводиться нотаріусом після встановлення кола спадкоємців, подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та відповідності наданих документів вимогам чинного законодавства.
Рішенням Полтавського районного суду Полтавської області від 07.03.2023 р. по справі № 545/6547/22 було визнано право власності за спадкоємцями на земельні ділянки в порядку користування, що склався між ними. Зокрема ОСОБА_1 та її донька ОСОБА_2 отримали у власність в рівних частках земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку в АДРЕСА_1 (кадастровий номер 5324081409:09:001:0062).
За наявності самовільної реконструкції зокрема, самочинно збудованого гаражу, погребу та сараю, що були побудовані ще спадкодавцем, позивачки звернулися до Державної інспекції архітектури та містобудування України з декларацією про готовність до експлуатації об`єкта, будівництво якого здійснено на підставі будівельного паспорту. У відповідь позивачам було відмовлено так як не надано всіх необхідних документів, а саме відсутній будівельний паспорт. Будівельного паспорту не існує, оскільки спадкодавець здійснив будівництво без такого документу.
Таким чином, за наявності самочинної реконструкції, встановлення між спадкоємцями фактичного порядку користування спадковим майном та оформлення частки в житловому будинку як спільної сумісної власності подружжя, єдиним способом для оформлення спадщини в даному випадку є судове рішення. Як свідчить п. 23 Постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008 р., у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Стосовно розподілу спадщини, то як видно із рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 07.03.2023 р. між спадкоємцями було здійснено розподіл спадкового майна виходячи не з рівності часток, а за принципом вигідного користування майном. Так як позивачки оформили земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1 , то за ними залишається право на житловий будинок, що розташований на даній земельній ділянці.
Позивачка ОСОБА_2 є рідною донькою спадкодавця, тож за нею закріплене право на спадщину за законом після смерті батька, ОСОБА_1 на час укладення договору купівлі-продажу житлового будинку в АДРЕСА_1 , 26 лютого 1992 року була дружиною спадкодавця - ОСОБА_6 , а згідно ст. 60 Сімейного кодексу України майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності. Підтвердженням шлюбних відносин між позивачкою та спадкодавцем є витяг з ДРАЦС від 04.12.2018 р. де зазначено, що подружжя уклало шлюб 20.04.1985 р. Отже, позивачка має намір виділити свою частку із майна (житлового будинку), що було у спільній сумісній власності подружжя та оформити її у власність.
Згідно ч. 1 ст. 70 СК України, у разі поділу майна, що є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором. Крім того, відповідно до принципу рівності та пропорційності права власності житлового будинку та земельної ділянки для обслуговування відповідного житлового будинку вона також має право на 1/2 частину земельної ділянки, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1 кадастровий номер 5324081409:09:001:0062.
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно технічного паспорту, що виготовлений ПП «Полтавське бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» спадкове нерухоме майно в АДРЕСА_1 складається з житлового будинку А-1 загальною площею 83,9 м. кв., прибудови а, сараю Б, навісу б, вбиральні В, гаражу Г, сараю Д, літнього душу Е, погребу а1, огорожі №1, воріт огорожі №2. Згідно довідки характеристики будівель від 27.10.2021 р. існує самовільна прибудова а загальною площею 33,1 м. кв., та новозбудовані будівлі гараж Г, сарай Д.
В даному випадку спадкодавець здійснив реконструкцію та добудову нерухомого майна на власній земельній ділянці не порушуючи межі ділянки, жодні права будь-кого із інших осіб не порушуються так як немає інших співвласників житлового будинку і земельної ділянки.
Згідно звіту про проведення технічного обстеження від 12.10.2022 р. виготовленого експертом ФОП ОСОБА_8 за результатами проведеного технічного обстеження об`єкта: житлового будинку А-1,а загальною площею 83,9 м. кв., гаражу Г, сараю Д, що розташовані в АДРЕСА_1 встановлено можливість його надійної та безпечної експлуатації.
Так як за життя спадкодавець не набув права власності на самовільно збудоване нерухоме майно, то спадкоємці також не набувають права власності у порядку спадкування. До спадкоємців переходять лише визначені права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємці після оформлення права забудовника за рішенням суду у спадковому порядку повинні здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, зокрема, на житловий будинок, а саме, введення в експлуатацію об`єкту та реєстрація права власності на нерухоме майно. Згідно до даних технічного паспорта спадкодавцем було здійснено самочинну реконструкцію житлового будинку та самочинне будівництво гаражу Г, сараю Д та погребу а1. В даному випадку позивачі в порядку спадкування мають право на будівлі і споруди, що належали на законних підставах спадкодавцю, а саме: сарай Б, навіс б, вбиральню В, літній душ Е", огорожу №1, ворота огорожі №2. На інші будівлі - житловий будинок А-1 загальною площею 83,9 м. кв., прибудова а1, гараж Г, сарай Д, погріб а1 позивачі мають право лише як забудовники з подальшим прийняттям в експлуатацію.
Позивачка ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та їх представник адвокат Савчук О.В. у судове засідання не з`явилися, від представника позивачок до суду надійшла заява про розгляд справи без їх участі, заявлені вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Відповідачі ОСОБА_3 , ОСОБА_4 у судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином.
ОСОБА_5 у судове засідання не з`явилася, згідно поданих письмових пояснень проти задоволення позову не заперечувала.
Від третьої особи - Полтавської районної державної нотаріальної контори до суду надійшла заява про розгляд справи без участі їх представника, при вирішенні спору поклались на розсуд суду.
Представник третьої особи - Державної інспекції архітектури та містобудування України до суду не з`явився з невідомих причин.
Суд вважає за можливе розгляд даної справи по суті у відсутності відповідачів по наявним матеріалам справи в заочному порядку відповідно до ст. ст. 223, 280 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено і підтверджується матеріалами справи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_6 , про що Київським районним у м. Полтаві відділом ДРАЦС 15.02.2021 р. видане свідоцтво про смерть НОМЕР_1 та складено відповідний актовий запис № 183. Спадкоємцями після його смерті є дружина та діти як від першого так і від другого шлюбу.
В межах шестимісячного строку після смерті спадкодавця до Полтавської районної державної нотаріальної контори звернулася його дружина ОСОБА_5 . Крім неї також із заявами про прийняття спадщини до нотаріальної контори звернулися його діти: ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_7 , фактично родинні зв`язки між спадкодавцем та спадкоємцями встановлені нотаріусом та підтверджуються копіями, документів про народження і про шлюб.
До спадкового майна, що належало спадкодавцю відноситься:
1) житловий будинок в АДРЕСА_1 , що належав померлому на підставі договору купівлі-продажу будинку від 26.02.1992 р., право власності на який зареєстроване реєстровій книзі № 1 за реєстровим № 63 від 22.05.1992 р.;
2) земельна ділянка для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,1769 га кадастровий номер 5324081409:09:001:0062, що знаходиться в АДРЕСА_1 належала на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку від 11.03.2010 року;
3) земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства площею 0,7000 га кадастровий номер 5324081409:09:001:0148, що знаходиться в с. Циганське Полтавського району Полтавської області та належала спадкодавцю на підставі рішення Пальчиківської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 28.08.2019 р.;
4) земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,96 га, що належала померлому на підставі державного акту від 27.12.2001 р. кадастровий номер 5324081400:00:030:0005.
Звернувшись до Полтавської районної державної нотаріальної контори із заявою про оформлення спадщини, позивачки отримали постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 26.04.2022 р. № 237/02-31. Підставою для такого рішення у нотаріуса було ряд причин, зокрема: житловий будинок має самовільно збудовану прибудову, гараж та сарай, договір купівлі-продажу житлового будинку не відповідає вимогам, встановленим ст. 47 Закону України «Про нотаріат», а саме, не прошитий та не пронумерований, крім того, житловий будинок є спільною сумісною власністю спадкодавця та його першої дружини - ОСОБА_1 .
Згідно п. 4.14, п. 4.15, п. 4.20 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом МЮУ 22.02.2012 р. № 296/5 видача свідоцтва про право на спадщину на майно проводиться нотаріусом після встановлення кола спадкоємців, подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та відповідності наданих документів вимогам чинного законодавства.
Рішенням Полтавського районного суду Полтавської області від 07.03.2023 р. по справі № 545/6547/22 було визнано право власності за спадкоємцями на земельні ділянки в порядку користування, що склався між ними. Зокрема ОСОБА_1 та її донька ОСОБА_2 отримали у власність в рівних частках земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку в АДРЕСА_1 (кадастровий номер 5324081409:09:001:0062).
За наявності самовільної реконструкції зокрема, самочинно збудованого гаражу, погребу та сараю, що були побудовані ще спадкодавцем, позивачки звернулися до Державної інспекції архітектури та містобудування України з декларацією про готовність до експлуатації об`єкта, будівництво якого здійснено на підставі будівельного паспорту. У відповідь позивачам було відмовлено так як не надано всіх необхідних документів, а саме відсутній будівельний паспорт. Будівельного паспорту не існує, оскільки спадкодавець здійснив будівництво без такого документу.
Таким чином, за наявності самочинної реконструкції, встановлення між спадкоємцями фактичного порядку користування спадковим майном та оформлення частки в житловому будинку як спільної сумісної власності подружжя, єдиним способом для оформлення спадщини в даному випадку є судове рішення. Як свідчить п. 23 Постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008 р., у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Стосовно розподілу спадщини, то як видно із рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 07.03.2023 р. між спадкоємцями було здійснено розподіл спадкового майна виходячи не з рівності часток, а за принципом вигідного користування майном. Так як позивачки оформили земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1 , то за ними залишається право на житловий будинок, що розташований на даній земельній ділянці.
Позивачка ОСОБА_2 є рідною донькою спадкодавця, тож за нею закріплене право на спадщину за законом після смерті батька, ОСОБА_1 на час укладення договору купівлі-продажу житлового будинку в АДРЕСА_1 , 26 лютого 1992 року була дружиною спадкодавця - ОСОБА_6 , а згідно ст. 60 Сімейного кодексу України майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності. Підтвердженням шлюбних відносин між позивачкою та спадкодавцем є витяг з ДРАЦС від 04.12.2018 р. де зазначено, що подружжя уклало шлюб 20.04.1985 р. Отже, позивачка має намір виділити свою частку із майна (житлового будинку), що було у спільній сумісній власності подружжя та оформити її у власність.
Згідно ч. 1 ст. 70 СК України, у разі поділу майна, що є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором. Крім того, відповідно до принципу рівності та пропорційності права власності житлового будинку та земельної ділянки для обслуговування відповідного житлового будинку вона також має право на 1/2 частину земельної ділянки, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1 кадастровий номер 5324081409:09:001:0062.
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно технічного паспорту, що виготовлений ПП «Полтавське бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» спадкове нерухоме майно в АДРЕСА_1 складається з житлового будинку А-1 загальною площею 83,9 м. кв., прибудови а, сараю Б, навісу б, вбиральні В, гаражу Г, сараю Д, літнього душу Е, погребу а1, огорожі №1, воріт огорожі №2. Згідно довідки характеристики будівель від 27.10.2021 р. існує самовільна прибудова а загальною площею 33,1 м. кв., та новозбудовані будівлі гараж Г, сарай Д.
В даному випадку спадкодавець здійснив реконструкцію та добудову нерухомого майна на власній земельній ділянці не порушуючи межі ділянки, жодні права будь-кого із інших осіб не порушуються так як немає інших співвласників житлового будинку і земельної ділянки.
Згідно звіту про проведення технічного обстеження від 12.10.2022 р. виготовленого експертом ФОП ОСОБА_8 за результатами проведеного технічного обстеження об`єкта: житлового будинку А-1,а загальною площею 83,9 м. кв., гаражу Г, сараю Д, що розташовані в АДРЕСА_1 встановлено можливість його надійної та безпечної експлуатації.
Так як за життя спадкодавець не набув права власності на самовільно збудоване нерухоме майно, то спадкоємці також не набувають права власності у порядку спадкування. До спадкоємців переходять лише визначені права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємці після оформлення права забудовника за рішенням суду у спадковому порядку повинні здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, зокрема, на житловий будинок, а саме, введення в експлуатацію об`єкту та реєстрація права власності на нерухоме майно. Згідно до даних технічного паспорта спадкодавцем було здійснено самочинну реконструкцію житлового будинку та самочинне будівництво гаражу Г, сараю Д та погребу а1. В даному випадку позивачі в порядку спадкування мають право на будівлі і споруди, що належали на законних підставах спадкодавцю, а саме: сарай Б, навіс б, вбиральню В, літній душ Е", огорожу №1, ворота огорожі №2. На інші будівлі - житловий будинок А-1 загальною площею 83,9 м. кв., прибудова а1, гараж Г, сарай Д, погріб а1 позивачі мають право лише як забудовники з подальшим прийняттям в експлуатацію.
Відповідно до ч. 3ст. 1296 ЦКУкраїни, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Відповідно дост. 1216 ЦК Україниспадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб ( спадкоємців).
Статтею 1218 ЦК Українивизначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент спадщини і не припинились внаслідок смерті.
Відповідно до ч. 1ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно зіст. 328 ЦК Україниправо власності набувається на підставах, що не заборонені законом і вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
За умовами ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до положеньст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою
особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
У відповідності до п.4.14 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання право встановлювальних документів щодо належності цього майна спадкодавцеві.
Відповідно до змісту ст. ст. 11, 15 ЦК України цивільні права і обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. Кожна особа має право на судовий захист.
Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав.
За таких підстав, суд вважає позов про визнання права власності у порядку спадкування є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до приписів ст. 141 ЦПК України судові витрати по сплаті судового збору підлягають віднесенню за рахунок позивачів, згідно їх заяви.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст.9-13,17,81,200,206,258-259,263-265 ЦПК України, ст. ст.328,392,1216,1218,1268,1296 ЦК України, п. 24 ПП ВСУ «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» від 12.06.2009 року, суд -
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) та за ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) право спільної часткової власності по 1/2 частині кожному на сарай Б, навіс б, вбиральню В, літній душ Е, огорожу №1, ворота огорожі №2, що знаходиться в АДРЕСА_1 .
Визнати за ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) та за ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) право забудовника житлового будинку А-1 загальною площею 83,9 м. кв., прибудови а, гаражу Г сараю Д, погребу а1, що знаходиться в АДРЕСА_1 .
Судові витрати віднести за рахунок позивачів.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду через Полтавський районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з моменту проголошення, а учасниками, що не були присутні при його проголошенні у той же строк з моменту отримання копії рішення.
Суддя: А. Г. Потетій
Суд | Полтавський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 08.08.2023 |
Оприлюднено | 09.08.2023 |
Номер документу | 112679280 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Полтавський районний суд Полтавської області
Потетій А. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні