Справа № 724/315/23 Провадження № 2/724/172/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
08 серпня 2023 року Хотинський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді: Скрипника С.М.
за участю секретаря судового засідання: Писанюк Я.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хотин Чернівецької області в залі суду цивільну справу за позовом Кредитної спілки «Агат» до ОСОБА_1 про стягнення боргу за кредитним договором,-
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача Кредитної спілки «Агат» Демченко О.В. звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення боргу за кредитним договором,в якомупросить стягнути на користь Кредитної спілки «Агат» заборгованість по кредитному договору № 729 від 08.02.2019 року, в розмірі 17407,87гривень та судові витрати в справі.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідно до статті 21 Закону України «Про кредитні спілки» кредитна спілка має право надавати кредити своїм членам на умовах платності та строковості.
Зазначає, що між Кредитною спілкою «Агат» в особі голови правління Демченка Олега Вікторовича та ОСОБА_1 укладено договір кредиту №729 від 08 лютого 2019 року, на виконання умов якого кредитодавцем надано позичальнику кредит у розмірі 14000 (чотирнадцять тисяч) гривень, що підтверджується відповідною розпискою відповідача.
Порядок плати за користування кредитом та механізм розрахунків передбачені 4 розділом договору кредиту. Згідно п.4.3 договору погашення кредиту та процентів за користування кредитом здійснюватиметься згідно графіка розрахунків, що є невід`ємною частиною договору.
Однак, ОСОБА_1 не виконував свої обов`язки по договору належним чином, внаслідок чого в нього виникла заборгованість.
Пункт 2.4.3 Договору передбачає обов`язок позичальника вчасно здійснювати платежі щодо погашення кредиту і процентів, нарахованих за користування кредитом, відповідно до графіка розрахунків.
В п.4.7 договору встановлено, що при простроченні кінцевої дати сплати кредиту та процентів, визначеної графіком, позичальник сплачує штраф у розмірі 100% на залишок основної суми боргу.
В п.3.1 договору встановлено строк дії цього договору 12 місяців, тобто до 07.02.2020р.
Станом на 07.02.2020 року залишок основної суми боргу становив 4073,32 грн. В подальшому ОСОБА_1 не здійснювалося жодних платежів, тому він зобов`язаний сплатити штраф у розмірі 4073,32 грн.
Заборгованість по сплаті відсотків за користування кредитом станом на 07.02.2023 року - становить 6978,12 грн. Крім того, згідно п.4.6. договору за порушення графіку погашення заборгованості по кредиту нарахована пеня в розмірі 0,05% на залишок основної суми боргу за кожен день прострочення платежу, що станом на 23.02.2022 року становить 1523,68 грн.
Згідно п.7.6 договору у випадку прострочення виконання грошового зобов`язання позичальник на вимогу кредитодавця зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за ввесь час прострочення. Відповідний обов`язок також встановлений у ст.625 ЦК України.
Інфляційні втрати з моменту прострочення виконання грошового зобов`язання до 23.02.2022року становлять 759,43 грн.
Таким чином сума заборгованості складається із основоної суми кредиту в розмірі 4073,32 гривні, нарахованих відсотків в розмірі 6978,12 гривень, пені 1523,68 гривень, штрафу 4073,32 гривні, інфляційних втрат в розмірі 759,43 гривні, а всього на загальну суму 17407,87 гривні.
Підтримуючи вищевикладене, просять задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, стягнути з відповідача на користь позивача вищевказану заборгованість та судові витрати в справі.
Представник позивача в судове засідання ОСОБА_2 не з`явився, на адресу суду надійшла заява, про розгляд справи у відсутності їхнього представника, позовні вимоги підтримують, просять їх задовольнити в повному обсязі. Проти винесення в справі заочного рішення не заперечують.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи, причини своєїнеявки судуне повідомив,заяви пророзгляд справиу йоговідсутності досуду неподавав.
Зі згоди позивача суд ухвалює проводити заочний розгляд справи, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин суд, зі згоди представника позивача, виносить рішення на підставі наявних у справі доказів та в порядку, передбаченомуст.280 ЦПК України.
Суд вважає можливим провести розгляд справи по суті без участі сторін, оскільки в матеріалах справи достатньо даних про права і взаємостосунки сторін.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
В силу вимог частин першої, другої ст.207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
У частинах першій, третій статті 509 ЦК України вказано, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (у тому числі сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
У статті 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За положеннями ст.626, 628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно приписів ч.1 ст.638 ЦК України істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до ст.1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
В силу ч.1 ст.1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти (ч.1 ст.1048 ЦК України).
Частиною 2 ст.1054 ЦК України визначено, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Судом встановлено, що між між Кредитною спілкою «Агат» в особі голови правління Демченка Олега Вікторовича та ОСОБА_1 укладено договір кредиту №729 від 08 лютого 2019 року, на виконання умов якого кредитодавцем надано позичальнику кредит у розмірі 14000 (чотирнадцять тисяч) гривень (а.с.8-10).
Порядок плати за користування кредитом та механізм розрахунків передбачені 4 розділом договору кредиту. Згідно п.4.3 договору погашення кредиту та процентів за користування кредитом здійснюватиметься згідно графіка розрахунків, що є невід`ємною частиною договору.
Пункт 2.4.3 Договору передбачає обов`язок позичальника вчасно здійснювати платежі щодо погашення кредиту і процентів, нарахованих за користування кредитом, відповідно до графіка розрахунків.
В п.4.7 договору встановлено, що при простроченні кінцевої дати сплати кредиту та процентів, визначеної графіком, позичальник сплачує штраф у розмірі 100% на залишок основної суми боргу.
В п.3.1 договору встановлено строк дії цього договору 12 місяців, тобто до 07.02.2020 року.
Згідно розписки від 08.02.2019 року ОСОБА_1 , як члени кредитної спілки «Агат» отримав кредитні кошти в сумі 14000 гривень (а.с.13).
Як вбачається із графіку розрахунку заборгованості за договором кредиту №729 від 08.02.2019 року, ОСОБА_1 не належним чином виконував взяті на себе зобов`язання щодо повернення кредитних коштів на відсотків за коиитсування ними, тому станом на 08.02.2023 року загальний розмір заборгованості становить 17407,87 гривень (а.с.14).
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно ч. 2 ст. 615 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов`язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
В п.3 ч.1 ст. 611 Цивільного кодексу України як наслідок порушення зобов`язання передбачає сплату неустойки. Стаття 549 ЦК України під неустойкою (штрафом, пенею) визначає грошову суму або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Згідно ч.2 цієї ж статті штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Згідно ч. 2 ст. 551 ЦК України якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Надані кредитною спілкою графік розрахунку заборгованості за договором кредиту, розрахунок інфляційний втрат за кредитним договором, іншими зібраними у справі доказами підтверджують обставини видачі кредиту та його розміру, а також заборгованість по кредиту, розмір якої відображено у детальному розрахунку, не спростовано будь-яким контррозрахунком сторони відповідача.
На підставі вище викладеного, суд оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів вважає, що позові вимоги слід задовольнити у повному обсязі.
Враховуючи, що ОСОБА_1 належним чином не виконував взяті на себе зобов`язання з повернення кредиту та сплати відсотків за його користування, внаслідок чого виникла заборгованість за кредитним договором, будь-яких доказів на спростування розміру заборгованості не надав, жодних заперечень щодо позову суду не надав, суд вважає, що з відповідача на користь КС «Агат» необхідно стягнути заборгованість за кредитним договором №729 від 08 лютого 2019 року у розмірі 17407 гривень 87 копійок, що складається із: заборгованості по основній сумі кредиту в розмірі 4073,32 грн., нарахованим відсотками в сумі 6978,12 грн.; пені в сумі 1523,68 грн., штрафу в сумі 4073,32 грн., інфляційних втрат в сумі 759,43 грн..
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог у разі задоволення позову на відповідача.
Тому з відповідача на корись позивача слід стягнути судовий збір у розмірі 2684 гривні.
Враховуючи викладене вище, на підставі ст. ст. 509, 525, 526, 549, 550, 551, 553, 554, 610 - 612, 625, 629, 1046 - 1050, 1054 Цивільного кодексу України, керуючись ст. ст. 12, 13, 76, 81, 141, 259, 263, 265, 268, 274-279, 280 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов Кредитної спілки«Агат» до ОСОБА_1 простягнення боргуза кредитнимдоговором - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 07.11.2014 ррку Хотинським РВ УДМС України в Чернівецькій області) на користь Кредитної спілки «Агат» (58008, м.Чернівці, вул.Шептицького, 23, код ЄДРПОУ 35096409) заборгованість за договором кредиту № 729 від 08 лютого 2019 року в сумі 17407 (сімнадцять тисяч чотириста сім) гривень 87 копійок, яка складається із: заборгованості по основній сумі кредиту в розмірі 4073 (чотири тисячі сімдесят три) гривні 32 копійки, нарахованим відсотками в сумі 6978 (шість тисяч дев`ятсот сімдесят вісім) гривень 12 копійок, пені в сумі 1523 (одна тисяча п`ятсот двадцять три) гривні 68 копійок, штрафу в сумі 4073(чотири тисячі сімдесят три) гривні 32 копійки, інфляційних втрат в сумі 759 (сімсот п`ятдесят дев`ять) гривень 43 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 07.11.2014 ррку Хотинським РВ УДМС України в Чернівецькій області) на користь Кредитної спілки «Агат» (58008, м.Чернівці, вул.Шептицького, 23, код ЄДРПОУ 35096409) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня складення повного заочного рішення.
Відповідач, якому заочне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржено відповідачем в апеляційному порядку.
Заочне рішення може бути оскаржено позивачем до Чернівецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного заочного рішення.
Учасник справи, якому заочне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач: Кредитна спілки «Агат», місце знаходження: 58008, м.Чернівці, вул. Шептицького, 23, код ЄДРПОУ 35096409.
Відповідач: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 07.11.2014 ррку Хотинським РВ УДМС України в Чернівецькій області.
Повний текст рішення складено 08 серпня 2023 року
Суддя: Сергій Миколайович СКРИПНИК
Суд | Хотинський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 08.08.2023 |
Оприлюднено | 09.08.2023 |
Номер документу | 112682401 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них інших видів кредиту |
Цивільне
Хотинський районний суд Чернівецької області
Скрипник С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні