Рішення
від 02.08.2023 по справі 905/514/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649


Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

02.08.2023р. Справа №905/514/23

Господарський суд Донецької області у складі судді Зельман Ю.С., при секретарі судового засідання Волошиній А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" (49602, м. Дніпро, вул. Моссаковського Володимира, буд. 7; код ЄДРПОУ: 42086719, електронна пошта 42086719@mail.gov.ua)

до відповідача: Комунального підприємства "Мангушське управління комунальними підприємствами" (87400, Донецька область, Мангушський район, смт. Мангуш, вул. Поштова, буд. 14, код ЄДРПОУ 32796414; електронна пошта: manvodgosp@gmail.com)

про: стягнення 1 785 038,55грн.,

за участю представників сторін:

від позивача: не з`явився

від відповідача : не з`явився

С У Т Ь С П О Р У

Товариство з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" звернулося до Господарського суду Донецької області з позовом до Комунального підприємства "Мангушське управління комунальними підприємствами" про стягнення 1 785 038,55грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем грошових зобов`язань за договором про постачання (закупівлю) електричної енергії №35 від 27.07.2021, внаслідок чого виникла заборгованість в розмірі 1 785 038,55грн.

Ухвалою суду від 02.05.2023 було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Явка учасників була визнана не обов`язковою.

Ухвалою суду від 23.05.2023 відкладено підготовче засідання на13.06.2023 року.

Ухвалою суду від 13.06.2023 відкладено підготовче засідання на 04.07.2023 року.

Ухвалою суду від 04.07.2023 закрито підготовче провадження у справі №905/514/23 та призначено розгляд справи по суті на 02.08.2023.

Направлення ухвал було здійснено шляхом електронного листування на офіційні електронні адреси учасників справи.

Крім того, враховуючи місцезнаходження відповідача у Маріупольському районі Донецької області, яке з 05.03.2022 віднесено до «Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», який затверджено Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309, з метою належного повідомлення учасників справи про рух справи, суд використовував альтернативні засоби повідомлення сторін про розгляд справи та розміщував оголошення про розгляд справи 905/514/23 на офіційному веб-порталі Судової влади України.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про причини неявки не повідомив, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином.

Оскільки відповідач своїм правом на подання відзиву по справі не скористався, в інший спосіб своєї позиції не довів, суд на підставі ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України вирішує справу за наявними матеріалами.

Стаття 42 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що прийняття участі у судовому засіданні є правом сторони. При цьому, норми вказаної статті зобов`язують сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.

Як зазначено в ч.1 ст.202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

При цьому, відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши обставини спору, доводи учасників судового процесу суд, -

В С Т А Н О В И В

27.07.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" (далі - постачальник) та Комунальним підприємством "Мангушське управління комунальними підприємствами" (далі - споживач) було укладено договір про постачання електричної енергії споживачу № 35 (далі - договір), за змістом п. 1.1 якого встановлено порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу постачальником.

За цим договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (п. 2.1 договору).

Початком постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є додатком 1 до цього договору (п. 3.1 договору).

Відповідно до п. 5.1 договору споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком до цього договору. Загальна вартість всього обсягу поставки складає: 7 810 081,42 грн. (сім мільйонів вісімсот десять тисяч вісімдесят одна грн. 42 коп.), у тому числі ПДВ - 20%: 1 301 680,24 грн. (один мільйон триста одна тисяча шістсот вісімдесят грн. 24 коп.).

Згідно п. 5.2 договору спосіб визначення ціни (тарифу) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції постачальника (Додаток 2 до договору). Для одного об`єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни електричної енергії.

Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць. Розрахунки споживача за активну електричну енергію за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання (далі - спецрахунок) постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті за куповану електричну енергію відповідно до умов цього договору. Спецрахунок постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі у разі його зміни. У випадку, якщо день оплати, встановлений у Додатку 2 до цього договору, припадає на небанківський день - споживач здійснює відповідну оплату наступного банківського дня, який слідує за обумовленим у Додатку 2 до цього договору дню оплати (пункти 5.4, 5.5 договору).

Відповідно до п. 5.6 договору оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строк, визначений у рахунку, який не може бути меншим 10 (десяти) робочих днів з моменту отримання споживачем рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії, або протягом 10 (десяти) робочих днів від дати, зазначеної у комерційній пропозиції, щодо оплати рахунку та актів приймання-передачі електричної енергії, оформленого споживачем. Всі платіжні документи, що виставляються Постачальником Споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, ціну та обсяг, що погоджені Сторонами цього Договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.

Споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього договору (п.п.3 п. 6.2 договору).

Згідно п. п. 10 п. 6.2 Договору споживач зобов`язується до 7 (сьомого) числа місяця, наступного за розрахунковим, підписувати та надавати постачальнику скановану копію підписаного зі свого боку Акту прийняття-передачі електричної енергії у розрахунковому періоді, шляхом направлення електронного листа зі сканованою копією акту прийняття-передавання електричної енергії на електронні адреси постачальника, що вказані у розділі 14 договору. Оригінал акту прийняття-передавання електричної енергії споживач надає постачальнику до 20 числа місяця, наступного за розрахунковим. У випадку ненадання споживачем постачальнику оригіналу акту приймання-передавання електричної енергії у встановлений строк - такий акт вважається погодженим і підписаним споживачем.

Відповідно до п.9.1. Договору, за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену цим Договором та чинним законодавством.

Цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції (Додаток 2), яку обрав споживач, та набирає чинності з моменту погодження (акцептування) споживачем заяви-приєднання, яка є Додатком 1 до цього договору (п. 13.1. договору).

Споживач приєднався до умов договору на підставі поданої заяви-приєднання (додаток №1 до договору) на умовах комерційної пропозиції постачальника.

У п. 4.1 Комерційної пропозиції визначено, що оплата обсягів споживання електричної енергії здійснюється на умовах (у строки) передбачені п.4.2. цієї Комерційної пропозиції, з урахуванням порядку визначення ціни передбаченого в розділі 1 цієї Комерційної пропозиції.

Пунктом 4.2. Комерційної пропозиції визначений порядок здійснення платежів: оплата електричної енергії за розрахунковий період здійснюється споживачем у строк протягом 10 (десяти) робочих днів з моменту отримання споживачем рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії.

Пунктом 4.3. Комерційної пропозиції передбачено, що споживач може надавати звіти про покази засобу обліку за розрахунковий період через сервіс «Особистий кабінет» за формою, яка оприлюднена на офіційному веб-сайті Постачальника або формою, узгодженою з оператором системи, у останній день розрахункового періоду.

У разі, якщо фактичні покази засобів обліку неможливо зафіксувати в останній день розрахункового періоду (вихідний, святковий тощо), та у інших випадках, покази засобу обліку на останній день розрахункового періоду визначаються у відповідності до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, зокрема, за середньодобовим споживанням.

Прогнозований обсяг споживання визначається Постачальником на підставі прогнозних даних наданих адміністратором комерційного обліку (Оператором системи), за тендерною документацією або за середньодобовим обсягом споживання минулого розрахункового періоду (п. 4.4. Комерційної пропозиції).

Згідно п. 5.1 Комерційної пропозиції споживач самостійного формує розрахункові документи (рахунок, акт-приймання передавання) в сервісі «Особовий кабінет» не пізніше 24 годин після закінчення розрахункового періоду.

В інших випадках, виставлення рахунків за спожиту електроенергію здійснюється не пізніше 20-го числа місяця наступного за розрахунковим, за умови отримання даних про обсяги споживання від Споживача/оператора системи/адміністратора комерційного обліку.

Виставлення рахунку здійснюється шляхом його формування в програмному комплексі Постачальника з можливістю перегляду в сервісі «Особистий кабінет».

Розрахункові документи можуть бути роздруковані Постачальником та отримані Споживачем у відповідному енергоофісі Постачальника.

У разі не отримання Споживачем рахунку, Споживач здійснює оплату за спожиту електричну енергію, у встановлені цією комерційною пропозицією строки, за платіжним документом, самостійно оформленим Споживачем.

У випадку не отримання Споживачем акта прийняття-передавання або не повернення Постачальнику отриманого та підписаного з боку Споживача акта прийняття-передавання протягом десяти днів з дня його формування, він вважається підписаним та узгодженим сторонами, якщо в цей же строк Споживачем не буде надано обґрунтованих заперечень (п. 5.2. Комерційної пропозиції).

Пунктом 7.1. Комерційної пропозиції передбачено, що за внесення платежів, передбачених умовами Договору, з порушенням термінів, визначених цією Комерційною пропозицією, Споживач сплачує Постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, нарахованої протягом всього періоду прострочення зобов`язання, та 3% річних від суми боргу. Сума боргу сплачується Споживачем з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь період прострочення.

Договір набирає чинності з дати його підписання та укладається на строк до 31.12.2021, якщо інший термін не визначений умовами закупівлі. Договір в частині виконання зобов`язань Споживача щодо оплати діє до повного виконання Споживачем таких зобов`язань (п. 10.1).

Вищезазначений договір з додатками підписаний представниками без зауважень, підписи скріплені печатками.

Додатковою угодою №21 від 11.02.2022 до договору про постачання електричної енергії сторони п.5.1. Договору доповнили наступним текстом: джерело фінансування - власні кошти у розмірі - 5 215 764,24 грн; -кошти місцевого бюджету у розмірі - 4 156334 грн. Дана угода набирає чинності з моменту ії підписання Сторонами, а ії дія розповсюджується на розрахункові періоди 2022р.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов Договору про постачання електричної енергії споживачу, позивачем було здійснено поставку електричної енергії протягом січня 2022 - травня 2022, що підтверджується наступними актами прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії):

- у січні 2022 року в обсязі 174 273 кВт/год. на суму 935 365,01 грн. з ПДВ;

- у лютому 2022 року в обсязі 166 882 кВт/год. на суму 761 462,53 грн. з ПДВ;

- у квітні 2022 року в обсязі 7079 кВт/год. на суму 34 105,19 грн. з ПДВ.

- у травні 2022 року в обсязі 11 258 кВт/год. на суму 54 105,82 грн. з ПДВ та рахунками за спожиту електроенергію на суму 1 785 038,55 грн., а саме: за січень 2022 на суму 935 365,01 грн. з ПДВ, за лютий 2022 на суму 761 462,53 грн. з ПДВ, за квітень 2022 на суму 34 105,19 грн. з ПДВ та за травень 2022 на суму 54 105,82 грн. з ПДВ.

Разом із тим, оплату за спожиту електричну енергію відповідачем не здійснено, у зв`язку з чим позивач звернувся із даним позовом до суду для захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів.

Оцінюючи правомірність заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.

Як вбачається із матеріалів справи, сутність розглядуваного спору полягає у спонуканні відповідача до виконання грошових зобов`язань за укладеним договором.

Відповідно до ст.275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".

Згідно з ч.ч.6, 7 ст.276 Господарського кодексу України розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору.

Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України та ст.173 Господарського кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Отже, в контексті зазначених норм укладений між позивачем та відповідачем договір про постачання електричної енергії споживачу №35 від 27.07.2021 є належною підставою для виникнення у останнього грошових зобов`язань, визначених його умовами.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

При цьому, приписи ч.7 ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 525 Цивільного кодексу України встановлюють загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов`язання або односторонньої зміни його умов, що кореспондується із вимогами ст. 629 Цивільного кодексу України відносно обов`язковості договору для виконання сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 Господарського кодексу України та ст.599 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняються виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до п.1 ч.3 ст.58 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.

Як свідчать фактичні обставини справи, відповідачу поставлено електричної енергії за договором, зокрема, у січні 2022 року в обсязі 174 273 кВт/год. на суму 935 365,01 грн. з ПДВ, у лютому 2022 року в обсязі 166 882 кВт/год. на суму 761 462,53 грн. з ПДВ, у квітні 2022 року в обсязі 7079 кВт/год. на суму 34 105,19 грн. з ПДВ., у травні 2022 року в обсязі 11 258 кВт/год. на суму 54 105,82 грн. з ПДВ.

Також сформовано рахунки за спожиту електроенергію на суму 1 785 038,55 грн., а саме: за січень 2022 на суму 935 365,01 грн. з ПДВ, за лютий 2022 на суму 761 462,53 грн. з ПДВ, за квітень 2022 на суму 34 105,19 грн. з ПДВ та за травень 2022 на суму 54 105,82 грн. з ПДВ.

В п. 4.2 Комерційної пропозиції передбачено, що оплата електричної енергії за розрахунковий період здійснюється споживачем у строк протягом 10 (десяти) робочих днів з моменту отримання споживачем рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії.

Відповідно до п. 4.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ), рахунок за спожиту електричну енергію оплачується протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка непобутовим споживачем або в інший термін, передбачений договором, але не пізніше 20 календарного дня після закінчення розрахункового періоду.

Як вже зазначалося, у пункті 5.1. Комерційної пропозиції визначено, що споживач самостійного формує розрахункові документи (рахунок, акт-приймання передавання) в сервісі «Особовий кабінет» не пізніше 24 годин після закінчення розрахункового періоду.

В інших випадках, виставлення рахунків за спожиту електроенергію здійснюється не пізніше 20-го числа місяця наступного за розрахунковим, за умови отримання даних про обсяги споживання від Споживача/оператора системи/адміністратора комерційного обліку.

Виставлення рахунку здійснюється шляхом його формування в програмному комплексі Постачальника з можливістю перегляду в сервісі «Особистий кабінет».

У разі не отримання Споживачем рахунку, Споживач здійснює оплату за спожиту електричну енергію, у встановлені цією комерційною пропозицією строки, за платіжним документом, самостійно оформленим Споживачем.

У випадку не отримання Споживачем акта прийняття-передавання або не повернення Постачальнику отриманого та підписаного з боку Споживача акта прийняття-передавання протягом десяти днів з дня його формування, він вважається підписаним та узгодженим сторонами, якщо в цей же строк Споживачем не буде надано обґрунтованих заперечень (п. 5.2. Комерційної пропозиції).

Виходячи із наведеного оплата спожитої електричної енергії не ставиться в залежність від отримання відповідачем рахунку від постачальника, оскільки умовами комерційної пропозиції передбачено, що така оплата може здійснюватись на підставі платіжного документу, самостійно оформленого споживачем.

За поясненнями позивача, рахунки на оплату фактично спожитої електричної енергії та акти прийняття передавання товарної продукції (електроенергії) формувалися відповідно до даних комерційного обліку (інформація про обсяги споживання), які надавалися оператором системи розподілу ПрАТ «ДТЕК Донецькі електромережі» у відповідності до вимог п.п. 4.3, 4.12, пп. 31 п. 5.1.2 ПРРЕЕ, главою 9.14 Розділу ІХ, главою 12.4 Розділу ХІІ Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 та ст. 53 Закону України «Про ринок електричної енергії».

Відповідно до п.4 та п.5 ч.2 ст.53 Закону України "Про ринок електричної енергії" адміністратор комерційного обліку на ринку електричної енергії відповідно до правил ринку, кодексу комерційного обліку та інших нормативно-правових актів: надає дані комерційного обліку електричної енергії адміністратору розрахунків та іншим учасникам ринку; створює та управляє базами даних комерційного обліку електричної енергії, а також централізованими реєстрами постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та автоматизованих систем, що забезпечують комерційний облік електричної енергії.

Згідно п.9.14.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії АКО має передавати АР та учасникам ринку сертифіковані дані комерційного обліку в обсязі, необхідному та достатньому для проведення ними розрахунків та виставлення рахунків своїм контрагентам.

Відповідно до п.4.3 Правил роздрібного ринку електричної енергії дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг.

За приписами п. 4.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну.

У заяві-приєднання оператором системи розподілу вказано АТ "ДТЕК Донецькі електромережі".

Щодо обсягів розподіленої електричної енергії за визначений позивачем період суд зазначає, що до матеріалів справи додана копія листа АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» № 67/3427-вих від 13.03.2023, згідно якого фактичний обсяг розподіленої електричної енергії споживачу Комунальному підприємству "Мангушське управління комунальними підприємствами" (код ЄДРПОУ 32796414) згідно договору за послуги з розподілу електричної енергії складає: січень 2022 року 174 273 кВт*год., лютий 2022 року 166 882 кВт*год., квітень 2022 року 7079 кВт*год., травень 2022 року 11 258 кВт*год.

Відповідно до п. 3.1.6 ПРРЕЕ постачання електричної енергії споживачу здійснюється лише за умови, якщо споживач є стороною діючого договору про надання послуг з розподілу електричної енергії.

При здійсненні нарахувань Позивачем використано інформацію про спожиті Відповідачем обсяги електричної енергії, яку надає ОСР (оператор системи розподілу), дані від якого є пріоритетними згідно галузевого законодавства, а саме - п. 8.6.15 ККОЕЕ встановлено, що дані, отримані від споживача, при проведенні процедур їх перевірки та в розрахунках мають менший пріоритет ніж виміряні дані з контрольних лічильників або дані, отримані безпосередньо оператором системи або ППКО.

Згідно пункту 9.1.2. Кодексу комерційного обліку електричної енергії, обсяг, формат та порядок обміну (передачі/отримання) даних комерційного обліку визначається регламентами та протоколами інформаційного обміну АКО, а також укладеними договорами між відповідними сторонами інформаційного обміну.

Виходячи з вищевикладеного, обсяги спожитої електричної енергії визначає виключно ОСР на підставі власного переліку точок обліку (далі - ТКО) відповідача. Позивач здійснює нарахування на увесь обсяг електричної енергії, який йому передав ОСР. Відповідно до галузевого законодавства та договірних умов, позивач не впливає на визначення переліку ТКО споживача та на визначення обсягів спожитої електричної енергії.

Враховуючи наведене, беручи до уваги лист АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» №67/3427-вих від 13.03.2023, суд вважає доведеним споживання відповідачем обсягу електричної енергії, вказаного у актах прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) за січень-лютий 2022, а також квітень-травень 2022 року.

Споживачем обґрунтованого заперечення щодо обсягу спожитої електричної енергії на адресу постачальника не направлялось, а отже у відповідності до умов договору акти приймання-передавання вважаються підписаними та узгодженими.

Як вже зазначалося, згідно п. 5.6 договору оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строк, визначений у рахунку, який не може бути меншим 10 (десяти) робочих днів з моменту отримання споживачем рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії, або протягом 10 (десяти) робочих днів від дати, зазначеної у комерційній пропозиції, щодо оплати рахунку та актів приймання-передачі електричної енергії, оформленого споживачем.

Як вбачається з рахунку за спожиту електричну енергію за січень 2022 від 05.02.2022 кінцевою датою сплати визначено 11.02.2022; рахунку за спожиту електричну енергію за лютий 2022 від 05.03.2022 кінцевою датою сплати визначено - 14.03.2022; з рахунку за спожиту електричну енергію за квітень 2022 від 06.05.2022, кінцева дата сплати - 16.05.2022; з рахунку за спожиту електричну енергію за травень 2022 від 06.06.2022 кінцева дата сплати - 13.06.2022;.

Приймаючи до уваги вищевикладене, а також враховуючи те, що у відповідності до умов договору споживач самостійно формує розрахункові документи (рахунок, акт приймання-передавання), доказів, які б спростовували обсяг спожитої відповідачем електроенергії, суду під час розгляду справи не надано, суд доходить висновку, що строк оплати за вказаними рахунками на теперішній час є таким, що настав.

Сплату заборгованості за спожиту за вказаний період електричну енергію в сумі 1 785 038,55 грн. боржником не здійснено, доказів перерахування коштів на користь позивача суду не надано, документів, а також матеріалів, які б спростовували твердження позивача, судом не встановлено.

Таким чином, відповідач свої зобов`язання за договором про постачання електричної енергії споживачу № 35 від 27.07.2021 щодо оплати спожитої електричної енергії в обумовлені договором строки не виконав, а отже прострочив виконання зобов`язання у розумінні ст.ст.610, 612 Цивільного кодексу України. Відповідачем даний факт не спростовано.

За таких обставин суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Згідно ч.1-4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Судовий збір відповідно до приписів ст.ст. 123, 129 підлягає стягненню з відповідача на користь позивача у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 42, 46, 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 129, 236-241, 331 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ДОНЕЦЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ" до Комунального підприємства "Мангушське управління комунальними підприємствами" про стягнення 1 785 038,55 грн. - задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства "Мангушське управління комунальними підприємствами" (87400, Донецька область, Мангушський район, смт. Мангуш, вул. Поштова, буд. 14, код ЄДРПОУ 32796414; електронна пошта: manvodgosp@gmail.com) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" (49602, м. Дніпро, вул. Моссаковського Володимира, буд. 7; код ЄДРПОУ: 42086719, електронна пошта 42086719@mail.gov.ua) заборгованість в сумі 1 785 038,55 грн., судовий збір в сумі 26 775,58 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Згідно із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені Главою 1 Розділу IV Господарського процесуального кодексу України (з урахуванням п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).

У судовому засіданні 02.08.2023 проголошено та підписано вступну та резолютивну частину рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 08.08.2023.

Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя Ю.С. Зельман

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення02.08.2023
Оприлюднено09.08.2023
Номер документу112685789
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —905/514/23

Ухвала від 12.10.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Зельман Юлія Сергіївна

Ухвала від 12.10.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Зельман Юлія Сергіївна

Ухвала від 03.10.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Зельман Юлія Сергіївна

Судовий наказ від 07.09.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Зельман Юлія Сергіївна

Рішення від 02.08.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Зельман Юлія Сергіївна

Рішення від 02.08.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Зельман Юлія Сергіївна

Ухвала від 31.07.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Зельман Юлія Сергіївна

Ухвала від 04.07.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Зельман Юлія Сергіївна

Ухвала від 13.06.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Зельман Юлія Сергіївна

Ухвала від 23.05.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Зельман Юлія Сергіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні