Рішення
від 04.08.2023 по справі 910/5955/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.08.2023Справа № 910/5955/23

За позовом Приватного акціонерного товариства "Акціонернакомпанія "Київводоканал" (01015, м. Київ, вул. Лейпцизька, 1-А)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична компанія Альянс" (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців (колишня назва Артема), буд. 34-41)

про стягнення 33 418,07 грн

Суддя Борисенко І.І.

Представники: не викликались

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Приватне акціонерне товариство "Акціонернакомпанія "Київводоканал" (далі позивач) звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична компанія Альянс" (далі відповідач) про стягнення 33 418,07 грн за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин за Договором від 15.11.2005 №06094/5-10 на постачання питної води та приймання стічних вод через приєднання мережі.

Позов обґрунтований тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Юридична компанія Альянс" порушило умови укладеного сторонами договору від 15.11.2005 №06094/5-10 про постачання питної води та приймання стічних вод через приєднання мережі, що виявилось у скиді стічних вод в систему каналізації м. Києва із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин. Зазначене порушення стало підставою для нарахування позивачем плати за скид стічних вод із понаднормативним забрудненням води.

У позові ПрАТ "Акціонерна компанія "Київводоканал" просило стягнути з відповідача плату за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у сумі 25 652,08грн., інфляційні втрати у сумі 6 889,93 грн. та 3 % річних у сумі 877,06 грн., що разом становить 33 418,07 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.04.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Судом встановлено, що відповідач належним чином повідомлявся про розгляду справи.

Ухвала суду від 21.04.2023 була відправлена за адресою місцезнаходження відповідача, що визначені в єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців (колишня назва Артема), буд. 34-41.

Проте, поштовий конверт № 0105494439596 було повернуто суду 14.06.2023 з відміткою пошти : "за закінченням терміну зберігання".

Судом також враховано, що відповідно до п. 3.9. постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", розпочинаючи судовий розгляд, суддя має встановити, чи повідомлені про час і місце цього розгляду особи, які беруть участь у справі, але не з`явилися у засідання. Зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв`язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Правом на подання відзиву відповідач не скористався та заперечення на позов не подав.

Відповідно до частини другої статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у главі 10 розділу ІІІ Господарського процесуального кодексу України.

Клопотань про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін від сторін до суду не надходило.

Відповідно до ч. 8 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву (ч. 2 ст. 161 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідачем без поважних причин відзив на позовну заяву у встановлений строк до суду не подано.

У разі неподання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України).

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення.

При розгляді справи у порядку спрощеного провадження судом досліджено позовну заяву та додані до неї докази.

Розглянувши надані позивачем документи і матеріали, з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва,

ВСТАНОВИВ:

15.11.2005 між ПрАТ "Акціонернакомпанія "Київводоканал" (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Юридична компанія Альянс" (споживач) був укладений договір №06094/5-10 на постачання питної води та приймання стічних вод через приєднання мережі.

Відповідно до цього договору постачальник зобов`язується надати споживачу послуги з постачання питної води та на підставі пред`явленого Абонентом дозволу на скид стічних вод у систему каналізації м. Києва приймати від нього стічні води у систему каналізації м. Києва відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Києва, а Абонент зобов`язується здійснювати своєчасну оплату наданих йому Постачальником послуг на умовах цього договору, дотримуватись порядку користування питною водою з комунальних водопроводів і приймання стічних вод, що встановлені Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України (п. 1.1), затвердженими наказом Держжитлокомунгоспу України від 01.07.1994 №65, які втратили чинність 18.10.2008, у зв`язку з веденням в дію Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 №190, Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 37 від 19.02.2002 ( на сьогодні діють Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316), а також дотримуватися норм, визначених іншими нормативними актами, що регулюють правовідносини, які виникають за цим договором.

Згідно з пунктом 1.5 договору Абонент забезпечує наявність та своєчасне подовження дозволу на скид стічних вод згідно із вимогами місцевих правил приймання, а також забезпечує скид стічних вод з дотриманням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Згідно до п.1.4 Правил №190 приймання стічних вод від підприємств, установ, організацій до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №37 від 19.02.2002, а також місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту.

Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 1879 від 12.10.2011 були затверджені Правила приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва (далі - місцеві Правила).

Указані місцеві Правила регламентують взаємні права та обов`язки абонентів і водоканалу, встановлюють вимоги до абонентів, які скидають стічні води до міської каналізації, передбачають порядок визначення величини плати за скидання стічних вод у міську каналізацію, порядок контролю за виконанням цих Правил, відповідальність та засоби впливу за їх порушення (п. 1.5).

Отже, на підставі укладеного з позивачем договору відповідач користується послугами водопостачання та водовідведення і є абонентом позивача, здійснює скид стічних вод у систему каналізації міста Києва та сплачує за надані послуги відповідно до умов договору.

Згідно зі ст. 33 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" екологічні нормативи встановлюють гранично допустимі розміри викидів та скидів у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів.

Згідно з п. 2.4 місцевих Правил абоненти зобов`язані здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються ними до міської каналізації згідно з графіком відбору проб, погодженим з водоканалом, та не перевищувати встановлені обсяги водовідведення та допустимої концентрації забруднюючих речовин в стічних водах при їх скиданні до міської каналізації. При цьому визначення виду, кількості інгредієнтів та періодичності проведення хіманалізу стічних вод абонента є виключною компетенцією водоканалу.

Відповідно до п. 1.8 місцевих Правил для усіх абонентів, що скидають стічні води в систему каналізації міста, встановлюються єдині нормативи допустимих концентрацій (далі - ДК) забруднюючих речовин. З метою контролю якості стічних вод абонентів УЕН здійснюється відбір разових проб. Разові проби характеризують хімічний склад стічних вод. Виявлені таким чином перевищення ДК є необхідною і достатньою підставою для нарахування додаткової плати (п. 6.2.1 місцевих Правил).

Відповідно до п. 3.2.4 місцевих Правил за скид в міську каналізаційну мережу стічних вод з перевищенням допустимої концентрації забруднюючих речовин абонент сплачує додаткову плату, передбачену чинним законодавством.

Судом встановлено, що 19.10.2021, з метою контролю якості стічних вод, які надходять від споживача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична компанія Альянс" у каналізаційну мережу міста Києва, представниками Департаменту екологічного нагляду ПрАТ "Акціонернакомпанія "Київводоканал", в присутності представника Відповідача, було здійснено відбір проб стічних вод, з об`єкта для вимірювання показників їх складу та властивостей з контрольного колодязя абонента № 1/11, та 2/12 що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Січових Стрільців, 37-41. Зазначений відбір був здійснений у присутності головного енергетика Олексія Тимошенко, про що свідчить відповідний запис в журналі-акті відбору проб стічних вод.

За результатами лабораторного дослідження проби стічних вод, відібраної 19.10.2021, працівниками Департаменту екологічного нагляду були складені протоколи вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод, в яких зафіксовано невідповідність стічних вод, які Абонент скидає в систему каналізації м. Києва, державним стандартом та екологічним нормативним в галузі охорони навколишнього природного середовища, закріпленим в Правилах №1879, а саме:

- протокол вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод від 19.10.2021, з якого вбачається невідповідність стічних вод, які абонент скидає з контрольного колодязя № 1/11 у систему каналізації м. Києва, державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища, виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин по чотирьом компонентам: вміст завислих речовин - 454,00 мг/дм (при нормі 300,00 мг/дм), вміст фосфатів - 25,25 мг/дм (при нормі 8,00 мг/дм), вміст амонія (азоту амонійного) - 29,41 мг/дм (при нормі 20,00 мг/дм), окислюваність (ХСК) - 1 072,00 мг/дм (при нормі 500,00 мг/дм);

- протокол вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод від 19.10.2021, з якого вбачається невідповідність стічних вод, які абонент скидає з контрольного колодязя № 2/12 у систему каналізації м. Києва, державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища, виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин по двом компонентам: вміст фосфатів - 21,10 мг/дм (при нормі 8,00 мг/дм), окислюваність (ХСК) - 1 028,00 мг/дм (при нормі 500,00 мг/дм).

23.10.2021 ПрАТ "Акціонернакомпанія "Київводоканал" листом № 15/8023-Т повідомило Товариство з обмеженою відповідальністю "Юридична компанія Альянс" про результати хімічного аналізу та перевищення норм допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, які відводяться до міської каналізації, що були виявлені за результатами лабораторного дослідження проб стічних вод. Вказаний лист відповідач отримав 25.10.2021.

У подальшому, 21.12.2021 ПрАТ "Акціонернакомпанія "Київводоканал" (разом з листом-попередженням) направило на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична компанія Альянс" розрахунок № 15/ДК-2021-10-01/809-Ф від 19.10.2021 про додаткову плату за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин на суму 51 301,08 грн., нарахованих відповідно до п. 6.2.16, 7.12 місцевих Правил та рахунок на оплату від 15.11.2021 №06012694. Вказаний рахунок був отриманий відповідачем 24.12.2021, однак, у строк, визначений п. 6.2.18 місцевих Правил (у 10-ти денний термін з моменту його отримання), рахунок сплачений частково, у розмірі 25 650,00 що підтверджується реєстром надходження грошових коштів.

Перевіряючи такі доводи сторін та вирішуючи спір по суті, суд виходив з наступного.

Відповідно до п. 1.2 місцевих Правил № 1879 останні поширюються на організації, установи, підприємства усіх форм власності та фізичних осіб-підприємців, що скидають всі види стічних вод у міську систему каналізації (крім балансоутримувачів житлового фонду та об`єктів соціально-культурного призначення, які не скидають стічні води технологічного та або непобутового походження, або у яких немає орендарів чи інших суб`єктів, що скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження).

Пунктом 1.5 місцевих Правил № 1879 передбачені вимоги до абонентів, які скидають стічні води до міської каналізації, регламентують взаємні права та обов`язки абонентів і водоканалу, порядок визначення величини плати за скидання стічних вод у міську каналізацію, порядок контролю за виконанням цих Правил, відповідальність та засоби впливу за їх порушенням.

Згідно з п. 2.1, 2.2 місцевих Правил № 1879 водоканал зобов`язаний здійснювати контроль за якістю стічних вод, що надходять від абонента в систему каналізації м. Києва, а також режимом та обсягом скидання. Водоканал має право у будь-який час за участю представника абонента відбирати проби стічних вод; проводити хімічний аналіз проб стічних вод абонентів; надавати висновки про фактичні концентрації забруднюючих речовин стічних вод та їх відповідність допустимої концентрації.

Відповідно до п. 6.2 місцевих Правил № 1879 з метою контролю якості стічних вод абонентів водоканал здійснює відбір разових проб. Разові проби характеризують хімічний склад стічних вод. Виявлені таким чином перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин є підставою для нарахування додаткової плати згідно з цими Правилами (п. 6.2.1).

За призначенням проби поділяються на робочі, проби для абонента та контрольні, які відбираються одночасно (п. 6.2.2).

За результатами аналізу робочої проби визначаються концентрації забруднюючих речовин (Сф) та робиться висновок щодо відсутності чи наявності у стічних водах, які скидаються до міської каналізації, перевищень допустимої концентрації забруднюючих речовин (п. 6.2.3). Після відбору робоча проба передається в хімічну лабораторію водоканалу для аналізу (п. 6.2.4).

Проба для абонента відбирається за його бажанням. Аналіз цієї проби проводиться абонентом. Абонент може не проводити аналізу проби, погоджуючись з результатами аналізу робочої проби (п.п. 6.2.5).

Відбір проб реєструється водоканалом у журналі-акті відбору проб стічних вод абонентів за формою, наведеною у додатку 4 до цих Правил (п. 6.2.16).

Відповідно до п. 6.2.4 місцевих Правил № 1879 після відбору стічних вод робоча проба передається в хімічну лабораторію водоканалу для аналізу. Інформацію про хімічний склад стічних вод, відібраних на випуску абонента, абонент може одержати за телефоном в хімічній лабораторії водоканалу на другий день після відбору проби.

Як вже встановлено судом, 19.10.2021 ПрАТ "Акціонернакомпанія "Київводоканал" в присутності представника відповідача здійснило відбір проб стічних вод. Представник відповідача під час відбору проб стічних вод будь-яких зауважень щодо процедури такого відбору не зробив, також відповідач не надав своїх заперечень щодо порядку проведення відбору проби та результатів проведеного аналізу у подальшому, не вчинив жодних дій, спрямованих на ознайомлення з результатами аналізу.

За таких обставин, оскільки ТОВ "Юридична компанія Альянс" погодилось з результатами аналізу відібраної робочої проби стічних вод, підстави для проведення аналізу арбітражної (контрольної) проби були відсутні.

Отже, за висновком суду відбір, маркування, реєстрація та транспортування проб у спірних правовідносинах, були проведені належним чином, відповідно до місцевих Правил № 1879. При цьому, відповідач не надав будь-яких доказів, які б вказували на порушення позивачем способу відбору та аналізу таких проб.

При цьому суд зауважує, що дослідження відібраної проби здійснювалось лабораторією хіміко-аналітичного контролю за якістю стічних вод Департаменту екологічного нагляду ПрАТ "АК "Київводоканал", яка є сертифікованою на право виконання вимірювань відповідно до чинних нормативних актів, про що свідчить наявна у справі копія такого сертифікату.

Відповідач жодними засобами доказування у розумінні ст. 73-79 ГПК України не спростував факту скидання стічних вод із перевищенням допустимих норм забруднюючих речовин.

При цьому, суд враховує, що за змістом ч. 1 ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Отже, оцінивши наявні у справі докази, суд зазначає, що позивач належними та вірогідними доказами довів суду факт скиду Товариством з обмеженою відповідальністю "Юридична компанія Альянс" стічних вод у систему каналізації міста Києва із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин, а тому правомірно нарахував відповідачу додаткову плату за таке порушення.

Відповідно до п. 7.2 місцевих Правил при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються абонентами у міську каналізацію, порівняно з встановленими ДК забруднюючих речовин, абоненти сплачують водоканалу плату за скид наднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 м3 стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (НП), обсягом скинутих наднормативне забруднених стічних вод (VПЗ) та коефіцієнтом кратності (КК), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.

Щодо правильності розрахунку, наданого позивачем, суд зазначає наступне. Так, плата за скид стічних наднормативних забруднень розраховується за такою формулою: Нп * Vпз * Кк, де Нп - норматив плати за очищення 1 куб.м. стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (встановлюється на рівні частки тарифу на послуги водовідведення, яка відповідає вартості очищення 1 куб.м. стічних вод з вмістом забруднень у межах, установлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин, відповідно до абз. 2 п. 7.2 Правил № 1879), що становить 59 % від затвердженого тарифу на послуги водовідведення; Vпз - обсяг скинутих наднормативно забруднених стічних вод; Кк - коефіцієнт кратності.

Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення" № 1141 від 16.06.2016, тариф на послуги водовідведення у період з 01.01.2021 становить 10,03 грн. (без податку на дану вартість) за 1 куб.м.

Оскільки частка тарифу на послуги водовідведення, яка відповідає вартості очищення 1 куб. м. стічних вод з вмістом забруднень у межах, установлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин становить 59 % від затвердженого тарифу на послуги водовідведення, то Нп дорівнює 5,92 грн. (без ПДВ) (10,03грн*59%).

При цьому, відповідно до Паспорта водного господарства ТОВ "Юридична компанія Альянс" :

- з КК 1/11 скидається 7,72% стічних вод;

- з КК 2/12 скидається 92,28 стічних вод.

Відповідно до п. 7.5 місцевих Правил плата за скид абонентом стічних вод з перевищенням ДК, установленим разовим аналізом, стягується за час від попереднього аналізу, проведеного водоканалом, до моменту зафіксованого порушення, але не більше трьох календарних місяців. Ця плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих абонентом за цей період з даного об`єкта.

Як вказує позивач, попередній відбір проб стічних вод здійснювався понад три місяці від відбору проби, у якій зафіксовано перевищення ДК, а тому обсяг скинутих вод Товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична компанія Альянс" вираховується за три попередні місяці - з 22.07.2021 по 19.10.2021, у якому відповідачем скинуто стічних вод до міської каналізаційної мережі 2 559 м/куб.

Відтак, Vпз за період з 22.07.2021 по 19.10.2021 дорівнює 2 559 куб.м.

Визначаючи коефіцієнт кратності (Кк), суд враховує наступне.

Як вже встановлено:

- перевищення вмісту забруднюючих речовин за результатом проведеного дослідження стічних вод від 19.10.2021 з контрольного колодязя № 1/11 у систему каналізації м. Києва було виявлено одразу по чотирьох компонентах: 454,00 мг/дм (при нормі 300,00 мг/дм), вміст фосфатів - 25,25 мг/дм (при нормі 8,00 мг/дм), вміст амонія (азоту амонійного) - 29,41 мг/дм (при нормі 20,00 мг/дм), окислюваність (ХСК) - 1 072,00 мг/дм (при нормі 500,00 мг/дм). Отже, коефіцієнт кратності (Кк) за скид стічних вод в систему каналізації м. Києва із перевищенням вмісту ДК, який було виявлено 19.10.2021, становить 46,28, що вираховується судом за формулою, визначеною у п. 7.4 місцевих Правил.

- перевищення вмісту забруднюючих речовин за результатом проведеного дослідження стічних вод від 19.10.2021 з контрольного колодязя № 2/12 у систему каналізації м. Києва було виявлено одразу по двох компонентах: - вміст фосфатів - 21,10 мг/дм (при нормі 8,00 мг/дм), окислюваність (ХСК) - 1 028,00 мг/дм (при нормі 500,00 мг/дм).

Таким чином, беручи до уваги викладене, розмір додаткової плати за перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин, виявлених за результатами відібрання проб 19.10.2021 у ТОВ "Юридична компанія Альянс" становить 51 301,08 грн.:

- по КК 1/11 -6 006,67грн.= (5,92*(2559*7,72%)*4,28) +20% (ПДВ);

- по КК 2/12 - 45 294,41грн.= (5,92*(2559*92,28%)*2,70) +20% (ПДВ), яка підлягає стягненню з відповідача.

Відтак, позовні вимоги ПрАТ "Акціонернакомпанія "Київводоканал" у частині стягнення плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин підлягає задоволенню.

Окрім вказаної суми, позивач просив стягнути з відповідача інфляційні втрати у сумі 6 889,93 грн. та 3 % річних у сумі 877,06 грн., нараховані на додаткову плату за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Плата за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин є грошовим зобов`язанням. Аналогічний висновок до відповідних відносин викладений Верховним судом у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 18.01.2019 по справі №910/730/16.

Так, Суду доведено належним чином прострочення виконання відповідачем зобов`язання за Договором №06094/5-10 від 15.11.2005 в частині своєчасної сплати 25 651,08грн.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконати ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Така плата за користування чужими коштами не є штрафною санкцією.

При цьому інфляційні нарахування на суму боргу, сплата яких передбачена ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України, не є штрафною санкцією, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті. Зазначені нарахування здійснюються окремо за кожен період часу, протягом якого діяв відповідний індекс інфляції, а одержані таким чином результати підсумовуються за весь час прострочення виконання грошового зобов`язання.

Відповідно до статті 229 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин у разі порушення ним грошового зобов`язання не звільняється від відповідальності через неможливість виконання і зобов`язаний відшкодувати збитки, завдані невиконанням зобов`язання, а також сплатити штрафні санкції відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом та іншими законами.

За результатами здійсненої перевірки нарахування позивачем заявлених до стягнення 3% річних та інфляційних втрат судом встановлено, що їх розмір відповідає вимогам зазначених вище норм цивільного законодавства і є арифметично вірним, а тому вимоги позивача про стягнення з відповідача інфляційних втрат у сумі 6 889,93 грн. та 3 % річних у сумі 877,06 грн., тобто у сумах, заявлених позивачем, підлягають також задоволенню.

Частинами 3, 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Статтею 79 Кодексу передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Так, доводи Позивача, викладені у позовній заяві підтверджені належними та допустимими доказами, а Відповідачем не надано доказів на спростування доводів і тверджень позивача щодо заявленої заборгованості, чи сплати наявної суми боргу.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими наявними в матеріалах справи доказами та не спростованими належним чином та у встановленому законом порядку відповідачем, а відтак такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судовий збір за розгляд справи відповідно до ст. 129 ГПК України покладається на відповідача повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 73-79, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Акціонернакомпанія "Київводоканал" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична компанія Альянс" про стягнення 33 418,07 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична компанія Альянс" (04053, м. Київ, вул. Січевих Стрільців (колишня назва Артема), буд. 34-41, ідентифікаційний код 31861871) на користь Приватного акціонерного товариства "Акціонернакомпанія "Київводоканал" (01015, м. Київ, вул. Лейпцизька, буд. 1-А, ідентифікаційний код 03327664) плату за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у сумі 25 651 (двадцять п`ять тисяч шістсот п`ятдесят одна) грн. 08 коп., інфляційні втрати у сумі 6 889 (шість тисяч вісімсот вісімдесят дев`ять) грн. 93 коп., 3 % річних у сумі 877 (вісімсот сімдесят сім) грн. 06 грн. та судовий збір у сумі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя І.І. Борисенко

Дата ухвалення рішення04.08.2023
Оприлюднено09.08.2023
Номер документу112686164
СудочинствоГосподарське
Сутьстягнення 33 418,07 грн

Судовий реєстр по справі —910/5955/23

Рішення від 04.08.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Борисенко І.І.

Ухвала від 21.04.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Борисенко І.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні