ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"02" серпня 2023 р. Справа № 924/589/23
Господарський суд Хмельницької області у складі:
суддя Вибодовський О.Д., при секретарі судового засідання Желіхівська О.О., розглянувши матеріали справи
за позовом ТОВ «СХК «Вінницька промислова група», м.Немирів, Вінницької області
до ТОВ «БОСЕММ», м.Шепетівка, Хмельницької області
про стягнення 414 013,97 грн. - заборгованості та розірвання Договору суборенди землі від 04.01.2022р.
Представники сторін:
Від позивача: Бурятинський В.О. - згідно ордера №1078000 від 29.05.2023р. (в режимі відеоконференції);
Від відповідача: не з"явився
В судовому засіданні відповідно до ст.240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору:
До господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява ТОВ "Вінницька промислова група", м.Немирів, Вінницької області до ТОВ "БОСЕММ", м.Шепетівка, Хмельницької області про стягнення 414 013,97 грн. - заборгованості та розірвання Договору суборенди землі від 04.01.2022р.
Ухвалою суду від 02.06.2023р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 18.07.2023р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Присутній в судовому засіданні представник позивача в режимі відеоконференції позовні вимоги підтримав, обгрунтовуючи доданими до заяви доказами.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, вимог ухвали суду від 02.06.2023р. щодо подання відзиву на позов не виконав, однак на адресу суду повернулась копія ухвали суду від 02.06.2023р. направлена на адресу відповідача зазначену в позовній заяві із відміткою Укрпошти "адресат відсутній за вказаною адресою".
Згідно ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін; кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Стаття 43 Господарського процесуального кодексу України зобов`язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.
В силу ч. 1 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно ч.1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що сторонам, згідно вимог Господарського процесуального кодексу України, надавалась в повному обсязі можливість щодо обґрунтування їх правової позиції по суті справи та подання доказів, чим забезпечено принцип змагальності.
Відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 р. про те, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку, що кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення Європейського суду з прав людини від 07 липня 1989 р. у справі Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням п. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08 листопада 2005 р. у справі Смірнова проти України). Розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.
З урахуванням практики Європейського суду з прав людини критеріями розумних строків є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника (справи Федіна проти України від 02 вересня 2010 р., Смірнова проти України від 08 листопада 2005 р., Матіка проти Румунії від 02 листопада 2006 р., Літоселітіс проти Греції від 05 лютого 2004 р. та інші).
Враховуючи обставини справи, належне повідомлення сторін про наявність судового спору та надання можливості забезпечити в повному обсязі право на захист, обов`язок дотримання принципу розумних строків вирішення спору, суд, керуючись з ч. 9 ст. 165 ГПК України, ч. 2 ст. 178 ГПК України, вирішує спір за наявними матеріалами справи.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
Між ТОВ «СХК «Вінницька промислова група» (позивач, по договору - орендар) і ТОВ «БОСЕММ» (відповідач, по договору - суборендар) укладений Договір суборенди землі від 04.01.2022 року (далі - Договір).
Згідно з умовами п.1 даного господарського правочину орендар надає, а суборендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського - виробництва та/або особистого селянського господарства, що знаходяться на території Вовковинецької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області.
Право суборенди за ТОВ «БОСЕММ» зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 28.06.2022 року на 35 земельних ділянок на загальну площу 80,0976 га. Загальний розмір платні за 35 земельних ділянок станом на момент здійснення державної реєстрації права суборенди ТОВ «БОСЕММ» за наведеним Договором становить 352 906,60 грн., відповідно до додатку №1 до Договору суборенди землі від 04.01.2022 року.
28.06.2022 року орендар передав в оплатне строкове користування суборендареві 35 земельних ділянок на загальну площу 80,0976 га з річною платою 352 906,60 грн.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (ст.21 Закону України «Про оренду землі»).
Згідно з положеннями п.8 Договору суборендна плата сплачується щорічно протягом строку дії Договору у наступному порядку: перший платіж - в розмірі 50% від розміру плати, визначеного в п.7 Договору, сплачується суборендарем на поточний банківський рахунок орендаря не пізніше 1 серпня кожного року; другий платіж - в розмірі 50% від розміру плати, визначеного в п.7 Договору, не пізніше 15 грудня кожного року.
Умови п.27 Договору передбачають, що у разі затримки внесення суборендної плати більш ніж на 60 днів, суборендар зобов`язаний крім суми основної заборгованості з суборендної плати сплатити штраф у розмірі 20% від несплаченої суми суборенди.
Платіжною інструкцією ТОВ «БОСЕММ» від 27.06.2022 року №2 суборендарем внесено плату по Договору частково - в розмірі 57 182,33 грн.
Станом на момент пред`явлення даного позову, суборендар двічі поспіль прострочив виконання господарського зобов`язання за п.8 Договору на загальну суму 295 724,27 грн.
Також, додатково позивачем нараховано на підставі п.27 Договору 118 289,70 грн. штрафу за несвоєчасне внесення плати по Договору
Загальна сума боргу по Договору становить 414 013,97 грн.
З метою досудового врегулювання спору позивач звертався до відповідача з письмовою вимогою від 08.05.2023 року №223 про оплату боргу в сумі 414 013,97 грн.
За даними АТ «Укрпошта» цінний лист №2105024990110, яким було направлено вимогу, вручено 15.05.2023 року.
Однак, відповідач залишив вимогу без відповіді та задоволення.
Оскільки, у період дії Договору відповідач двічі поспіль прострочив внесення плати по Договору, позивачем додатково пред`явлено вимогу про розірвання Договору суборенди землі від 04.01.2022 року укладеного з відповідачем.
Досліджуючи надані по справі докази, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне:
Частиною 1 ст.1 Господарського процесуального кодексу України визначено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб`єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
У відповідності до ст.11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій - це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків. При цьому, ст.12 ЦК України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.
Частиною 1 ст.15 ЦК України закріплено право кожної особи на захист свого цивільного права у випадку його порушення, невизнання або оспорювання.
Порушення права пов`язано з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково.
При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликане поведінкою іншої особи.
Отже, порушення, невизнання або оспорювання суб`єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.
Згідно з ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
В пунктах 1-10 ч.2 ст.16 ЦК України наведено перелік способів захисту цивільних прав та інтересів.
До того ж, суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
В силу частини 1 статті 20 ЦК України право на захист особа здійснює на свій розсуд.
При цьому, розпорядження своїм правом на захист є диспозитивною нормою цивільного законодавства, яке полягає у наданні особі, яка вважає свої права порушеними, невизнаними або оспорюваними, можливості застосувати способи захисту, визначені законом або договором.
Судом встановлено, що між ТОВ «СХК «Вінницька промислова група» (позивач, по договору - орендар) і ТОВ «БОСЕММ» (відповідач, по договору - суборендар) укладений Договір суборенди землі від 04.01.2022 року (далі - Договір).
Згідно з умовами п.1 даного господарського правочину орендар надає, а суборендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського - виробництва та/або особистого селянського господарства, що знаходяться на території Вовковинецької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області.
Приписами ст.17 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що об`єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.
Право суборенди за ТОВ «БОСЕММ» зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 28.06.2022 року на 35 земельних ділянок на загальну площу 80,0976 га. Загальний розмір платні за 35 земельних ділянок станом на момент здійснення державної реєстрації права суборенди ТОВ «БОСЕММ» за наведеним Договором становить 352 906,60 грн., відповідно до додатку №1 до Договору суборенди землі від 04.01.2022 року.
28.06.2022 року орендар передав в оплатне строкове користування суборендареві 35 земельних ділянок на загальну площу 80,0976 га з річною платою 352 906,60 грн.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (ст.21 Закону України «Про оренду землі»).
Згідно з положеннями п.8 Договору суборендна плата сплачується щорічно протягом строку дії Договору у наступному порядку: перший платіж - в розмірі 50% від розміру плати, визначеного в п.7 Договору, сплачується суборендарем на поточний банківський рахунок орендаря не пізніше 1 серпня кожного року; другий платіж - в розмірі 50% від розміру плати, визначеного в п.7 Договору, не пізніше 15 грудня кожного року.
Умови п.27 Договору передбачають, що у разі затримки внесення суборендної плати більш ніж на 60 днів, суборендар зобов`язаний крім суми основної заборгованості з суборендної плати сплатити штраф у розмірі 20% від несплаченої суми суборенди.
Платіжною інструкцією ТОВ «БОСЕММ» від 27.06.2022 року №2 суборендарем внесено плату по Договору частково - в розмірі 57 182,33 грн.
Станом на момент пред`явлення даного позову, суборендар двічі поспіль прострочив виконання господарського зобов`язання за п.8 Договору на загальну суму 295 724,27 грн.
Також, додатково позивачем нараховано до стягнення з відповідача на підставі п.27 Договору 118 289,70 грн. штрафу за несвоєчасне внесення плати по Договору
Загальна сума боргу по Договору становить 414 013,97 грн.
З метою досудового врегулювання спору позивач звертався до відповідача з письмовою вимогою від 08.05.2023 року №223 про оплату боргу в сумі 414 013,97 грн.
За даними АТ «Укрпошта» цінний лист №2105024990110, яким було направлено вимогу, вручено 15.05.2023 року.
Однак, відповідач залишив вимогу без відповіді та задоволення.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (ст.193 ГК України).
За правилами ст.ст. 526, 530, 538 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Сторона, яка наперед знає, що вона не зможе виконати свого обов`язку, повинна своєчасно повідомити про це другу сторону,
Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; сплата неустойки; відшкодування збитків (ст.ст. 610, 611 ЦК України).
Згідно з приписами ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Якщо внаслідок прострочення боржника виконання зобов`язання втратило інтерес для кредитора, він може відмовитися від прийняття виконання і вимагати відшкодування збитків.
Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання (ч.1 ст.625 ЦК України).
Підставами припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати (ст.141 ЗКУ).
Оскільки, у період дії Договору відповідач двічі поспіль прострочив внесення плати по Договору, позивачем додатково пред`явлено вимогу про розірвання Договору суборенди землі від 04.01.2022 року укладеного з відповідачем.
За правилами ст.27 Закону України «Про оренду землі» орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону. Орендар в установленому законом порядку має право витребувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування, на усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування шкоди, заподіяної земельній ділянці будь-якими особами.
Враховуючи вищевикладене, оцінивши всі обставини справи, давши їм правову оцінку, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Згідно ч.9, ст.129 ГПК України витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 74, 86, 129, 233, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Розірвати договір суборенди землі від 04.01.2022 року, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю «БОСЕММ», м. Шепетівка, Хмельницької області та Товариством з обмеженою відповідальністю «СХК «Вінницька промислова група», м. Немирів, Вінницької області.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «БОСЕММ» (30400, м. Шепетівка, Хмельницької області, проспект Миру, 28, код: 44835037) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СХК «Вінницька промислова група» (22800, м. Немирів, Вінницької області, вул. Соборна, 226-А, код: 33623350) - 414 013,97 грн. (чотириста чотирнадцять тисяч тринадцять гривень 97 коп.) - заборгованості по договору суборенди землі від 04.01.2022 року та 8 894,22 грн. (вісім тисяч вісімсот дев"яносто чотири гривні 22 коп.) - витрат по оплаті судового збору.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно - західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 08.08.2023р.
Суддя О.Д. Вибодовський
Віддрук 3 прим.:
1- до справи
2- позивачу - ІНФОРМАЦІЯ_1
3 - відповідачу - 30400, м. Шепетівка, Проспект Миру, 28.
Виготовлено з АСДС помічник судді Т.М.Козій дата 08.08.2023р.
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 02.08.2023 |
Оприлюднено | 09.08.2023 |
Номер документу | 112686960 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про припинення права користування земельною ділянкою |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Вибодовський О.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні