Справа № 349/1178/23
Провадження № 2-о/349/49/23
У Х В А Л А
08 серпня 2023 року м. Рогатин
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
у складі головуючого судді Гаврилюк О.О.
присяжних Войтко Н.Й., Федишин І.В.
з участю секретаря судового засідання Іванило Т.Є.
представника заявника адвоката Микитчина П.С.
розглядаючи у закритому судовому засіданні у порядку окремого провадження цивільну справу № 349/1178/23 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа орган опіки і піклування виконавчого комітету Букачівської селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки,
встановив:
ОСОБА_1 , інтереси якого представляє адвокат Микитчин П.С., звернувся до суду з заявою про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення опікуна.
В обгрунтування заяви зазначено, що ОСОБА_2 , тривалий час хворіє на психічну хворобу, у зв`язку з чим він не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує постійного стороннього нагляду і догляду. Заявник проживає разом із ОСОБА_2 та здійснює за ним догляд. Визнання ОСОБА_2 недієздатним потрібно для встановлення над ним опіки.
У судовому засіданні представник заявника адвокат Микитчин П.С. підтримав заяву. присив призначити у справі судово-психіатричну експертизу.
Статтею 105 ЦПК України передбачено, що призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї з сторін, якщо у справі необхідно встановити: 1) характер і ступінь ушкодження здоров`я; 2) психічний стан особи; 3) вік особи, якщо про це немає відповідних документів і неможливо їх одержати.
Відповідно до ч.1 ст. 298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Згідно вимог п.5 ч.1 ст. 252 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи, - на час проведення експертизи (п.9 ч.1 ст.253 ЦПК України).
Згідно висновку районної ЛКК КНМП Рогатинська центральна районна лікарня від 20 березня 2023 № 45/5, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , якому встановлено діагноз церебральний атеросклероз з вираженим синдромом Паркінсона, когнітивними порушеннями, потребує постійного стороннього нагляду і допомоги.
Враховуючи, що в матеріалах, долучених до заяви, наявні достатні дані про психічний розлад здоров`я ОСОБА_2 , а вирішення питання, чи може хворий в повній мірі розуміти значення своїх дій та керувати ними, потребує спеціальних знань в області психіатрії, у справі слід призначити судово-психіатричну експертизу.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов, а саме, для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Статтею 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» від 22 лютого 2000 року №1489-III визначено, судово-психіатрична експертиза з цивільних справ призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про психіатричну допомогу" судово-психіатрична експертиза з цивільних справ призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом. Кількість і зміст питань, за якими має бути проведена експертиза, має бути визначено судом у судовому засіданні.
Як зазначається в п.4 Постанови Пленуму ВСУ від 28 березня 1972 року №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання: 1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; 2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про судовуекспертизу», виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.
Зважаючи на заявлені вимоги, тобто визнання громадянина недієздатним, встановлення над ним опіки і призначення опікуна, а також те, що для об`єктивного розгляду справи необхідно встановити психічний стан особи, що буде мати значення для справи і потребує спеціальних знань, суд вважає за необхідне призначити судово-психіатричну експертизу, а провадження у справі на час її проведення зупинити.
Керуючись ст. 104-106, 252, 298 ЦПК України
постановив:
Призначити у справі судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
1. Чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , психічним захворюванням, якщо так, то яким саме?
2. Чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?
3. Чи потребує ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками психічної хвороби та стану здоров`я встановлення над ним опіки?
4. Чи може ОСОБА_2 , за станом здоров`я брати участь у розгляді справи в суді?
Проведення експертизи доручити експертам Івано-Франківської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи "Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків МОЗ України" (76011, Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вул. Медична, 15).
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. 384- 385 КК України за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків.
Для проведення експертизи Букачівськійміській лікарні, КНП "Івано-Франківський
спеціальний заклад надання психіатричної допомоги Івано-Франківської обласної ради"надати Івано-Франківській філіїсудово-психіатричнихекспертиз Державноїустанови "Інститутпсихіатрії,судово-психіатричноїекспертизи тамоніторингу наркотиківМОЗ України" медичні документи стосовно захворювання ОСОБА_2 які наявні у медичних закладах.
Копію ухвали направити Букачівській міській лікарні, КНП "Івано-Франківський
спеціальний закладнадання психіатричноїдопомоги Івано-Франківськоїобласної ради" - для виконання в частині надання медичних документів для проведення експертизи.
Ухвалу про призначення експертизи направити судово-експертній установі, якій доручено проведення експертизи, КНП Букачівська міська лікарня та учасникам справи.
Зупинити провадження в справі на час проведення експертизи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала в частині зупинення провадження в справі може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя: О.О. Гаврилюк
Присяжні: Н.Й. Войтко
І.В.Федишин
Суд | Рогатинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 08.08.2023 |
Оприлюднено | 10.08.2023 |
Номер документу | 112702370 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
Гаврилюк О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні