Справа № 143/775/23
УХВАЛА
Іменем України
09.08.2023 року м. Погребище
Суддя Погребищенського районного суду Вінницької області Сич С.М., ознайомившись із позовною заявою ОСОБА_1 , від імені якого діє ОСОБА_2 , до Фермерського господарства «Дружба Л», ОСОБА_3 про визнання недійсним договору оренди землі, припинення права оренди земельною ділянкою, скасування запису про праов оренди земельною ділянкою та усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою,-
Встановив:
07.08.2023 року до Погребищенського районного суду Вінницької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 , від імені якого діє ОСОБА_2 , до Фермерського господарства «Дружба Л», ОСОБА_3 про визнання недійсним договору оренди землі, припинення права оренди земельною ділянкою, скасування запису про право оренди земельною ділянкою та усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою.
Позивач просить:
-визнати недійсним договір оренди землі №1019 від 08 серпня 2011 року та додаткову угоду б/н до договору від 03 вересня 2018 року, укладені між ОСОБА_4 та Фермерським господарством «Дружба-Л», об`єкт оренди земельна ділянка площею 2,3619 га, кадастровий номер 0523481600:07:001:0041, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
- припинити право оренди Фермерського господарства «Дружба-Л», на земельну ділянку 2,3619 га, кадастровий номер 0523481600:07:001:0041, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, Погребищенської територіальної громади Вінницького (колишній Погребищенський) район Вінницької області, яке засноване на договорі оренди землі №1019 від 08 серпня 2011 року та додатковій угоді б/н до договору від 03 вересня 2018 року (орендодавець- ОСОБА_4 , орендар- Фермерське господарство «Дружба-Л»);
- скасувати запис про інше речове право (вид- право орендит земельної ділянки) за № 28134312, внесений на підставі Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 43240728 від 28.09.2018 року, відповідно до якого на підставі договору оренди землі № 1019 від 08 серпня 2011 року, додаткової угоди б/н від 03 вересня 2018 року, додаткової угоди № 2 від 21 квітня 2023 року за Фермерським господарством «Дружба-Л» зареєстровано право оренди земельної ділянки площею 2,3619 га, кадастровий номер 0523481600:07:001:0041, строком 22 роки, до 26.12.2033 року.
- усунути ОСОБА_1 перешкоди у користуванні земельною ділянкою площею 2,3619 га, кадастровий номер 0523481600:07:001:0041 цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, Погребищенської територіальної громади Вінницького (колишній Погребищенський) район Вінницької області ишляхом зобов`язання Фермерського господарства «Дружба-Л» повернути вищезазначену земельну ділянку.
За ч. 2 ст.175 ЦПК України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником, або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Відповідно до ч.7 ст.177 ЦПК України до позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.
В ч.1 ст.62 ЦПК України передбачено, що повноваження представниківсторін таінших учасниківсправи маютьбути підтвердженітакими документами: 1)довіреністю фізичноїабо юридичноїособи; 2) свідоцтвом про народження дитини або рішенням про призначення опікуном, піклувальником чи охоронцем спадкового майна.
Позовна заява від імені ОСОБА_1 підписана ОСОБА_2 на підставі доручення від 20.02.2023 року, посвідченого старостою Гопчицького старостинського округу Вінницького району Вінницької області Прилуцьким Р.М., зареєстрованого в реєстрі за №6-50. При цьому не надано доказів, що ОСОБА_2 є адвокатом.
Згідно із вимогами частин 1, 2 ст.60 ЦПК України представником усуді можебути адвокатабо законнийпредставник. Під час розгляду спорів, що виникають з трудових відносин, а також справ у малозначних спорах (малозначні справи) представником може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених устатті 61цього Кодексу.
Частиною 2 ст.19 ЦПК України унормовано, що цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку:
1) наказного провадження;
2) позовного провадження (загального або спрощеного);
3) окремого провадження.
В силу ч.4 ст.19 ЦПК України спрощене позовне провадження призначене для розгляду:
1) малозначних справ;
2) справ, що виникають з трудових відносин;
3) справ про надання судом дозволу на тимчасовий виїзд дитини за межі України тому з батьків, хто проживає окремо від дитини, у якого відсутня заборгованість зі сплати аліментів та якому відмовлено другим із батьків у наданні нотаріально посвідченої згоди на такий виїзд;
4) справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Частиною 6 ст.19 ЦПК України регламентовано, що для цілей цього Кодексу малозначними справами є:
1) справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
2) справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує двісті п`ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
3) справи про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення, якщо такі вимоги не пов`язані із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства);
4) справи про розірвання шлюбу;
5) справи про захист прав споживачів, ціна позову в яких не перевищує двохсот п`ятдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Системний аналіз наведених норм цивільного процесуального законодавства дає підстави для висновку, що особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, однак не має статусу адвоката чи законного представника, може бути представником учасника справи під час розгляду спорів, що виникають з трудових відносин, а також справ у малозначних спорах (малозначні справи), що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
За п.2 ч.4 ст.274 ЦПК України в порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах щодо спадкування.
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що позивач є власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 0523481600:07:001:0041, яка є предметом спірного договору оренди земельної ділянки від 08.08.2011 року, укладеного відповідачами.
Вказаний договір оренди землі укладений відповідачкою ОСОБА_3 (орендодавцем), як власником цієї земельної ділянки на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 21.03.2023 року після смерті ОСОБА_5 .
Крім того, у позовній заяві обумовлено, що постановою Вінницького апеляційного суду від 08.06.2021 року визнано недійсним свідоцтво про право на спадщину, видане на ім`я ОСОБА_3 , згідно із яким вона раніше успадкувала згадану земельну ділянку після смерті ОСОБА_5 .
Також позовна заява містить покликання на те, що рішенням Погребищенського районного суду Вінницької області від 18.08.2022 року визнано недійсним державний акт на право власності на вказану земельну ділянку, виданий на ім`я ОСОБА_3 на підставі означеного свідоцтва про право на спадщину.
Таким чином, предметом спору у даній справі, зокрема, є визнання недійсним договору оренди землі, укладеного відповідачкою ОСОБА_3 (орендодавцем), яка успадкувала вказану вище земельну ділянку після смерті ОСОБА_5 , спадкоємцем якої, в свою чергу, є позивач.
Поміж тим, пред`явлення позовних вимог до Фермерського господарства «Дружба Л» про припинення права оренди земельною ділянкою, скасування запису про право оренди земельною ділянкою та усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою шляхом зобов`язання цього відповідача повернути позивачу земельну ділянку, виходячи із характеру спірних правовідносин, також не дають підстав для визнання цієї справи малозначною.
Зважаючи на підстави та предмет спору, обрані позивачем способи захисту, зазначена справа за своїми властивостями не відноситься до категорії малозначних, а спірні правовідносини, серед іншого, стосуються спору щодо усунення перешкод позивачеві у володінні та користуванні земельною ділянкою, що увійшла у спадкову масу, та була предметом судових спорів між спадкоємцями, які є сторонами по справі.
Разом із тим, до позовної заяви додано клопотання про витребування доказів та призначення судової почеркознавчої експертизи, вирішення яких відповідно до приписів ч.2 ст.197 ЦПК України потребує проведення підготовчого засідання.
Наведене свідчить про те, що така справа не є малозначною, а відтак має бути розглянута в порядку загального позовного провадження, що виключає можливість процесуального представництва в ній учасників справи особами, які не є адвокатами, чи їх законними представниками.
Разом із цим, за ч.1 ст.64 ЦПК України представник, який має повноваження на ведення справи в суді, здійснює від імені особи, яку він представляє, її процесуальні права та обов`язки.
В ч.1 ст.237 ЦК України визначено, що представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов`язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє.
Згідно із частинами 1, 3 ст.244 ЦК України представництво, яке ґрунтується на договорі, може здійснюватися за довіреністю. Довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.
Проте, зі змісту вищезазначеного доручення не можна дійти висновку, що ОСОБА_1 доручив ОСОБА_2 представляти його інтереси в судах.
З огляду на викладене суддя дійшов висновку, що позовна заява від імені ОСОБА_1 підписана особою, яка не має права її підписувати.
За змістом п. 1 ч. 4 ст. 185 ЦПК України заява повертається у випадку, коли її підписано особою, яка не має права її підписувати.
Ураховуючи викладене, суддя дійшов висновку про повернення позовної заяви.
Керуючись п.1 ч. 4 ст.185, ст. 260 ЦПК України, суддя, -
Ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 , від імені якого діє ОСОБА_2 , до Фермерського господарства «Дружба Л», ОСОБА_3 про визнання недійсним договору оренди землі, припинення права оренди земельною ділянкою, скасування запису про право оренди земельною ділянкою та усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою повернути позивачеві.
Роз`яснити позивачеві, що повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення до Вінницького апеляційного суду через Погребищенський районний суд Вінницької області.
Суддя
Суд | Погребищенський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 09.08.2023 |
Оприлюднено | 10.08.2023 |
Номер документу | 112711510 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Погребищенський районний суд Вінницької області
Сич С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні