Кегичівський районний суд Харківської області
Справа № 624/418/23
№ провадження 2/624/119/23
РІШЕННЯ
іменем України
смт. Кегичівка 08 серпня 2023 року
Кегичівський районний суд Харківської області у складі
головуючого судді - Куст Н.М.,
за участю секретаря судового засідання Легостаєвої К.І.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу №624/418/23,
ім`я (найменування) сторін:
позивач: ОСОБА_1 ,
представник позивача: ОСОБА_2 ,
відповідач: Кегичівська селищна рада Харківської області,
суть вимог: про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Виклад позиції позивача.
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Кегичівської селищної ради Красноградського району Харківської області в якому просить визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , тривалістю в 1 (один) місяць з дня набрання рішенням законної сили.
В обґрунтування своїх позовних вимог вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилась спадщина. До складу спадкового майна ввійшла земельна ділянка площею 6,3192 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Кегичівської селищної ради, яка належала спадкодавиці на праві приватної власності згідно Державного акту на право приватної власності на землю Серія Р2 №769373. За життя померла заповіту не залишила. Згідно довідки Кегичівської селищної ради на день смерті ОСОБА_3 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . На день смерті була зареєстрована одна.
Позивач є сином ОСОБА_3 та в силу закону ст. 1261 ЦК України являється спадкоємцем першої черги за законом на майно померлої. Інших спадкоємців першої черги немає. Рідна сестра позивача, донька ОСОБА_3 - ОСОБА_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
05 травня 2023 року позивач звернувся до Кегичівської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.
Постановою відмовлено позивачу у вчиненні нотаріальної дії від 05 травня 2023 року за вих. №207/02-31 в якій вказано про те, що ОСОБА_1 пропущено встановлений ст. 1270 ЦК України шестимісячний строк для прийняття спадщини та надано роз`яснення щодо звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Від спадщини позивач не відмовлявся.
Пропущення строку позивачем подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті передувало ряд причин та форс-мажорні обставини, які є загальнодоступними і не потребують доказування, а саме з 12 березня 2020 року на усій території України, з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, було встановлено карантин.
Також, позивач зазначає, що з 24 лютого 2022 року і до цього часу в Україні введено воєнний стан в зв`язку з військовою агресією РФ проти України, що призвело до надмірних хвилювань, відчуття небезпеки і загрози життю, певної зміни образу життя пов`язаного із цим.
Позивач хворів на COVID-19, а так-як позивач також хворiв на тяжку недугу (вакцинація протипоказана) він увійшов до групи ризику зараження COVID-19, і з метою недопущення будь-яких ускладнень, усвідомлюючи що COVID-19 розповсюджувався у всьому світі, враховуючи новий спалах COVID-19 на той час, позивач був на самоізоляції, що потягнуло за собою певні обмеження в пересуванні та перебуванні у громадських місцях.
Пізніше, як було введено воєнний стан, позивач забрав до себе у м. Первомайський свою сестру - ОСОБА_4 , у якої було діагностовано невиліковну недугу, та доглядав за нею, вона була зареєстрована як ВПО у позивача i померла в нього ж ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Після смерті матері в с. Новоіванівка Красноградського району Харківської області залишився жилий будинок.
09 серпня 2023 року позивач навідався до будинку де в нього виник приступ ниркової коліки, загострення хронічного пієлоциститу і до 16 серпня 2022 року знаходився на амбулаторному лікуванні і в цей час закінчився строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після померлої матері.
Крім того, позивач, на постійній основі, вже багато років працює в комунальному закладі «Первомайський міжшкільний ресурсний центр Первомайської міської ради Харківської області» за спеціальністю майстер виробничого навчання з водіння автомобіля.
Режим роботи його передбачає початок роботи з 10 год 00 хв i до 18 год 00 хв, перерва з 12 год 00 хв до 13 год 00 хв, два вихідних - субота та неділя, а нотаріальні контори у вихiднi днi не працюють.
Автобусне сполучення з м. Первомайський Харківської області до смт Кегичівка відсутнє вже багато років, прямого залізничного сполучення також немає, власного транспорту позивач не має, що в свою чергу спричинило істотні труднощі для позивача щодо своєчасного прибуття до нотаріальної контори для подання відповідної заяви.
Заяви, клопотання, процесуальні дії у справі.
29 травня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.
Ухвалою суду від 29 травня 2023 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 22 червня 2023 року.
Ухвалою суду від 17 липня 2023 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду на 08 серпня 2023 року.
У судове засідання учасники судового розгляду не з`явились, про місце дату та час повідомлені у встановленому законом порядку, натомість надали заяви про розгляд справи у їх відсутність, окрім того:
представник позивача - позовні вимоги підтримує, просить розглянути справу за наявними матеріалами справи, судові витрати залишити за позивачем.
відповідач - просить прийняти законне та обґрунтоване рішення за наявними матеріалами справи.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Фіксація судового розгляду справи технічними засобами не проводилась, згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Фактичні обставини, встановлені судом, норми права, які застосовував суд, мотиви суду.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис №20134, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 (а.с.9).
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , ОСОБА_1 є сином померлої ОСОБА_3 (а.с.8).
Згідно копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_3 , рідна сестра позивача, донька ОСОБА_3 - ОСОБА_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , актовий запис № 585 (а.с.12).
Відповідно копії державного акту серії Р2 №769373, ОСОБА_3 мала у власності земельну ділянку площею 6,3192 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий № 6323183700:10:001:0115 (а.с.11).
Відповідно до копії витягу з амбулаторної картки №16013 обласного центру онкології вбачається, що ОСОБА_1 перебував на лікуванні з приводу переф. Верхньої частини лівої легені (а.с.13).
Згідно довідки виданої Кегичівської ЦРЛ від 16 серпня 2022 року ОСОБА_1 дійсно звертався за амбулаторною допомогою до лікаря-уролога у зв`язку із лівобічною нирковою коліка. Гематурія, хронічний пієлоцистит в загостренні (а.с.14).
Згідно листа від 16 травня 2023 року №01-33/04/899 Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Харківської області повідомляє, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 знаходилась на обліку в Єдиній Web-орієнтованій інформаційній технології формування сегменту «Облік ВПО» з 13 квітня 2022 року по 19 травня 2022 року за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_2 (а.с. 15).
Відповідно довідки від 10 травня 2023 року №01-35/04 виданої ОСОБА_1 , в тому, що він працює в комунальному закладі «Первомайський міжшкільний ресурсний центр Первомайської міської Харківської області» за спеціальністю майстер виробничого навчання з водіння автомобіля. Вихідні неділя та субота. Графік роботи з 10 год 00 хв до 18 год 00 хв, обід з 12 год 00 хв до 13 год 00 хв (а.с.16-17).
Постановою від 05 травня 2023 року №207/01-31 відмовлено ОСОБА_1 у прийнятті заяви про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 його матері ОСОБА_3 , у зв`язку із пропущеним строком подачі заяви про прийняття спадщини (а.с.18).
Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір.
Як передбачено ст. 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
За загальним правилом (частина 1 статті 13 ЦПК України), суд розглядає справу в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін, кожна з яких, відповідно до частини 1 статті 81 ЦПК України повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Частиною 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року №2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» роз`яснено, що відповідно до статей 55, 124 Конституції України та статті 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч. 2 ст. 1270 ЦК України якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Згідно до ст. 1216 ЦК України, спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Частиною 2 ст. 1220 ЦК України передбачено, що часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Отже, часом відкриття спадщини є день смерті ОСОБА_3 , а саме ІНФОРМАЦІЯ_2 , і саме з цього часу починається строк для прийняття спадщини спадкоємцями.
Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ч. 1 ст. 1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини визнані судом поважними.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17, а також у постановах Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, від 17 жовтня 2019 року у справі № 766/14595/16 (провадження № 61-6700св19), від 30 січня 2020 року у справі № 487/2375/18 (провадження № 61-10136св19), від 31 січня 2020 року у справі № 450/1383/18 (провадження № 61/21447св19).
Отже, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Разом з тим Пленум Верховного Суду України у пункті 24 постанови № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» судам роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців: 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
У встановлений законом строк позивач не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини у зв`язку із хворобою, графіком роботи та доглядом за рідною сестрою, що підтверджується відповідними документами.
А тому, у встановлений законом для прийняття спадщини строк, позивач не мав можливості звернутися до нотаріальної контори з відповідною заявою.
Відповідно до ч.1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
У відповідності до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» визначено, що суди відкривають провадження по справам у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. Це положення також закріплено у інформаційному листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/04-13 від 16 травня 2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування». Також, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини.
Згідно зазначеної вище Постанови Пленуму Верховного Суду України поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Обставини, на які посилається позивач, як на підстави пропуску встановленого законом строку для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_3 заслуговують на увагу та на думку суду є поважними причинами.
Доказів, які спростовують твердження позивача щодо поважності причин пропуску строку подання заяви про прийняття спадщини суду не надано. Відповідачем заперечень не надано.
Позивач просить залишити судові витрати за ним, тому підстав для їх розподілу суд не вбачає.
Відповідно до ст. 259 ЦПК України суди ухвалюють рішення іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення суду приймаються, складаються і підписуються в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Керуючись ст. 3, 10, 11, 15, 60, 61, 159, 174, 208, 209, 212, 213-215, 222, 223 ЦПК України, ст. 1217, 1220, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Кегичівської селищної ради Харківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , тривалістю в 1 (один) місяць з дня набрання рішенням законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду подається Харківському апеляційному суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення відповідно до п.п.15.5 п.15 Перехідних положень ЦПК України або через Кегичівський районний суд Харківської області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування (ім`я) сторін:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Комунарка Сахновщинського району Харківської області, паспорт серії НОМЕР_4 , ІПН НОМЕР_5 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_3 ,
представник позивача: ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_4 ,
відповідач: Кегичівська селищна рада Красноградського району Харківської області, місцезнаходження: 64003, Харківська область, Красноградський район, смт Кегичівка, вул. Волошина, буд. 33, код ЄДРПОУ: 04396963.
Суддя Н.М. Куст
Суд | Кегичівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 08.08.2023 |
Оприлюднено | 10.08.2023 |
Номер документу | 112714325 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Кегичівський районний суд Харківської області
Куст Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні