Рішення
від 08.08.2023 по справі 307/1385/23
ТЯЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 307/1385/23

Провадження № 2/307/300/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 серпня 2023 року Тячівський районний суд Закарпатської області в особі головуючого судді Гримут В.І.

за участі секретаря судового засідання Ком`яті Н.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Тячів, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Картушвал» про стягнення коштів,

В С Т А Н О В И В:

Представник позивачки звернувся до суду з вищевказаним позовом.

Посилається на те, що договір підряду був укладений між сторонами 13.02.2020 року.

За цим договором відповідач - ТОВ «Картушвал» взяло на себе зобов`язання в термін до 07.04.2021 року виготовити для позивачки каркас та дерев`яні вставки та в цілому дерев`яну кухню, на виготовлення якої взяв у день укладення договору, тобто 13.02.2020, аванс, в сумі 1550 доларів США.

Пунктом 8.4. договору підряду передбачено, що у разі несвоєчасного виконання своїх зобов`язань підрядник сплачує замовнику неустойку в розмірі подвійної облікової ставки НБУ вартості товару по відповідному замовленню згідно специфікації, за кожен день прострочення, але не більше 9 % від загальної суми авансу. Оскільки прострочення складає рік до подання позову (365 днів) і неустойка повинна була б складати 11060.76 грн, то позивачка застосувала у розрахунку 9 % обмеження суми неустойки (пені).

Ні до квітня 2021 року, ні до січня 2023 року відповідач замовлення не виконав, через що зазначений договір з ініціативи позивачки був розірваний, відповідачу було направлено повідомлення про відмову від договору і вимогу повернути кошти авансу з передбаченою договором сумою неустойки, в сумі 60750 грн (еквівалентній 1500 доларів США по середньому курсу продажу валюти в банках України станом на 25.01.2023, який складає 40.500 грн за 1 долар США, а також сплатити неустойку сумі 5467.5 грн за невиконання умов договору).

До часу подання позову відповідач кошти не повернув, безпідставно утримує чужі для нього кошти у себе.

Просить стягнути з відповідача кошти в сумі 54853 грн, неустойку - 4936 грн, судовий збір - 1095.07 грн та витрати на правничу допомогу - 6400 гривень.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити частково виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що 13.02.2020 між ТОВ «Картушвал» та ОСОБА_1 було укладено договір підряду, за яким підрядник зобов`язується на власний ризик за завданням замовника виконати роботу у вигляді виготовлення з власного матеріалу дерев`яних виробів (надалі іменується «Вироби»), відповідно до замовлення, яке зазначено у специфікації, поставку та монтаж виробів на об`єкті замовника, а замовник зобов`язується прийняти цю роботу та оплатити її.

Відповідно до чч. 1 та 2 ст. 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

Відповідно до частини першої статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно підпунктів 2.2., 2.3., 3.1. договору підряду підрядник здійснює поставку та монтаж виробів на об`єкті замовника. Об`єкт замовника, розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Підрядник зобов`язаний виконати роботу згідно розділу 2 договору, передати замовнику разом з результатом роботи інформацію щодо експлуатації предмета договору, що зазначається у додатку № 2 (гарантії зобов`язання) до договору, виконати роботи з установки, монтажу виробів на об`єкті замовника.

Із розписки керівника товариства з обмеженою відповідальністю «КАРТУШВАЛ» Якимчук М.О. від 24.03.2021 вбачається, що він підписується в тому, що боргує громадянці ОСОБА_1 1500 доларів США, які взяв, як аванс за дерев`яну кухню, згідно договору, а також зобов`язуюся до 07.04.2021, встановити каркас, і після цього встановить дерев`яний каркас.

Згідно пункту 5.8. договору строк виконання робіт з виробів на об`єкті замовника становить 365 календарних днів, за умови внесення замовником оплати в порядку п. 4.3. даного договору.

Згідно вимог ст. 846 ЦК України строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду. Якщо у договорі підряду не встановлені строки виконання роботи, підрядник зобов`язаний виконати роботу, а замовник має право вимагати її виконання у розумні строки, відповідно до суті зобов`язання, характеру та обсягів роботи та звичаїв ділового обороту.

Враховуючи умови договору підряду та розписку керівника відповідача, останньою датою виконання зобов`язання є 25.04.2022 року, однак у визначений строк підрядник не виконав умови договору підряду перед замовницею ОСОБА_1 .

Неодноразові вимоги позивачки виконати умови договору відповідач ігнорує, що стверджується перепискою у додатку Viber.

За змістом статей 525, 526 цього Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства; одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з вимогами статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Із статті 4 ЦПК України вбачається, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до частин 1-4 статі 12 цього ж Кодексу цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з вимогами чч. 1, 2 статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Пунктом 2 ч. 1 статті 42 цього ж Кодексу визначено, що учасники справи мають право подавати докази; брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом; брати участь у дослідженні доказів; ставити питання іншим учасникам справи, а також свідкам, експертам, спеціалістам.

З приписів ст. 76, чч. 1, 2 ст. 77, стст. 78, 79, ч. 2 ст. 80, чч. 1, 5, 6 ст. 81, ч. 1 ст. 83 ЦПК України вбачається, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 95 ЦПК України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Представник відповідач у судове засідання не з`являвся, ігнорував виклики суду та не надав докази спростування позовних вимог позивачки.

За невиконання умов договору підряду передбачених пунктами 8.1., 8.2. та 8.4. сторона несе відповідальність, визначену цим договором та чинним законодавством України. Порушенням договору є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом цього договору. У разі несвоєчасного виконання своїх зобов`язань підрядник сплачує замовнику неустойку в розмірі подвійної облікової ставки НБУ вартості товару по відповідному замовленню згідно додатку № 1 (специфікації замовлення) до договору, за кожен день прострочення, а також штрафні санкції 0.01 % від сплаченої замовником суми за кожен день затримки, але не більше 9 % від загальної суми авансу.

Станом на 12.04.2023, тобто на день звернення до суду з позовом, авансовий внесок 1500 доларів США становив 54840 гривень (у співвідношенні 1 долар США=36.57 гривень).

Таким чином, розмір подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення, за період з 25.04.2022 по 12.04.2023 складає 11989.76 гривень (69483 (сума боргу) х (2 х 36.56 : 365) х 183 днів (прострочення) : 100), а штрафні санкції 0.01 % від сплаченої суми замовником суми за кожен день - 1935.85 гривень.

Тому з товариства з обмеженою відповідальністю «КАРТУШВАЛ» слід стягнути авансовий платіж 1500 доларів США, що становить 54840 грн та неустойку за невиконання зобов`язання, але відповідно до підпункту 8.4. пункту 8 договору не більше 9 % від загальної суми авансу в сумі 4935 гривень.

Відповідно до чч. 1 та 2 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу та пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Згідно вимог чч. 1, 2, 3 ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Відповідно до чч. 4 та 8 ст. 141 ЦПК України якщо сума судових витрат, заявлена до відшкодування, істотно перевищує суму, заявлену в попередньому (орієнтовному) розрахунку, суд може відмовити стороні, на користь якої ухвалено рішення, у відшкодуванні судових витрат в частині такого перевищення, крім випадків, якщо сторона доведе, що не могла передбачити такі витрати на час подання попереднього (орієнтовного) розрахунку. Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Представником позивачки надано попередній (орієнтований) розрахунок суми судових витрат: 1600 грн за вивчення та правовий аналіз матеріалів справи, консультації щодо характеру правовідносин, розроблення рекомендації, 2600 грн за підготовку цивільного позову, подачу його до суду, 2600 грн за участь в суді 1-ї інстанції, 600 грн гонорар успіху (10 %).

В частині стягнення 2600 грн за участь в суді 1-ї інстанції слід відмовити, оскільки розгляд справи здійснено судом за відсутності учасників справи на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України та відповідно зменшенню підлягає гонорар успіху, який буде становити 420 гривень (4200 витрати на професійну правничу допомого х 10% гонорару успіху).

Враховуючи, складність справи, вивчення адвокатом Марич І.Ю. предмету спору, документів необхідних для подання позову, написання позовної заяви та її подачу до суду, з ТОВ «Картушвал» слід стягнути 4620 гривень.

Крім того, з ТОВ «КАРТУШВАЛ» також слід стягнути на користь позивачки 1073 (тисячу сімдесят три) гривні 60 коп. судового збору, що підтверджується квитанцією у матеріалах справи.

Тому керуючись стст. 258, 259, 264, 265 ЦПК України, стст. 16, 23, 509, 525, 526, 837, 846 ЦК України суд

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «КАРТУШВАЛ», код 40754143, на користь ОСОБА_1 , мешканки АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , кошти в сумі 64396 (шістдесят чотири тисячі триста дев`яносто шість) гривень, яка складається з 54840 (п`ятдесят чотири тисячі вісімсот сорок) гривень авансового платежу, неустойки у сумі 4936 (чотири тисячі дев`ятсот тридцять шість) гривень та витрат на професійну правничу допомогу у сумі 4620 (чотири тисячі шістсот двадцять) гривень.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Картушвал» на користь ОСОБА_1 1073 (тисяча сімдесят три) гривні 60 коп. судових витрат.

Врешті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Закарпатського апеляційного суду через Тячівський районний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Повний текст рішення складено 8.08.2023 року.

Головуючий В.І. Гримут

СудТячівський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення08.08.2023
Оприлюднено10.08.2023
Номер документу112715408
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них підряду

Судовий реєстр по справі —307/1385/23

Рішення від 08.08.2023

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Гримут В. І.

Ухвала від 16.05.2023

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Гримут В. І.

Ухвала від 13.04.2023

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Гримут В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні