Рішення
від 09.08.2023 по справі 914/1647/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.08.2023 Справа № 914/1647/23

Господарський суд Львівської області у складі судді Н.Є. Березяк, розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін

справу № 914/1067/23

за позовом: Приватного малого підприємства «Експрес», м. Новояворівськ Яворівського району Львівської області,

до відповідача: Філії «Жовківська ДЕД» Дочірнього підприємства «Львівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», м. Жовква Жовківського району Львівської області,

про стягнення 183 127,06 грн заборгованості за Договором на виконання робіт №01-11/21 від 01.11.2021

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Приватного малого підприємства «Експрес» до Філії «Жовківська ДЕД» Дочірнього підприємства «Львівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» про стягнення 183 127,06 грн заборгованості за Договором на виконання робіт №01-11/21 від 01.11.2021.

Позовні вимоги обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за договором на виконання робіт №01-11/21 в частині повної та своєчасної оплати за надані послуги.

Ухвалою суду від 29.05.2023 (суддя Кидисюк Р.А.) позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без судового засідання та без виклику сторін.

Відповідно до розпорядження керівника апарату Господарського суду Львівської області №209 від 08.06.2023, згідно п. 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду та Рішення зборів суддів Господарського суду Львівської області від 07.08.2020, призначено повторний автоматизований розподіл справи № 914/1647/23 у зв`язку з призначенням судді Кидисюка Р.А. членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Внаслідок повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу № 914/1647/23 передано на розгляд судді Березяк Н.Є.

Ухвалою суду від 12.06.2023 розгляд справи почато з початку, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику представників сторін.

Копія ухвали суду від 12.06.2023 надіслана відповідачу 13.06.2023 на адресу реєстрації, яка зазначена в позовній заяві та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань та отримана останнім особисто 16.06.2023.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від учасників справи до суду не надходило.

Відповідач правом подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами у відповідності до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.

Таким чином, відсутність будь-яких заяв або клопотань відповідача, з урахуванням направлення судом на адресу реєстрації відповідача копії ухвали у справі, свідчить про незацікавленість відповідача у розгляді справи.

Частиною 2 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення (частина 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне:

Як встановлено судом, між Філія «Жовківська ДЕД» ДП «Львівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» (Замовник) та ПМП «Експрес» (Виконавець) було укладено Договір на виконання робіт №01-11/21 від 01.11.2021.

Відповідно до п.1.1 Договору, у порядку та на умовах, визначених цим Договором, Виконавець зобов`язується за завданням Замовника надати послуги із «розпушування асфальтобетонного покриття» фрезою Wirtgen, а Замовник зобов`язується прийняти замовлені та надані послуги і оплатити їх.

Згідно п.3.1. Договору Вартість послуги зазначається у погоджених Сторонами Актах виконаних робіт (наданих послуг).

Відповідно до п.4.1. Договору, Розрахунки за надані послуги проводяться шляхом: оплати Замовником або філією Замовника, на користь якої надаються послуги за даним Договором (за письмовим погодженням Замовника) після пред`явлення Виконавцем, одержання від Виконавця рахунку на оплату послуг (далі - рахунок) та підписання Сторонами Акту наданих послуг і передачі документів, зазначених пунктом 4.2. Договору, проте в будь-якому випадку після проведення повного розрахунку на користь Замовника від САД у Львівській області та/або Департаментом дорожнього господарства Львівської обласної державної адміністрації на відповідні цілі.

Згідно п.4.3 Договору, Сторони свідчать, що Замовник або філія Замовника, на користь якої надаються послуги за даним Договором зобов`язується розрахуватись з Виконавцем за надані послуги не раніше ніж через 10 днів з моменту отримання від Виконавця документів, вказаних в п.4.1 та п.4.2 цього Договору.

Відповідно до п.5.3 Договору, після надання послуг між Сторонами оформлюється відповідний Акт наданих послуг, який підписується уповноваженими представниками Сторін та скрпілюється печатками Сторін. Послуги вважаються наданими виключно після їх фактичного надання та передання документів, зазначених в п.4.2 Договору.

Загалом, відповідно до умов вищезазначеного Договору Позивач надав послуги на загальну суму 137 776,00 грн, що підтверджується актом приймання передачі виконаних будівельних робіт від 17.01.2022, який підписаний та скріплений печаткою Позивача та Відповідача.

Однак Відповідач оплату за вказаним актом не здійснив.

Як стверджує Позивач, у зв`язку з тим, що Відповідач порушив умови договору, ним було нараховано інфляційні втрати на суму 39 983,46 грн та 3% річних у розмірі 5367,60 грн.

Оскільки відповідач не виконує умови Договору в частині проведення повної та своєчасної оплати за надані послуги Позивач змушений був звернутися до господарського суду Львівської області із даним позовом.

Проаналізувавши всі обставини та матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

При прийнятті рішення, суд виходив з наступного:

Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються нормами Конституції України, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України та інших нормативно-правових актів.

Статтею 11 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Згідно ч.1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Відповідно до ст. 11 ЦК України, однією з підстав виникнення зобов`язань, є зокрема, договори та інші правочини.

Як передбачено ст.174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов`язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але які йому не суперечать.

Статтею 627 ЦК України встановлено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Статтею 629 ЦК України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Судом встановлено, що між сторонами укладено Договір на виконання робіт №01-11/21 від 21.11.2021.

Відповідно до ст.901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Частиною 2 ст.901 Цивільного кодексу України встановлено, що положення глави 63 Цивільного кодексу України можуть застосовуватись до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.

Як встановлено судом, Позивач надав Відповідачу послуг на загальну суму 137 776,00 грн, що підтверджується актом приймання виконання будівельних робіт за 17 січня 2022 року. Найменування послуги: розпушування покриття фрезою WIRTGEN (при виконанні робіт на одній половині проїзної частини дороги, з рухом транспорту по другій з інтенсивністю більше 150 автомобілів за добу); вартість за актом: 137 776,00 грн.

Зазначений акт підписаний та скріплений печаткою Позивача та Відповідача.

Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України унормовано, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається; зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Дана норма кореспондується з приписами ст.193 Господарського кодексу України.

Відповідно до ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ч.2 ст.530 Цивільного кодексу України якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Таким чином, матеріалами справи підтверджено надання Позивачем Відповідачу послуг на суму 137 776,00 грн, відтак, вимоги про стягнення з Відповідача суми основного боргу є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Щодо вимоги в частині про стягнення 3% річних та інфляційних втрат, суд встановив наступне.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Так, перевіривши поданий позивачем розрахунок 3% річних та інфляційних втрат в межах заявленого позивачем періоду, суд встановив, що такий виконано арифметично вірно, відтак вимоги щодо стягнення з відповідача 5367,60 грн 3% річних та 39 983,46 грн інфляційних втрат підлягають до задоволення.

Частиною 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до статті 76 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Судові витрати на підставі статей 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Отже, судовий збір покладається на відповідача в розмірі 2746,91 грн.

З огляду на викладене, виходячи з положень чинного законодавства України, матеріалів та обставин справи, враховуючи практику застосування законодавства вищими судовими інстанціями, керуючись статтями 10, 12, 20, 73, 74, 75, 76, 79, 123, 129, 231, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Філії «Жовківська ДЕД» Дочірнього підприємства «Львівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (80300, Львівська область, Жовківський район, місто Жовква, вул. Львівська, буд. 101 А, код ЄДРПОУ 26231197) на користь Приватного малого підприємства «Експрес» (81053, Львівська область, Яворівський район, місто Новояворівськ, вул. Бандери С., буд. 7, код ЄДРПОУ 30253563) 137 776,00 грн основної заборгованості, 5367,60 грн 3% річних, 39 983,46 грн інфляційних втрат та 2746,91 грн судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ІV Господарським процесуальним кодексом України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Березяк Н.Є.

Дата ухвалення рішення09.08.2023
Оприлюднено10.08.2023
Номер документу112719495
СудочинствоГосподарське
Сутьстягнення 183 127,06 грн заборгованості за Договором на виконання робіт №01-11/21 від 01.11.2021

Судовий реєстр по справі —914/1647/23

Рішення від 09.08.2023

Господарське

Господарський суд Львівської області

Березяк Н.Є.

Ухвала від 12.06.2023

Господарське

Господарський суд Львівської області

Березяк Н.Є.

Ухвала від 29.05.2023

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кидисюк Р.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні