Рішення
від 26.07.2023 по справі 199/7635/21
АМУР-НИЖНЬОДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа № 199/7635/21

(2/199/92/23)

РІШЕННЯ

Іменем України

26.07.2023 року Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська

у складі: головуючого судді Якименко Л.Г.

за участю секретаря Свержевської В.О.,

позивача ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_2 , представника відповідача Дубовенко В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ілларіонівського ліцею Ілларіонівської селищної ради Дніпропетровської області та Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Євроінс Україна», третя особа ОСОБА_3 , про відшкодування завданої моральної шкоди, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду із позовом до Ілларіонівського ліцею Ілларіонівської селищної ради Дніпропетровської області та Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Євроінс Україна», третя особа ОСОБА_3 , про відшкодування завданої моральної шкоди.

В обґрунтуванні позовних вимог посилалася на те, що 21 вересня 2019 року, приблизно о 12 годині 00 хвилин, водій ОСОБА_3 , керуючи технічно справним автобусом «АС АС-Р 4234 Мрія», реєстраційний номер НОМЕР_1 , який на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 від 09 серпня 2016 року належить Відділу освіти Синельниківської районної державної адміністрації, рухався зі швидкістю приблизно 50 км/год., у світлий час доби, по сухому покриттю, в крайній правій смузі проїзджої частини Донецького шосе в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпра, що має по три смуги руху у кожному напрямку, з боку вулиці Петрозаводської в напрямку вулиці Передова.

Під час руху по вищевказаній вулиці - Донецькому шосе в зазначений час, а саме 21 вересня 2019 року, приблизно о 12 годині 00 хвилин, ОСОБА_3 , грубо порушуючи Правила безпеки дорожнього руху, не діяв таким чином, щоб не наражати на небезпеку життя та здоров`я громадян, будучи неуважним до дорожньої обстановки, наближаючись до нерегульованого пішохідного переходу, позначеного дорожніми знаками 5.35.1, 5.35.2 Правил дорожнього руху України та дорожньою розміткою 1.14.1 Правил дорожнього руху України, маючи об`єктивну можливість завчасно виявити на смузі свого руху пішохода ОСОБА_4 , який перетинав проїжджу частину дороги по пішохідному переходу, зліва направо відносно напрямку руху автобусу «АС АС-Р 4234 Мрія», реєстраційний номер НОМЕР_1 , не зменшив швидкість руху керованого ним автобуса, аж до зупинки транспортного засобу, щоб дати дорогу пішоходу, для якого може бути створена перешкода чи небезпека, внаслідок чого в районі електроопори №319 допустив наїзд передньою центральною частиною автобуса «АС АС-Р 4234 Мрія», реєстраційний номер НОМЕР_1 , на праву бічну частину тіла пішохода ОСОБА_4 .

Своїми діями водій ОСОБА_3 грубо порушив вимоги п.п. 1.3, 1.5, 2.3(б) та 18.1 Правил дорожнього руху України, в яких зазначено:

Порушення водієм ОСОБА_3 п. 18.1 Правил дорожнього руху України знаходиться у причинному зв`язку з настанням зазначеної події даної дорожньо-транспортної пригоди, внаслідок якої пішохід ОСОБА_4 отримав тілесні ушкодження у вигляді крововиливу у м`які покрови голови в лобній ділянці праворуч, крововиливи під м`якою мозковою оболонкою та у речовині головного мозку в ділянці заднього рогу зліва, множинні прямі подвійні переломи І-ІХ ребер праворуч, по середній пахвовій лінії з ІІ-го по ІХ-те ребро, по біля хребтовій лінії з І-го по V-те ребро з ушкодженням пристінкової плеври, поперековий перелом тіла ІІ-го грудного хребця, 500 мл рідкої крові у плевральній порожнині, крововиливи у прикореневу ділянку легень, крововиливи в брижу та біля ниркову клітковину, садна над правою бровою, у зовнішнього кута правого ока, на тильній поверхні правої кисті та на зовнішній бічній поверхні правої гомілки нижче надколінка, крововиливи у м`які тканини спини в ділянці правої лопатки, перелом правої лопатки, плями П.О.Мінакова на внутрішній поверхні серця, рідка темна кров у порожнині серця та великих судинах, дрібні темно-червоні крововиливи під плеврою легень, повнокров`я внутрішніх органів, не різко виражений коронаросклероз, застійна правостороння пневмонія.

Внаслідок отриманої під час ДТП сумісної тупої травми тіла, яка супроводжувалася множеними переломами ребер, переломом грудного хребця, переломом правої лопатки, правого кульшового суглобу із забоєм внутрішніх органів, та яка ускладнилася поліорганною недостатністю, ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , о 23 годині 50 хвилин, в стаціонарному відділенні Дніпропетровської обласної клінічної лікарні ім. І.І. Мечникова.

Відповідно до вироку Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська від 01.07.2020 року ОСОБА_3 визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст. 286 КК України, та призначено йому покарання у виді позбавлення волі строком на 3 (три) роки 6 (шість) місяців з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 3 (три) роки.

Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 18.11.2020 року вказаний вирок залишено без змін.

Постановою Верховного Суду від 10.06.2021 року вирок Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська від 01.07.2020 року та ухвалу Дніпровського апеляційного суду від 18.11.2020 року щодо ОСОБА_3 залишено без змін.

У результаті вищевказаного кримінального правопорушення та його наслідків, а саме смерті потерпілого ОСОБА_4 , його дружині ОСОБА_1 спричинена моральна шкода.

Як зазначає позивачка, спричинена їй моральна шкода виразилася у формі душевних страждань та переживань з приводу смерті її чоловіка, у довічній втраті коханої людини, у порушенні її особистого та сімейного благополуччя, у порушенні її життєвих цінностей та родинних зав`язків, внаслідок чого ОСОБА_1 відчуває сильний душевний біль та негативні наслідки втрати чоловіка, такі як почуття горя, відчаю та зниження життєвого оптимізму.

Крім цього, вироком Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська від 01.07.2020 року встановлено, що відповідач Іларіонівський ліцей Іларіонівської селищної ради Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ: 26461922 (колишня назва КОНЗ «Іларіонівська середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» ІСР) - є саме тією юридичною особо, яка на відповідній правовій підставі використовувала джерело підвищеної небезпеки, автобус «АС АС-Р 4234 Мрія», реєстраційний номер НОМЕР_1 , а також засуджений ОСОБА_3 знаходився в трудових відносинах з відповідачем та на момент ДТП виконував трудові обв`язки.

Також, на момент ДТП, що відбулось 21.09.2019 року, цивільно-правова відповідальність особи, яка на відповідній правовій підставі володіла автобусом «АС АС-Р 4234 Мрія», державний реєстраційний номер НОМЕР_3 , була застрахована в ПАТ «СК «Євроінс Україна», відповідно до Полісу ОСЦПВВНТЗ №АО/О866643 від 17.04.2019 року.

Посилаючись на вказані обставини, позивач просила суд:

- стягнути з Ілларіонівського ліцею Ілларіонівської селищної ради Дніпропетровської області, ЄДРПОУ 26461922, на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 1449 924 гривень 00 копійок;

-стягнути з Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Євроінс Україна» на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 50 076 гривень 00 копійок.

Директор Ілларіонівського ліцею Ілларіонівської селищної ради Дніпропетровської області Філатова К.В. надала до суду письмові пояснення, у яких зазначила, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, оскільки позивачем не надано доказів на підтвердження факту завдання шкоди за участю Ілларіонівського ліцею Ілларіонівської селищної ради Дніпропетровської області, а також не обґрунтовано надмірно високий розмір моральної шкоди.

Позивач не надав розрахунку глибини своїх душевних страждань, а лише суб?єктивно описала свої емоційні відчуття, що, на думку представника відповідача, не має прямого зв`язку із заявленим розміром моральної шкоди.

Крім цього, представник відповідача зазначила, що Іларіонівський ліцей Іларіонівської селищної ради Дніпропетровської області є неприбутковим комунальним закладом освіти, основним видом діяльності якого є загальна середня освіта. Така діяльність не передбачає на меті отримання прибутків, а тому стягнення з Іларіонівського ліцею Іларіонівської селищної ради Дніпропетровської області будь-яких сум призведе до значних перешкод у здійсненні навчального процесу.

Тому, посилаючись на вказані обставини, просила суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Представник відповідача ПАТ «Страхова компанія «Євроінс Україна» надав до суду відзив на позов, у якому зазначив, що позивач із заявою про виплату страхового відшкодування до ПАТ «СК «Євроінс Україна» не зверталася, а тому її інтереси не були порушені, у зв`язку з чим заявлені позовні вимоги до страхової компанії є передчасними.

Таким чином, ПАТ «СК «Євроінс Україна» вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є такими, що не підлягають задоволенню, оскільки своїми діями позивачем було порушено положення Закону України «Про ОСЦПВВНТЗ».

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 позові підтримали та просили його задовольнити.

Позивачка додатково зазначила, що при визначенні нею розміру моральної шкоди вона виходила з порівняльного аналізу відшкодування державою шкоди сім`ям загиблих внаслідок нещасного випадку осіб. Так, після загибелі її чоловіка, позивачка відчуває сильні душевні страждання, які словами складно передати, відчуває постійний біль, погіршився стан здоров`я.

Представник відповідача ОСОБА_5 у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, оскільки позивачем не надано обґрунтування такої значної суми відшкодування моральної шкоди. Крім цього, позивачем не було проведено експертизу для визначення орієнтованого розміру компенсації моральних страждань. У зв`язку з цим у задоволенні позову просила відмовити у повному обсязі.

Представник відповідача ПАТ «Страхова компанія «Євроінс Україна» у судове засідання не з`явився, про день та час судового засідання повідомлявся у встановленому законом порядку.

Третя особа ОСОБА_3 у судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, про день та час судового засідання повідомлявся у встановленому законом порядку.

Вислухавши пояснення позивача, представників сторін, дослідивши матеріали справи та матеріали кримінального провадження №12019040000000757, суд вважає позовні вимоги задовольнити частково з наступних підстав.

Відповідно до п. 6 ст. 82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалено вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Вироком Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська від 01.07.2020 року встановлено, що 21 вересня 2019 року, приблизно о 12 годині 00 хвилин, ОСОБА_3 , керуючи технічно справним автобусом «АС АС-Р 4234 Мрія», реєстраційний номер НОМЕР_1 , який на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 від 09 серпня 2016 року належить Відділу освіти Синельниківської районної державної адміністрації, рухався зі швидкістю приблизно 50 км/год, у світлий час доби, по сухому покриттю, в крайній правій смузі проїжджої частини Донецького шосе в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпра, що має по три смуги руху у кожному напрямку, з боку вулиці Петрозаводської в напрямку вулиці Передова.

Під час руху по вищевказаній вулиці - Донецькому шосе в зазначений час, а саме 21 вересня 2019 року, приблизно о 12 годині 00 хвилин, ОСОБА_3 , грубо порушуючи Правила безпеки дорожнього руху, не діяв таким чином, щоб не наражати на небезпеку життя та здоров`я громадян, будучи неуважним до дорожньої обстановки, наближаючись до нерегульованого пішохідного переходу, позначеного дорожніми знаками 5.35.1, 5.35.2 Правил дорожнього руху України та дорожньою розміткою 1.14.1 Правил дорожнього руху України, маючи об`єктивну можливість завчасно виявити на смузі свого руху пішохода ОСОБА_4 , який перетинав проїжджу частину дороги по пішохідному переходу, зліва направо відносно напрямку руху автобусу «АС АС-Р 4234 Мрія», реєстраційний номер НОМЕР_1 , не зменшив швидкість руху керованого ним автобуса, аж до зупинки транспортного засобу, щоб дати дорогу пішоходу, для якого може бути створена перешкода чи небезпека, внаслідок чого в районі електроопори № 319 допустив наїзд передньою центральною частиною автобуса «АС АС-Р 4234 Мрія», реєстраційний номер НОМЕР_1 , на праву бічну частину тіла пішохода ОСОБА_4 .

Своїми діями водій ОСОБА_3 , грубо порушив вимоги п.п. 1.3, 1.5, 2.3(б) та 18.1 Правил дорожнього руху України.

Порушення водієм ОСОБА_3 п. 18.1 Правил дорожнього руху України знаходиться у причинному зв`язку з настанням зазначеної події даної дорожньо-транспортної пригоди, внаслідок якої пішохід ОСОБА_4 отримав тілесні ушкодження у вигляді крововиливу у м`які покрови голови в лобній ділянці праворуч, крововиливи під м`якою мозковою оболонкою та у речовині головного мозку в ділянці заднього рогу зліва, множинні прямі подвійні переломи І-ІХ ребер праворуч, по середній пахвовій лінії з ІІ-го по ІХ-те ребро, по біля хребтовій лінії з І-го по V-те ребро з ушкодженням пристінкової плеври, поперековий перелом тіла ІІ-го грудного хребця, 500 мл рідкої крові у плевральній порожнині, крововиливи у прикореневу ділянку легень, крововиливи в брижу та біля ниркову клітковину, садна над правою бровою, у зовнішнього кута правого ока, на тильній поверхні правої кисті та на зовнішній бічній поверхні правої гомілки нижче надколінка, крововиливи у м`які тканини спини в ділянці правої лопатки, перелом правої лопатки, плями П.О.Мінакова на внутрішній поверхні серця, рідка темна кров у порожнині серця та великих судинах, дрібні темно-червоні крововиливи під плеврою легень, повнокров`я внутрішніх органів, не різко виражений коронаросклероз, застійна правостороння пневмонія.

Внаслідок отриманої під час ДТП сумісної тупої травми тіла, яка супроводжувалася множеними переломами ребер, переломом грудного хребця, переломом правої лопатки, правого кульшового суглобу із забоєм внутрішніх органів, та яка ускладнилася поліорганною недостатністю, ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , о 23 годині 50 хвилин, в стаціонарному відділенні Дніпропетровської обласної клінічної лікарні ім. І.І. Мечникова.

Відповідно до вироку Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська від 01.07.2020 року ОСОБА_3 визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст. 286 КК України, та призначено йому покарання у виді позбавлення волі строком на 3 (три) роки 6 (шість) місяців з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 3 (три) роки.

Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 18.11.2020 року вказаний вирок залишено без змін (а.с.29-33).

Постановою Верховного Суду від 10.06.2021 року вирок Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська від 01.07.2020 року та ухвалу Дніпровського апеляційного суду від 18.11.2020 року щодо ОСОБА_3 залишено без змін (а.с.34-39).

За життя загиблий ОСОБА_4 мав дружину ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 (а.с.13).

ОСОБА_1 у зв`язку із загибеллю чоловіка зазнала душевного болю, страждань та переживань.

Згідно ст.ст. 15,16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст.11 ЦК України підставою для виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, є акти цивільного законодавства, а також завдання моральної шкоди іншій особі.

Відповідно до ст.23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає зокрема, у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів. Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов`язана з розміром цього відшкодування. Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч.2 ст.1168 ЦК України моральна шкода, завдана смертю фізичної особи, відшкодовується її чоловікові (дружині), батькам (усиновлювачам), дітям (усиновленим), а також особам, які проживали з нею однією сім`єю.

Разом з тим, згідно ст. 1172 ЦК України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов`язків.

Як встановлено судом, відповідно до копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, з 09.08.2016 року зареєстрованим власником автобуса «АС АС-Р 4234 Мрія», державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , є Відділ освіти Синельніківської районної державної адміністрації (а.с.67).

Розпорядженням Іларіонівського селищного голови №123-р від 17.09.2019 року вказано в.о. начальника відділу освіти забезпечити участь працівників та вихованців закладів освіти та культури селищної ради у святковому концерті під час проведення фестивалю-ярмарку «Петриківський дивоцвіт», який відбудеться в смт. Петриківка 21 вересня 2019 року. Окрім цього, було надано дозвіл на використання шкільного автобуса «АС АС-Р 4234 Мрія», державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , для підвозу вихованців зразкового художнього колективу музичного театру «Зорецвіт» Комунального заклад позашкільної освіти Іларіонівський «Центр дитячої творчості» для участі у фестивалі-ярмарку (а.с.62).

Наказом Відділу освіти, культури, молоді та спорту Виконавчого комітету Іларіонівської селищної ради № 99 від 17.09.2019 року також було надано дозвіл на використання вищезазначеного шкільного автобуса для підвезення вихованців художнього колективу для участі у фестивалі ярмарку (а.с.63).

На виконання вищезазначеного наказу, в.о. директору КОНЗ «Іларіонівська середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» Іларіонівської селищної ради видано наказ №94-О/д від 20.09.2019 року, яким надано дозвіл на використання шкільного автобуса «АС АС-Р 4234 Мрія», державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , для підвозу вихованців зразкового художнього колективу музичного театру «Зорецвіт» для участі у фестивалі-ярмарку. Цим же наказом ОСОБА_3 зобов`язано підготувати шкільний автобус для підвезення дітей та визначено надання вільного дня за роботу в вихідний день(а.с.65).

На момент дорожньо-транспортної пригоди ОСОБА_3 займав посаду водія шкільного автобуса КОНЗ «Іларіонівська середня загальноосвітня школа» та виконував свої трудові обов`язки, що підтверджується копією наказу про призначення на посаду (т.1 а.с.138 кримінального провадження), копією шляхового листа (а.с. 66).

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 13.07.2021 року відбулась зміна найменування юридичної особи з КОНЗ «Іларіонівська середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» Іларіонівської селищної ради на Ілларіонівський ліцей Ілларіонівської селищної ради Дніпропетровської області, реєстраційна дія №1002341070012000522 (а.с.70-76).

Відповідно до п.8 Постанови Пленуму Верховного суду України від 31.03.1995 року №4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної шкоди» зазначено, що за моральну (немайнову) шкоду, заподіяну працівником під час виконання трудових обов`язків, відповідальність несе організація з якою цей працівник перебуває у трудових відносинах, а останній відповідає перед нею в порядку регресу, якщо спеціальною нормою закону не встановлено іншого.

Пунктом 9 зазначеної Постанови розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоров`я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану, добровільне - за власною ініціативою чи за зверненням потерпілого - спростування інформації редакцією засобу масової інформації. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.

Моральну шкоду, зважаючи на її сутність, не можна відшкодувати в повному обсязі, оскільки немає (і не може бути) точних критеріїв майнового виразу душевного болю. Зважаючи на це, будь-яка компенсація моральної шкоди не може бути адекватною дійсним стражданням, тому будь-який її розмір може мати суто умовний вираз. Вказану позицію також висловив Верховний суд України у справі №6-28008св10.

Суд зауважує, що призначення експертиз для визначення розміру моральної шкоди не є обов`язковим, оскільки таке визначення, виходячи з принципів розумності, виваженості та справедливості, належить до компетенції суду.

Суд не погоджується із заявленим позивачами розміром моральної шкоди, який суперечить загальним засадам цивільного законодавства про справедливість, добросовісність та розумність (п.6 ч.1 ст.3 ЦК України) та, на думку суду, є надмірним відшкодуванням.

Визначаючи розмір суми, яка підлягає стягненню на відшкодування моральної шкоди, суд виходить із положень ст.ст. 23, 1168 ЦК України та враховує характер і обсяг страждань, яких зазнала позивачка, враховуючи засади співмірності, виваженості, справедливості та інші обставини, що відповідає роз`ясненням, які містяться в Постанові Пленуму Верховного суду України "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової шкоди)" від 31.03.95 №4.

Відповідно до правової позиції, яка міститься в постанові Верховного Суду України від 15 грудня 2020 року у справі №752/17832/14, визначаючи розмір відшкодування, суд має керуватися принципами розумності, справедливості та співмірності. Так розмір відшкодування моральної шкоди має бути не більшим, ніж достатнім для розумного задоволення потреб потерпілої особи та не повинен приводити до її безпідставного збагачення.

На думку суду, з урахуванням усіх встановлених обставини справи у їх сукупності, глибину душевних страждань позивача та вимоги розумності, виваженості та справедливості, розмір відшкодування моральної шкоди, спричиненої джерелом підвищеної небезпеки, що призвело до втрати чоловіка, стягнення моральної шкоди у розмірі 500 000,00 гривень є достатнім, співмірним та справедливим, хоча і має суто умовний вираз, оскільки немає (і не може бути) точних критеріїв майнового виразу душевного болю.

Також, судом встановлено, що на момент ДТП, яка відбулось 21.09.2019 року, цивільно-правова відповідальність особи, яка на відповідній правовій підставі володіла автобусом «АС АС-Р 4234 Мрія», державний реєстраційний номер НОМЕР_3 , була застрахована в ПАТ «СК «Євроінс Україна», відповідно до Полісу ОСЦПВВНТЗ №АО/О866643 від 17.04.2019 року(а.с.68-69).

Згідно із ч.1,2 ст.1187 ЦК України джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов`язана з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, механізмів та обладнання, використанням, зберіганням хімічних, радіоактивних, вибухо- і вогненебезпечних та інших речовин, утриманням диких звірів, службових собак та собак бійцівських порід тощо, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб. Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

Закон України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" регулює відносини у сфері обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, і спрямований на забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров`ю та майну потерпілих при експлуатації наземних транспортних засобів на території України.

Відповідно до пункту 1.12 статті 1 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" дорожньо-транспортна пригода - подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи завдані матеріальні збитки.

Згідно зі статтею 3 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності здійснюється з метою забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров`ю та/або майну потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди та захисту майнових інтересів страхувальників.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" страховим випадком є дорожньо-транспортна пригода, що сталася за участю забезпеченого транспортного засобу, внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована, за шкоду, заподіяну життю, здоров`ю та/або майну потерпілого.

Згідно зі статтею 23 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" шкодою, заподіяною життю та здоров`ю потерпілого внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, є: шкода, пов`язана з лікуванням потерпілого; шкода, пов`язана з тимчасовою втратою працездатності потерпілим; шкода, пов`язана із стійкою втратою працездатності потерпілим; моральна шкода, що полягає у фізичному болю та стражданнях, яких потерпілий - фізична особа зазнав у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; шкода, пов`язана із смертю потерпілого.

Відповідно до пункту 27.3. статті 27 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" страховик (у випадках, передбачених підпунктами "г" і "ґ" пункту 41.1 та підпунктом "в" пункту 41.2 статті 41 цього Закону, - МТСБУ) відшкодовує моральну шкоду, заподіяну смертю фізичної особи, її чоловіку (дружині), батькам (усиновлювачам) та дітям (усиновленим). Загальний розмір такого страхового відшкодування (регламентної виплати) цим особам стосовно одного померлого становить 12 мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, встановлених законодавством на день настання страхового випадку, і виплачується рівними частинами.

Слід зазначити, що в постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 грудня 2019 року в справі N 465/4287/15 зазначено, що у Законі України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" не передбачено обов`язкового досудового порядку врегулювання питання з приводу виплати страхового відшкодування, особа, яка вимагає такої виплати, за власним розсудом може звернутися із заявою безпосередньо до страховика, з дотриманням вимог, передбачених у статті 35 названого Закону, чи звернутися безпосередньо до суду.

Таким чином, доводи представника відповідача - Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Євроінс Україна» про те, що позивач не дотримався процедури, передбаченої Законом України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", оскільки не подавав заяви на виплату страхового відшкодування, є безпідставними.

Крім цього, у матеріалах справи наявна копія заяви ОСОБА_1 про страхове відшкодування, адресована ПАТ «Страхова компанія «Євроінс Україна», яка датована 03.10.2019 року, із відміткою про отримання 03.10.2019 року (а.с.125-126).

На день настання страхового випадку - ДТП статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" установлено в 2019 році мінімальну заробітну плату в місячному розмірі - 4173, 00 гривень.

Особами, які мають право на отримання страхового відшкодування моральної шкоди у зв`язку зі смертю ОСОБА_4 , є його дружина ОСОБА_1 .

Таким чином, враховуючи положення закону, розмір відшкодування моральної шкоди, заподіяної смертю потерпілого, яке підлягає стягненню з Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Євроінс Україна» на користь позивача складає 50076,00 грн. (12*4173 грн.).

Також, враховуючи, що позивач при поданні позову була звільнена від сплати судового збору на підставі п.2 ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір», тому відповідно до ч.6 ст.141 ЦПК України з відповідачів підлягає стягненню судовий збір на користь держави.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81,131, 141, 280-283, 264-265 ЦПК України, ст.ст. 23, 82, 1168 ЦК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Ілларіонівського ліцею Ілларіонівської селищної ради Дніпропетровської області та Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Євроінс Україна», третя особа ОСОБА_3 , про відшкодування завданої моральної шкоди, - задовольнити частково.

Стягнути з Ілларіонівського ліцею Ілларіонівської селищної ради Дніпропетровської області, ЄДРПОУ 26461922, на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 , моральну шкоду у розмірі 500 000 (п`ятсот тисяч) гривень 00 копійок.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Євроінс Україна», ЄДРПОУ 22868348, на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 , моральну шкоду у розмірі 50 076 (п`ятдесят тисяч сімдесят шість) гривень 00 копійок.

Стягнути з Стягнути з Ілларіонівського ліцею Ілларіонівської селищної ради Дніпропетровської області, ЄДРПОУ 26461922, 5 000 (п`ять тисяч) гривень 00 копійок судового збору на користь держави.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Євроінс Україна», ЄДРПОУ 22868348, 1076 (одну тисячу сімдесят шість) гривень 60 копійок судового збору на користь держави.

В іншій частині позову, - відмовити.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_5 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Ілларіонівський ліцей Ілларіонівської селищної ради Дніпропетровської області, ЄДРПОУ 26461922, місцезнаходження: Дніпропетровська обл., Синельниківський р-н, смт. Іларіонове, вул. Європейська, буд. 3.

Відповідач: Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «Євроінс Україна», ЄДРПОУ 22868348, місцезнаходження: м. Київ, вул. Велика Васильківська, буд. 102.

Третя особа: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частину рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлений 07.08.2023 року.

Суддя

СудАмур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення26.07.2023
Оприлюднено11.08.2023
Номер документу112737654
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них

Судовий реєстр по справі —199/7635/21

Ухвала від 13.09.2023

Цивільне

Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська

ЯКИМЕНКО Л. Г.

Рішення від 26.07.2023

Цивільне

Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська

ЯКИМЕНКО Л. Г.

Рішення від 26.07.2023

Цивільне

Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська

ЯКИМЕНКО Л. Г.

Ухвала від 18.01.2023

Цивільне

Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська

ЯКИМЕНКО Л. Г.

Ухвала від 12.12.2022

Цивільне

Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська

ЯКИМЕНКО Л. Г.

Ухвала від 17.10.2022

Цивільне

Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська

ЯКИМЕНКО Л. Г.

Ухвала від 21.03.2022

Цивільне

Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська

ЯКИМЕНКО Л. Г.

Ухвала від 07.12.2021

Цивільне

Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська

ЯКИМЕНКО Л. Г.

Ухвала від 07.12.2021

Цивільне

Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська

ЯКИМЕНКО Л. Г.

Ухвала від 05.10.2021

Цивільне

Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська

ЯКИМЕНКО Л. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні