Справа № 550/745/23
Провадження № 2/550/181/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 серпня 2023 року смт. Чутове
Чутівський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді Хоменка Д.Є.,
за участю секретаря судового засідання Лисенко Р.О.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Скороходівської селищної ради Полтавського району Полтавської області про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить визнати за ним право власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, розташований по АДРЕСА_1 .
Позов обґрунтований тим, що з 2006 року позивач разом із своєю сім`єю (чоловіком, сестрою та дочкою) по даний час фактично проживає в домоволодінні, яке складається з житлового будинку, господарських будівель і споруд, що знаходиться на території Новокочубеївського старостинського округу Скороходівської селищної ради Полтавського району Полтавської області, за адресою: АДРЕСА_1 , але на час заволодіння ним вона не знала про неправомірність заволодіння майном, так як на той час попередні володільці (сім`я ОСОБА_2 ) виїхали з нього, а знайомі сім`ї позивача, що проживали в цьому селі повідомили їм, що будинок пустував. Згідно письмового повідомлення Скороходівської селищної ради Полтавського району Полтавської області дане домоволодіння в статусі «колгоспного двору» не перебувало, і в комунальній власності Скороходівської селищної ради не перебуває. Відомості про попереднього власника цього будинку позивачу не відомо. ОСОБА_1 було виготовлено Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки «для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд» із земель запасу не наданих у власність та користування, яка знаходиться на території Скороходівської селищної ради в межах АДРЕСА_2 . Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-1200441722022, реєстрація даної земельної ділянки здійснена за кадастровим номером 5325480703:03:001:0183. Проте, на сьогодні в силу мораторію, встановленого п. 5 Перехідних положень Земельного кодексу України, тимчасово заборонено передачу земель державної, комунальної власності у приватну власність. Тому даний проект до селищної ради для затвердження та подальшої передачі земельної ділянки у приватну власність позивачем не подавався, але положення цього пункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), тобто якщо зазначене домоволодіння було б у власності позивача в такому разі існувала правова підстава для передачі цієї земельної ділянки їй у власність. Враховуючи, що вищевказане домоволодіння знаходиться на земельній ділянці, що перебуває в комунальній власності територіальної громади, позивач звернулася до Скороходівської селищної ради для вирішення питання щодо визнання за нею майнових прав саме на це нерухоме майно житловий будинок, господарські будівлі і споруди, по АДРЕСА_1 , щоб також реалізувати своє право на приватизацію даної земельної ділянки. Скороходівська селищна рада повідомила, що дане питання не підлягає розгляду органом місцевого самоврядування, так як дане домоволодіння не являється комунальною власністю селищної ради та не перебуває на балансі виконавчого комітету Скороходівської селищної ради, а тому позивач просить визнати за ним право власності на вище вказаний будинок з господарськими будівлями та спорудами.
26 червня 2023 року відкрито провадження у справі у порядку загального позовного провадження та призначено справу до підготовчого судового засідання.
Позивач та його представник у підготовче судове засідання не з`явилися, до суду надійшла заява представника позивача в якій він просить підготовче судове засідання проводити за відсутності позивача та його представника, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Відповідач у підготовче судове засідання не з`явився, від нього надійшла заява про розгляд справи без участі його представника. Проти задоволення позову не заперечує, вказує, що права Скороходівської територіальної громади не порушуються.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до положень ч.3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК Україниу разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Визнання позову відповідачем не порушує прав та законних інтересів інших осіб.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов обґрунтований і підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
Згідно довідки виконавчого комітету Скороходівської селищної ради № 02-18/02/92 від 21.12.2022 року, відповідно до книг погосподарського обліку (за період з 01.01.2006 року по теперішній час) за адресою АДРЕСА_1 , проживає ОСОБА_1 та її родина, житловий будинок АДРЕСА_1 в статусі «колгоспного двору» не перебував (а.с.7-9).
Відповідно до довідки приватного підприємства Полтавське бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» від 25.01.2023 року № 624, згідно матеріалів Полтавського бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» станом на 31.12.2012 року реєстрація права власності на будинок садибного типу за адресою: АДРЕСА_1 , не проводилася (а.с.10).
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, відомості у Реєстрі прав власності на спірне нерухоме майно відсутні, а саме житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.11) .
Технічний паспорт на вказаний будинок виготовлено на замовлення позивача 17 січня 2023 року, згідно якого по АДРЕСА_1 знаходиться будинок садибного типу літ. «А-1» 1952 року побудови загальною площею 59,3 кв.м., житловою площею 32,4 кв.м. (а.с.12-16).
Згідно Витягу з Рішення Скороходівської селищної ради Полтавського району Полтавської області № 1877 від 17.11.2021 року ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд із земель запасу не наданих у власність та користування, яка знаходиться на території Скороходівської селищної ради в межах АДРЕСА_2 , орієнтовною площею 0,25 га (а.с.22).
Згідно листа виконавчого комітету Скороходівської селищної ради № 02.1-28/1426 від 10.05.2023 року, житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами розташований по АДРЕСА_1 комунальною власністю не являється та на балансі виконавчого комітету Скороходівської селищної ради не перебуває (а.с.28).
Крім того, позивачем надано копію розрахункової книжки за спожиту електричну енергію виданої Чутівською філією «Полтаваобленерго» 30.09.2008 року та 17.05.2022 року, а також копії квитанцій про сплату за користування електричною енергією (а.с.29-30).
Позивачем також надано копію розрахункової книжки за користування природним газом виданої ТОВ «Полтавагаз Збут» та копії квитанцій про сплату за споживання природного газу (а.с.31-32).
Таким чином, судом встановлено, що позивач проживає в спірному будинку з 2006 року відкрито, безперервно володіє та користується ним, сплачує комунальні послуги, тобто є споживачем електричної енергії та природного газу, що підтверджується копіями розрахункових книжок за спожиту електричною енергією та за користування природним газом.
Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. ст. 15, 16 Цивільного кодексу Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Згідно статті 41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Згідно ч. 2 ст. 328 Цивільного кодексу України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом 10 років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом. Право власності на нерухоме майно, що підлягає державній реєстрації, виникає за набувальною давністю з моменту державної реєстрації.
Згідно п. 8Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, правила ст. 344 ЦК Українипро набувальну давність поширюється також на випадки, коли володіння майном почалось за три роки до набрання чинності цим Кодексом.
Згідно з п.1ч.1 ст.395 ЦК України, речовими правами на чуже майно зокрема є право володіння.
Право володіння виникає на підставі договору з власником або особою, якій майно було передане власником, а також на інших підставах, встановлених законом (ч.1 ст.398 ЦК України).
Згідно з п. 9 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 року № 5 «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» при вирішенні спорів, пов`язаних із набуттям права власності за набувальною давністю, суди повинні враховувати, зокрема, таке: - володіння є добросовісним, якщо особа при заволодінні чужим майном не знала і не могла знати про відсутність у неї підстав для набуття власності; - володіння визнається відкритим, якщо особа не приховувала факт знаходження майна в її володінні; - володіння визнається безперервним, якщо воно не переривалось протягом всього строку набувальної давності.
Не переривається набувальна давність, якщо особа, яка заявляє про давність володіння, є сингулярним чи універсальним правонаступником, оскільки в цьому разі вона може приєднати до часу свого володіння увесь час, протягом якого цим майном володіла особа, чиїм спадкоємцем (правонаступником) вона є (частина друга статті 344 ЦК) (п. 9 Постанови).
Враховуючи положення статей 335 і 344 ЦК України, право власності за набувальною давністю може бути набуто на майно, яке належить на праві власності іншій особі (а не особі, яка заявляє про давність володіння), а також на безхазяйну річ. Отже, встановлення власника майна або безхазяйності речі є однією з обставин, що має юридичне значення, і підлягає доведенню під час ухвалення рішення суду.
Враховуючи положення пункту 8Прикінцевих та перехідних положень ЦК про те, що правила статті 344 ЦК про набувальну давність поширюються також на випадки, коли володіння майном почалося за три роки до набрання чинності цим Кодексом, та беручи до уваги, що ЦК набрав чинності з 1 січня 2004 року, положеннястатті 344ЦКпоширюються на правовідносини, що виникли з 1 січня 2001 року. Отже, визнання судом права власності на нерухоме майно за набувальною давністю може мати місце не раніше 1 січня 2011 року.
При цьому суди мають виходити з того, що коли строк давнісного володіння почався раніше 1 січня 2001 року, то до строку, який дає право на набуття права власності за набувальною давністю, зараховується лише строк з 1січня 2001 року. Разом із тим, якщо перебіг строку володіння за давністю почався після цієї дати, то до строку набувальної давності цей період зараховується повністю. (п. 11 Постанови)
Відповідно до п. 14 вказаної Постанови, виходячи зі змісту частини першої статті 344 ЦК України відсутність державної реєстрації права власності на нерухоме майно не є перешкодою для визнання права власності на це майно у зв`язку зі спливом строку набувальної давності, оскільки така державна реєстрація може бути здійснена після визнання права власності за набувальною давністю.
За ч. 1 ст. 182 ЦК Україниправо власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Державна реєстрація права власності на нерухоме майно (саме право власності та інші речові права підлягають державній реєстрації) у цьому випадку не є підставою виникнення права власності, оскільки воно виникає на підставі набувальної давності. Реєстрація визначає лише момент виникнення права власності, але не є підставою для його набуття. Це означає, що право власності виникає на підставі набувальної давності і, водночас, закріплюється за новим власником у момент його державної реєстрації.
На підставі досліджених письмових доказів, суд вважає, що позивач добросовісно заволоділа житловим будинком, що розташований по АДРЕСА_1 , та протягом 17 років відкрито користується ним, а отже згідно ст. 344 ЦК Українинабула право власності на це майно за набувальною давністю, а тому позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 5-13, 80, 200, 206, 211, 258, 265, 273, 430 ЦПК України, ч.1 ст. 344, ч.1 ст. 395 та ч.1 ст. 398 ЦК України, суд, -
у х в а л и в :
Позов ОСОБА_1 до Скороходівської селищної ради Полтавського району Полтавської області про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок АДРЕСА_2 , загальною площею 59.3 кв.м., житловою площею 32.4 кв.м., в складі кухні 1 пл. 10.9 кв.м., кімнати 2 пл. 26.4 кв.м., кімнати 3 пл. 6.0 кв.м., веранди1 пл. 16.0 кв.м., господарські будівлі і споруди в складі сараю літ. Б, сараю літ. В, в, колодязю № 1, огорожі № 2, воріт АДРЕСА_1 .
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Полтавського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, або у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не скасоване.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 .
Відповідач Скороходівська селищна рада Полтавського району Полтавської області, юридична адреса: смт. Скороходове, Полтавського району, Полтавської області, вул. Софіївська, 15, код ЄДРПОУ 40924458.
Суддя Д.Є. Хоменко
Суд | Чутівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 10.08.2023 |
Оприлюднено | 14.08.2023 |
Номер документу | 112749600 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Чутівський районний суд Полтавської області
Хоменко Д. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні