Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 553/1309/23
Провадження № 3/553/1339/2023
П О С Т А Н О В А
Іменем України
11.08.2023м. Полтава
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Фоміна Ю.В., за участю секретаря судового засідання Долгової М.М., представника Полтавської митниці Романенко Т.М., захисника Литвиненко А.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Полтавської митниці ДМС України про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженця м. Львів, громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 483 МК України,
В С Т А Н О В И В:
Згідно з протоколом №0008/80600/23 від 18.04.2023 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , притягується до адміністративної відповідальності за те, що він 31.10.2022 року через пункт пропуску «Шегині-Медика» митного поста Мостиська Львівської області перемістив через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товар автомобіль марки NISSAN, модель NAVARA, кузов № НОМЕР_2 , р/н НОМЕР_3 шляхом подання до митного органу як підставу для переміщення товарів документ, що містить неправдиві відомості щодо одержувача, а саме листа ГО «Лохвицьке землятство» від 27.10.2022 року №14/10. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч.1 ст. 483 Митного кодексу України.
Представник Полтавської митниці у судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення ним митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України.
У судовому засіданні захисник Литвиненко А.І. заперечувала проти притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, вважає, що адміністративну справу щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.483МК України необхідно закрити, оскільки в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, та пояснила,що ОСОБА_1 щодо вказаного транспортного засобу виконував функції перевезення його з Польщі до України, та на территорії України передав автомобіль представнику організації, крім того, доказів, що лист-звернення ГО «Лохвицьке земляцтво» підроблений не має, в листі ГО «Лихвицьке земляцтво» від 06.02.2023 року, на яке посилається митниця як доказ підробки документів, не має посилання на те, що лист-звернення від 14.10.2022 року вих. №14/10, який став підствою декларування автомобіля як гуманітарної допомоги, ГО не видавався. Будь-які докази звернення з цього приводу до правоохоронних органів та прийнятого ними рішення, відсутні.
Особа яка притягається до адміністртаивниї відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представника митниці та захисника, дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, суд приходить до таких висновків.
Відповідно до ч.1 ст.458 Митного кодексу України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об`єктивних і суб`єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.
Так, факт ввезення ОСОБА_1 на митну територію України автомобіля марки NISSAN, модель NAVARA, кузов № НОМЕР_2 , р/н НОМЕР_4 та його митного оформлення як гуманітарної допомоги, підверджений митною декларацією про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 31.10.2022 року.
Як зазначено у митній декларації, декларантом виступив ОСОБА_1 , водієм також є ОСОБА_1 , відправник STEPHEN FORD POPPYOAKS, отримувач Громадська організація «Лоховицьке земляцтво» м. Лохвиця, код 35665848, фактичне місце призначення розвантаження вантажу ВЧ НОМЕР_5 , зазначений її код, вид допомоги автомобіль марки NISSAN, модель NAVARA, кузов № НОМЕР_2 .
Відповідно до листа-звернення на ім`я Голови Львівської обласної Військової адміністрації та в.о. начальника Львівської митниці від голови Громадської організації «Лохвицьке земляцтво» №14/10 від 27.10.2022 року ОСОБА_2 , ГО просить визнати гуманітарною допомогою та дозволити ввезення транспортного засобу - автомобіля марки NISSAN, модель NAVARA, кузов № НОМЕР_2 , р/н НОМЕР_4 . Вказаний автомобіль передається на безоплатній основі на потреби ВЧ НОМЕР_5 .
Відповідно до листа голови Громадської організації «Лохвицьке земляцтво» №02-3 від 06.02.2023 року, на який посилається уповноважена особа митниці як підставу порушення ОСОБА_1 митних правил, ГО «Лохвицьке земляцтво» листів за №№03/10, 04/10,05/10,06/10,07/10,08/10,09/10,11/10,16/10 не надсилала, не підписувала та відповідно не реєструвала. Про походження даних листів організації нічого не відомо.
Згідно з ч.1ст.458 МК Українипорушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ч.1ст.486 МК Українизавданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Частиною 1ст.483 МК Українивстановлена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно зУКТ ЗЕДта його митної вартості.
Аналіз вказаної норми свідчить, що таке порушення митних правил вчиняється лише з прямим умислом.
В рішенні "Надточій проти України" Європейський Суд з прав людини у справі зазначив, що "положенняМитного кодексубезпосередньо поширюються на всіх громадян, які перетинають кордон та регулюють їх поведінку шляхом застосування стягнень (штраф та конфіскація), які є як покаранням, так і стримуванням від порушення. Таким чином, митні правопорушення, які розглядаються, мають ознаки, притаманні "кримінальному обвинуваченню" у значенні статті 6 Конвенції".
Згідно з рішенням Європейського Суду з прав людини у справі "Авшар проти Туреччини" в оцінці доказів Суд встановив стандарт доказування "поза розумним сумнівом". Таке доказування передбачає співіснування досить вагомих, чітких та узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумпцій факту, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.
Отже, в справі про порушення митних правил винуватість особи має бути також доведена поза розумним сумнівом.
Повертаючись до обставин цієї справи, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення щодо порушення митних правил, передбачений ч.1 ст.483 МК України, оскільки доказів незаконності походження листа-звернення ГО «Лохвицьке земляцтво» №14/10 від 27.10.2022 року не надано, будь-яких доказів або даних, що зазначений лист підроблений, також суду не надано. Лист №02-3 від 06.02.2023 року, на який посилається митниця як підтвердження факту підробки документу, не містить інформації, що саме лист-звернення ГО «Лохвицьке земляцтво» від 27.10.2022 року за №14/10 є підробленим та ГО не видавався. Крім того, з пояснень ОСОБА_1 випливає, що він не був обізнаний про незаконність походження листа від імені ГО «Лохвицьке земляцтво» №14/10 від 27.10.2022 року, автомобіль ним був переданий представнику благодійної організації. Будь-яких доказів підробки документів саме ОСОБА_1 суду не надано.
У зв`язку із чим, об`єктивна сторона правопорушення, яка полягає у переміщенні товарів через митний кордон України з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, відсутня у зв`язку із її недоведеністю. Також, в діях ОСОБА_1 відсутня суб`єктивна сторона вказаного правопорушення, яке може вчинятися лише з прямим умислом.
Згідно з п.1ст.247 КУпАПпровадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.483, 522,527,528 МК України, ст.247 КУпАП, суд
П О С Т А Н О В И В:
Провадження у справі про порушення митних правил щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст.483 КУпАП, закрити у зв`язку з відсутністю в його діях складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 Митного кодексу України.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Полтавського апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Полтави протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Ю. В. Фоміна
Суд | Ленінський районний суд м.Полтави |
Дата ухвалення рішення | 11.08.2023 |
Оприлюднено | 15.08.2023 |
Номер документу | 112793548 |
Судочинство | Адмінправопорушення |
Категорія | Справи про порушення митних правил, які підлягають розгляду в судовому порядку Митний кодекс 2012 р. Переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Стефанів Надія Степанівна
Адмінправопорушення
Ленінський районний суд м.Полтави
Фоміна Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні