Справа № 712/4876/23
Провадження №2/712/1943/23
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 серпня 2023 року м. Черкаси
Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:
головуючого/судді - Троян Т.Є.
при секретарі - П`ятун Я.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси в порядку спрощеного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Сумгаїтська 30» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В:
17 травня 2023 року до Соснівського районного суду міста Києва надійшла позовна заява ОСББ «Сумгаїтська 30» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що згідно листа Департаменту «Центр надання адміністративних послуг» ЧМР №4133-01-10 від 22.03.2023 боржник ОСОБА_1 зареєстрована у квартирі з 17.12.1980 року і дотепер, ОСОБА_2 , зареєстрований з 13.09.1989 року і дотепер. Квартира не передана у приватну власність особам, які в ній зареєстровані. Вказані особи зареєстровані та є квартиронаймачами квартири АДРЕСА_1 . Квартира АДРЕСА_1 , комплексне утримання та експлуатацію якого здійснює ОСББ «Сумгаїтська 30».
Відповідач отримує та споживає житлово - комунальні послуги, що включають утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема послуги прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньо будинкових систем, купівлю електричної енергії тощо, поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку (ч.1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»). За таких обставин між ОСББ «Сумгаїтська 30» та відповідачем утворились договірні правовідносини, які породжують цивільні права і обов`язки у сфері житлово-комунальних послуг у порядку ст. 11 ЦК України.
Протоколом зборів ОСББ «Сумгаїтська 30» № 1 від 27.11.2019 року було прийнято рішення про затвердження розмірів внесків і платежів для співвласників будинку, встановлено перелік та розмір внесків і платежів, визначено порядок їх сплати. Прийняте загальними зборами рішення, розміри внесків та дольової участі є діючими, правомірними, ніким неоспореними і доказів про його скасування немає.
Відповідачами претензій щодо якості та кількості наданих послуг по обслуговуванню будинку АДРЕСА_2 та прибудинкової території у передбаченому законом порядку не оформлено.
За період з лютого 2020 року по квітень 2023 року відповідачі плату за житлово-комунальні послуги здійснювали не регулярно та не у повному обсязі, чим спричиняє майнову шкоду позивачу та перешкоджає належному виконанню позивачем передбачених зобов`язань по забезпеченню збереження житлового фонду, утриманню будинку та прибудинкової території.
Згідно нарахувань бухгалтерії ОСББ «Сумгаїтська 30» станом на 05.04.2023р. заборгованість відповідачів за утримання будинку та прибудинкової території становить 6108, 00 грн.
Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми (ч.2 ст. 625 ЦК України). За час затримки розрахунку відповідачі повинні сплатити інфляційні збитки та 3% річних. Відповідно до розрахунків 3% річних становить - 3 % річних 550,22 грн, інфляційні втрати 240, 03 грн.
Просять стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь ОСББ «Сумгаїтська 30» заборгованість за утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 6108, 00 грн, 3 % річних 550,22 грн, інфляційні втрати 240, 03 грн, витрати зі сплати судового збору в розмірі 2684 грн. та витрати на правничу допомогу відповідно до остаточного розрахунку в сумі 1000 грн.
Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 22.05.2023 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
У передбачений законодавством термін відповідачі відзиву до суду не скерували.
Представник позивача - адвокат Давигора С.А. у судове засдання скерувала заяву про розгляд справи без її участі підтримала позовні вимоги в повному обсязі, просила їх задовольнити.
Відповідачі в судове засідання не з`явилися, причину неявки суду не повідомили, про час та місце розгляду справи повідомлені, із заявами до суду не зверталися.
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Справу розглянуто за правилами заочного розгляду, передбаченими ст.ст. 280-282 ЦПК України, за відсутності відповідача, повідомленого у встановленому законом порядку про дату, час і місце судового засідання, який не з`явився в судове засідання без повідомлення причин, не подав відзиву проти позову, а представник позивача не заперечує проти такого порядку розгляду справи.
Дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи в їх сукупності, всебічно, повно та об`єктивно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд встановив такі обставини та дійшов до відповідних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно зі ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Статтею 5 ЦПК України передбачено, що, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Водночас, відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
За правилами статей 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до частини 1 статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ч. 1 ст. 77 ЦПК).
В судовому засіданні встановлено, що 29.10.2019 року проведено державну реєстрацію об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Сумгаїтська 30» код 43315272, номер запису 10261020000019462.
Стаття 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирних будинків» передбачає, що об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. В одному багатоквартирному будинку може бути створено тільки одне об`єднання.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», власник квартири зобов`язаний виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Статтею 151 Житлового Кодексу України передбачено, що громадяни, які мають у приватній власності жилий будинок (квартиру), зобов`язані забезпечувати його схоронність, провадити за свій рахунок поточний і капітальний ремонт, утримувати в порядку при домову територію.
Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, а у разі несплати звертатись до суду.
Рішенням зборів співвласників від 27.11.2019 року багатоквартирного будинку ОСББ «Сумгаїтська 30», оформленого Протоколом №1 від 11.12.2019 р., встановлено Внесок на фонд капітального ремонту будинку АДРЕСА_2 у розмірі - 4 грн. 90 коп. з м2 загальної площі квартири чи приміщення, на місяць. Прийняте загальними зборами рішення про затвердження розмірів внесків є діючим, ніким неоспореним та не скасованим.
В судовому засіданні встановлено, що відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 плату за житлово-комунальні послуги здійснювали не в повному обсязі, в зв`язку з чим в них утворилася заборгованість, яка станом на 05.04.2023 року становить 6108, 00 грн.
Вказане підтверджується Оборотною відомістю про нарахування плати та розмірів житлово-комунальних послуг за період з січня 2020 року по квітень 2023 року ОСББ «Сумгаїтська 30».
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цивільного кодексу України.
Оскільки, в судовому засіданні встановлено, що відповідачами ОСОБА_1 , ОСОБА_2 своєчасно та в повному обсязі не оплачувалися житлово-комунальні послуги, в результаті чого у них утворилась заборгованість станом на квітень 2023 року в сумі 6108, 00 грн. грн., тому суд приходить до висновку про необхідність стягнення вищевказаної заборгованість з відповідача на користь позивача.
Частиною 1 статті 625 ЦК України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
У відповідності до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Суд враховує, що починаючи з 24.02.2022 та на час звернення з даним позовом до суду в Україні запроваджено військовий стан.
Постановою КМУ №206 від 05.03.2022 встановлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги; припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування і застосовується з 24.02.2022.
Отже, з урахуванням наведених положень закону, вбачається, що з 24.02.2022 заборонено нарахування та стягнення судом неустойки (штрафів, пені), 3% річних та інфляційних втрат за несвоєчасне здійснення особою платежів за житлово-комунальні послуги. Їх нарахування на суму боргу за надані послуги, є помилковим та порушує норми чинного законодавства.
Суд, перевірив наданий позивачем розрахунок 3% річних та інфляційних втрат, і встановив, що позивач наведені вище обмеження щодо нарахування цих сум не врахував, розрахунку 3% річних не надав, а тому вимоги в частині стягнення 3% річних та інфляційних втрат підлягають задоволенню лише в частині інфляційних втрат за період з березня 2020 по січень 2022, в розмірі 29, 46 грн.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України та Закону України «Про судовий збір» стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Вирішуючи питання про судові витрати суд приходить до висновку, що з відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь позивача підлягають стягненню судові витрати пропорційно розміру задоволених вимог (89%), що складає 2388,76 грн.
Також, позивачем заявлено вимогу про стягнення на його користь витрат на правову допомогу.
Крім того, частиною 1 ст.137 ЦПК України встановлено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
До матеріалів справи долучений Договір про надання професійної правової (правничої) допомоги від 17.03.2023 року, Ордер на надання правничої допомоги від 18.04.2023 року, виданий адвокатом Давигора Світланою Анатоліївною, Акт наданих послуг та виконаних робіт від 18.04.2023 року, платіжна інструкція №397 від 19.04.2023, відповідно до якого адвокату сплачено кошти за надання правової допомоги в розмірі 1000 грн.
Відповідно до частини другої статті 137 ЦПК України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
За таких обставин, у зв`язку із частковим задоволенням позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з відповідачів на користь ОСББ «Сумгаїтська 30» понесені витрати на правничу допомогу пропорційно до задоволених позовних вимох (89%), що складає 890 грн.
Зі згоди представника позивача суд ухвалює заочне рішення в справі на підставі наявних в справі доказів, що відповідає вимогам ст.ст. 280-282 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 6, 12, 13, 18, 263, 261, 264, 265, 268, 279, 280-282 ЦПК України, ст.ст. 11, 509, 526, 530, 625 ЦК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Сумгаїтська 30» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості - задовольнити частково.
Стягнути в солідарному порядку з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП невідомий, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 зареєстрованих за адресою: АДРЕСА_3 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Сумгаїтська 30» (м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 30 код ЄДРПОУ 43315272) заборгованість за утримання будинку та прибудинкової території - 6108,00 грн., інфляційних - 29,46 грн., а всього - 6137,46 грн.( шість тисяч сто тридцять сім гривень 46 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП невідомий зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_3 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Сумгаїтська 30» (м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 30 код ЄДРПОУ 43315272) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1194 грн. та витрати на правничу допомогу в сумі 445,0 грн., а всього - 1639,00 грн. (тисяча шістсот тридцять девять гривень).
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Сумгаїтська 30» (м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 30 код ЄДРПОУ 43315272) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1194 грн. та витрати на правничу допомогу в сумі 445,0 грн., а всього - 1639,00 грн. (тисяча шістсот тридцять девять гривень).
Рішення може бути оскаржено в загальному порядку до Черкаського апеляційного суду через місцевий суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення буде виготовлений 14.08.2023.
Головуючий Т.Є.Троян
Суд | Соснівський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 14.08.2023 |
Оприлюднено | 15.08.2023 |
Номер документу | 112794249 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Соснівський районний суд м.Черкас
Троян Т. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні