Ухвала
від 02.08.2023 по справі 569/11556/22
РІВНЕНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

Справа № 569/11556/22

1-кс/569/5394/23

02 серпня 2023 року Рівненський міський суд Рівненської області

у складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

слідчого ОСОБА_4 ,

підозрюваного ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівне клопотання старшого прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні - прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_3 про продовження строку дії покладених обов`язків щодо

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця с. Вербка, Ковельського району, Волинської області, мешканця АДРЕСА_1 , одруженого, пенсіонера, підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 201-2, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 15 ч. 3 ст. 201-2, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 263, ч. 1 ст. 263, ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 255 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Старший прокурор групи прокурорів у кримінальному провадженні - прокурор відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до суду із клопотанням про продовження строку дії обов`язків відносно, підозрюваного ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 201-2, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 15 ч. 3 ст. 201-2, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 263, ч. 1 ст. 263, ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 255 КК України в межах строку досудового розслідування, на 29 діб..

В обґрунтування клопотання вказав, що слідчим управлінням ГУ НП в Рівненській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за №42022180000000029 від 25.04.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 201-2, ч. 3 ст. 15 ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 201-2, ч. 1,3 ст. 309, ч. 2 ст. 209, ч. 1 ст. 240-1, ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 263, ч. 1 ст. 263, ч. 1 ст. 255, ч. 2 ст. 255 КК України.

Із матеріалів клопотання вбачається, що ОСОБА_6 , будучи добре обізнаним з вищевказаними нормами, маючи гарні організаторські здібності, лідерські якості, високий авторитет серед учасників волонтерського руху, як активний організатор та учасник даного руху, у зв`язку з вказаним перебуваючи в особистих, довірливих стосунках з багатьма учасниками волонтерського руху, як в середині України так і за її межами, вирішив використати наявні зв`язки з корисливою метою, а саме для протиправного збагачення шляхом систематичного, протягом невизначеного терміну часу, збуту під час воєнного стану предметів гуманітарної допомоги, наданої країнами-донорами для стримування і відсічі збройної агресії Російської Федерації відносно України.

Так, у період березня-першої декади квітня 2022 року за посередництва представника організації Fundacja Przedsiebiorcy Pomagaja, ul. Chwaszczyсska 23/2, 81-571 Gdynia, Республіка Польща, ОСОБА_23 ОСОБА_6 налагодив постійний зв`язок з невстановленими досудовим розслідуванням представниками Урядового агентства стратегічних резервів Республіки Польща та домовився про систематичне надання вказаною організацією для потреб Сил оборони України (Збойних Сил України, Національної гвардії України, правоохоронних органів тощо), як гуманітарної допомоги засобів індивідуального захисту (броніжилетів, захисних шоломів тощо), зброї боєприпасів, предметів військового спорядження тощо.

Усвідомивши та оцінивши об`єми гуманітарної допомоги, які представники Урядового агентства стратегічних резервів Республіки Польща готові через гуманітарні організації в Україні передавати військовим формуванням Сил оборони України, ОСОБА_6 , вирішив вказану гуманітарну допомогу не передавати за призначенням, а продавати за заниженими цінами з метою отримання прибутку.

Реалізуючи свій злочинний задум, усвідомлюючи, що отримання, перевезення, зберігання та продаж таких специфічних предметів гуманітарної допомоги у запланованих об`ємах можливий лише у разі залученням групи людей (не менше п`яти), які мають досвід торгівлі у тому числі через інтернет, як учасники та керівники громадської чи благодійної організацій можуть забезпечити офіційне прикриття протиправної діяльності такої групи людей, можуть забезпечити надання охоронюваних приміщень для зберігання отриманої гуманітарної допомоги, можуть забезпечити транспортними засобами придатними для перевезення предметів гуманітарної допомоги, чіткої координації дій між такими особами на засадах ієрархії, чітких обов`язкових правил поведінки та конспірації вирішив сформувати стійке, ієрархічне об`єднання в першу чергу з числа своїх знайомих учасників волонтерського руху, яким він може повністю довіряти, та які відповідають вказаним критеріям.

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, діючи як організатор злочинної організації ОСОБА_6 запропонував своїм знайомим учасникам волонтерського руху ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_5 та ОСОБА_9 об`єднатися в стійке ієрархічне об`єднання під його керівництвом для спільного вчинення тяжких кримінальних правопорушень (злочинів) пов`язаних із збутом під час воєнного стану предметів гуманітарної допомоги, яка передаватиметься Урядовим агентством стратегічних резервів Республіки Польща на потреби військових формувань Сил оборони України.

Отримавши згоду вказаних осіб, повідомив їм план спільної злочинної діяльності, розроблені ним обов`язкові для всіх членів злочинної організації правила поведінки та конспірації, доручив підшукати для залучення до протиправної діяльності злочинної організації, осіб, які мають досвід торгівлі товарами широко вжитку, мають в користуванні транспортні засоби чи іншим чином будуть корисні для діяльності злочинної організації.

Виконуючи вказівку ОСОБА_6 та за його погодженням ОСОБА_7 запропонував приєднатись до протиправної діяльності злочинної організації своєму знайому ОСОБА_10 , який тривалий час здійснював діяльність пов`язану з торгівлею, отримавши його згоду, довів до його відома план спільної злочинної діяльності, визначенні ОСОБА_6 обов`язкові для всіх членів злочинної організації правила поведінки та конспірації.

Водночас, виконуючи вказівку ОСОБА_6 та за його погодженням ОСОБА_8 запропонував приєднатись до протиправної діяльності злочинної організації своєму знайому ОСОБА_11 , який тривалий час здійснював діяльність пов`язану з торгівлею. Отримавши його згоду, ОСОБА_6 довів до його відома план спільної злочинної діяльності, визначенні ним обов`язкові для всіх членів злочинної організації правила поведінки та конспірації, вказівку щодо пошуку інших співучасників злочинної організації

У подальшому, виконуючи вказівку ОСОБА_6 та за його погодженням ОСОБА_11 запропонував приєднатись до протиправної діяльності злочинної організації своєму знайому ОСОБА_12 , який тривалий час разом із ним здійснював діяльність пов`язану з торгівлею, а отримавши його згоду, довів до його відома план спільної злочинної діяльності, визначенні ОСОБА_6 обов`язкові для всіх членів злочинної організації правила поведінки та конспірації, а також вказівку щодо пошуку інших співучасників злочинної організації.

Продовжуючи реалізацію плану злочинної діяльності, виконуючи вказівку ОСОБА_6 та за його погодженням ОСОБА_12 запропонував приєднатись до протиправної діяльності злочинної організації своєму знайому ОСОБА_13 , який тривалий час здійснював діяльність повязанку з торгівлею через мережу Інтернет, отримавши його згоду, довів до його відома план спільної злочинної діяльності, визначенні ОСОБА_6 обов`язкові для всіх членів злочинної організації правила поведінки та конспірації.

Після формування не пізніше 10.04.2022, стабільно складу злочинної організації ОСОБА_6 , діючи як керівник злочинної організації, врахувавши особисті якості та організаційні здібності кожного учасника злочинної організації, їх можливості щодо доступу до матеріально-технічних засобів, розподілив між учасниками злочинної організації функції та ролі.

ОСОБА_5 - виконавець - учасник злочинної організації безпосередньо підпорядкований її керівнику, призначений ним відповідальним за організацію транспортування гуманітарної допомоги та офіційне прикриття протиправної діяльності злочинної організації під виглядом громадської організації, виконував наступні функції: організовував отримання та транспортування предмети гуманітарної допомоги з складських приміщень донорів (надавачів допомоги), які розташовані в с. Тарасівка, Києво-Святошинський р-ну, Київської обл., які на праві власності належить ТОВ «ТЛЦ», код ЄДРПОУ 42027407, які використовувались CENTRUM LOGISTYCZNE ANGELA GROUP Srebrzyszcze 190, 22-100 Cheіm до складських приміщень підконтрольних злочинній організації за адресами: АДРЕСА_3, АДРЕСА_4; узгоджував з представниками логістичної компанії CENTRUM LOGISTYCZNE ANGELA GROUP Srebrzyszcze 190, 22-100 Cheіm час та дату отримання учасниками злочинної організації гуманітарних вантажів, які прибули з Республіки Польща до логістичного хабу розташованого в с. Тарасівка, Києво-Святошинський р-ну, Київської обл., які на праві власності належить ТОВ «ТЛЦ», код ЄДРПОУ 42027407; використовував транспортні засоби, які перебували в його користуванні, зокрема VOLKSWAGEN LT 35, д.н.з. НОМЕР_1 для перевезення гуманітарної допомоги з складських приміщень донорів (надавачів допомоги), які розташовані в с. Тарасівка, Києво-Святошинський р-ну, Київської обл., які на праві власності належить ТОВ «ТЛЦ», код ЄДРПОУ 42027407, які використовувались CENTRUM LOGISTYCZNE ANGELA GROUP Srebrzyszcze 190, 22-100 Cheіm до складських приміщень підконтрольних злочинній організації за адресами: АДРЕСА_3, АДРЕСА_4; за необхідності підшуковував транспортні засоби, які належали особам, які не були обізнані щодо діяльності злочинної організації, зокрема FORD TRANSIT, д.н.з. НОМЕР_2 для перевезення гуманітарної допомоги з складських приміщень донорів (надавачів допомоги), які розташовані в с. Тарасівка, Києво-Святошинський р-ну, Київської обл., які на праві власності належить ТОВ «ТЛЦ», код ЄДРПОУ 42027407, які використовувались CENTRUM LOGISTYCZNE ANGELA GROUP Srebrzyszcze 190, 22-100 Cheіm до складських приміщень підконтрольних злочинній організації за адресами: АДРЕСА_3, АДРЕСА_4; за необхідності залучав до перевезення гуманітарної допомоги в якості водіїв та вантажників, осіб які не були обізнані щодо діяльності злочинної організації; як керівник громадської організації «Полонійний Культурно-Просвітницький Альянс імені Кароля Войтили» (код ЄДРПОУ № 38822381), використовував дану громадську організацію для прикриття протиправної діяльності злочинної організації; підшуковував покупців для збуту вогнепальної зброї та бойових припасів; за необхідності організовував доставку вогнепальної зброї та бойових припасів до місця отримання її покупцями; приймав участь в розробленні планів злочинної діяльності, контролював дотримання встановлених керівником злочинної організації правил поведінки та конспірації іншими учасниками злочинної організації; вчиняв інші протиправні дії у відповідності до вказівок керівника цієї організації.

Зорганізувавши, таким чином, не пізніше 10.04.2022 у внутрішньо й зовнішньо стійке ієрархічне об`єднання, метою діяльності якого стало вчинення тяжких злочинів пов`язаних із збутом гуманітарної допомоги в умовах діїі воєнного стану, у тому числі зброї, боєприпасів та вибухових речовин, керівник злочинної організації ОСОБА_6 за сприяння призначених ним керівників напрямків ОСОБА_8 , ОСОБА_5 та ОСОБА_11 , встановив в середині даного ієрархічного злочинного угрупування чіткі правила поведінки та конспірації, які забезпечували міцні внутрішні зв`язки між всіма членами організації її стійкість та стабільний склад.

При цьому, відповідно до ієрархічної побудови, рядові члени злочинної організації: ОСОБА_7 , ОСОБА_9 при виконанні функції пов`язаних з транспортуванням гуманітарної допомоги підпорядковувались безпосередньо ОСОБА_5 , як керівнику напрямку, а при виконанні функцій пов`язаних з розвантаження гуманітарної допомоги на складах підконтрольних організацій, її сортуванні, переміщення між складами, підпорядковувались безпосередньо ОСОБА_8 , від виконувались функцій підпорядковувались.

Водночас, ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , при виконанні функцій пов`язаних із продажем гуманітарної допомоги підпорядковувались безпосередньо ОСОБА_11 , як керівнику напрямку.

При цьому, рядовий учасник злочинної організації ОСОБА_10 , при виконанні функцій пов`язаних із продажем гуманітарної допомоги, отримував вказівки керівника організації через ОСОБА_7 .

У разі необхідності учасники злочинної організації замінювали однин одного, а також для вчинення окремих протиправних діянь, залучали осіб, які не були обізнані з її існуванням та не розуміли того факту, що своїми діями забезпечують функціонування останньої.

Для забезпечення власного функціонування злочинна організація використовувала ряд автотранспортних засобів, зокрема VOLKSWAGEN LT 35, номер кузова - НОМЕР_3 , д.н.з. НОМЕР_1 , належний ОСОБА_14 (який не був обізнаний з злочинними намірами ОСОБА_5 та інших учасників злочинної організації), MERCEDES-BENZ SPRINTER 519 CDI», номер кузова - НОМЕР_4 , д.н.з. НОМЕР_5 , належний ОСОБА_9 та FORD TRANSIT, номер кузова - НОМЕР_6 д.н.з. НОМЕР_2 , належний ОСОБА_15 (який не був обізнаний з злочинними намірами ОСОБА_5 та інших учасників злочинної організації), складські приміщення по АДРЕСА_5, АДРЕСА_3, АДРЕСА_2 , засобами зв`язку, які постійно змінювали, з метою конспірації та унеможливлення викриття та ідентифікації працівниками правоохоронних органів, використовували засоби конспірації.

Фінансування злочинної організації здійснювалося за рахунок коштів, які надходили внаслідок злочинної діяльності. Кожен учасник отримував свою частку протиправного доходу, розмір якої визначався в залежності від вчинення ним дій для забезпечення функціонування злочинної організації.

В період діяльності злочинної організації з 10.04.2022 по 23.08.2022 діючи відповідно до відомого всім членами злочинної організації плану протиправної діяльності, усвідомлюючи неправомірність своїх дій та можливість настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді ненадходження Збройним Силам України та іншим військовим формуванням, утвореним відповідно до законів України, правоохоронним органам засобів індивідуального захисту в умовах воєнного стану, зброї та бойових припасів, реалізуючи єдиний злочинний умисел на особисте протиправне збагачення шляхом систематичного, протягом невизначеного терміну часу, збуту під час воєнного стану предметів гуманітарної допомоги, ОСОБА_6 діяючи як керівник злочинної організації, ОСОБА_5 , ОСОБА_8 та ОСОБА_11 діючи як керівники окремих напрямків протиправної діяльності злочинної організації, ОСОБА_9 , ОСОБА_13 , ОСОБА_10 та ОСОБА_12 , діючи як рядові виконавці у складі злочинної організації, маючи на меті здійснити продаж предметів гуманітарної допомоги, представляючись членами громадської організації «Полонійний Культурно-Просвітницький Альянс імені Кароля Войтили» (код ЄДРПОУ №38822381, м. Рівне, вул. Григорія Сковороди, 17, кв. 3) отримали як), від Урядового агентства стратегічних резервів Республіки Польща, вул. Грибовська, 4500-844, Варшава (Rz№dowa Agencja Rezerw Strategicznych - RARS ul. Grzybowska 4500-844 Warszawa) зі з складських приміщень, які розташовані в с. Тарасівка, Києво-Святошинський р-ну, Київсько обл., які на праві власності належить ТОВ «ТЛЦ», код ЄДРПОУ 42027407, що використовувались CENTRUM LOGISTYCZNE ANGELA GROUP Srebrzyszcze 190, 22-100 Cheіm (логістичний центр Ангела Груп Сребжище 22-100, Хелм), як гуманітарну допомогу бронежилети « BuulletproofVest » з двома бронеплитами « BuulletproofPlate » до кожного з них в кількості не менше 570 (п`ятсот сімдесят) штук, захисні шоломи (каски) в кількості не менше 250 (двісті п`ятдесят) штук, ручні протитанкові гранатомети типу РПГ-7В, а саме його іноземна версія - 40 мм WRPG7 (WARRIOR RPG-7) з оптичним прицілом ПГО-7В-3, його іноземна версія PGO-7V3 в кількості не менше 72 (сімдесят дві) штуки, гранати PG-7W в кількості 312 (триста дванадцять) штук, мінометні гранати калібру 82 мм. в кількості 400 (чотириста) штук, гранати осколкові OG-7 з стартовим пороховим двигуном 7РМ до кожної (постріли OG-7), в кількості 810 (вісімсот десять) штук, кулемети Kulspruta (ksp 58в) в кількості 10 (десять) штук, які в цей же період використовуючи транспортні засоби VOLKSWAGEN LT 35, д.н.з. НОМЕР_1 , MERCEDES-BENZ SPRINTER 519 CDI», д.н.з. НОМЕР_5 , FORD TRANSIT, д.н.з. НОМЕР_2 перевезли до складських приміщень підконтрольних злочинній організації за адресами: АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 .

В цей же період діючи з метою отримання неправомірного доходу продали бронежилетів « BuulletproofVest » з двома бронеплитами « BuulletproofPlate » до кожного з них в кількості не менше 202 (двісті дві) штуки ринкова вартість яких становить 4 887 895 (чотири мільйони вісімсот вісімдесят сім тисяч вісімсот дев`яносто п`ять гривень), захисних шоломів (касок) в кількості не менше 23 (двадцять три) штуки, ринкова вартість яких становить 163 197,93 (сто шістдесят три тисячі сто дев`яносто сім гривень 93 коп.), ручних протитанкових гранатометів типу РПГ-7В, а саме його іноземна версія - 40 мм WRPG7 (WARRIOR RPG-7) з оптичним прицілом ПГО-7В-3, його іноземна версія PGO-7V3 в кількості не менше 15 (п`ятнадцяти) штук, ринкова вартість яких становить 1 228 184, 10 (один мільйон двісті двадцять вісім тисяч сто вісімдесят чотири гривні 10 коп.), гранати осколкові OG-7 з стартовим пороховим двигуном 7РМ до кожної (постріли OG-7) в кількості не менше 270 (двісті сімдесят) штук, ринкова вартість яких становить 1 618 469, 10 (один мільйон шістсот вісімнадцять тисяч чотириста шістдесят дев`ять гривень 10 коп.), кулемети Kulspruta (ksp) 58В в кількості не менше двох штук, ринкова вартість яких становить 566 813,30 (вісімсот п`ятдесят тисяч двісті дев`ятнадцять гривень 95 коп.).

Таким, злочинна організація у складі ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , ОСОБА_13 , ОСОБА_10 та ОСОБА_12 , здійснила продаж товарів (предметів) гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку, на загальну суму 8 464 559,43 грн, тобто в особливо великому розмірі.

Так, у ході досудового розслідування кримінального провадження №42022180000000029 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України ОСОБА_6 , ОСОБА_10 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_11 , ОСОБА_13 , ОСОБА_9 (23.08.2022), ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), ОСОБА_12 (07.09.2022).

13.01.2023 прокурором Закарпатської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону визначено підслідність у кримінальному провадженні №42022071210000105 вiд 03.06.2022, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 263 КК України. 24.01.2023 матеріали досудового розслідування у кримінальних провадженнях №42022180000000029 від 25.04.2022 та №42022071210000105 вiд 03.06.2022 об`єднано в одне провадження під загальним № 42022180000000029. У ході досудового розслідування у кримінальному провадженні №42022071210000105 вiд 03.06.2022, за підозрою у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 263 КК України, 19.08.2022 ОСОБА_5 затримано в порядку ст. 208 КПК України. 20.08.2022 заступником начальника відділу СУ ГУНП в Закарпатській області за погодженням з прокурором Закарпатської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону було повідомлено про підозру ОСОБА_5 у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.263 КК України - незаконне придбання, зберігання з метою збуту та збут вогнепальної зброї та бойових припасів. 21.08.2022 слідчим суддею Ужгородського міськрайонного суду відносно підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. 13.10.2022 строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні продовжено керівником Закарпатської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону ОСОБА_18 до трьох місяців, до 20.11.2022. 14.10.2022 продовжено строк застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 до 18.01.2023. 11.01.2023 слідчим суддею Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні продовжено до 06.02.2023. 11.01.2023 слідчим суддею Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області строк застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 продовжено до 05.02.2023. 24.01.2023 ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до шести місяців, а саме до 19.02.2023. 24.01.2023 ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду строк застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 продовжено до 19.02.2023. 25.01.2023, підозрюваному ОСОБА_5 , повідомлено про підозру у вчиненні ним кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 201-2, ч. 2 ст. 332, ч. 1 ст. 263 КК України. 16.02.2023 слідчим суддею Рівненського міського суду ОСОБА_19 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до 12 місяців, тобто до 19.08.2023. 13.04.2023 слідчим суддею Рівненського міського суду ОСОБА_20 строк застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 продовжено до 09.06.2023.

08.06.2023 слідчим суддею Рівненського міського суду ОСОБА_19 строк застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 продовжено до 07.08.2023 та визначено заставу в розмірі 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 268 400 гривень.

28.06.2023 ОСОБА_5 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри, а саме про те, що він підозрюється у продажі товарів (предметів) гуманітарної допомоги, з метою отримання прибутку, вчиненому у особливо великому розмірі, під час воєнного стану, злочинною організацією, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 201-2 КК України, у замаху на продаж товарів (предметів) гуманітарної допомоги, з метою отримання прибутку, вчиненому у великому розмірі, під час воєнного стану, злочинною організацією, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 15 ч. 3 ст. 201-2 КК України, у незаконному збуті вогнепальної зброї та бойових припасів без передбаченого законом дозволу, вчиненому злочинною організацією, тобто у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 263 КК України, у незаконному зберіганні та збуті бойових припасів, без передбаченого законом дозволу, тобто у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 263 КК України, в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України вчинені організованою групою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, в участі у злочинній організації, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 255 КК України.

Беручи до уваги, вище викладене, та враховуючи те, що ризики, передбачені ст. 177 КПК України, які підтвердженні ухвалами слідчого судді, існують і на даний час, а тому виникла обґрунтована необхідність у зверненні до слідчого судді з клопотанням про продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного з метою запобігання спробам ухилення від кримінальної відповідальності, так як останній зможе переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; незаконно впливати на свідків, свідків, у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином та вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.

Зважаючи на те, що підозрюваний усвідомлює тяжкість покарання, яке йому загрожує у разі визнання винуватим у вчиненні тяжких та особливо тяжкого злочину, яке у свою чергу загрожує йому позбавленням волі, то останній може ухилитися від органу досудового розслідування та суду.

Надзвичайно високий ступінь суспільної небезпеки вищевказаного кримінального правопорушення, що вчинений у воєнний час, дає підстави вважати, що підозрюваний, розуміючи невідворотність покарання за вчинене ним діяння, у вчиненні якого є достатні підстави його підозрювати, намагатиметься у будь-який спосіб уникнути відповідальності. Враховуючи характер вищевказаного злочину та тяжкість покарання, що загрожує у разі визнання його судом винуватим, є всі підстави вважати, що він може залишити місце свого місця проживання та виїхати за межі кордону України, де буде переховуватися від органів досудового розслідування та суду.

Також, наявний ризик незаконного впливу на свідків обвинувачення, а тому є обґрунтовані підстави вважати, що підозрюваний, перебуваючи на волі може вдатись до протиправних дій щодо впливу на свідків, з метою зміни їх показів на свою користь.

Причетність підозрюваного до вчинення вищевказаного кримінального правопорушення підтверджується зібраними під час досудового розслідування матеріалами та доказами, а саме протоколами за результатами проведених негласних слідчих (розшукових) дій щодо фігурантів злочину; протоколами проведених контролів за вчиненням злочину у формі спеціальних слідчих експериментів; висновками судових експертиз спеціальних хімічних речовин, судових товарознавчих експертиз, судових автотоварознавчих експертиз; протоколами проведених обшуків за місцями проживання фігурантів злочину, в автотранспорті; протоколами оглядів речей, вилучених в ході обшуків; протоколами тимчасових доступів до інформації щодо розкриття банківської таємниці; іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.

Відповідно до ч. 1 ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання ризикам.

Обґрунтування ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, тобто переховуватися від органу досудового розслідування та/або суду, є те, що відповідно до ст. 12 КК України кримінальні правопорушення про підозру у вчиненні яких повідомлено відносяться до категорії тяжких та особливо тяжкого кримінальних правопорушень, за вчинення яких передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 років із конфіскацією майна. Тяжкість ймовірного покарання та суворість можливого вироку значно підвищують ймовірність ризику переховування від органів досудового розслідування та/або суду. З матеріалів провадження також вбачається, що підозрюваний володіє паспортом для виїзду за кордон, тому обізнаний з правилами перетину державного кордону. Тому, враховуючи воєнний стан в Україні, підозру у вчинені резонансного злочину, вчиненого під час такого стану з явним цинізмом по відношенню до інтересів держави та її захисників, існує ризик втечі підозрюваного за межі України з метою переховування від органів досудового розслідування.

Обґрунтування ризику, передбаченого п. 2 ч. 1 ст.177 КПК України, тобто знищити, сховати та спотворити будь-яку із речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, є те, що ОСОБА_5 підозрюється у продажі товарів (предметів) гуманітарної допомоги під час воєнного стану, збуті вогнепальної зброї, участі у злочинній організації, а в ході досудового розслідування не виявлено всі предмети такої гуманітарної допомоги, які підозрюваний збував та документи, що їх стосуються.

Обґрунтування ризику, передбаченого п. 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, тобто перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, є те, що в ході досудового розслідування під час проведення негласних слідчих розшукових дій встановлено, що підозрювані, встановивши, через свої зв`язки в установах банку, той факт, що слідчим ОСОБА_21 здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом продажу предметів гуманітарної допомоги, а саме, останній здійснював тимчасовий доступ до інформації в одному за банків, підозрюваний ОСОБА_6 у розмові із іншими особами намагався дізнатись інформацію про проведення досудового розслідування та можливість здійснити вплив на слідчого. Тому, існує ризик того, що підозрюваний буде перешкоджати кримінальному провадженню.

Обґрунтування ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, тобто вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, є те, що підозрюваний офіційно не працевлаштуваний, постійних доходів немає, здійснював продаж за попередньою змовою товарів (предметів) гуманітарної допомоги та зброї, тому є ризик, що підозрюваний може вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.

При з`ясуванні обставин, які відповідно до ст. 178 КПК України, слід врахувати при застосуванні до підозрюваного запобіжного заходу: наявність вагомих доказів про вчинення підозрюваним вищевказаних кримінальних правопорушень; тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному у разі визнання його винним у вчиненні кримінальних правопорушень; вік та стан здоров`я підозрюваного, який є працездатною та здоровою особою.

21.07.2023 на виконання вимоги ст. 290 КПК України слідчим за дорученням прокурора повідомлено підозрюваних, їх захисників про завершення досудового розслідування та надано доступ до матеріалів досудового розслідування та того ж дня сторони кримінального провадження розпочали ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, в порядку передбаченого ст. 290 КПК.

Згідно ч. 3 ст. 219 КПК України строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження, в порядку передбаченого ст. 290 КПК, не включається у строки досудового розслідування.

Строк застосування запобіжного заходу відносно ОСОБА_5 - закінчується 07.08.2023.

Разом з тим, 21.07.2023, на підставі ст. 290 КПК України, досудове розслідування у даному кримінальному провадженні завершено та сторонам надано доступ до матеріалів кримінального провадження. В період з 21.07.2023 по 28.07.2023 переважна більшість підозрюваних ознайомились до 34 тому кримінального провадження з 48 томів. За вказаних обставин стороні захисту для повного ознайомлення з матеріалами досудового розслідування необхідно ще близько 1 місяця, тобто сторона захисту може завершити ознайомлення у вказаний строк.

Беручи до уваги вищевказане, - виникла необхідність у вирішення питання про продовження строку обов`язків підозрюваному ОСОБА_5 на 29 діб.

Прокурор та слідчий у судовому засіданні підтримали клопотання, просили продовжити підозрюваному строк дії обов`язків в межах строку досудового розслідування на 29 днів.

В судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_5 не заперечував, щодо задоволення клопотання.

Заслухавши думку прокурора, слідчого, підозрюваного та дослідивши надані матеріали кримінального провадження, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання підлягає до задоволення.

Судом встановлено, що 16.02.2023 слідчим суддею Рівненського міського суду ОСОБА_19 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до 12 місяців, тобто до 19.08.2023.

Згідно зі ст.ст.176-178, 182, 194, 196 КПК України, строк дії запобіжного заходу у вигляді застави не визначено.

Разом з тим, відповідно до ч. 6 ст. 194 КПК України, обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому ст. 199 КПК України. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.

Частиною 6 ст.194 КПК України встановлено, що обов`язки, передбачені частиною п`ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.

21.07.2023 на виконання вимоги ст. 290 КПК України слідчим за дорученням прокурора повідомлено підозрюваних, їх захисників про завершення досудового розслідування та надано доступ до матеріалів досудового розслідування та того ж дня сторони кримінального провадження розпочали ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, в порядку передбаченого ст. 290 КПК.

Ст.3 КПК України, передбачено, що досудове розслідування - стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.

Таким чином, враховуючи, що 21.07.2023 року процесуальний керівник надав органу досудового розслідування доручення про відкриття матеріалів у цьому провадженні та на цей час триває ознайомлення підозрюваних та їх адвокатів з матеріалами досудових розслідувань, а отже строк досудового розслідування у цьому провадженні не входить до цього періоду, при цьому відповідно до ст.3 КПК досудове розслідування завершується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності, за таких обставин слідчий суддя прийшов до висновку, що слід продовжити строк дії обов`язків щодо підозрюваного в межах строку досудового розслідування, до 30 серпня 2023 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.176-178, 182, 186, 193, 194, 196 КПК України, слідчий суддя -

УХВАЛИВ :

Клопотання задовольнити.

Підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваному у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 201-2, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 15 ч. 3 ст. 201-2, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 263, ч. 1 ст. 263, ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 255 КК України, продовжити покладені на нього обов`язки, передбачені ст. 194 КПК України, а саме: прибувати до слідчого чи прокурора із встановленою періодичністю; повідомляти слідчого, прокурора про зміну місця проживання та роботи, здати на зберігання слідчому свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи що дають право на виїзд та в`їзд в Україну в межах строку досудового розслідування, до 30 серпня 2023 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Рівненського міського суду Рівненської області ОСОБА_1

СудРівненський міський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення02.08.2023
Оприлюднено16.08.2023
Номер документу112804869
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку обов'язків

Судовий реєстр по справі —569/11556/22

Ухвала від 04.01.2023

Кримінальне

Рівненський міський суд Рівненської області

Даш’ян К. Е.

Ухвала від 31.10.2022

Кримінальне

Рівненський міський суд Рівненської області

Даш’ян К. Е.

Ухвала від 31.08.2023

Кримінальне

Рівненський апеляційний суд

Збитковська Т. І.

Ухвала від 07.08.2023

Кримінальне

Рівненський міський суд Рівненської області

Денисюк П. Д.

Ухвала від 02.08.2023

Кримінальне

Рівненський міський суд Рівненської області

Денисюк П. Д.

Ухвала від 03.08.2023

Кримінальне

Рівненський міський суд Рівненської області

Денисюк П. Д.

Ухвала від 03.08.2023

Кримінальне

Рівненський міський суд Рівненської області

Денисюк П. Д.

Ухвала від 03.08.2023

Кримінальне

Рівненський міський суд Рівненської області

Денисюк П. Д.

Ухвала від 03.08.2023

Кримінальне

Рівненський міський суд Рівненської області

Денисюк П. Д.

Ухвала від 02.08.2023

Кримінальне

Рівненський міський суд Рівненської області

Денисюк П. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні