Ухвала
від 14.08.2023 по справі 761/28627/23
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/28627/23

Провадження № 1-кс/761/18613/2023

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2023 року місто Київ

Шевченківський районний суд міста Києва у складі слідчого судді ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали скарги директора «Благодійного фонду Сергія Притули» ОСОБА_2 на бездіяльність уповноваженої особи Шевченківського УП ГУ НП у м. Києві, яка полягає у невнесенні відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою від 18.05.2023 №БО-2023-587,

В С Т А Н О В И В :

До Шевченківського районного суду міста Києва надійшла скарга директора «Благодійного фонду Сергія Притули» ОСОБА_2 на бездіяльність уповноваженої особи Шевченківського УП ГУ НП у м. Києві, яка полягає у невнесенні відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою від 18.05.2023 №БО-2023-587.

Скаргу мотивовано тим, що 19.05.2023 нею до зазначеного органу досудового розслідування засобами поштового зв`язку направлено заяву від 18.05.2023 №БО-2023-587 про вчинення кримінального правопорушення, яку було отримано уповноваженою особою Шевченківського УП ГУ НП у м. Києві 22.05.2023.

В подальшому, на усний запит фонду про видачу витягу з ЄРДР, 04.08.2023 отримано довідку оперуповноваженого ОСОБА_3 , з якої вбачається, що у зв`язку з відсутністю даних які б вказували на наявність кримінального правопорушення, відомості за вказаною заявою до ЄРДР не внесенні.

Водночас, не погоджуючись з вказаним рішенням, директор організації просить зобов`язати уповноважену особу вказаного органу внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати досудове розслідування.

Слідчий суддя, дослідивши матеріали скарги, дійшов висновку, що скарга підлягає поверненню особі, яка її подала, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 1. ч. 1 ст. 303 КПК України на досудовому провадженні може бути оскаржена бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає, зокрема, у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.

Згідно з ч. 1 ст. 304 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.

При оскарженні бездіяльності дізнавача, слідчого чи прокурора обчислення строку оскарження починається з дня, що наступає після останнього дня, який відведено КПК України для вчинення дізнавачем, слідчим чи прокурором відповідної дії.

В силу приписів ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви про вчинене кримінальне правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до ЄРДР.

Положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення (затв. наказом Генерального прокурора України від 30.06.2020 № 298) передбачено, що внесення відомостей здійснюється реєстраторами, якими є прокурор, у тому числі керівники органів прокуратури, керівники органів досудового розслідування, керівники органів дізнання.

Вказане свідчить, що заява про кримінальне правопорушення у передбачений кримінальним процесуальним законодавством 24-годинний строк повинна бути внесена до Єдиного реєстру досудових розслідувань слідчим або прокурором того органу, на розгляд якого вона надійшла.

Як вбачається з матеріалів скарги, заява про кримінальне правопорушення направлена до Шевченківського УП ГУ НП у м. Києві 19.05.2023 та отримана уповноваженою особою органу досудового розслідування 22.05.2023, отже внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань повинно було відбутися не пізніше 23.05.2023.

В подальшому, а саме, 03.08.2023 представником «Благодійного фонду Сергія Притули» отримано довідку оперуповноваженого ОСОБА_3 , з якої вбачається, що відомості за вказаною заявою до Єдиного реєстру досудових розслідувань не внесені.

Виходячи зі змісту ч. 1 ст. 304 КПК України, оскільки відмова у невнесенні відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань не була оформлена постановою, то десятиденний строк на звернення до слідчого судді з оскарженням бездіяльності починається з моменту вчинення бездіяльності, яка розпочалася після 24 годин з моменту подання заяви про кримінальне правопорушення до Шевченківського УП ГУНП у м. Києві, тобто фактично з 24.05.2023.

Водночас, скарга направлена до суду лише 07.08.2023, а відтак, з моменту фактичного звернення із вказаною заявою до часу звернення до слідчого судді із відповідною скаргою на бездіяльність уповноваженої особи Шевченківського УП ГУ НП у м. Києві минуло 76 днів, що значно перевищує строки, передбачені ч. 1 ст. 304 КПК України.

Крім того, матеріали скарги не містять обґрунтованих даних, які б свідчили про наявність обставин, які перешкоджали директору «Благодійного фонду Сергія Притули» ОСОБА_2 впродовж передбаченого КПК України строку реалізувати своє процесуальне право на оскарження бездіяльності уповноваженої особи Шевченківського УП ГУ НП у м. Києві.

Так, Європейський суд з прав людини наголошує на тому, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки (справа «Каракуця проти України» рішення від 16.02.2017).

В той же час, в рішенні Європейського суду з прав людини від 28.03.2006 у справі «Мельник проти України» суд нагадує, що право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду не є абсолютним, воно може бути обмеженим, особливо щодо умов прийнятності скарги. Правила регулювання строків для подання скарги, безумовно, має на меті забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності. Зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані.

Відтак, зважаючи на те, що директор «Благодійного фонду Сергія Притули» ОСОБА_2 у визначений КПК України строк не вжила доступних способів захисту на її думку порушених прав, а тому скарга вважається такою, що подана з пропуском десятиденного строку, який передбачено для звернення до суду з такою скаргою в порядку ч. 1 ст.303 КПК України.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 304 КПК України скарга повертається, якщо вона подана після закінчення строку, передбаченого частиною першою цієї статті, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або слідчий суддя за заявою особи не знайде підстав для його поновлення.

Водночас, директор організації в своїй скарзі не порушує питання про поновлення строку оскарження, передбаченого ст. 304 КПК України, а також не зазначає поважність причин пропуску такого строку.

Враховуючи викладене, слідчий суддя вважає, що скарга директора «Благодійного фонду Сергія Притули» ОСОБА_2 на бездіяльність уповноваженої особи Шевченківського УП ГУ НП у м. Києві, яка полягає у невнесенні відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою від 18.05.2023 №БО-2023-587, підлягає поверненню особі, яка її подала.

Одночасно з цим слідчий суддя роз`яснює, що повернення скарги не позбавляє права повторного звернення до слідчого судді, суду в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 214, 303, 304, 395 КПК України, слідчий суддя

П О С Т А Н О В И В:

Скаргу директора «Благодійного фонду Сергія Притули» ОСОБА_2 на бездіяльність уповноваженої особи Шевченківського УП ГУ НП у м. Києві, яка полягає у невнесенні відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою від 18.05.2023 №БО-2023-587- повернути особі, яка її подала.

Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення, а якщо ухвалу слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудШевченківський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення14.08.2023
Оприлюднено16.08.2023
Номер документу112820948
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань

Судовий реєстр по справі —761/28627/23

Ухвала від 14.08.2023

Кримінальне

Шевченківський районний суд міста Києва

Міхєєва І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні