Справа № 643/7715/23
Провадження № 2/643/3244/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.08.2023 м. Харків
Суддя Московського районного суду м. Харкова Крівцов Д.А.,розглянувшиматеріали позовної заяви адвоката Швець Руслана Петровича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш Дім7» про визнання трудових відносин припиненими
ВСТАНОВИВ
Адвокат Швець Р.П., який діє в інтересах ОСОБА_1 (позивач), звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати припиненими трудові відносини ОСОБА_1 з Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Наш Дім7» (відповідач) з 01.08.2023 у зв`язку зі звільненням позивача із займаної посади голови правління (керівника) Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш Дім7» на підставі п. 4 ч. 1 ст. 36 та ст. 38 КЗпП України;
- виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомості про позивача як керівника та особи, яка може вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш Дім7».
Вирішуючи питання щодо підсудності зазначеного спору Московському районному суду м. Харкова як загальному суду, суд керується наступним.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 20 ГПК України, до юрисдикції господарських судів відносяться справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
Як вбачається з постанови Верховного Суду від 19.01.2022, ухваленої в справі № 911/719/21, на яку посилався представник позивача в позовній заяві, позовні вимоги про визнання трудових відносин між позивачем та відповідачем припиненими у зв`язку зі звільненням позивача за власним бажанням (ст. 38 КУпП України) підлягають вирішенню в порядку господарського судочинства, якщо спір виник з корпоративних відносин.
Позовні вимоги позивача, пред`явлені в даній справі, про виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про позивача як керівника та особи, яка може вчиняти дії від імені відповідача, є похідними від позовних вимог про визнання трудових відносин між ними припиненими.
Таким чином, ключовим для вирішення питання відносно того, суд якої юрисдикції (загальний або господарський) повинен розглядати даний спір, є встановлення того, чи відносяться виниклі між сторонами правовідносини до корпоративних.
Верховний Суд у постанові від 04.08.2021 у справі № 310/8875/19, розглядаючи трудовий спір між колишнім головою правління ОСББ та ОСББ, з посиланням на численну практику Великої Палати Верховного Суду дійшов висновку, що припинення повноважень члена виконавчого органу ОСББ за своєю правовою природою, предметом регулювання правовідносин і правовими наслідками відрізняється від звільнення працівника з роботи (тобто розірвання з ним трудового договору) на підставі положеньКЗпП України. Саме тому можливість уповноваженого органу ОСББ припинити повноваження члена виконавчого органу міститься не в приписахКЗпП України, а устатті 99 ЦК України,тобто неє предметомрегулювання трудовогоправа.Реалізація учасникамиюридичної особикорпоративних правна участьв їїуправлінні шляхомприйняття компетентниморганом рішеньпро обрання(призначення),усунення,відсторонення,звільнення,відкликання членіввиконавчого органустосується такожнаділення їхповноваженнями науправління юридичноюособою абопозбавлення такихповноважень на управління юридичною особою. Хоч такі рішення уповноваженого на це органу можуть мати наслідки і в межах трудових правовідносин, але визначальними за таких обставин є корпоративні правовідносини.
Ураховуючи наведене, рішення загальних судів першої та апеляційної інстанції у вказаній справі були скасовані, провадження у справі закрито, позивачу роз`яснено, що розгляд справи віднесено до юрисдикції господарського суду.
Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені в постанові Верховного Суду від 24.02.2023 у справі № 334/3022/18, який також дійшов висновку щодо необхідності розгляду в порядку господарського судочинства спору між головою правління ОСББ та ОСББ і виснував, що оскільки спір у цій справі пов`язаний з реалізацією загальними зборами ОСББ права на управління юридичною особою шляхом прийняття компетентним органом рішень про звільнення членів виконавчого органу, про обрання іншого складу органу управління, зокрема, голови правління, а предметом спору є поновлення прав позивача, суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що наявні ознаки корпоративності спору сторін у цій справі та правильно закрив провадження у справі, через те, що такий спір повинен розглядатися судом господарської юрисдикції.
З п. 4.6., 4.8., 4.12. Статуту ОСББ «Наш Дім7» убачається, що Правління є виконавчим органом ОСББ. Членом Правління ОСББ може бути лише член ОСББ.
Таким чином, в даній справі спір виник між членом ОСББ, який обраний на посаду голови правління вказаного ОСББ (позивачем), та самим ОСББ з приводу реалізації позивачем корпоративних прав, зокрема права на припинення його повноважень (позбавлення його повноважень) на управління вказаним ОСББ.
Ураховуючи наведене, вказаній спір віднесений до юрисдикції господарських судів.
Відповідно до пункту 1 частини 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі,якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
За таких обставин суд відмовляє у відкриття провадження у справі, оскільки позов не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства .
Керуючись ст. 19, 186, 258-261, 353, 354 ЦПК України
УХВАЛИВ
Відмовити у відкритті провадження в цивільній справі за позовною заявою адвоката Швець Руслана Петровича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш Дім7» про визнання трудових відносин припиненими.
Роз`яснити адвокату Швець Руслану Петровичу, який діє в інтересах ОСОБА_1 , що розгляд даної справи віднесено до юрисдикції господарського суду Харківської області (місцезнаходження: 61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 8-й під`їзд).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення. Учасник справи, якому повний текст ухвали не було вручено у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому повного тексту ухвали. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Д.А. Крівцов
Суд | Московський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 15.08.2023 |
Оприлюднено | 17.08.2023 |
Номер документу | 112834213 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них |
Цивільне
Московський районний суд м.Харкова
Крівцов Д. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні