Рішення
від 15.08.2023 по справі 916/2319/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" серпня 2023 р.м. Одеса Справа № 916/2319/23

Господарський суд Одеської області у складі судді Литвинової В.В., розглянувши матеріали справи

за позовом Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго"

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Електро Прайм"

про стягнення 600517,35 грн

До суду надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Електро Прайм" про стягнення 600517,35 грн заборгованості за договором про надання послуг з передачі електричної енергії від 27.02.2019 № 0500-02024, з яких 264606,35 грн основного боргу, 101039,86 грн втрат від інфляції, 186629,21 грн пені, 19889,03 грн 3% річних та 28352,90грн штрафу.

Ухвалою від 05.06.2023 суд відкрив провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Встановлено відповідачу строк, відповідно до ст. 251, 252 ГПК України, протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, для подання суду (з доказами надіслання іншим учасникам справи): відзив на позов з документальним обґрунтуванням викладених обставин, заяви з процесуальних питань (за наявності), належним чином засвідчені копій статутних та реєстраційних документів. Роз`яснено відповідачу, що відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України, у разі ненадання заяв по суті справи у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Позивач отримав ухвалу в електронному кабінеті 05.06.2023 відповідно до довідки про доставку електронного листа.

Ухвала про відкриття, відправлена на адресу відповідача, зазначену в позовній заяві та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 65003 м. Одеса вул. Корольова Академіка 298, повернулась до суду з відміткою пошти "адресат відсутній за вказаною адресою".

Згідно з п. 5) ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

З огляду на викладене, відповідач вважається належним чином повідомлений про розгляд справи.

Відзиву на позов відповідач не надав.

Згідно з ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи, що сторони належним чином повідомлені про розгляд справи, з метою дотримання процесуальних строків вирішення спору, справа може бути розглянута за наявними у ній документами.

Дослідивши матеріали справи, суд

в с т а н о в и в:

27.02.2019 між Державним підприємством "Національна енергетична компанія "Укренерго", правонаступником якого є Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" (позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Електро Прайм" (відповідач) укладено договір про надання послуг з передачі електричної енергії №0500-02024, за умовами якого (п. 1.1) позивач зобов`язався надавати послугу з передачі електричної енергії відповідно до умов договору, а відповідач зобов`язується здійснювати оплату за послугу відповідно до умов договору.

Відповідно до п. 14.1 договір набуває чинності з дати підписання і діє до 31.12.2019. Якщо відповідач не направив позивачу у строк не менший ніж за місяць до закінчення терміну дії договору повідомлення про припинення дії договору, то цей договір вважається продовженим на наступний календарний рік на тих самих умовах.

Крім того, 27.02.2019 сторонами було укладено додаткову угоду до договору, якою було зокрема п. 14.1 договору доповнено положеннями такого змісту: Умови цього договору поширюються на взаємовідносини сторін, які виникли до його укладення з 01.01.2019 відповідно до ст. 631 ЦК України.

За умовами пункту 3.1 договору його ціна визначається згідно з діючим на момент надання послуг тарифом на послуги з передачі електричної енергії, затвердженим регулятором та оприлюдненою позивачем на своєму офіційному веб-сайті.

Згідно з п. 4.1 договору для розрахунків за цим договором використовується плановий і фактичний обсяг послуги:

1) плановий обсяг послуги визначається на основі наданих відповідачем та погоджених позивачем повідомлень щодо планового обсягу передачі електроенергії на розрахунковий місяць;

2) визначення фактичного обсягу послуги у розрахунковому місяці здійснюється на підставі даних щодо погодинних обсягів передачі електроенергії по точках комерційного обліку, які зареєстровані за відповідачем (додаток № 2 до договору). З цією метою використовуються дані обліку адміністратора комерційного обліку та ЕІС відповідача.

14.08.2019 з метою приведення договору у відповідність до Кодексу систем передачі, сторонами укладено додаткову угоду до договору, якою викладено договір в новій редакції.

Зокрема, п. 4.1 договору викладено в наступній редакції: Для розрахунків за цим договором використовується плановий і фактичний обсяг послуги:

1) плановий обсяг послуги визначається на основі наданих відповідачем та погоджених позивачем повідомлень щодо планового обсягу передачі електроенергії на розрахунковий місяць;

2) визначення фактичного обсягу послуги у розрахунковому місяці здійснюється:

- для ОСР на підставі даних щодо обсягів технологічних витрат електроенергії на її розподіл електричними мережами ОСР,

- для електропостачальників на підставі даних щодо обсягів споживання електричної енергії споживачами електропостачальника,

- для споживачів електроенергії, які мають намір купувати електроенергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, незалежно від точки приєднання на підставі даних щодо обсягів споживання електроенергії цими споживачами,

- для споживачів електроенергії, які приєднані до мереж ОСП, незалежно від способу купівлі електроенергії (в електропостачальника за Правилами роздрібного ринку чи за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку) на підставі даних щодо обсягів споживання електроенергії цими споживачами,

- для виробників електроенергії на підставі даних щодо обсягів електроенергії, необхідної для забезпечення власних потреб електричних станцій, на яких відсутня генерація.

З цією метою використовуються дані обліку Адміністратора комерційного обліку.

З огляду на викладене, ціна (вартість послуги) може бути визначена відповідачем і самостійно, виходячи з умов договору. Так тариф на послугу затверджується НКРЕКП, а обсяг передачі електричної енергії може бути проконтрольований та перевірений відповідачем самостійно за даними адміністратора комерційного обліку та ЕІС Користувача (пункт 4.1 договору).

Відповідно до умов п. 6.1, 6.2 договору в редакції додаткової угоди від 14.08.2019, розрахунковим періодом є 1 календарний місяць. Користувач здійснює поетапну попередню оплату планової вартості послуги таким чином:

1 платіж - до 17:00 другого банківського дня розрахункового місяця у розмірі не менше 1/5 від планової вартості послуги, визначеної згідно з розділом 5 договору. Подальша оплата може здійснюватися щоденно або шляхом сплати 1/5 від планової вартості послуг, яка визначена згідно з розділом 5, у кожен з наступних періодів:

2 платіж - з 06 до 10 числа розрахункового місяця,

3 платіж - з 11 до 15 числа розрахункового місяця,

4 платіж - з 16 до 20 числа розрахункового місяця,

5 платіж - з 21 до 25 числа розрахункового місяця. При цьому розмір оплати у вказані періоди повинен бути не меншим планової вартості послуг, яка визначена згідно з розділом 5, на 5 днів наперед.

Розділом 5 договору Вартість сторони узгодили, що планова та фактична вартість послуги (грн) за цим договором визначається шляхом множення планового та фактичного обсягу послуги (МВт*год) за розрахунковий період на тариф, встановлений Регулятором (грн/МВт*год). На вартість послуги нараховується ПДВ відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 6.5 договору в редакції додаткової угоди від 14.08.2019, відповідач здійснює розрахунок з позивачем за фактичний обсяг послуги протягом 3 банківських днів з дати отримання та на підставі акта приймання-передачі послуги, який позивач надає відповідачу протягом 5 робочих днів місяця, наступного за розрахунковим. Оплата здійснюється на підставі рахунків позивача або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою Системи управління ринком, з використанням електронного підпису особи, яка уповноважена підписувати документи в електронному вигляді.

Пунктом 6.6 договору в редакції додаткової угоди від 14.08.2019 сторони узгодили, що у разі виникнення розбіжностей за отриманим від позивача за попередній розрахунковий місяць актом приймання-передачі послуги відповідач має право оскаржити зазначену в акті приймання-передачі послуги вартість послуги шляхом направлення позивачу повідомлення протягом 5 робочих днів з моменту отримання акта. Якщо відповідач не надає позивачу такого повідомлення про розбіжності то вважається, що цей акт прийнято без розбіжностей.

Згідно з п. 10.1 договору планові обсяги передачі електроенергії відповідач зобов`язаний подати позивачу до 25 числа місяця, що передує розрахунковому. Позивач протягом 5 робочих днів погоджує планові обсяги та повертає їх користувачу. Позивач протягом 5 робочих днів місяця, наступного за розрахунковим, направляє відповідачу акт приймання-передачі наданої послуги. Відповідач, отримавши акт приймання-передачі протягом 3 робочих днів місяця, наступного за розрахунковим, повертає його позивачу, підписаний зі свого боку.

Пунктом 10.4 договору передбачено, що рахунки, акти приймання-передачі, акти звірки, будь-які повідомлення за цим договором повинні направлятись електронною поштою або факсом, а також повинні бути обов`язково підтверджені рекомендованим листом, іншим поштовим повідомленням або доставлені кур`єром під розписку за адресою, зазначеною в договорі.

Матеріалами справи підтверджується, що відповідач направляв позивачу повідомлення про планові обсяги споживання з липня 2019 року по лютий 2021 року (т. 1, а.с. 80-100).

Позивач виставив відповідачу рахунки за липень 2019 року - лютий 2021 року (т. 1 а.с. 100-185).

До позову додані копії актів приймання-передачі послуги за вересень 2019 - березень 2021 року (т. 1 а.с. 186-203).

Крім того, до позовної заяви додано копії актів коригування до актів приймання-передачі послуг у зв`язку із зміною фактичних обсягів за липень 2019 року - березень 2021 року (т. 1, а.с. 204-224).

Дослідивши надані позивачем акти приймання-передачі послуг, акти коригування та розрахунок заборгованості, судом встановлено, що позивачем надано відповідачу послуг на загальну суму 5776193,81грн, що вбачається з актів коригування.

Так, 28.11.2019 складено акт коригування до акту приймання-передачі послуг за липень 2019 року і зазначено, що загальна вартість послуг становить 20428,88 грн, тобто вартість по акту приймання-передачі за липень 2019 р. збільшено на 283,92грн,

02.01.2020 складено акт коригування до акту приймання-передачі послуг за серпень 2019 року і зазначено, що загальна вартість послуг становить 18353,83 грн (вартість за актом зменшена на 1884,07грн),

17.02.2020 складено акт коригування до акту приймання-передачі послуг за вересень 2019 року і зазначено, що загальна вартість послуг становить 4672,74 грн (вартість за актом зменшена на 1805,30грн),

30.03.2020 складено акт коригування до акту приймання-передачі послуг за жовтень 2019 року і зазначено, що загальна вартість послуг становить 4423,67 грн (вартість за актом зменшена на 636,17грн),

18.05.2020 складено акт коригування до акту приймання-передачі послуг за листопад 2019 року і зазначено, що загальна вартість послуг становить 34584,28 грн (вартість за актом збільшена на 24227,27грн),

19.06.2020 складено акт коригування до акту приймання-передачі послуг за грудень 2019 року і зазначено, що загальна вартість послуг становить 41176,70 грн (вартість за актом збільшена на 27679,41грн),

18.08.2020 складено акт коригування до акту приймання-передачі послуг за січень 2020 року і зазначено, що загальна вартість послуг становить 156581,47 грн (вартість за актом збільшена на 69687,20грн),

23.09.2020 складено акт коригування до акту приймання-передачі послуг за лютий 2020 року і зазначено, що загальна вартість послуг становить 176227,88 грн (вартість за актом зменшена на 16612,02грн),

29.09.2020 складено акт коригування до акту приймання-передачі послуг за березень 2020 року і зазначено, що загальна вартість послуг становить 195400,45 грн (вартість за актом зменшена на 20473,47грн),

02.11.2020 складено акт коригування до акту приймання-передачі послуг за квітень 2020 року і зазначено, що загальна вартість послуг становить 451980,53 грн (вартість за актом збільшена на 27538,81грн),

17.11.2020 складено акт коригування до акту приймання-передачі послуг за травень 2020 року і зазначено, що загальна вартість послуг становить 354307,52 грн (вартість за актом зменшена на 31590,09грн),

25.11.2020 складено акт коригування до акту приймання-передачі послуг за червень 2020 року і зазначено, що загальна вартість послуг становить 308561,18 грн (вартість за актом зменшена на 47078,19грн),

21.12.2020 складено акт коригування до акту приймання-передачі послуг за липень 2020 року і зазначено, що загальна вартість послуг становить 336723,77 грн (вартість за актом зменшена на 29047,62грн),

18.01.2021 складено акт коригування до акту приймання-передачі послуг за серпень 2020 року і зазначено, що загальна вартість послуг становить 442176,76 грн (вартість за актом зменшена на 84871,33грн),

19.02.2021 складено акт коригування до акту приймання-передачі послуг за вересень 2020 року і зазначено, що загальна вартість послуг становить 512467,96 грн (вартість за актом зменшена на 62532,25грн),

16.08.2021 складено акт коригування до акту приймання-передачі послуг за жовтень 2020 року і зазначено, що загальна вартість послуг становить 609669,72 грн (вартість за актом зменшена на 15504,64грн),

20.09.2021 складено акт коригування до акту приймання-передачі послуг за листопад 2020 року і зазначено, що загальна вартість послуг становить 410406,14 грн (вартість за актом збільшена на 24137,06грн),

в розрахунку заборгованості зазначено, що 27.09.2021 складено акт коригування до акту приймання-передачі послуг за грудень 2020 року і зазначено, що вартість за актом збільшена на 107131,68грн, тому загальна вартість становить 622981,14грн,

20.10.2021 складено акт коригування до акту приймання-передачі послуг за січень 2021 року і зазначено, що загальна вартість послуг становить 779659,67 грн (вартість за актом збільшена на 157292,28грн),

29.10.2021 складено акт коригування до акту приймання-передачі послуг за лютий 2021 року і зазначено, що загальна вартість послуг становить 202354,93 грн (вартість за актом збільшена на 34964,03грн),

17.11.2021 складено акт коригування до акту приймання-передачі послуг за березень 2021 року і зазначено, що загальна вартість послуг становить 93054,59 грн (вартість за актом зменшена на 19669,56грн),

17.11.2021 складено акт коригування до акту приймання-передачі послуг за квітень 2021 року і зазначено, що загальна вартість послуг становить 0грн (вартість за актом зменшена на 23122,66грн).

Частиною 1 статті 193 ГК України встановлено обов`язок суб`єктів господарювання та інших учасників господарських відносин виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що звичайно ставляться.

Аналогічні вимоги щодо виконання зобов`язання закріплені і в статті 526 ЦК України Довідкою АТ Ощадбанк за період 01.07.2019-21.04.2023 (т.2 а.с. 12-19) вбачається, що на рахунок позивача від відповідача надійшло 5511587,46 грн оплати за договором.

Таким чином, заборгованість відповідача за надані позивачем послуги становить 264606,35 грн.

Станом на час розгляду справи відповідач не надав доказів сплати 264606,35 грн основного боргу, як і будь-яких заперечень, тому позовні вимоги про стягнення 264606,35 грн підлягають задоволенню.

Згідно з ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

У зв`язку з простроченням оплати за договором позивач просить стягнути з відповідача 101039,86 грн втрат від інфляції та 19889,03 грн 3% річних, нарахованих станом на 21.04.2023.

Відповідно до ст. 220 ГК України, боржник, який прострочив виконання господарського зобов`язання, відповідає перед кредитором (кредиторами) за збитки, завдані простроченням, і за неможливість виконання, що випадково виникла після прострочення.

Статтею 230 ГК України передбачено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Згідно зі ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань», платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня (ст. 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань»).

Частиною 6 ст. 232 ГК України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Згідно з п. 6.7 Договору, у випадку порушення відповідачем термінів розрахунку позивач має право нарахувати пеню у розмірі 0,1% (але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня) від суми простроченого платежу за кожен день прострочення. Пеня нараховується до повного виконання відповідачем своїх зобов`язань. За прострочення зазначеного терміну понад 30 календарних днів додатково стягується штраф у розмірі 7% від суми простроченого платежу.

У зв`язку з простроченням оплати за договором позивач просить стягнути з відповідача 186629,21 грн пені та 28352,90грн штрафу, нарахованих станом на 21.04.2023.

Верховний Суд у постанові від 09.11.2022 у справі № 904/5899/21 зазначив, що (п. 117) як невиконання або неналежне виконання користувачем зобов`язання з оплати планового обсягу на умовах попередньої оплати, так і зобов`язання з оплати фактичного обсягу послуг, отриманих за розрахунковий місяць, є порушенням виконання грошового зобов`язання і передбачає застосування правових наслідків порушення зобов`язання та настання відповідальності за порушення грошового зобов`язання, зокрема, згідно з приписами статей 611, 625 Цивільного кодексу України.

З огляду на викладене, перевіривши розрахунок позивача, суд дійшов висновку, що він виконаний правильно, тому позовні вимоги про стягнення 101039,86 грн втрат від інфляції, 186629,21 грн пені, 19889,03 грн 3% річних та 28352,90грн штрафу підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

За змістом ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Водночас обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 ГПК України).

Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, дійшов висновку задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1, 9 ст. 129 ГПК України судові витрати в розмірі сплаченого судового збору покладаються на відповідача.

На підставі вищевикладених норм права, керуючись ст.ст. 129, 232-240, 243, Господарського процесуального кодексу України, суд

ухвалив:

1. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Електро Прайм" (код 42608359, м.Одеса вул. Корольова Академіка 298) на користь Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (код 00100227, м. Київ вул. Симона Петлюри 25) 600517,35 грн заборгованості та 9007,76грн витрат зі сплати судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Південно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 15 серпня 2023 р.

Суддя В.В. Литвинова

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення15.08.2023
Оприлюднено17.08.2023
Номер документу112842474
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —916/2319/23

Рішення від 15.08.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Литвинова В.В.

Ухвала від 05.06.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Литвинова В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні