ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
14 серпня 2023 року м. ЧернівціСправа № 926/4889/22
Суддя Бутирський А.А., розглянувши позовну заяву
Товариства з обмеженою відповідальністю "Продтранс" (58007, м. Чернівці, вул. Заводська, буд. 37 - А)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Глихім" (129075, російська федерація, м. москва, вул. Аргуновська, буд. 2, корп.1, оф.1516)
про стягнення заборгованості в сумі 84498,96 грн.
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю "Продтранс" звернулося до Господарського суду Чернівецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Глихім" про стягнення заборгованості в сумі 84498,96 грн.
Витягом з протоколу автоматичного розподілу судової справи між суддями від 07.12.2022 року позовну заяву передано судді Бутирському А.А.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що відповідачем у справі є іноземний суб`єкт господарювання - Товариство з обмеженою відповідальністю "Глихім" (ІПН 7717781424) - нерезидент, який не має свого представництва на території України, місцезнаходження якого є: 129075, російська федерація, м. москва, вул. Аргуновська, буд. 2, корп.1, оф.1516.
Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням відповідачем умов контракту на транспортні послуги № 15 від 28.01.2019 р.
Ухвалою від 12.12.2022 р., яка залишена без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 14.02.2023 р., у відкритті провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Продтранс" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Глихім" про стягнення заборгованості в сумі 84498,96 грн. відмовлено.
Постановою Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 16.06.2023 р. постанову Західного апеляційного господарського суду від 14.02.2023 та ухвалу Господарського суду Чернівецької області від 12.12.2022 у справі №926/4889/22 скасовано, справу направлено до Господарського суду Чернівецької області на стадію вирішення питання щодо відкриття провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Продтранс" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Глихім" про стягнення заборгованості в сумі 84 498,96 грн.
У вказаній постанові вказано наступне.
Суди, отримавши позовну заяву з вимогою до юридичної особи - нерезидента, повинні перш за все визначити, чи підсудна справа за участю іноземної особи судам України на підставі норм Закону України "Про міжнародне приватне право" (зокрема ст. ст. 76, 77 цього Закону) та чинних міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, оскільки згідно зі статтею 75 Закону України "Про міжнародне приватне право" підсудність судам України справ з іноземним елементом визначається на момент відкриття провадження у справі.
Скаржник стверджує, що за змістом пункту 7 частини 1 статті 76 Закону України "Про міжнародне приватне право" суди розглядають будь-які справи з іноземним елементом у випадках, якщо дія або подія, що стала підставою для подання позову, мала місце на території України. Враховуючи, що контракт на транспортні послуги №15 від 28.01.2019 виконувався сторонами на території в тому числі України, справа №926/4889/22, на думку скаржника, територіально підсудна Господарському суду Чернівецької області.
Вказані обставини мають бути перевірені господарським судом першої інстанції при вирішенні питання про відкриття провадження у даній справі, зокрема має бути досліджено, чи мала місце на території України дія або подія, що стала підставою для подання цього позову.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач та відповідач у пункті 6.2 контракту на транспортні послуги №15 від 28.01.2019 домовились, що у випадку, якщо сторони за результатами переговорів не змогли прийти до взаємної згоди відносно виниклих розбіжностей, спір передається на розгляд у міжнародний комерційний арбітражний суд у порядку, встановленому законодавством росії.
Відповідачем у справі є іноземний суб`єкт господарювання Товариство з обмеженою відповідальністю "Глихім" - нерезидент, яке не має свого представництва на території України, місцезнаходження якого є: 129075, російська федерація, м. москва, вул. Аргуновська, буд. 2, корп.1, оф.1516.
Відповідно до статті 365 Господарського процесуального кодексу України іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Відповідно до статті 366 Господарського процесуального кодексу України підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Предметна та суб`єкта юрисдикція господарських судів, тобто сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції, визначена у статті 20 Господарського процесуального кодексу України. Так, згідно із частиною 1 цієї статті господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи-підприємці.
Згідно ст. 76 Закону України «Про міжнародне приватне право» суди розглядають будь-які справи з іноземним елементом у таких випадках:
1) якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону;
2) якщо на території України відповідач у справі має місце проживання або місцезнаходження, або рухоме чи нерухоме майно, на яке можна накласти стягнення, або знаходиться філія або представництво іноземної юридичної особи - відповідача;
3) у справах про відшкодування шкоди, якщо її було завдано на території України;
4) якщо у справі про сплату аліментів або про встановлення батьківства позивач має місце проживання в Україні;
5) якщо у справі про відшкодування шкоди позивач - фізична особа має місце проживання в Україні або юридична особа - відповідач - місцезнаходження в Україні;
6) якщо у справі про спадщину спадкодавець у момент смерті був громадянином України або мав в Україні останнє місце проживання;
7) дія або подія, що стала підставою для подання позову, мала місце на території України;
8) якщо у справі про визнання безвісно відсутнім або оголошення померлим особа мала останнє відоме місце проживання на території України;
9) якщо справа окремого провадження стосується особистого статусу або дієздатності громадянина України;
10) якщо справа проти громадянина України, який за кордоном діє як дипломатичний агент або з інших підстав має імунітет від місцевої юрисдикції, відповідно до міжнародного договору не може бути порушена за кордоном;
11) якщо у справі про банкрутство боржник має місце основних інтересів або основної підприємницької діяльності на території України;
12) в інших випадках, визначених законом України та міжнародним договором України.
Відповідно до ст. 77 Закону України «Про міжнародне приватне право» підсудність судам України є виключною у таких справах з іноземним елементом:
1) якщо нерухоме майно, щодо якого виник спір, знаходиться на території України, крім справ, що стосуються укладення, зміни, розірвання та виконання договорів, укладених в рамках державно-приватного партнерства, зокрема концесійних договорів, згідно з якими нерухоме майно є об`єктом такого партнерства, зокрема об`єктом концесії, а спір не стосується виникнення, припинення та реєстрації речових прав на такий об`єкт;
2) якщо у справі, яка стосується правовідносин між дітьми та батьками, обидві сторони мають місце проживання в Україні;
3) якщо у справі про спадщину спадкодавець - громадянин України і мав в ній місце проживання;
4) якщо спір пов`язаний з оформленням права інтелектуальної власності, яке потребує реєстрації чи видачі свідоцтва (патенту) в Україні;
5) якщо спір пов`язаний з реєстрацією або ліквідацією на території України іноземних юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців;
6) якщо спір стосується дійсності записів у державному реєстрі, кадастрі України;
7) якщо у справах про банкрутство боржник був створений відповідно до законодавства України;
8) якщо справа стосується випуску або знищення цінних паперів, оформлених в Україні;
9) справи, що стосуються усиновлення, яке було здійснено або здійснюється на території України;
10) в інших випадках, визначених законами України.
Із міжнародної товарно-транспортної накладної № 911383 від 21.01.2022 р., яка є підставою позову у даній справі, вбачається, що місцем завантаження товару є: м. Калинівка, Вінницької області.
Отже, на території України мала місце дія (завантаження товару), що стала підставою для подання цього позову (п. 7 ст. 76 Закону України «Про міжнародне приватне право»).
Вивчивши подані матеріали справи, суд дійшов висновку, що вказані матеріали справи підлягають направленню до Господарського суду Вінницької області за підсудністю. При цьому суд виходить із наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Згідно ч. 5 ст. 29 Господарського процесуального кодексу України позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів.
Як вказано вище, контракт на транспортні послуги № 15 від 28.01.2019 р. виконувався на території Вінницької області, а відтак дана справа підсудна Господарському суду Вінницької області.
Керуючись ст. ст. 29, 31, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Продтранс" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Глихім" про стягнення заборгованості в сумі 84 498,96 грн. разом з доданими до неї матеріалами направити за територіальною підсудністю до Господарського суду Вінницької області.
Ухвала набирає законної сили після її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом десяти днів з дня її повного складення до Західного апеляційного господарського суду.
Суддя А.А. Бутирський
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 14.08.2023 |
Оприлюднено | 17.08.2023 |
Номер документу | 112843018 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Бутирський Андрій Анатолійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні