ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 серпня 2023 року Справа № 924/962/22
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуюча суддя Коломис В.В., суддя Крейбух О.Г. , суддя Гудак А.В.
секретар судового засідання Романець Х.В.
за участю представників сторін:
позивача - Ілляш Д.В. (в режимі відеоконференції);
відповідача - Богач А.А. (в режимі відеоконференції);
третьої особи - Горбач А.М. (в режимі відеоконференції);
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Готель "Поділля" на рішення Господарського суду Хмельницької області від 03 травня 2023 року (повний текст складено 12.05.2023) у справі №924/962/22 (суддя Муха М.Є.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укргаз Енерго Поставка"
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України"
до Приватного акціонерного товариства "Готель "Поділля"
про стягнення 257 449,06 грн
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 03 травня 2023 року у справі №924/962/22 позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Укргаз Енерго Поставка", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" до Приватного акціонерного товариства "Готель "Поділля" про стягнення 257449,06 грн - задоволено частково.
Присуджено до стягнення з Приватного акціонерного товариства "Готель "Поділля" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Укргаз Енерго Поставка" - 170 002 грн боргу, 37 255,75 грн пені, 40 973,95 грн інфляційних нарахувань, 5 981,59 грн 3% річних, 3813, 20 грн витрат по оплаті судового збору. У позові в частині стягнення 3 232,77 грн пені відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судом першої інстанції рішенням, ПрАТ "Готель "Поділля" звернулося до Північно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення місцевого господарського суду та прийняти нове судове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
Обгрунтовуючи свої вимоги апелянт посилається на порушення Господарським судом Хмельницької області норм матеріального та процесуального права, а також на неповне з`ясування обставин, що мають значення для справи.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу вважає оскаржуване рішення місцевого господарського суду законним та обгрунтованим, а тому просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Безпосередньо в судовому засіданні представники відповідача та позивача повністю підтримали вимоги та доводи, викладені відповідно в апеляційній скарзі та у відзиві на неї.
Третя особа безпосередньо в судовому засіданні просить суд апеляційної інстанції врахувати наявні в матеріалах справи письмові пояснення, подані до суду першої інстанції.
Колегія суддів, заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що у задоволенні вимог апеляційної скарги слід відмовити, рішення місцевого господарського суду - залишити без змін.
При цьому колегія суддів виходила з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 30 червня 2021 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Укргаз Енерго Поставка" (EIC код 56X930000114510A, постачальник/позивач) та приватним акціонерним товариством "Готель "Поділля" (код 56XQ0000L93FA00Z, споживач/відповідач) був укладений договір №21/345 постачання природного газу від 30.06.2021р. (далі - договір), згідно п.1.1 якого постачальник зобов`язується передати у власність споживачу узгоджені обсяги природного газу, а споживач зобов`язується прийняти узгоджений обсяг природного газу та оплатити його вартість у розмірах, строки та порядку, що визначені договором.
Відповідно до п.1.2 договору, орієнтовний річний обсяг відбору/споживання газу споживачем - до 28 620 тис. куб. м.
Згідно з п.1.3 договору орієнтовні річні обсяги відбору/споживання газу по місяцях (куб. м.): січень 2021р. - 4500, лютий 4100, березень 3300, квітень 2450, травень - серпень - 30, вересень 2450, жовтень 3000, листопад 4200, грудень 4500.
Відповідно до п.2.4, 2.5 обсяг переданого (спожитого) газу за розрахунковий період (п.4.1. договору), що підлягає оплаті споживачем визначається на межі балансової належності між Оператором ГРМ та/або Оператора ГТС та споживачем на підставі даних комерційних вузлів обліку газу (лічильників газу) визначених в заяві-приєднанні до договору розподілу природного газу, укладеного між Оператором ГРМ та споживачем, а також з урахуванням процедур, передбачених Кодексом ГРМ. Обсяг природного газу, який передається за Договором, визначається та узгоджується на кожен місяць шляхом подання споживачем Постачальнику заявки (з розподілом на кожну добу місяця постачання) на зеведення лімітів природного газу (далі - Заявка). Сканована заявка, завірена печаткою споживача, подається на електрону адресу постачальнику зазначену в реквізитах не менше ніж за 3 дні, що передує місяцю поставки газу.
Відповідно до п.2.8 договору, визначення (звіряння) фактичного обсягу поставленого (спожитого) природного газу сторонами здійснюється в наступному порядку:
2.8.1. За підсумками розрахункового періоду споживач до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим, зобов`язаний надати постачальнику копію відповідного акту про фактичний обсяг розподіленого (протранспортованого) природного газу споживачу за розрахунковий період, що складений між Оператором ГРМ та споживачем, відповідно до вимог Кодексу ГРМ.
2.8.2. На підставі отриманих від споживача даних та/або даних Оператора ГРМ постачальник протягом трьох робочих днів готує два примірники акту приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписаних уповноваженим представником постачальника.
2.8.3. Споживач протягом двох днів з дати одержання акту приймання-передачі газу зобов`язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акту приймання-передачі газу, підписаний уповноваженим представником споживача та скріплений печаткою споживача, або надати в письмовій формі мотивовану та обґрунтовану відмову від підписання акту приймання-передачі газу.
2.8.4. У випадку відмови від підписання акту приймання-передачі газу споживачем, обсяг постачання (споживання) газу встановлюється постачальником в односторонньому порядку, на підставі даних Оператора ГРМ чи Оператора ГТС. Споживач в такому разі не позбавлений права звернутись до суду за вирішенням спору з приводу обсягів спожитого газу. До прийняття рішення судом та набрання таким рішенням законної сили, обсяг спожитого газу та вартість послуг з його постачання встановлюється відповідно до даних Постачальника.
2.8.5. У випадку не повернення споживачем підписаного оригіналу акту приймання-передачі газу, або ненадання письмової обґрунтованої відмови від його підписання до 07 числа місяця, наступного за звітним, такий акт вважається підписаним споживачем, а обсяг спожитого газу встановлюється відповідно до даних Постачальника.
2.8.6. Сторони домовилися, що до моменту обміну оригіналами актів приймання-передачі газу, скановані копії підписаних сторонами актів приймання-передачі газу, надіслані сторонами одна одній по електронній пошті, мають силу оригіналу.
На момент підписання договору ціна за 1000 куб. м. природного газу, без урахування податку на додану вартість та тарифу на розподіл природного газу становить 9992,50 грн. в тому числі із тимчасовим тарифом на транспортування природного газу - 124,16 грн. та коефіцієнтом, що застосовується до тарифів на послуги транспортування природного газу при замовленні потужності на добу наперед - 1,1 умовних одиниць, затвердженим постановою НКРЕКП №3013 від 24.12.2019 року, крім того: - податок на додану вартість за ставкою - 20%.
До сплати за 1000 куб. м. природного газу - 11991,00 грн. у т. ч. ПДВ - 20%, що складає - 1998,50 грн.
Договірна ціна може змінюватися виключно за погодженням сторін шляхом укладання відповідних Додаткових угод до договору. Якщо при ініціюванні однією із сторін зміни договірної ціни, інша сторона не погоджує цю зміну, кожна із сторін має право призупинити дію договору у частині постачання газу, шляхом повідомлення про це іншої сторони за 5 діб до дати такого призупинення.
Місячна вартість газу визначається як добуток ціни газу, визначеного цим Розділом III, та загального обсягу фактично поставленого (спожитого) газу, визначеного згідно з розділом II цього договору.
Ціна газу, визначена згідно цього договору, не включає витрат розподілу природного газу газорозподільчими мережами, які споживач оплачує самостійно на підставі договорів, укладених споживачем з операторами ГРМ (п.п. 3.1 - 3.5).
Відповідно до п.п. 4.1 - 4.4 договору, розрахунковий період за договором становить один календарний місяць - з 07.00 години першого дня місяця до 07.00 години першого дня наступного місяця включно, якщо інший розрахунковий період не встановлений додатковою угодою до цього договору.
Оплата вартості газу здійснюється споживачем шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок постачальника в наступному порядку: споживач зобов`язаний сплатити вартість замовленого місячного обсягу газу на рахунок постачальника за фактом споживання природного газу до 15 числа місяця наступного за місяцем передачі газу.
Оплата розміру компенсації добових небалансів за календарний місяць (пункт 3.5 цього договору) підлягає оплаті не пізніше 15 числа місяця, що йде за Розрахунковим Місяцем на підставі розрахунку, наданого постачальником.
Датою оплати (здійснення розрахунку) є дата зарахування коштів на банківський рахунок постачальника.
Згідно п.7.2.1 договору у разі порушення споживачем строків оплати, передбачених розділом IV договору, споживач сплачує постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу, за кожен день прострочення платежу.
Договір підписано представниками сторін та скріплено печатками.
Додатковою угодою №6 від 28.12.2022 до договору сторони дійшли згоди внести зміни до п.3.1 та 11.1 договору виклавши їх у наступній редакції: "3.1. Ціна за 1000 куб. м. природного газу, без урахування податку на додану вартість та тарифу на розподіл природного газу становить 43 975,00 грн в тому числі із тимчасовим тарифом на транспортування природного газу - 124,16 грн та коефіцієнтом, що застосовується тарифів на послуги транспортування природного газу при замовленні потужності на добу наперед - 1,1 умовних одиниць, затвердженим постановою НКРЕКП№3013 від 24.12.2019 року, крім того: - податок на додану вартість за ставкою - 20%.
До сплати за 1000 куб. м. природного газу - 52 770,00 грн в т. ч. ПДВ - 20% , що складає - 8 795,00 грн.
Згідно п.11.1. договору останній набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками (за наявності) Сторін і діє в частині постачання газу до 31 грудня 2022 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
Зміни до пунктів 3.1 та 11.1 договору, визначений у цій Угоді, набирають чинності з 01.01.2022 року.
Додатковою угодою №7 від 26.01.2022 до договору сторони дійшли згоди внести зміни до п.3.1 договору виклавши його у наступній редакції: "3.1. Ціна за 1000 куб. м. природного газу, без урахування податку на додану вартість та тарифу на розподіл природного газу становить 31550 грн. в тому числі із тимчасовим тарифом на транспортування природного газу - 124,16 грн. та коефіцієнтом, що застосовується тарифів на послуги транспортування природного газу при замовленні потужності на добу наперед - 1,1 умовних одиниць, затвердженим постановою НКРЕКП №3013 від 24.12.2019 року, крім того: - податок на додану вартість за ставкою - 20%.
До сплати за 1000 куб. м. природного газу - 37860 грн. в т.ч. ПДВ - 20%, що складає - 6310 грн.
Зміни до пункту 3.1 договору, визначений у цій Угоді, набирають чинності з 01.01.2022 року.
Згідно акту приймання - передачі від 31.01.2022 ТОВ "Укргаз Енерго Поставка" поставлено ПАТ "Готель "Поділля" 17 33001 тис.м.куб. газу на суму 914504,63 грн.
07 лютого 2022 року ПАТ "Готель "Поділля" звернулося до ТОВ "Укргаз Енерго Поставка" із графіком погашення заборгованості за поставлений природний газ згідно договору від 30.06.2021 №21/345, у якому вказав, що загальна сума основного боргу, яка підлягає реструктуризації складає 1320504,63 грн. Запропоновано графік погашення - лютий починаючи з 07.02.2022 - 326 000 грн, березень - 440 000 грн, травень - 154 504,63 грн.
ТОВ "Укргаз Енерго Поставка" зазначає, що в лютому 2022 року він передав, а ПАТ "Готель "Поділля" отримав природний газ в обсязі 8,59028 тис. куб. м на загальну суму 453309,07 грн, на підтвердження чого надано акт приймання - передачі природного газу від 28.02.2022, який підписаний лише ТОВ "Укргаз Енерго Поставка".
27 липня 2022 року ПАТ "Готель "Поділля" направило на адресу ТОВ "Укргаз Енерго Поставка" для підписання акт приймання - передачі природного газу від 28.02.2022 в обсязі 4100 тис.куб.м. на суму 155 226 грн.
ТОВ "Укргаз Енерго Поставка" листом від 18.08.2022 повідомило ПАТ "Готель "Поділля", що в акті приймання - передачі природного газу від 28.02.2022 невірно вказано обсяг спожитого газу за період з 01 по 28 лютого 2022р., оскільки товариством фактично було спожито 8,59028 тис.куб.м природного газу по ціні 31550 грн на загальну суму 325 228 грн. Також вказало, що на адресу ПАТ "Готель "Поділля" було направлено акт приймання-передачі газу за лютий 2022 року, який ним не підписаний та не повернутий.
Оскільки ПАТ "Готель "Поділля" в добровільному порядку вартість отриманого газу в лютому 2022 року не сплатив ТОВ "Укргаз Енерго Поставка" звернулося із даним позовом до суду.
Місцевий господарський суд, розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, прийшов до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Відповідно до абз.2 ч.1 ст.175 Господарського кодексу України, майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
З положень ст.509 Цивільного кодексу України, ст.173 ГК України вбачається, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно з п.1 ч.2 ст.11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договір, а в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст.712 ЦК України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Як встановлено судами обох інстаній, між сторонами було укладено договір №21/345 постачання природного газу від 30.06.2021, згідно з п.1.1 якого постачальник зобов`язується передати у власність споживачу узгоджені обсяги природного газу, а споживач зобов`язується прийняти узгоджений обсяг природного газу та оплатити його вартість у розмірах, строки та порядку, що визначені договором.
Відповідно до п.1.2 договору, орієнтовний річний обсяг відбору/споживання газу споживачем - до 28 620 тис. куб. м.
Згідно з п.1.3 договору орієнтовні річні обсяги відбору/споживання газу по місяцях (куб. м.): січень 2021 - 4500, лютий 4100, березень 3300, квітень 2450, травень - серпень - 30, вересень 2450, жовтень 3000, листопад 4200, грудень 4500.
Так, позивачем на виконання п.2.8.2 договору складено акт приймання - передачі природного газу від 28.02.2022 в кількості 8,59028 тис. куб. м на суму 453 309,07 грн, який відповідачем підписаний так і не був.
Відповідно до п.п. 2.8.3 - 2.8.5 договору, споживач протягом двох днів з дати одержання акту приймання-передачі газу зобов`язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акту приймання-передачі газу, підписаний уповноваженим представником споживача та скріплений печаткою споживача, або надати в письмовій формі мотивовану та обґрунтовану відмову від підписання акту приймання-передачі газу.
У випадку відмови від підписання акту приймання-передачі газу споживачем, обсяг постачання (споживання) газу встановлюється постачальником в односторонньому порядку, на підставі даних Оператора ГРМ чи Оператора ГТС. Споживач в такому разі не позбавлений права звернутись до суду за вирішенням спору з приводу обсягів спожитого газу. До прийняття рішення судом та набрання таким рішенням законної сили, обсяг спожитого газу та вартість послуг з його постачання встановлюється відповідно до даних постачальника.
У випадку не повернення споживачем підписаного оригіналу акту приймання-передачі газу, або ненадання письмової обґрунтованої відмови від його підписання до 07 числа місяця, наступного за звітним, такий акт вважається підписаним споживачем, а обсяг спожитого газу встановлюється відповідно до даних постачальника.
Разом з тим, відповідач, як у відзиві на позов, так і в апеляційній скарзі, не погоджується із посиланням позивача на п.2.8.5 договору №21/345 щодо схвалення непідписного акту, посилаючись при цьому на те, що вказаний пункт договору суперечить пункту договору наявного у ПАТ "Готель "Поділля".
Зокрема, у наданому відповідачем примірнику договору №21/345 від 30.06.2021, пунктами 2.8.4, 2.8.5 передбачено, що у випадку відмови від підписання акту приймання - передачі газу споживачем обсяг постачання (споживання) газу встановлюється постачальником в односторонньому порядку на підставі орієнтовних річних обсягів споживання газу споживачем (п.п.3.1 розділ І договору). Споживач в такому разі не позбавлений права звернутись до суду за вирішенням спору з приводу обсягів спожитого газу. До прийняття рішення судом та набрання таким рішенням законної сили, обсяг спожитого газу та вартість послуг з його постачання встановлюється відповідно до даних постачальника. У випадку не повернення споживачем підписаного оригіналу акту приймання - передачі газу, або ненадання письмової обґрунтованої відмови від його підписання до 07 числа місяця, наступного за звітним такий акт вважається не погодженим та не підписаним споживачем, а обсяг спожитого газу встановлюється відповідно до орієнтовних річних обсягів споживання газу споживачем (п.п.3.1 розділ І договору) та заявки.
Враховуючи викладене, судом береться до уваги те, що відносини, які виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи газотранспортної системи (далі - Оператори ГРМ/ГТС), регулюються Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2015 №2496.
Відповідно до п.3 розділу І Правил, постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до вимог цих Правил, та після включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі Оператора ГТС у відповідному розрахунковому періоді в порядку, визначеному Кодексом газотранспортної системи.
Відповідно, до пункту 1 глави 5 розділу IV Кодексу газотранспортної системи (далі - Кодекс ГТС), затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2493, постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до Правил постачання природного газу, та за умови включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі у відповідному розрахунковому періоді. Постачальник, крім постачальника "останньої надії", не має права реєструвати споживача у власному Реєстрі споживачів постачальника в розрахунковому періоді, не погодженому зі споживачем.
Відповідно до п.12 розділу II Правил постачання природного газу, за підсумками розрахункового періоду, споживач до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим, зобов`язаний надати діючому постачальнику копію відповідного акту про фактичний об`єм (обсяг) розподіленого (протранспортованого) природного газу споживачу за розрахунковий період, що складений між Оператором ГРМ/ГТС та споживачем, відповідно до вимог Кодексу газотранспортної системи/Кодексу газорозподільних систем.
На підставі отриманих від споживача даних та або даних Оператора ГТС, постачальник протягом трьох робочих днів готує та надає споживачу два примірники акту приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписані уповноваженим представником постачальника.
Споживач протягом двох днів з дати одержання акту приймання-передачі природного газу зобов`язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акту приймання-передачі природного газу, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акту приймання-передачі природного газу.
Також абз.5 п.12 розділу II Правил постачання природного газу визначено, що у випадку відмови від підписання акту приймання-передачі природного газу розбіжності підлягають урегулюванню відповідно до договору, або в судовому порядку. До прийняття рішення судом вартість поставленого природного газу встановлюється відповідно до даних постачальника.
З огляду на викладене судом береться до уваги те, що позивачем неодноразово направлявся для підписання акт приймання-передачі природного газу від 28.02.2022 (останній лист від 18.08.2022).
Натомість, відповідач направив акт приймання-передачі природного газу об`ємом 4,100 м.куб 27.07.2022, при цьому щодо врегулювання зазначених розбіжностей із позовом до суду не звертався.
Поряд із цим, судом береться до уваги те, що відповідно до скріншоту сторінки з інформаційної платформи оператора ГТС та письмових пояснень ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" від 02.05.2023 (т.2, а.с. 47-52), фактичне використання природного газу ПАТ "Готель "Поділля" за період дії договору 21/345 від 30.06.2021 (з 01.02.2022 по 28.02.2022) становить 8590,28 тис.куб.м, що не спростовано відповідачем.
Положеннями ст.692 ЦК України врегульовано порядок оплати товару за договорами купівлі-продажу, який згідно з ч.2 ст.712 ЦК України застосовується також до договорів поставки. Зокрема, покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару (ч. ст.692 ЦК України).
Покупець зобов`язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу, або, якщо вона не встановлена у договорі і не може бути визначена виходячи з його умов, - за ціною, що визначається відповідно до статті 632 цього Кодексу, а також вчинити за свій рахунок дії, які відповідно до договору, актів цивільного законодавства або вимог, що звичайно ставляться, необхідні для здійснення платежу (ч.1 ст.691 ЦК України).
Відповідно до п.3.1 договору, ціна (із врахуванням додаткової угоди №7 від 26.01.2022) за 1000 куб.м. газу становить 31550 грн без урахування податку на додану вартість та тарифу на розподіл природного газу, крім того: податок на додану вартість за ставкою - 20%. До сплати за 1000 куб.м. природного газу 37860 грн, у т.ч. ПДВ - 20%, що складає - 6310 грн.
Відповідно до п.4.2.1 договору, плата вартості газу здійснюється споживачем шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок постачальника в наступному порядку: споживач зобов`язаний сплатити вартість замовленого місячного обсягу Газу на рахунок постачальника за фактом споживання природного газу до 15 числа місяця наступного за місяцем передачі Газу.
З огляду на встановлену судом кількість спожитого за договором природного газу у лютому 2022 року (8,59028) та зважаючи на відсутність підписаного між сторонами акту приймання-передачі природного газу, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що відповідач повинен був сплатити позивачу у строк до 15 березня 2022 року кошти в сумі 325 228 грн.
Натомість, відповідач в порушення умов договору та взятих на себе зобов`язань оплату за спожитий в лютому 2022 року природний газ здійснив частково на загальну суму 155 226,00 грн, внаслідок чого у останнього утворилась заборгованість в розмірі 170 002,00 грн.
Оскільки, як встановлено судами обох інстанцій, існує заборгованість відповідача перед позивачем, то позовні вимоги в частині стягнення з відповідача основного боргу в сумі 170 002,00 грн правомірно задоволені судом першої інстанції на підставі ст.ст. 509, 525, 526, 692, 712 ЦК України.
Відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Оскільки, як з`ясовано судами, прострочення виконання грошового зобов`язання з боку відповідача має місце, апеляційний суд погоджується з місцевим господарським судом, що нарахування позивачем до стягнення з відповідача 5 981,59 грн відсотків річних за період з 16.03.2022 по 16.03.2023 та інфляційних втрат в розмірі 40 973,95 грн за період з квітня 2022 року по березень 2023 року проведені згідно вимог чинного законодавства, на законних підставах, а тому підлягають до задоволення.
Крім того, відповідно до п.7.2.1 договору, у разі порушення споживачем строків оплати, передбачених розділом ІV договору, споживач сплачує постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу, за кожен день прострочення платежу.
Оскільки матеріалами справи підтверджено неналежне виконання відповідачем умов договору та зважаючи, що п.7.2.1 договору передбачена майнова відповідальність, суд першої інстанції визнавши розрахунок пені, наданий позивачем невірним та провівши його самостійно, правомірно задоволив пеню в розмірі 37 255,75 грн. При цьому, у стягненні 3232,77 грн пені суд першої інстанції відмовив правомірно, оскільки їх нараховано та, відповідно, пред`явлено до стягнення безпідставно.
Щодо клопотання відповідача про зменшення розміру пені, то колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ст.233 ГК України, у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов`язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов`язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу. Якщо порушення зобов`язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.
Право суду зменшувати розмір неустойки передбачене також ч.3 ст.551 ЦК України.
Так, згідно з ч.3 ст.551 ЦК України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Водночас зазначені норми чинного законодавства України не містять переліку виняткових випадків (обставин, які мають істотне значення), за наявності яких господарським судом може бути зменшено неустойку, тому вирішення цього питання покладається безпосередньо на суд, який розглядає відповідне питання з урахуванням всіх конкретних обставин справи в їх сукупності.
За змістом зазначених норм, вирішуючи питання про зменшення розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов`язання, господарський суд повинен оцінити, чи є такий випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу; ступеню виконання зобов`язання боржником; причини (причин) неналежного виконання або невиконання зобов`язання, незначності прострочення виконання, наслідків порушення зобов`язання, невідповідності розміру стягуваної неустойки (штрафу, пені) таким наслідкам, поведінки винної особи (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов`язання, негайне добровільне усунення нею порушення та його наслідки) тощо.
Таким чином, аналіз зазначених правових норм дозволяє дійти висновку, що право суду зменшити заявлені до стягнення суми штрафних санкцій пов`язане з наявністю виняткових обставин, встановлення яких вимагає надання оцінки поданим учасниками справи доказам та обставинам, якими учасники справи обґрунтовують наявність підстав для зменшення штрафних санкцій, так і заперечення інших учасників щодо такого зменшення. Обов`язок доведення існування обставин, які можуть бути підставою для зменшення розміру заявленої до стягнення суми пені, покладається на особу, яка заявляє відповідне клопотання.
Зменшення розміру неустойки є правом суду, а за відсутності в законі як переліку виняткових обставин, так і врегульованого розміру (відсоткового співвідношення) можливого зменшення штрафних санкцій, господарський суд, оцінивши надані сторонами докази та обставини справи, враховуючи загальні засади цивільного законодавства, передбачені статтею 3 ЦК України (справедливість, добросовісність, розумність) та з дотриманням правил статті 86 ГПК України на власний розсуд та за внутрішнім переконанням вирішує питання про наявність або відсутність у кожному конкретному випадку обставин, за яких можливе таке зменшення та конкретний розмір зменшення неустойки.
Зменшення розміру пені є правом суду, яке може бути реалізоване ним у кожному конкретному випадку за наслідками оцінки обставин справи, наведених учасниками справи обґрунтувань та дослідження доказів.
В питаннях підстав для зменшення розміру неустойки не може бути однакових умов, оскільки кожного разу суд, застосовуючи дискрецію для вирішення цього питання, виходить з конкретних обставин, якими обумовлене зменшення штрафних санкцій.
При цьому суд не зобов`язаний встановлювати всі можливі обставини, які можуть вплинути на зменшення штрафних санкцій; це не входить в предмет доказування у справах про стягнення таких санкцій. Відповідно до принципу змагальності суд оцінює лише надані сторонами докази і наведені ними аргументи.
Таким чином, суд, оцінивши надані сторонами докази та обставини справи в їх сукупності, на власний розсуд вирішує питання про наявність або відсутність у кожному конкретному випадку обставин, за яких можливе зменшення штрафних санкцій.
Верховний Суд у постанові від 04.05.2018 у справі №908/1453/14 зауважив, що у вирішенні питання про можливість зменшення неустойки суд бере до уваги майновий стан сторін і оцінює співвідношення розміру заявлених штрафних санкцій, зокрема з розміром збитків кредитора, враховує інтереси обох сторін.
Господарський суд об`єктивно оцінює, чи є даний випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу, ступеню виконання зобов`язання, причини (причин) неналежного виконання або невиконання зобов`язання, незначності прострочення виконання, наслідків порушення зобов`язання, невідповідності розміру стягуваної неустойки (штрафу, пені) таким наслідкам, поведінки винної сторони (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов`язання).
При цьому, як зазначив Верховний Суд у постанові від 10.06.2021 у справі №910/6471/20, на позивача у справі не покладається обов`язок з доведення (доказування) спричинення йому матеріальної або іншої шкоди внаслідок несвоєчасного виконання відповідачем своїх грошових зобов`язань. Тобто при стягненні неустойки шкода кредитору, завдана порушенням зобов`язання, презюмуються (її не треба доводити) і компенсується за рахунок неустойки (постанова Верховного Суду від 14.07.2021 у справі №916/878/20). Позивач не зобов`язаний доводити наявність у нього збитків у зв`язку з неналежним виконанням умов договору відповідачем.
За змістом ч.1 ст.233 ГК та ч.3 ст.551 ЦК під розміром збитків потрібно розуміти саме суму, на яку нараховано неустойку, а не будь-яку іншу суму збитків. Такий правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 07.09.2022 у справі №910/9911/21, від 14.07.2021 у справі №916/878/20.
Разом з тим, приймаючи рішення про зменшення неустойки, суд також повинен виходити із того, що одним з завдань неустойки є стимулювання належного виконання договірних зобов`язань, при цьому надмірне зменшення розміру пені фактично нівелює мету існування неустойки як цивільної відповідальності за порушення зобов`язання, що, у свою чергу, може розцінюватися як спосіб уникнення відповідальності та призведе до порушення балансу інтересів сторін.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів зазначає, що відповідачем ні суду першої інстанції, ні апеляційному суду не надано будь-яких доказів у підтвердження обставин, які би слугували підставою для зменшення розміру пені. При цьому, судом враховується те, що і позивач, і відповідач є господарюючими суб`єктами і вони несуть відповідний ризик під час здійснення своєї господарської діяльності.
Наведені відповідачем, зокрема, аргументи про неможливість ведення повноцінної господарської діяльності через запровадження карантину та введення воєнного стану на території України, спростовуються поширенням негативних наслідків воєнного стану та карантинних обмежень в країні на позивача в такій же мірі, як і на відповідача; порушення саме відповідачем механізму оплати на ринку постачання природного газу, учасниками якого є обидві сторони спору.
Крім того, судом враховується, що заявлений до стягнення позивачем розмір пені не є значним чи завищеним у порівнянні із сумою основної заборгованості; доказів вжиття відповідачем дій, спрямованих на погашення заборгованості, матеріали справи не містять; заборгованість станом і на час розгляду справи в суді апеляційної інстанції не сплачена.
Враховуючи викладене та зважаючи на відсутність доказів у підтвердження винятковості обставин, які би могли стати підставою для зменшення нарахованих штрафних санкцій, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення клопотання відповідача та, відповідно, зменшення штрафних санкцій, присуджених до стягнення.
Відповідно до ч.1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Натомість, скаржником не подано судовій колегії належних та достатніх доказів, які стали б підставою для скасування рішення місцевого господарського суду. Посилання скаржника, викладені в апеляційній скарзі, колегія суддів вважає безпідставними, документально необґрунтованими, такими, що належним чином досліджені судом першої інстанції при розгляді спору.
Враховуючи все вищевикладене в сукупності, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду вважає, що рішення Господарського суду Хмельницької області ґрунтується на матеріалах і обставинах справи, відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому відсутні правові підстави для його скасування.
Керуючись ст.ст. 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Готель "Поділля" залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду Хмельницької області від 03 травня 2023 року у справі №924/962/22 залишити без змін.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню.
Повний текст постанови складений "15" серпня 2023 р.
Головуюча суддя Коломис В.В.
Суддя Крейбух О.Г.
Суддя Гудак А.В.
Суд | Північно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 10.08.2023 |
Оприлюднено | 17.08.2023 |
Номер документу | 112844132 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Північно-західний апеляційний господарський суд
Коломис В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні