ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 183/9347/22
№ 2/183/1712/23
09 серпня 2023 року м.Новомосковськ
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді - Оладенко О.С.
за участю секретаря судового засідання - Павлюк А.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадженняу у приміщенні Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «ОНШОП» про стягнення сплачених за послуги коштів та пені , -
В С Т А Н О В И В:
У грудні 2022 року позивач звернулася до суду з вищезазначеним позовом у якому просила стягнути з відповідача на її користь сплачену вартість послуг по підбору, купівлі, доставці авто з Європи у розмірі 115605 грн., пеню за кожен день прострочення виконання послуг у розмірі 197684,55 грн., а всього 313289,55 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 27.09.2022 року між нею та ТОВ "Оншоп" був укладений Договір №00003489 від 27.09.2022 про надання послуг по підбору, купівлі, доставці авто з Європи. Предметом вказаного договору було надавання послуг з питань підбору, придбання за межами України (в країнах Європи) транспортного засобу, його доставки та розмитнення відповідно до умов договору. На виконання вказаного договору, позивач на рахунок ТОВ «Оншоп» сплатила грошову суму у загальному розмірі 115605 грн. Проте, станом на день звернення до суду умови договору відповідачем не виконані, транспортний засіб не доставлений позивачу. На підставі ст.10 Закону України «Про захист прав споживачів» позивачем розраховано пеню у розмірі 3% від вартості робіт за кожен день прострочення. Посилаючись на невиконання відповідачем умов договору та порушення її прав як споживача, позивач просила задовольнити її позов.
Ухвалою Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 11.11.2022 відкрито провадження по справі, справу призначено до розгляду у порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 27.04.2023 підготовче провадження завершено, справу призначено до судового розгляду.
У судове засідання позивачка не з`явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі.
Відповідач у судове засідання повторно не з`явився, про день та час розгляду справи був повідомлений своєчасно, належним чином. Причини неявки суду не повідомив. Будь-яких клопотань від відповідача не надходило.
У зв`язку з повторною неявкою в судове засідання належним чином повідомленого про дату, час та місце судового засідання відповідача, який не повідомив про причини неявки та не подав відзив відповідно до статті 280 ЦПК України, суд вважає за можливе проводити заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, всебічно, повно та об`єктивно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, що мають істотне значення для правильного вирішення справи по суті та на яких ґрунтується позовні вимоги, оцінивши докази на предмет належності, достовірності та допустимості у їх сукупності, судом встановлено наступне.
27 вересня 2022 року позивач та відповідач уклали Договір №0003489 про надання послуг по підбору, купівлі, доставці авто з Європи (надалі за текстом - Договір) (а.с.9-14).
В порядку та на умовах визначених даним договором Виконавець за дорученням замовника приймає на себе зобов`язання надавати послуги з питань придбання за межами України (в країнах Європи) такого, що був в користуванні (вживаного) та/або пошкодженого автомобіля, доставки та розмитнення відповідного транспортного засобу, а замовник зобов`язується прийняти та оплатити послуги виконавця на умовах цього договору і додатків до нього (пункт 1.1 Договору).
Марка, модель, тип кузова, рік випуску, параметри, ціни автомобіля, інші характеристики, а також порядок оплати замовником послуг виконавця (інформаційні, консультаційні, та інші які погоджується сторонами), зазначаються в додатку №1 (Специфікація), що є невід`ємною частиною цього договору (пункт 1.2 Договору).
До послуг, що є предметом даного договору належать підбір пропозицій з продажу товару, включаючи перевірку товару, організація логістичної системи, що включає в себе підбір транспортної компанії (або довіреної особи - водія для доставки транспортного засобу замовнику, в погоджене цим договором (додатками до нього) місце призначення), узгодження умов транспортування, строків, аналіз готовності експортних документів для відправлення товару, інше забезпечення придбання та доставки транспортною компанією чи водієм товару замовнику; надання інформації про умови придбання товару, в тому числі щодо сплати всіх необхідних платежів, що виникають зв`язку з купівлею (податків, комісійних, митних платежів тощо) (пункт 1.3 Договору).
Виконавець організовує придбання у власність замовника автомобіля та доставку автомобіля до місця призначення у суворій відповідності до побажань Замовника, відображених у цьому договорі, додатках до нього (пункт 2.1 Договору).
Виконавець приступає до надання послуг за цим договором після отримання попередньої оплати у розмірах, визначених специфікацією (пункт 2.4 Договору).
Орієнтовний термін прибуття товару до терміналу митного очищення 25 (двадцять п`ять) робочих днів з наступного дня за днем виконання Замовником попередньої оплати згідно з умовами Специфікації (пункт 2.7. Договору).
Орієнтовний термін прибуття товару до місця призначення обумовленого сторонами у специфікації, складає 30 (тридцять) робочих днів з наступного дня, за днем виконання Замовником платіжних зобов`язань, згідно з умовами Специфікації (пункт 2.8 Договору).
Цей договір діє до 30 листопада 2022 року, а в частині розрахунків за надані послуги - до повного виконання зобов`язань (пункт 2.17 Договору).
Замовник має право вимагати якісного надання послуг Виконавцем відповідно до умов цього Договору, отримувати від виконавця будь-які відомості та документи про хід виконання цього Договору (пункт 4.1 Договору).
Сторони несуть відповідальність за невиконання та/або неналежне виконання зобов`язань за цим договором відповідно до умов договору та чинного законодавства України (пункт 7.1 Договору).
Відшкодування винною стороною збитків, сплата неустойок (штрафу, пені) не звільняє сторони від подальшого належного виконання взятих на себе договірних зобов`язань за цим договором (пункт 7.3 Договору).
Дострокове розірвання договору (припинення його дії) можливе за взаємною згодою Сторін, зафіксованою способом укладення відповідної угоди або у передбачених цим договором, чинними нормами законодавства України випадках та порядку (пункт 9.2 Договору).
27 вересня 2022 року позивач та відповідач, підписали специфікацію про наступне. Загальні характеристики такого, що був в користуванні (вживаного) та/або пошкодженого автомобіля щодо підбору, купівлі, доставки якого надаються послуги: автомобіль Skoda Fabia, хетчбек, сірий, 2016 року (далі - Специфікація, а.с. 15).
Сторони погодили, що вартість послуг виконавця за договором складає 1500 доларів США, в тому числі митні, комісійні, інші платежі (пункт 2 Специфікації).
За квитанцією №39005853 від 29 вересня 2022 року позивач сплатила на рахунок відповідача кошти в сумі 60750,00 гривень з призначенням платежу: «оплата за послуги з пригону авто Skoda Fabia, згідно рахунку № НОМЕР_1 від 27.09.2022, платник - ОСОБА_1 » (а.с. 17).
За квитанцією №39098195 від 07 жовтня 2022 року позивач сплатила на рахунок відповідача кошти в сумі 54855 гривень з призначенням платежу: «оплата за розмитнення Skoda Fabia, згідно рахунку № НОМЕР_2 , платник - ОСОБА_1 (а.с. 17)».
06 грудня 2022 року позивач звернулася до поліції з приводу заволодіння належними їй грошовими коштами у сумі 115605 грн (а.с. 18).
Згідно ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: 1) договори та інші правочини; 2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; 3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; 4) інші юридичні факти.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
У відповідності до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Як визначено ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов`язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди.
Відповідно до ч. 1 ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Враховуючи те, що відповідач отримавши грошові кошти в сумі 60750 грн. за надання послуг та 54855 грн. в рахунок вартості розмитнення автомобіля, проте взяті на себе зобов`язання за договором не виконав, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів у вказаній сумі є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
При вирішенні позовних вимог про стягнення пені, суд виходить з наступного.
Нормами ч. 5 ст. 10 Закону України «Про захист прав споживачів» передбачено, що у разі коли виконавець не може виконати (прострочує виконання) роботу (надання послуги) згідно з договором, за кожний день (кожну годину, якщо тривалість виконання визначено у годинах) прострочення споживачеві сплачується пеня у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги), якщо інше не передбачено законодавством.
Разом з тим, у відповідності до ч.3 ст.6 ЦК України сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов`язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Нормами Закону України «Про захист прав споживачів» не встановлено заборони встановлювати у договорі інший розмір пені за прострочення строку надання послуг.
Умовами договору сторони погодили розмір пені, а саме: за прострочення надання послуг за цим Договором з вини Виконавця, виконавець сплачує замовнику на його вимогу пеню у розмірі облікової ставки НБУ, що діє у період прострочення, за кожен день прострочення надання послуг, згідно з предметом цього договору (пункт 7.4 Договору).
З огляду на наведені положення законодавства та умови договору до спірних правовідносин підлягає застосуванню розмір пені, погоджений сторонами у договорі - у розмірі облікової ставки НБУ.
Також, позивачем помилково нараховано пеню починаючи з 07.10.2022 - дати платежу, оскільки за змістом п.2.8 Договору термін прибуття товару до місця призначення обумовленого сторонами у специфікації, складає 30 (тридцять) робочих днів з наступного дня, за днем виконання Замовником платіжних зобов`язань. Відтак, період прострочення виконання зобов`язань за договором почався 18.11.2022.
Таким чином, за період з 18.11.2022 (початок періоду прострочення) по 28.12.2022 (кінцева дата, в межах якої заявлені позовні вимоги) підлягає стягненню пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ у сумі 6334,52 грн.
Відповідно до ч.1, п.1 ч.2 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача.
Згідно ч. 6 ст. 141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Позивач звільнена від сплати судового збору, а тому судовий збір слід стягнути з відповідача на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 4, 229, 235, 247, 263-265, 280-282 ЦПК України,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Оншоп» на користь ОСОБА_1 сплачені за договором кошти у сумі 115605 грн. та пеню за прострочення виконання зобов`язань у сумі 6334,52 грн., а разом - 121939 (сто двадцять одна тисяча дев`ятсот тридцять дев`ять тисяч) грн. 52 коп.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Оншоп» на користь на користь держави судовий збір у сумі 1219 (одна тисяча двісті дев`ятнадцять) грн. 52 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ;
відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Оншоп», код ЄДРПОУ: 42799118, місце знаходження: 61010, м. Харків, Гімназійна Набережна, 24.
Повне судове рішення складено і підписано 09 серпня 2023 року .
Суддя Оладенко О.С.
Суд | Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 09.08.2023 |
Оприлюднено | 18.08.2023 |
Номер документу | 112856939 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Оладенко О. С.
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Оладенко О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні