Справа № 351/1855/23
Номер провадження №2/351/611/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 серпня 2023 року м. Снятин
Суддя Снятинського районного суду Івано-Франківської області Посохов І.С., розглянувши позовну заяву Громадської організації «Мій любий дім «МІЛА» в інтересах малолітніх ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до Органу опіки та піклування Снятинської міської ради про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Громадська організація «Мій любий дім «МІЛА» в інтересах малолітніх ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 звернулася до Снятинського районного суду Івано-Франківської області з позовною заявою до Органу опіки та піклування Снятинської міської ради про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Розглянувши подану позовну заяву, суд вважає за необхідне повернути вказану заяву позивачу з таких підстав.
Відповідно до ч. 7 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.
З позовної заяви, яка підписана керівником Громадської організації «Мій любий дім «МІЛА», та доданих до неї документів вбачається, що на підтвердження своїх повноважень ОСОБА_6 надала: виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, згідно з якою зареєстрована Громадська організація «Мій любий дім «МІЛА», керівником якої є ОСОБА_6 ; витяг зі Статуту.
Як вбачається з п.п. 3 п. 3.2 витягу зі Статуту метою та напрямком діяльності є допомога у захисті майнових прав неповнолітніх у спорах стосовно майнових відносин родини.
Як вбачається з п.п. 6 п. 3.2 витягу зі Статуту метою та напрямком діяльності є виконання представницьких функцій у взаємовідносинах з органами місцевої влади та місцевого самоврядування, правоохоронних органах, установах та організаціях, незалежно від форм власності.
У п. 3.3 витягу зі Статуту зазначено, які саме права має Громадська організація «Мій любий дім «МІЛА» для досягнення свої мети.
Отже, відповідно до наданого витягу зі Статуту Громадська організація «Мій любий дім «МІЛА» не має права виконувати функції представника малолітніх дітей у судах України будь-якої юрисдикції.
Крім того, суд зазначає, що згідно зістаттею 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
Відповідно до частини першої, п`ятоїстатті 56 ЦПК Україниу випадках, встановлених законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до суду із заявами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб або державних чи суспільних інтересів та брати участь у цих справах. При цьому органи державної влади, органи місцевого самоврядування повинні надати суду документи, що підтверджують наявність передбачених законом підстав для звернення до суду в інтересах інших осіб.
У разі відкриття провадження за позовною заявою особи, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб (крім прокурора), особа, в чиїх інтересах подано позов, набуває статусу позивача.
При цьому в силу припису частини п`ятоїстатті 174 ЦПК Україниу разі пред`явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення.
Аналіз наведених норм дозволяє зробити висновок, що особи, які наділені правом на звернення до суду, поділяються на дві групи:
- особи, які звертаються до суду за захистом своїх порушених, невизнаних чи оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів й, відповідно, мають як матеріально-правову, так і процесуальну заінтересованість у конкретному результаті розгляду справи, займають процесуальне становище позивача, та
-особи, які звертаються до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах, заінтересованість яких носить суто процесуальний характер й процесуальне становище яких, за загальним правилом, є відмінним від процесуального становища позивача.
Статтею 1 Закону України «Про громадські об`єднання»визначено, що громадське об`єднання - це добровільне об`єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.
Громадське об`єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка.
Громадське об`єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу. Громадське об`єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.
Пунктом 2 частини першоїстатті 21 Закону України «Про громадські об`єднання»передбачено, що для здійснення своєї мети (цілей) громадське об`єднання має право звертатися у порядку, визначеному законом, до органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб з пропозиціями (зауваженнями), заявами (клопотаннями), скаргами.
В абз. 3 пункту 2.6рішення Конституційного Суду України від 28 листопада 2013 року № 12-рп/2013у справі за конституційним зверненням асоціації «Дім авторів музики в Україні» щодо офіційного тлумачення положень пункту 7 частини першоїстатті 5 Закону України «Про судовий збір»у взаємозв`язку з положеннями пункту «г» частини першоїстатті 49 Закону України «Про авторське право і суміжні права»Конституційний Суд України зазначив, щогромадська організація може захищати в суді особисті немайнові та майнові права як своїх членів, так і права та охоронювані законом інтереси інших осіб, які звернулися до неї за таким захистом, лише у випадках, якщо таке повноваження передбачено у її статутних документах та якщо відповідний закон визначає право громадської організації звертатися до суду за захистом прав та інтересів інших осіб.
З наведеного вбачається, що громадська організація має право звернутися до суду або як позивач для захисту своїх порушених, невизнаних чи оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів громадської організації як суб`єкта охоронюваних матеріальних правовідносин або на виконання покладених на неї статутних завдань, або в порядкустатті 56 ЦПК Українияк особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах у випадках, передбачених відповідним законом.
Такий правовий висновок щодо права громадської організації на звернення до суду за судовим захистом викладений у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 19 жовтня 2022 року у справі № 906/3/21.
Як вбачається з поданої позовної заяви Громадська організація «Мій любий дім «МІЛА» звернулася до суду в інтересах малолітніх дітей з питання захисту їх майнових прав.
Проте, позивачем до позовної заяви не додано документів, що підтверджують наявність передбачених законом підстав для звернення до суду в інтересах цих дітей, зокрема доказів того, що громадська організація прагне захистити в суді майнові права малолітніх дітей не з власної ініціативи, а за зверненням їх матері, яка звернулась до громадської організації за таким захистом.
Відповідно до п. 1 ч. 4 ст.185ЦПК України заява повертається позивачу у випадку, коли заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
За таких обставин суд вважає, що позовна заява Громадської організації «Мій любий дім «МІЛА» в інтересах малолітніх ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 підлягає поверненню позивачу як така, що підписана особою, яка не мала права її підписувати.
Керуючись ст. 2, 177, 185, 258-260 ЦПК України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Громадської організації «Мій любий дім «МІЛА» в інтересах малолітніх ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до Органу опіки та піклування Снятинської міської ради про визнаннябездіяльності суб`єктавладних повноваженьпротиправною тазобов`язання вчинитипевні дії повернути позивачу.
Відповідно доч.7ст.185ЦПК Українироз`яснити,що повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на ухвалу суду безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею.
Суддя Іван ПОСОХОВ
Суд | Снятинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 07.08.2023 |
Оприлюднено | 18.08.2023 |
Номер документу | 112858441 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Інші справи позовного провадження |
Цивільне
Снятинський районний суд Івано-Франківської області
ПОСОХОВ І. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні