Рішення
від 16.08.2023 по справі 903/581/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

16 серпня 2023 року Справа № 903/581/23

Господарський суд Волинської області у складі судді Слободян О.Г.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Державного комунального підприємства "Луцьктепло"

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Бджілка"

про стягнення 185321грн 82коп

встановив: ДКП "Луцьктепло" (позивач) звернувся до господарського суду з позовом до ТОВ "Бджілка" (відповідача), в якому просить стягнути з відповідача 185321,82грн, з яких: 158838,19грн основного боргу, 21938,89грн пені, 3184,57грн інфляційних нарахувань та 1360,17грн - 3% річних.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх зобов`язань по оплаті отриманої теплової енергії та наданих послуг згідно договору №2-14 купівлі-продажу (постачання) теплової енергії від 30.09.2014 та договору №2-92 про надання послуг по гарячому водопостачанню від 30.09.2014.

Ухвалою суду від 21.06.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами. Встановлено позивачу строк в 5 днів з дня отримання відзиву, для подання відповіді на відзив в порядку ст.166 ГПК України. Встановлено відповідачу строк до 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі, для подання відзиву на позов в порядку ст.ст. 165, 178 ГПК України. Роз`яснено відповідачу, що в разі ненадання у встановлений судом строк без поважних причин відзиву, суд вирішує справу за наявними у справі матеріалами. Встановлено відповідачу строк в 5 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження справі, для подання заяви з запереченням проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження в порядку ч.4 ст.176 ГПК України.

Ухвала суду, що направлялась відповідачу за адресою зазначеною у витязі з ЄДРПОУ (43018, Волинська обл., м.Луцьк, вул.Гнідавська, буд.63) повернулася на адресу суду з відміткою пошти адресат відсутній за вказаною адресою.

Відповідно до п. 5 ч. 6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

З метою повідомлення відповідача про розгляд справи у суді, 10.07.2023 на офіційному веб-сайті судової влади України судом також було розміщене оголошення про відкриття провадження у справі №903/581/23 та розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Згідно ч.4 ст. 122 ГПК України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.

За таких обставин, суд вважає, що виконав свій обов`язок щодо повідомлення відповідача про розгляд справи у суді.

Відповідач у встановлений строк відзиву на позовну заяву та заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження не надав.

Згідно ч.9 ст.165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч.4 ст. 13 ГПК України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Враховуючи те, що розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, а відповідач не подав відзиву на позовну заяву та інших письмових заяв чи клопотань, суд дійшов висновку про розгляд справи за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши наявні у справі письмові докази, господарський суд встановив наступне.

30.09.2014 між ДКП Луцьктепло як Теплопостачальною організацією та ТОВ "Бджілка" як Споживачем було укладено договір №2-14 купівлі-продажу (постачання) теплової енергії.

Згідно п. 1.1. договору Теплопостачальна організація відпускає теплову енергію у вигляді гарячої води (надалі - теплову енергію) Споживачу, який зобов`язаний оплатити прийняту теплову енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію системи теплоспоживання (тепловикористального обладнання).

Згідно з п. 1.2. договору теплова енергія використовується споживачем через тепловикористальні установки для підтримання належного температурного режиму (обігрівання) належних йому приміщень (централізованого опалення).

Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місця (п.1.5 договору).

Відповідно до п.п. 2.2.13. п.2.2. договору Споживач зобов`язується своєчасно здійснювати оплату теплової енергії. В разі несвоєчасної оплати сплачувати на вимогу теплопостачальної організації штрафні санкції.

Згідно з п.п.2.2.16 договору п.2.2. Споживач зобов`язаний своєчасно з`являтися до теплопостачальної організації або направити свого уповноваженого представника для отримання рахунків на оплату теплової енергії, надання теплопостачальній організації показників приладів обліку теплової енергії у строки, встановлені договором.

Відповідно до п.п. 3.1.1. п.3.1. договору Споживач оплачує теплопостачальній організації вартість теплової енергії за встановленими тарифами згідно з показами приладів обліку (з врахуванням фактично спожитої теплової енергії до кінця розрахункового місяця), які надаються споживачем до 20 числа розрахункового місяця в теплопостачальну організацію (кабінет №313).

Тарифи на момент підписання даного договору такі:

-1 Гкал теплової енергії 976,40 грн. (без ПДВ).

Тарифи встановлюються нормативно-правовим актом уповноваженого органу державної влади або органу місцевого самоврядування (постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг України, рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради тощо). У випадку прийняття нових тарифів вони є обов`язковими для обох сторін з часу введення їх в дію та не потребують внесення змін до договору.

Відповідно до п.п. 3.2., 3.3. договору рахунок за відповідний місяць, наданий Споживачу Теплопостачальною організацією, є одночасно актом приймання-передачі теплової енергії. Споживач зобов`язується щомісячно сплачувати за теплову енергію в наступному порядку:

- передоплату - до 01 числа розрахункового місяця, яка обраховується відповідно до розрахункового середньомісячного теплового навантаження згідно додатку №1 до договору. Теплопостачальна організація може надавати споживачу рахунок на оплату. Такий рахунок вручається споживачу особисто або надсилається йому поштовим відправленням за вказаною у цьому договорі адресою до 25-го числа місяця включно, що передує розрахунковому. У разі не отримання рахунку вказаний у цьому пункті строк, споживач (його представник) має право прибути для отримання рахунку в приміщення теплопостачальної організації (м. Луцьк, вул. Гулака-Артемовського, 20, кабінет №313) не пізніше 28-го числа місяця, що передує розрахунковому.

- остаточний розрахунок - до 01 числа місяця наступного за розрахунковим, на підставі рахунку, який вручається Споживачу особисто або надсилається йому поштовим відправленням за вказаною у цьому договорі адресою до 25-го числа (включно) розрахункового місяця. У разі не отримання рахунку вказаний у цьому пункті строк, споживач (його представник) зобов`язаний прибути в приміщення теплопостачальної організації (м. Луцьк, вул. Гулака-Артемовського, 20, кабінет №313) не пізніше 28-го числа розрахункового місяця. Нез`явлення Споживача (його представника) до встановленої дати у теплопостачальну організацію для отримання рахунку не є підставою для відмови від оплати за теплову енергію.

Пунктом 5.4. договору узгоджено, що при порушенні строку оплати теплової енергії споживач сплачує теплопостачальній організації пеню в розмірі 1% від суми простроченого платежу за кожен день прострочення, але не більше 100% від суми боргу.

Договір набирає чинності з 01.10.2014 і діє безстроково (п. 6.1. договору).

05.09.2019 між сторонами укладено додаткова угода про зміни до Договору купівлі-продажу (постачання) теплової енергії №2-14 від 30.09.2014.

Договір та угода підписані сторонами та завірені їх печатками.

Також, 30.09.2014 між сторонами укладено Договір №2-92 про надання послуг по гарячому водопостачанню.

Відповідно до п.1.1 договору Теплопостачальна організація надає Споживачу послугу по гарячому водопостачанню, а Споживач приймає та оплачує її на умовах та в терміни, передбачені договором та додатками до нього.

Згідно п. 2.1.1 договору Теплопостачальна організація зобов`язується надавати споживачу послугу по постачанню гарячої води - щоденно з 6:00 до 24:00 за винятком: аварійних ситуацій, відсутності енергоресурсів, недостатнього тиску холодної води та періоду проведення планово-попереджувального ремонту котелень та теплових мереж згідно з графіком, затвердженим виконавчим комітетом Луцької міської ради.

Згідно п. 2.2.6 договору Споживач зобов`язується своєчасно здійснювати оплату послуги теплопостачальної організації.

Відповідно до п. 3.1 договору Споживач оплачує теплопостачальній організації вартість наданої йому послуги по чинних тарифах: згідно з показами приладів обліку; при відсутності приладів обліку - на підставі розрахунків відповідно до норм споживання та витрат гарячої води. Розрахунки оформляються додатком № 1 до договору.

Тарифи на послугу з гарячого водопостачання встановлюються в передбаченому законом порядку. У випадку прийняття нових тарифів вони с обов`язковими для обох сторін з час введення їх в дію (3.1.1 договору).

Пунктом 3.1.3 договору встановлено, що рахунок за відповідний місяць, наданий Споживачу Теплопостачальною організацією, є одночасно актом надання послуг.

Згідно п. 3.1.4 договору Споживач зобов`язується проводити передоплату за послуги в розмірі 100% вартості послуги, визначеної згідно з додатком №1 в термін до 01 числа розрахункового місяця.

Згідно п. 4.4. договору при порушенні строку оплати послуг Теплопостачальної організації Споживач сплачує їй пеню в розмірі 1% від суми простроченого боргу за кожен день прострочки платежу.

Договір набирає чинності з 17.09.2014 з врахуванням ч.3 ст.631 ЦК України і діє безстроково (п. 5.1. договору).

Договір підписаний сторонами та завірений їх печатками.

Позивач зазначає, що за період з 01.10.2020 по 30.04.2023 відповідачу було нараховано 601896,36 грн. за відпущену теплову енергію, що підтверджується рахунками за даний період, які містяться в матеріалах справи.

Проте, в порушення умов укладених договорів, відповідач не здійснив оплату за теплову енергію в повному обсязі.

З метою мирного врегулювання спору, 05.09.2022 (вих. № 2886/14 від 05.09.2022) та 30.03.2023 (вих. № 1510/14 від 28.03.2023) на адресу ТОВ «Бджілка» позивач направив вимоги-повідомлення щодо виконання умов укладених договорів та сплати заборгованості за надані підприємством послуги в повному обсязі.

12.05.2023 ТОВ "Бджілка" було сплачено позивачу за послуги теплопостачання згідно рахунку за лютий 2023, у тому числі ПДВ - 25000грн., що підтверджується випискою по рахунку.

Також, 19.05.2023 відповідачем було сплачено позивачу за послуги теплопостачання згідно рахунку за березень 2023, у тому числі ПДВ - 15000грн, що підтверджується випискою по рахунку.

Позивач вказує, що відповідачем за спірний період всього було сплачено 443058,17 грн.

Відповідач належним чином взятих на себе зобов`язань щодо здійснення повного розрахунку не виконав, оплату в повному обсязі за відпущену йому теплову енергію не здійснив.

Таким чином, станом на 26.05.2023 у відповідача перед ДКП "Луцьктепло" виникла заборгованість за неоплачену теплову енергію в сумі 158838,19 грн.

Доказів, які б спростовували заборгованість в розмірі 158838,19 грн, або доказів її оплати, відповідач суду не надав.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно із ст.ст. 526, 599 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

У відповідності до ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Згідно із ст. 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (частина перша статті 901 Цивільного кодексу України).

На день розгляду спору заборгованість відповідача не погашена та не оспорена відповідачем, становить 158838,19грн., підтверджена матеріалами справи та є підставною, а тому позов підлягає до задоволення в цій частині.

Згідно ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ч.1 ст.530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ч.1 ст. 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Згідно ст.ст. 546, 549 ЦК України виконання зобов`язань за договором можуть забезпечуватись неустойкою (штрафом, пенею). Неустойка (штраф, пеня) є грошова сума або інше майно, яке боржник повинен передати кредитору в разі порушення боржником зобов`язання.

Частинами 4 та 6 ст. 231 ГК України встановлено, що штрафні санкції за порушення зобов`язання застосовуються у розмірі передбаченому сторонами у договорі.

Статтею 1 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань встановлено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За прострочення виконання грошових зобов`язань позивачем нараховано відповідачу за період з 01.01.2023 по 26.05.2023 - 21938,89грн пені, 3184,57грн інфляційних нарахувань та 1360,17грн - 3% річних.

Суд, перевіривши розрахунки позивача, дійшов висновку, що нараховані 21938,89грн пені (згідно п.5.4 та п.4.4 договорів), 3184,57грн інфляційних нарахувань та 1360,17грн - 3% річних є арифметично вірними, підставними, обгрунтованими та підлягають до стягнення з відповідача.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про задоволення позову у повному обсязі.

Згідно із частинами 2, 3 ст. 13, частиною 1 ст. 74 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Частиною 4 ст. 13 ГПК України визначено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи положення ст. 129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 86, 129, 233, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

в и р і ш и в :

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Бджілка" (43018, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Гнідавська, буд. 63, код ЄДРПОУ 13358938) на користь Державного комунального підприємства Луцьктепло (43021, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Гулака Артемовського, буд. 20, код ЄДРПОУ 30391925) 185321грн 82коп, (з яких: 158838,19грн основного боргу, 21938,89грн пені, 3184,57грн інфляційних нарахувань та 1360,17грн - 3% річних), а також 2779грн 83коп витрат по сплаті судового збору.

Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення.

Повне рішення складено та підписано 17.08.2023.

СуддяО. Г. Слободян

СудГосподарський суд Волинської області
Дата ухвалення рішення16.08.2023
Оприлюднено21.08.2023
Номер документу112868472
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —903/581/23

Судовий наказ від 12.09.2023

Господарське

Господарський суд Волинської області

Слободян Оксана Геннадіївна

Рішення від 16.08.2023

Господарське

Господарський суд Волинської області

Слободян Оксана Геннадіївна

Ухвала від 21.06.2023

Господарське

Господарський суд Волинської області

Слободян Оксана Геннадіївна

Ухвала від 09.06.2023

Господарське

Господарський суд Волинської області

Слободян Оксана Геннадіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні