РІШЕННЯ
Іменем України
17 серпня 2023 року м. Чернігівсправа № 927/833/23
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Белова С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи
позивач: Комунального підприємства "Прилуцька міська друкарня" Чернігівської обласної ради,
код ЄДРПОУ 02469540, вул. Ярмаркова, буд. 47, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500,
e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1
відповідач: Товариства з обмеженою відповідальністю "Аргруп",
код ЄДРПОУ 37418103, вул. Незалежності, буд. 56, м. Чернігів, 14026,
поштова адреса: вул. Ярмаркова, буд. 47, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500,
про стягнення 137 005,34 грн
без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання)
16.06.2023 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Комунального підприємства "Прилуцька міська друкарня" Чернігівської обласної ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Аргруп" про стягнення 137 005,34 грн. заборгованості за Договором оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області №6-2019 від 01.11.2019 року (надалі-Договір 1) та Договором оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області №44 від 27.09.2017 року (надалі - Договір 2).
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов`язань по Договору 1 та Договору-2 в частині сплати заборгованості з орендної плати, по сплаті комунальних платежів та з відшкодування плати за користування земельною ділянкою.
Також позивачем заявлено до стягнення 2684,00 грн витрат на сплату судового збору та 30 000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу.
Ухвалою суду від 21.06.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, постановлено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та без повідомлення (виклику) сторін; сторонам установлено процесуальні строки для подачі до суду письмових заяв по суті спору.
26.06.2023 позивач отримав копію ухвали про відкриття провадження у справі від 21.06.2023, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення за № 1400057320704.
Копія ухвали суду про відкриття провадження у справі від 21.06.2023, яка направлялась відповідачу на вказану в позовній заяві адресу: вул. Незалежності, буд. 56, м. Чернігів, 14026 повернута на адресу суду відділенням зв`язку з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".
Суд здійснив запит та отримав витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю "Аргруп", з якого вбачається, що місцезнаходженням юридичної особи є вул. вул. Незалежності, буд. 56, м. Чернігів, 14026. Витяг долучено судом до матеріалів справи.
Відповідно до ч. 5 ст. 176 ГПК України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Частиною 5 ст. 242 ГПК України визначено, що учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності в особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення, якщо така адреса відсутня.
Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Заяв про зміну місцезнаходження від відповідача не надходило.
Суд звертає увагу на те, що направлення листів рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у даному випадку суду.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного суду від 15.06.2020 у справі № 24/260-23/52-б, від 18.03.2021 у справі №911/3142/19.
Оскільки копія ухвали суду про відкриття провадження у справі від 19.06.2023 направлялась відповідачу на адресу, вказану в позовній заяві та ЄДР, повернулась на адресу суду з відміткою відділення поштового зв`язку "адресат відсутній за вказаною адресою", суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі та встановлення йому строку для подання відзиву.
За приписами ч.1 ст.9 ГПК України, ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень", усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч.1 ст.4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
Таким чином, судом було вжито всіх заходів щодо належного повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі та відповідач не був позбавлений права та можливості також ознайомитись з ухвалою суду від 19.069.2023 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Враховуючи положення ст. 13, 74 ГПК України, якими в господарському судочинстві реалізовано конституційний принцип змагальності судового процесу, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та заперечень та здійснені всі необхідні дії для забезпечення сторонами реалізації своїх процесуальних прав, а тому вважає за можливе розглядати справу за наявними в ній матеріалами і документами в силу приписів ч.9 ст.165 Господарського процесуального кодексу України, оскільки відповідачем не подано відзив на позов у встановлений судом строк без поважних причин.
Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін суду не надходило.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі, зокрема, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши надані докази, суд встановив такі фактичні обставини.
27.09.2017 року між позивачем та відповідачем укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл. селищ, міст Чернігівської області № 44 від 27.09.2017 року (Договір - 2).
Пунктом 1.1. Договору-2 передбачено, то Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування не житлові приміщення (надалі Майно), в будівлі, то перебуває в господарському віданні комунального підприємства «Прилуцька міська друкарня» Чернігівської обласної ради і знаходиться за адресою: м. Прилуки, вул. Ярмаркова. 47, та у складі: приміщення (літ.А-2 поз.2-52), яке знаходиться на 2 поверсі вищезазначеної будівлі, загальною площею (з урахуванням коефіцієнту перерахунку корисної площі в загальну) - 196,7 м.кв., корисною площею - 140,5 м.кв., що не мають окремого входу.
Умовами Договору - 2. визначеними в п. 3.1. - 3,5. встановлено, що Орендна плата є платежем у грошовій формі, який Орендар вносить Орендодавцю та до обласного бюджету незалежно віл наслідків діяльності Орендаря і сплачується за весь термін фактичного користування майном, що визначається на підставі акту приймання - передачі в оренду та акту приймання - передачі майна з орендного користування. До орендної плати не входить плата за комунальні послуги, вартість експлуатаційних витрат, податок на додану вартість, Розмір орендної плати за базовий місяць оренди визначався на підставі Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, затвердженої рішенням обласної ради від « 17» травня 2017 року (9 сесія 7 скликання) №34-9/VII (Додаток N02) та з врахуванням результатів вивченого попиту на право оренди Майна (наказ по підприємству від 17.08.2017 року N038) і складає 1905.13 грн. Орендна плата за перший (жовтень 2017 року) місяць оренди визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за вересень та жовтень місяці 2017 року. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Орендну плату Орендар зобов`язаний перераховувати щомісячно не пізніше останнього числа поточного місяця згідно виставлених рахунків Орендодавцем у співвідношенні встановленому діючою Методикою розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області або за окремим рішенням обласної ради.
Відповідно до п. 10.1. та 10.2. Договору-2 цей Договір діє з 01.10.2017 року по 30.09.2020 року включно. Умови цього Договору зберігають силу протягом усього строку його дії, а в частині зобов`язань Орендаря щодо сплати орендної плати - до повного виконання зобов`язань.
Відповідно до п. 5.1.6. Договору- 2 Орендар зобов`язаний сплачувати фактичні витрати за користування електроенергією, іншими комунальними послугами, для чого у місячний термін оформити договори з відповідними службами.
Пунктом 5.1.12. Договору - 2 встановлений обов`язок Орендаря перераховувати плату за користування земельною ділянкою пропорційно до орендованої площі на рахунок Орендодавця згідно виставлених рахунків.
Згідно п. 3.11. Договору - 2 у разі припинення (розірвання) Договору оренди Орендар сплачує орендну плату до дня повернення Майна за актом приймання-передачі включно. Закінчення строку дії Договору оренди не звільняє Орендаря від обов`язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи санкції, до обласного бюджету та Орендодавцю.
Згідно Акту приймання-передачі в оренду майна комунальної власності області, розташованого за адресою: м. Прилуки, вул. Ярмаркова. 47 від 01.10.2017 року Орендодавець передав, а Орендар прийняв в строкове платне користування не житлові приміщення (надалі Майно), в будівлі, що перебуває в господарському віданні комунального підприємства „Прилуцька міська друкарня" Чернігівської обласної ради і знаходиться за адресою: м.Прилуки, вул.Ярмаркова,47 та у складі: Приміщення, яке знаходиться на 2 поверсі вищезазначеної будівлі, загальною площею (з урахуванням коефіцієнту перерахунку корисної площі в загальну) - 196,7 м.кв., корисною площею 140,5 м.кв., що не мають окремого входу; вартість Майна, визначена шляхом проведення незалежної оцінки, відповідно до звіту станом на 29.03.2017 року складає 308 690,40 грн.
Матеріали справи містять заяву відповідача на адресу позивача (без номера та дати) про розірвання Договору-2 з 01.07.2022.
Згідно Акту прийому-передачі із орендованого користування майна комунальної власності області, розташованого за адресою: вул. Ярмаркова. 47, м. Прилуки від 01.07.2022 Орендар передав, а Орендодавець прийняв із строкового платного користування нежитлові приміщення (надалі Майно), в будівлі, що перебуває в господарському віданні комунального підприємства «Прилуцька міська друкарня» Чернігівської обласної ради і знаходиться за адресою: м. Прилуки, вул. Ярмаркова, 47, та у складі: приміщення, які знаходяться на II поверсі вищезазначеної будівлі, загальною площею (з урахуванням коефіцієнту перерахунку корисної площі в загальну) - 196,7 м.кв., корисною площею 140,5 м.кв., що не мають окремого входу.
01.11.2019 року між Комунальним підприємством «Прилуцька міська друкарня» Чернігівської обласної ради, як Орендодавцем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Аргруп», як Орендарем укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області № 6-2019 від 01.11.2019 року (Договір - 1).
Відповідно до п. 1.1. Договору-1. Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно - нежитлові приміщення, розташовані на першому поверсі двоповерхової нежитлової будівлі, що є об`єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області (Майно), які знаходяться за адресою: м, Прилуки, вул. Ярмаркова, буд. 47 та закріплені на праві господарського відання за комунальним підприємством «Прилуцька міська друкарня» Чернігівської обласної ради, у складі: Нежитлові приміщення загальною площею 206,2 м.кв., корисною площею 174.3 м.кв (на плані інвентаризаційної справи зазначено літ. « 1-29». літ. « 1-34»). що мають окремий вхід.
Згідно п. 3.1. Договору - 1 орендна плати є платежем у грошовій формі, який Орендар вносить Орендодавцю та до обласного бюджету незалежно від наслідків діяльності Орендаря і сплачується за весь термін фактичного користування майном, що визначається на підставі акта приймання-передачі майна з орендного користування.
Пунктом 3.2. Договору - 1 передбачено, до орендної плати не входить плата за комунальні послуги, вартість експлуатаційних витрат, податок на додану вартість.
Відповідно до умов пунктів 3,3. - 3,6. Договору - 1 розмір орендної плати визначається на підставі Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл. селиш, міст Чернігівської області, затвердженої рішенням обласної ради під 25.03.2011 (зі змінами) та з урахуванням вивченого попиту (наказ по підприємству від 04.10.2019 № 43). Розмір орендної плати визначений на підставі узгодженого між Орендодавцем та Орендарем розрахунку (Додаток 1 до цього Договору) і становить за базовий (вересень 2019 року) місяць розрахунку (останній місяць, по якому с інформація про індекс інфляції) - 5714.19 грн. (без ГІДВ). Орендна плата за перший (листопад 2019 року) місяць оренди визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за жовтень та листопад 2019 року. Нарахування ПІДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць. Орендну плату Орендар зобов`язаний перераховувати щомісячно не пізніше останнього числа поточного місяця згідно виставлених рахунків Орендодавцем у співвідношенні встановленому діючою Методикою розрахунку та порядком використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл. селиш, міст Чернігівської області, або за окремим рішенням обласної ради (на період його дії).
Згідно п. 5.1.13. Договору-1 у разі відведення Орендодавцем земельної ділянки відшкодовувати плату за користування земельною ділянкою на рахунок Орендодавця, згідно з виставленими ним рахунками.
Пунктами 10.1., 10.2. Договору-1 встановлено, то договір діє з 01.11.2019 року по 30.09.2022 року включно. Умови цього Договору зберігають силу протягом усього строку його дії, а в частині зобов`язань Орендаря щодо сплати орендної плати - до повного виконання зобов`язань.
Згідно п. 3.12. Договору-1 у разі припинення (розірвання) Договору оренди Орендар сплачує орендну плату до дня повернення Майна за актом приймання-передачі включно. Закінчення строку дії Договору оренди не звільняє Орендаря від обов`язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи санкції, до обласного бюджету та Орендодавцю.
Згідно Акту приймання-передачі в оренду майна комунальної власності області, розташованого за адресою: м. Прилуки, вул. Ярмаркова. 47 від 01.11.2019, що є Додатком до Договору-1, Орендодавець передав, а Орендар прийняв в строкове платне користування нерухоме майно - нежитлові приміщення, розташовані на першому поверсі двоповерхової нежитлової будівлі, що є об`єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області (надалі - Майно), які знаходяться за адресою: м. Прилуки, вул. Ярмаркова, буд. 47 та закріплені на праві господарського відання за комунальним підприємством «Прилуцька міська друкарня» Чернігівської обласної ради, у складі: Нежитлові приміщення загальною площею 206,2 м.кв., корисною площею 174,3 м.кв. (на плані інвентаризаційної справи зазначено літ. « 1-29». літ. « 1-34»), що мають окремий вхід; вартість Майна визначена згідно зі звітом про оцінку майна виконану станом на 30.09.2019 року становить 972 766,69 грн.
01.10.2022 року позивач з відповідачем уклали додаткову угоду до Договору-1 згідно умов якої договір вважається продовженим з 01.10.2022 року на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану.
28.02.2023 року від відповідача на адресу позивача надійшла заява про розірвання Договору-1 з 28.02.2023.
Згідно Акту прийому-передачі із орендованого користування майна комунальної власності області, розташованого за адресою: вул. Ярмаркова. 47, м. Прилуки від 28.02.2023 Орендар передав, а Орендодавець прийняв із строкового платного користування нежитлові приміщення (надалі Майно), в будівлі, що перебуває в господарському віданні комунального підприємства «Прилуцька міська друкарня» Чернігівської обласної ради і знаходиться за адресою: м. Прилуки, вул. Ярмаркова, 47, та у складі: приміщення, яке знаходиться на 1 поверсі вищезазначеної будівлі, загальною площею (з урахуванням коефіцієнту перерахунку корисної площі в загальну) - 206,2 кв.м. кв., корисною плошею 174,3 м. кв., та має окремий вхід.
До позовної заяви позивачем додані:
- Претензія Комунального підприємства "Прилуцька міська друкарня" Чернігівської обласної ради № 46 від 20.11.2022 до відповідача з проханням сплатити заборгованість по орендній платі за Договорами оренди в сумі 75009,59 грн (за період з жовтня 2021 по вересень 2022), по сплаті комунальних платежів - 19093,52 грн (за період з січня 2022 по вересень 2022) - отримана представником відповідача під підпис;
- Претензія Комунального підприємства "Прилуцька міська друкарня" Чернігівської обласної ради (№ б/н, без дати) до відповідача з вимогою сплатити заборгованість по орендній платі за Договорами оренди перед позивачем в сумі 101700,15 грн, перед обласним бюджетом в сумі 9092,03 грн, а також заборгованість по сплаті комунальних платежів та з відшкодування сплати за користування земельною ділянкою в сумі 17204,78 грн - надіслана на адресу відповідача, згідно рекомендованого повідомлення № 1751001400136.
Зазначені претензії залишились незадоволеними відповідачем.
Як зазначає станом на червень 2023 заборгованість за Договорами оренди відповідачем не сплачена, загальний розмір заборгованості становить - 137 005,34 грн.
Оцінка аргументів та нормативно-правове обґрунтування.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Відповідно до ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Частиною 1 ст. 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частина 1 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлює, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Статтею 283 Господарського кодексу України визначено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності.
Частиною 6 ст. 283 Господарського кодексу України передбачено, що до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цих кодексом.
Відповідно до частини першої ст. 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк.
Статтею 761 Цивільного кодексу України визначено, що право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права.
За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму (ч.1 ст. 762 Цивільного кодексу України).
Відповідно до пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю - це обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно зі ет. ст, 269. 270 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок та землекористувачі, об`єктами оподаткування - земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні.
Відповідно до ст. 796 ЦК України одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, а також право користування земельною ділянкою, яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму. У договорі найму сторони можуть визначити розмір земельної ділянки, яка передається наймачеві. Якщо розмір земельної ділянки у договорі не визначений, наймачеві надається право користування усією земельною ділянкою, якою володів наймодавець.
Статтею 797 ЦК України визначено, що плата, яка справляється з наймача будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), складається з плати за користування нею і плати за користування земельною ділянкою.
Частиною 1 статті 763 ЦК України встановлене загальне правило, за яким договір найму укладається на строк, встановлений договором. Аналогічні за змістом положення містить частина четверга статті 284 ГК України, відповідно до якої строк договору оренди визначається за погодженням сторін. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення строку дії договору він вважається продовженим на такий самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Закінчення строку, на який було укладено договір оренди, є однією з підстав його припинення (ч.4 ст.291 ГК України). Разом з тим, відповідно до частини 1 статті 764 ЦК України у разі, якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.
Частиною 1 ст. 795 Цивільного кодексу України передбачено, що передання наймачеві будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту починається обчислення строку договору найму, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідносини, у яких одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь іншої сторони (кредитора) певну дію (зокрема, сплатити гроші), чи утриматися від виконання певних дій, а інша сторона має право вимагати виконання такого обов`язку. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
За приписами ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Аналогічні положення містяться у ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України.
Статтею 180 Господарського кодексу України визначено, що закінчення строку дії господарського договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, що мало місце під час дії договору.
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Судом встановлено факт укладення 01.10.2017 між позивачем та відповідачем Договору оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл. селищ, міст Чернігівської області № 44 від 27.09.2017 року (Договір - 2). Позивач належним чином виконав свої зобов`язання за Договором шляхом передачі в оренду Майна. Даний Договір-2 припинений 01.07.2022 шляхом повернення орендованого майна.
Також матеріалами справи підтверджено укладання між сторонами 01.11.2019 року Договору оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області № 6-2019 від 01.11.2019 року (Договір - 1). Позивач належним чином виконав свої зобов`язання за Договором шляхом передачі в оренду Майна. Даний Договір-1 припинений 28.02.2023 шляхом повернення орендованого майна. Відповідач зобов`язання щодо своєчасного внесення орендної плати, комунальних платежів та відшкодування сплати за користування земельною ділянкою не виконав, у зв`язку з чим утворилась заборгованість по орендній платі перед позивачем у розмірі 101700,15 грн, перед обласним бюджетом в сумі 9092,03 грн, а також заборгованість по сплаті комунальних платежів та з відшкодування сплати за користування земельною ділянкою в сумі 17204,78 грн.
Доказів на спростування боргу та його розміру, сплати заборгованості, відповідач суду не надав.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати, комунальних платежів та відшкодування сплати за користування земельною ділянкою за Договорами оренди в розмірі 137005,34 грн правомірні та обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, не спростовані відповідачем та підлягають стягненню. Доказів зворотнього суду не надано.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Згідно зі ст.14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Відповідно до ч. 1 ст. 73, ч. 1 ст. 74 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Згідно зі ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно зі ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідачем у справі не спростовано належними засобами доказування обставин, на які посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог. За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Звертаючись з даним позовом, позивач в позовній заяві зазначив, що орієнтовні витрати на професійну правничу допомогу становлять 30 000,00 грн.
Однак на день ухвалення даного рішення доказів витрат на правову допомогу у відповідності до ч.8 ст.129 ГПК України позивачем надано не було, а тому питання про судові витрати (в частині витрат на професійну правничу допомогу) в даному випадку господарським судом не вирішується.
При цьому, позивач не позбавлений звернутись до суду з відповідною заявою в порядку ст. 244 Господарського процесуального кодексу України з наданням належних доказів понесення витрат на професійну правничу допомогу.
Керуючись ст. ст. 129, 232-233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Аргруп" (код ЄДРПОУ 37418103, вул. Незалежності, буд. 56, м. Чернігів, 14026) на користь Комунального підприємства "Прилуцька міська друкарня" Чернігівської обласної ради (код ЄДРПОУ 02469540, вул. Ярмаркова, буд. 47, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500) 137005,34 грн заборгованості та 2684,00 грн судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення складено та підписано 17.08.2023 року.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду у строки, визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя С.В. Белов
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 17.08.2023 |
Оприлюднено | 21.08.2023 |
Номер документу | 112870036 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Белов С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні