Рішення
від 15.08.2023 по справі 761/17034/23
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/17034/23

Провадження № 2/761/7454/2023

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

15 серпня 2023 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:

головуючого-судді: Пономаренко Н.В.

з участю секретаря: Бражніченко І.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в спрощеному провадженні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів, -

в с т а н о в и в:

У провадженні Шевченківського районного суду м. Києва знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів, відповідно до якої позивач прослав суд: постановити рішення, яким стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 4500 грн., що підлягає індексації відповідно до закону, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячного з часу пред`явлення позову до досягнення дитиною повноліття.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 12.10.2016 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , було зареєстровано шлюб Центральним відділом державної реєстрації шлюбів Головного територіального управління юстиції у місті Києві, актовий запис № 2744. Однак подружнє життя між позивачам та відповідачем не склалося, вони припинили подружні відносини, ведення спільного господарства та рішенням Голосіївського районного суду м. Києва від 11.04.2019 року у цивільній справі № 757/42870/18 шлюб між ними було розірвано.Від даного шлюбу в них народився син: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження, виданим Солом`янським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві 15.08.2017 року.

Позивачем вказано, що після розірвання шлюбу позивач з відповідачем проживають окремо, їх малолітній син, проживає разом з матір`ю (позивачем) та перебуває на її утриманні. Після розірвання шлюбу питання участі відповідача в утриманні малолітнього сина вирішувалося на рівні розмов, декілька разів відповідач надавав кошти на утримання дитини, але здійснював це нерегулярно та в недостатньому розмірі. У сторін періодично виникали суперечки щодо розміру аліментів, які відповідач повинен сплачувати на утримання сина.

У позовній заяві зазначено, що після початку війни позивач разом з сином в цілях безпеки виїхала за кордон, де проживає по теперішній час. Син відвідує школу. Позивач на даний час не працює, оскільки за відсутності родичів чи інших помічників, повинна особисто щодня відводити дитину до школи та забирати, займатися його вихованням. Окрім того, у серпні 2022 року малолітнього сина була госпіталізовано до лікарні у Польщі із діагнозом внутрішньочерепний абсцес і гранульома в хребетному каналі і спинному мозку, внутрішньочерепний абсцес і гранульома (перицеребральний і парацеребелярний абсцес), гнійний і неуточнений середній отит, гострий пансинусит, гостре запалення всіх пазух носа, мастоїдит та пов`язані з ним стани. Дитині була проведена складна операція на вусі, після чого він протягом місяця перебував на стаціонарному лікуванні і зараз потребує дієтичного збалансованого харчування, постійного спостереження у отоларинголога та періодичної МРТ діагностики. Позивач самостійно намагається забезпечити сина харчуванням, плановими медичними оглядами, ліками, покупками книжок, іграшок, одягу, взуття, однак потребує допомоги батька дитини, оскільки на даний час є безробітною і не має змоги самостійно в повній мірі забезпечити інтереси сина.

В обґрунтування позовної заяви, позивачем зазначено, що відповідач не бере достатньої участі у житті і вихованні сина, перестав цікавитись скільки коштів потрібно на проживання дитини, не здійснює утримання дитини в розмірі, який би відповідав його інтересам та стану здоров`я, маючи таку можливість, а син потребує регулярної фінансової підтримки на харчування, лікування, медичні огляди, навчання, розвиток, придбання одягу та на належний рівень життя. Відтак, позивач вважає, що питання сплати аліментів відповідачем потребує вирішення та мати юридичну визначеність, тому звертається із даним позовом до суду.

Позивачем також вказано, що відповідач має можливість сплачувати аліменти, оскільки є здоровим та працездатним, його стан здоров`я дозволяє працювати. Окрім того, відповідач є керівником та володіє корпоративними правами в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Хім Траст Трейдинг» (код ЄДРПОУ - 42455583) в розмірі 100 відсотків. В той час, коли позивач є безробітна, а обов`язок утримувати дитину належить повною мірою обом батькам, враховуючи інтереси дитини, та те, що вона потребує посилених матеріальних вкладень в лікування, догляд, розвиток і навчання, інші потреби дітей цього віку, виходячи з принципів розумності та справедливості, вважаємо, що у відповідача є можливість сплачувати аліменти у розмірі 4 500 грн. щомісячно, що є необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

У зв`язку з зазначеним, позивач звернулася до суду з цим позовом, який просить задовольнити.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 25.05.2023 року вказану цивільну справу прийнято до розгляду та відкрито провадження, розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

В судове засідання позивач не з`явився, про час, дату та розгляд справи повідомлявся належним чином, свого представника не направили. До суду надійшло 15.08.2023 надійшло клопотання представника позивача - адвоката Галич Ю.О. про розгляд справи за її відсутності, позов підтримує у повному обсязі, проти заочного рішення не заперечує.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про час, дату та розгляд справи повідомлявся належним чином. Причини неявки суду не повідомив.

Відповідно до положень ч.ч. 1, 2 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи. У разі участі у справі кількох відповідачів заочний розгляд справи можливий у випадку неявки в судове засідання всіх відповідачів.

Враховуючи наявність в справі достатніх матеріалів про права та обов`язки сторін та те, що позивач щодо заочного розгляду справи не заперечує, суд, на підставі ч.ч. 1, 2 ст. 280 та відповідно до ст. 281 ЦПК України, постановив ухвалу про заочний розгляд справи.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, судом встановлені наступні обставини та відповідні ним правовідносини.

Перевіряючи обставини справи, судом встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є батьками: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що свідчить наявна в матеріалах справи копія свідоцтва про народження серії № НОМЕР_1 .

Шлюб між позивачем та відповідачем розірвано 11.04.2019 року, що підтверджується рішенням Голосіївського районного суду міста Києва у справі № 757/42870/18-ц.

Як вбачається з позовної заява та не надано заперечення відповідачем, що дитина проживає разом з матір`ю (позивачем).

Разом з тим, звертаючись з позовом до суду, позивач, як на підставу для його задоволення, вказувала, що відповідач не надає матеріальної допомоги на утримання їх спільних дітей, хоча вказаний обов`язок відповідача, як батька, передбачений ст. 180 СК України.

Як вбачається з матеріалів справи вбачається, що відповідач ОСОБА_2 є керівником та володіє корпоративними правами в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Хім Траст Трейдинг» (код ЄДРПОУ - 42455583).

Так, відповідно до ст. 51 Конституції України батьки зобов`язані утримувати дітей до їх повноліття. Сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Згідно з ч. 2 ст. 27 Конвенції Організації Об`єднаних Націй про права дитини від 20 листопада 1989 року батько (-ки) або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Тлумачення положень статті 180 СК України свідчить, що обов`язок утримувати дитину є рівною мірою обов`язком як матері, так і батька. Батьки зобов`язані утримувати свою дитину незалежно від того, одружені вони чи ні,чи їх шлюб розірвано.

При цьому, аналіз глави 15 СК України дозволяє зробити висновок, що за відсутності домовленості між батьками про сплату аліментів на дитину той із них, з ким вона проживає, вправі звернутися до суду з відповідним позовом.

Згідно з ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

Відповідно до частини першої статті 182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.

Частиною другою статті 182 СК України передбачено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Згідно ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2023 рік» установлено з 1 січня 2023 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2589 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення: - дітей віком до 6 років - 2272 гривні; - дітей віком від 6 до 18 років - 2833 гривні.

Згідно із ст. 179 СК України аліменти, одержані на дитину, є власністю того з батьків, на ім`я кого вони виплачуються, і мають використовуватися за цільовим призначенням.

Відповідно до вимог ст. 191 СК України аліменти присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.

В той же час, відповідно до вимог ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Частиною 2 ст. 78 ЦПК України встановлено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

За змістом ст.ст. 76, 77 ЦПК України, суд встановлює наявність або відсутність обставин, котрими обґрунтовують свої вимоги і заперечення сторони, на підставі доказів, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Також, згідно роз`яснень, які містяться в п. 26 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» від 12 червня 2009 року, предметом доказування є факти, якими обґрунтовуються заявлені вимоги чи заперечення або мають інше юридичне значення для вирішення справи (причини пропуску позовної давності тощо) і підлягають встановленню при ухваленні рішення.

Матеріалами справи підтверджується відсутність перешкод для виконання відповідачем обов`язку по утриманню власних дітей і сплати аліментів у розмірі, достатньому для забезпечення дітей можливості нормального розвитку, водночас враховуючи і ту обставину, що відомостей про можливість сплати ним аліментів у вказаному позивачем розмірі, - матеріали справи не містять.

Крім того, складі витрат на утримання дітей позивач зазначає витрати, які відносять до складу додаткових витрат на дітей, питання про відшкодування яких вирішується ст. 185 СК України.

З урахуванням вищенаведених положень законодавства, встановлених обставин справи, враховуючи вимоги діючого законодавства, зокрема положення ст. 182 Сімейного кодексу України, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню, та підлягає стягненню з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у твердій грошовій сумі в розмірі по 4 500,00 грн. щомісячно з індексацією стягуваних сум відповідно до закону, починаючи із 12 травня 2023 року і до досягнення сином повноліття.

При цьому, слід зазначити, що у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я сторін та в інших випадках, передбачених СК України, розмір аліментів, визначений за рішенням суду або за домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів.

В порядку, визначеному 141 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача судовий збір в дохід держави в сумі 1073,60 грн.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 179, 180-183 СК України, ст.ст. 12, 13, 76-81, 89, 95, 141, 206, 229, 258, 259, 263-266, 268, 280-282, 352, 354 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у твердій грошовій сумі в розмірі по 4 500,00 грн. щомісячно з індексацією стягуваних сум відповідно до закону, починаючи із 12 травня 2023 року і до досягнення сином повноліття.

Рішення в частині стягнення аліментів підлягає негайному виконанню в межах сплати суми платежу за один місяць.

Стягнути з ОСОБА_2 в дохід держави судовий збір у розмірі 1073,60 грн.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, цей строк обчислюється з дня складання повного тексту судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Реквізити учасників:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 .

Повний текст рішення складено 15.08.2023 року.

Суддя:

СудШевченківський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення15.08.2023
Оприлюднено18.08.2023
Номер документу112873721
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —761/17034/23

Рішення від 15.08.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Пономаренко Н. В.

Ухвала від 07.08.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Пономаренко Н. В.

Ухвала від 20.06.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Пономаренко Н. В.

Ухвала від 25.05.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Пономаренко Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні