Справа № 529/1165/23
Провадження № 2-о/529/109/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2023 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Кириченко О.С.,
присяжних - Дудник І.В. та Завадського В.М.,
за участі секретаря судового засідання - Бурлиги Н.Л.,
розглянувши в порядку окремого провадження у закритому судовому засіданні в залі суду в смт Диканька Полтавської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , за участі заінтересованих осіб: ОСОБА_2 , Полтавського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про усиновлення,
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про усиновлення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування заяви ОСОБА_1 вказує, що він з 15 серпня 2015 року перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4 . У шлюбі у них народився їхній спільний син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . У його дружини ОСОБА_2 є ще донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідно до Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України, в актовому записі про народження ОСОБА_3 відомості про батька записані зі слів матері відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.
Заявник вказує, що ОСОБА_3 свого біологічного батька не знає та ніколи його не бачила. ОСОБА_1 вказує, що він разом з дружиною ОСОБА_2 проживають однією сім`єю, мають спільного сина, разом виховують доньку ОСОБА_3 та піклуються про неї. Заявник вказує, що він бере активну участь у житті ОСОБА_6 , фактично замінив їй батька, остання ставиться до нього як до батька, називає його своїм батьком. Він вважає ОСОБА_6 своєю дочкою та має бажання її удочерити. ОСОБА_1 зазначає, що перешкод, визначених ст. 212 Сімейного кодексу України, для усиновлення ним ОСОБА_3 , яка ІНФОРМАЦІЯ_3 вже досягла повноліття, не має, між ним та ОСОБА_3 склалися близькі сімейні відносини як між батьком та дочкою, він хоче усиновити останню та не має бажання досягти іншого правового наслідку, ніж оформлення родинного зв`язку між ними. Посилаючись на вказані обставини, заявник ОСОБА_1 просить визнати його усиновлювачем повнолітньої ОСОБА_3 та записати його у книзі записів народжень батьком ОСОБА_3 , про що внести зміни до актового запису про її народження № 18 від 08 серпня 2005 року.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, надав суду завірену приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу Бойко Т.В. заяву, в якій вказав, що підтримує заяву про усиновлення ОСОБА_3 , просить її задовольнити у повному обсязі, так як він дійсно має намір та бажання удочерити ОСОБА_3 . Заявник також просить розглянути справу за його відсутності, оскільки він проходить службу у Збройних Силах України і не має можливості з`явитися до суду.
Представник заявника - адвокат Конюшенко М.А. в судове засідання не з`явилася, надала суду заяву про підтримання заяви про усиновлення у повному обсязі та розгляд справи за її відсутності.
Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, надала суду заяву, в якій вказала, що підтримує заяву ОСОБА_1 про усиновлення ОСОБА_3 , просить її задовольнити у повному обсязі та розглянути справу за її відсутності.
Представник заінтересованої особи Полтавського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, про причини неявки суду не повідомив, пояснення щодо заяви, будь-яких заяв чи клопотань суду не надав.
Усиновлювана повнолітня особа - ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності. У заяві ОСОБА_3 вказала, що вона не знає свого біологічного батька і ніколи його не бачила. Заявник ОСОБА_1 фактично замінив їй батька, вона називає його татом, а він її донькою. ОСОБА_1 піклується про неї, між ними склалися стосунки як між батьком та дочкою, а тому вона не заперечує проти усиновлення її ОСОБА_1 та внесення змін до актового запису про її народження у частині зазначення ОСОБА_1 її батьком, залишивши при цьому без змін її прізвище та ім`я та змінивши по батькові з ОСОБА_7 на ОСОБА_8 .
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
З наявної у матеріалах справи копії свідоцтва про народження, виданого 08.08.2005 Стасівською сільською радою Диканського району Полтавської області, вбачається, що ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 у с. Стасі Диканського району Полтавської області, Україна, її батьком вказаний ОСОБА_9 , а матір`ю ОСОБА_10 , про що у книзі реєстрації актів про народження Стасівською сільською радою Диканського району Полтавської області зроблено запис № 18 від 08 серпня 2005 року /а.с. 20/.
Відповідно до Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України, в актовому записі про народження ОСОБА_3 відомості про батька записані зі слів матері відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України /а.с. 21/.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 та ОСОБА_4 перебувають у зареєстрованому шлюбі з 15 серпня 2015 року, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією свідоцтва про шлюб /а.с. 19/.
Від цього шлюбу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 мають спільного малолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 /а.с. 22/.
З матеріалів справи вбачається, що заявник ОСОБА_1 разом з дружиною ОСОБА_2 , її дочкою ОСОБА_3 , а також їхнім спільним малолітнім сином ОСОБА_5 проживають за адресою: АДРЕСА_1 /а.с. 11/.
З наявної у матеріалах справи довідки-характеристики, виданої 24.07.2023 адміністратором Центру надання адміністративних послуг Диканської селищної ради ОСОБА_11 вбачається, що заявник ОСОБА_1 з 2015 року і по теперішній час проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з дружиною ОСОБА_2 виховують спільного сина ОСОБА_5 та доньку дружини - ОСОБА_3 . Компрометуючі матеріали на ОСОБА_1 до Стасівського старостату Диканської селищної ради Полтавської області не надходили. За час проживання на цій території ОСОБА_1 не виявляв ніяких агресивних дій, не помічений у конфліктних ситуаціях, випадків порушення ним громадського порядку не зафіксовано. Взаємовідносини з жителями села та сусідами добрі. Скарги стосовно його поведінки за місцем проживання не надходили /а.с. 12/.
Судом встановлено, що заявник разом з дружиною виховує ОСОБА_3 як рідну дочку, піклується про неї, утримує та забезпечує всім необхідним для життя та розвитку. ОСОБА_3 ставиться до нього як до батька та називає його своїм батьком. Остання не заперечує проти її усиновлення заявником. Вказане також підтверджується наданою суду письмовою заявою ОСОБА_3 .
Судом встановлено, що між заявником ОСОБА_1 та ОСОБА_3 склалися теплі, близькі сімейні стосунки, як між батьком та дочкою, рішення про усиновлення є свідомим вибором як усиновлювача ОСОБА_1 , так і усиновлюваної повнолітньої ОСОБА_3 , які підтвердили це у наданих суду письмових заявах. ОСОБА_1 та ОСОБА_3 не мають на меті іншого правого наслідку, ніж юридичне оформлення родинного зв`язку між собою.
Різниця у віці між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 складає 19 років. Підстав, передбачених ст. 212 Сімейного кодексу України, які перешкоджають усиновленню, не встановлено.
Відповідно до статтей 3, 4 Сімейного кодексу України сім`я створюється, в тому числі, і на підставі усиновлення. Кожна особа має право на проживання в сім`ї.
Відповідно до ч. 1 ст. 207 Сімейного кодексу України усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 цього Кодексу.
Згідно із ч. 2 ст. 208 Сімейного кодексу України у виняткових випадках суд може постановити рішення про усиновлення повнолітньої особи, яка не має матері, батька або була позбавлена їхнього піклування. У цьому разі суд бере до уваги сімейний стан усиновлювача, зокрема відсутність у нього своїх дітей, та інші обставини, що мають істотне значення.
Відповідно до частин 2, 3 статті 211 Сімейного кодексу України у разі усиновлення повнолітньої особи різниця у віці не може бути меншою, ніж вісімнадцять років. Усиновлювачами можуть бути подружжя, а також особи, зазначені у частинах п`ятій та шостій цієї статті. Усиновлювачами не можуть бути особи однієї статі.
Відповідно до ч. 1 ст. 229 Сімейного кодексу України особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини або повнолітньої особи.
Згідно із частинами 3, 4 статті 231 Сімейного кодексу України, якщо усиновлюється повнолітня особа, її прізвище, ім`я та по батькові можуть бути змінені у зв`язку з усиновленням за заявою усиновлювача та усиновленої особи. Про зміни, передбачені у цій статті, суд зазначає у рішенні про усиновлення.
Відповідно до п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30.03.2007 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" повнолітня особа може бути усиновлена лише у виняткових випадках, зокрема якщо вона є сиротою або була позбавлена батьківського піклування до досягнення повноліття. Враховуючи винятковий характер права на усиновлення повнолітньої особи, суди мають установлювати при розгляді справ цієї категорії додаткові обставини, зокрема необхідність усиновлення і неможливість оформлення іншого правового зв`язку між особою, яку бажають усиновити, та особою, яка хоче це зробити (складення заповіту тощо). При цьому звернення до суду із заявою про усиновлення не повинно бути зумовлене бажанням досягти іншого правового наслідку, ніж юридичне оформлення родинного зв`язку (можливо, вже наявного фактично). Слід також з`ясовувати наявність чи відсутність в усиновлювача своїх дітей. Закон не встановлює заборони на усиновлення повнолітньої особи тією особою, яка має власних дітей, проте на цей факт необхідно зважати виходячи з обставин, що визначають можливість рідних дітей бути спадкоємцями. У кожному конкретному випадку суд при вирішенні питання про усиновлення повнолітньої особи може врахувати й інші обставини.
Відповідно до ст. 233 Сімейного кодексу України на підставі рішення суду про усиновлення в актовий запис про народження дитини або повнолітньої особи, складений органами державної реєстрації актів цивільного стану України, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни і видає нове Свідоцтво про народження з урахуванням цих змін. Свідоцтво про народження, що було видане раніше, анулюється.
Згідно із п. 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є, зокрема, рішення суду про усиновлення (удочеріння), у якому зазначено про внесення конкретних змін в актовий запис цивільного стану.
Відповідно до частин 1-3 статті 314 ЦПК України за результатами розгляду заяви про усиновлення суд ухвалює рішення. У разі задоволення заяви суд зазначає у резолютивній частині рішення про усиновлення дитини або повнолітньої особи заявником (заявниками). За клопотанням заявника (заявників) суд вирішує питання про зміну імені, прізвища та по батькові, дати і місця народження усиновленої дитини, про зміну імені, прізвища, по батькові усиновленої повнолітньої особи, про запис усиновлювачів батьками.
Враховуючи, що між заявником ОСОБА_1 та повнолітньою ОСОБА_3 дійсно існують близькі сімейні відносини як між батьком та дочкою, рішення про усиновлення є свідомим вибором як усиновлювача ОСОБА_1 , так і усиновлюваної ОСОБА_3 , різниця у віці між ними складає більше 18 років, перешкод, визначених статтею 212 Сімейного кодексу України, для усиновлення ОСОБА_3 судом не встановлено, вказані особи не мають на меті іншого правого наслідку, ніж юридичне оформлення родинного зв`язку між собою, суд дійшов висновку, що заява про усиновлення підлягає задоволенню в повному обсязі та вважає за необхідне визнати ОСОБА_1 усиновлювачем повнолітньої ОСОБА_3 та внести зміни до актового запису про народження останньої, вказавши її батьком ОСОБА_1 , залишивши її прізвище та ім`я без змін та змінивши по батькові з ОСОБА_7 на ОСОБА_8 .
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 13, 17, 81, 89, 259, 263-265, 273, 293, 294, 313, 314, 354, 355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , за участі заінтересованих осіб: ОСОБА_2 , Полтавського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про усиновлення - задовольнити.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , українця, громадянина України, зареєстрованого по АДРЕСА_2 , фактично проживаючого по АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , усиновлювачем ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, проживаючої по АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Внести зміни до актового запису № 18 від 08 серпня 2005 року про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вчиненого Стасівською сільською радою Диканського району Полтавської області, а саме зазначити її батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , українця, громадянина України, зареєстрованого по АДРЕСА_2 , фактично проживаючого по АДРЕСА_1 , залишити без змін відомості про прізвище та ім`я ОСОБА_3 та змінити її по батькові з ОСОБА_7 на ОСОБА_8 .
Рішення набирає законної сили через тридцять днів з дня його ухвалення, якщо на нього не буде подана апеляційна скарга учасниками справи.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його ухвалення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Заінтересована особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Заінтересована особа: Полтавський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місцезнаходження: м. Полтава, вул. Української Повстанської Армії, 29, код ЄДРПОУ 22548081.
Головуючий О.С. Кириченко
Присяжні: Дудник І.В.
Завадський В.М.
Суд | Диканський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 17.08.2023 |
Оприлюднено | 21.08.2023 |
Номер документу | 112886072 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: |
Цивільне
Диканський районний суд Полтавської області
Кириченко О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні