Справа № 646/2953/23
№ провадження 2/646/1447/2023
У х в а л а
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" серпня 2023 р. м. Харків
Суддя Червонозаводського районного суду м. Харкова Сіренко Ю.Ю., розглянувши з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вердикт капітал»</a>, треті особи: Приватний виконавець виконавчого округу м. Києва Юхименко Ольга Леонідівна, Приватний нотаріус Броварського районного нотаріального округу Київської області Гамзатова Аліна Анатоліївна про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню,-
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Червонозаводського районного суду м. Харкова з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вердикт капітал»</a>, треті особи: Приватний виконавець виконавчого округу м. Києва Юхименко Ольга Леонідівна, Приватний нотаріус Броварського районного нотаріального округу Київської області Гамзатова Аліна Анатоліївна, в якому просить суд визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис №1136, вчинений 26.07.2019 року приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області Гамзатовою А.А. про стягнення з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Вердикт капітал» заборгованості у розмірі 88636,85 грн. за кредитним договором №500964129 від 10.11.2014 року.
Дослідивши позовну заяву з доданими до неї документами, приходжу до наступного.
Підсудністю у цивільному судочинстві визначено розмежування компетенції між окремими ланками судової системи і між судами однієї ланки щодо розгляду і вирішення підвідомчих їм цивільних справ.
Як вбачається з матеріалів позову, позивач ОСОБА_1 при подачі позову до Червонозаводського районного суду м. Харкова керувався правилами саме альтернативної підсудності цивільних справ та вказав, що даний позов подається за правилами статті 28 ЦПК України, за місцем виконання спірного виконавчого напису нотаріуса, тобто за місцем реєстрації позивача, а саме, за адресою: АДРЕСА_1 .
Справи за спорами щодо оскарження вчинених нотаріусами виконавчих написів (про визнання вчиненого нотаріусом виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, або про повернення стягненого за виконавчим написом нотаріуса) мають розглядатися судами за позовами боржників до стягувачів.
Згідно положень п. 3 ч. 1ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до цьогоЗаконупідлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих документів - виконавчих написів нотаріусів.
За змістомст. 24 ЗУ «Про виконавче провадження», яка має назву «Місце виконання рішення», виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. Виконавчі дії у виконавчих провадженнях, відкритих приватним виконавцем у виконавчому окрузі, можуть вчинятися ним на всій території України.
Частиною 12статті 28 ЦПК Українипередбачено, що позови до стягувача про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, або про повернення стягненого за виконавчим написом нотаріуса можуть пред`являтися також за місцем його виконання.
Отже, законодавець пов`язує місце виконання рішення не з місцем знаходження кабінету/офісу приватного виконавця, а з місцем вчинення виконавчих дій, які можуть вчинятись у тому числі за місцем проживання або роботи боржника.
З матеріалів позовної заяви встановлено, що 26.07.2019 року приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області Гамзатовою А.А. вчинено виконавчий напис, зареєстрований в реєстрі за №1136 про стягнення з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Вердикт капітал» заборгованості у розмірі 88636,85 грн. за кредитним договором №500964129 від 10.11.2014 року.
Постановою приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Юхименко О.Л. від 13.08.2019 року було відкрито виконавче провадження №59796366 з виконання виконавчого напису №1136 від 26.07.2019 року.
29.04.2021 року приватним виконавцем виконавчого округу м. Києва Юхименко О.Л. було винесено постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника, відповідно до якої встановлено, що боржник ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), отримує дохід від Приватного підприємства «ТРАНС-СЕРВІС» (ЄДРПОУ 33010796, адреса: 62495, Харківська область, Харківський район, смт. Васищеве, вул. Промислова, буд. 21).
Також, 29.04.2021 року приватний виконавець виконавчого округу м. Києва Юхименко О.Л. направила до Приватного підприємства «ТРАНС-СЕРВІС» (ЄДРПОУ 33010796, адреса: 62495, Харківська область, Харківський район, смт. Васищеве, вул. Промислова, буд. 21) постанову від 29.04.2021 року винесену при примусовому виконанні, а саме, постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника для виконання.
За вимогами ч. 3ст. 68 Закону України «Про виконавче провадження», про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника виконавець виносить постанову, яка надсилається для виконання підприємству, установі, організації, фізичній особі, фізичній особі - підприємцю, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи.
До позовної заяви не додано жодного документа, які б свідчили про те, що саме на території Основ`янського району м. Харкова вчинялися виконавчі дії з виконання спірного виконавчого напису нотаріуса, такі як: накладення арешту на майно, що належить боржнику та знаходиться на такій території, звернення стягнення на заробітну плату/пенсію/стипендію боржника, які він отримує від установ, що знаходяться на території Основ`янського району м. Харкова, накладення арешту на кошти боржника на його рахунках, що знаходяться у банківських та інших фінансових установах, які мають місце знаходження на вказаній території, а тому відсутні підстави вважати, що на території Основ`янського району м. Харкова виконується спірний виконавчий напис нотаріуса і, відповідно,- відсутні правові підстави для визначення підсудності даного позову Червонозаводському районному суду м. Харкова.
За змістомст. 24 ЗУ «Про виконавче провадження», яка має назву «Місце виконання рішення», виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. Виконавчі дії у виконавчих провадженнях, відкритих приватним виконавцем у виконавчому окрузі, можуть вчинятися ним на всій території України.
Таким чином, в даному випадку виконавчі дії з виконання спірного виконавчого напису приватного нотаріуса Броварського районного нотаріального округу Київської області Гамзатової А.А. вчиняються за місцем отримання доходів боржника ОСОБА_1 , а саме, за місцезнаходженням Приватного підприємства ««ТРАНС-СЕРВІС» (ЄДРПОУ 33010796, адреса: 62495, Харківська область, Харківський район, смт. Васищеве, вул. Промислова, буд. 21), що відповідно до положень статтей24,68 Закону України «Про виконавче провадження»є місцем проведення виконавчих дій, а отже, є місцем виконання виконавчого напису.
Вирішуючи питання про передачу справи за підсудністю суддя враховує, що при поданні позовної заяви позивач обрав альтернативну підсудність справи за місцем виконання виконавчого напису нотаріуса, тобто за місцем реєстрації позивача, однак, справу слід передати на розгляд Харківському районному суду Харківської області (62458, Харківська область, с. Покотилівка, вул. Сковороди, 18), оскільки у межах територіальної юрисдикції вказаного суду (Харківський район Харківської області) проводяться виконавчі дії з примусового виконання виконавчого напису №1136, виданого 26.07.2019 року приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області Гамзатовою А.А.
Відповідно матеріалів позову жодних виконавчих дій у межах виконавчого провадження №59796366 на території Основ`янського району м. Харкова приватним виконавцем не здійснюється.
Згідно з нормамиКонвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод від 04 листопада 1950 року, Закону України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини» інститут підсудності безпосередньо пов`язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у пункті 1 статті 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
З урахуванням викладеного, позовна заява не підсудна Червонозаводському районному суду м. Харкова, у зв`язку із чим підлягає передачі за належною територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Харківського районного суду Харківської області (62458, Харківська область, с. Покотилівка, вул. Сковороди, 18), як суду, на території якої виконується спірний виконавчий напис нотаріуса.
Відповідно до п. 1ст. 31 ЦПК Українисуд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідност. 32 ЦПК Україниспори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленомустаттею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Конституцією Українизакріплено право кожного на судовий захист. Забезпечення кожному права на справедливий суд та реалізація права особи на судовий захист мають здійснюватися з урахуванням норм Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950), а також практики Європейського суду з прав людини, які, відповідно достатті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року, застосовуються судами при розгляді справ як джерело права.
Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції кожен при вирішенні спору щодо його цивільних прав та обов`язків має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Як роз`яснив Європейський суд з прав людини у справах «Верітас проти України» та «Сокуренко та Стригун проти України», суд не може вважатися «судом, встановленим законом» у розумінні п.1 ст.6 Конвенції у разі перевищення ним своїх повноважень, визначених процесуальним законодавством. Зокрема, повноваження суду на розгляд конкретної справи, заяви або скарги визначається правилами підвідомчості та підсудності.
Відповідно до ч. 1ст. 8 Закону України "Про судоустрій та статус суддів"ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
Під підсудністю у цивільному процесуальному праві розуміють інститут (тобто сукупність правових норм), який регулює віднесення справ, які підлягають розгляду судами цивільної юрисдикції, до відання конкретного суду судової системи України для розгляду по першій інстанції. Тобто, визначити підсудність цивільної справи означає встановити компетентний, належний суд у цій справі.
Спори між судами про підсудність не допускаються. У зв`язку з цим та для того, щоб не допустити безпідставної тяганини під час розгляду цивільних справ з боку судів, на яких і лежить обов`язок правильно застосувати правила про підсудність тоЦПК Українивстановлює правило про недопустимість суперечок між судами про підсудність.
ЗгідноКонвенції про захист прав людини і основоположних свободвід 04.11.1950 року, Закону України "Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини", інститут безпосередньо пов`язаний із забезпеченням права на справедливий судовий підсудності розгляд, який закріплений у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки, за його допомогою визначається "належний суд", тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
На підставі наведеного, вважаю за необхідне передати на розгляд за територіальною юрисдикцією (підсудністю) цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківського районного суду Харківської області (62458, Харківська область, с. Покотилівка, вул. Сковороди, 18).
Керуючись ст.ст.27,31,32, 260, 261, 353 ЦПК України,
П О С Т А Н О В И В :
Цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вердикт капітал»</a>, треті особи: Приватний виконавець виконавчого округу м. Києва Юхименко Ольга Леонідівна, Приватний нотаріус Броварського районного нотаріального округу Київської області Гамзатова Аліна Анатоліївна про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, - передати на розгляд за територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Харківського районного суду Харківської області (62458, Харківська область, с. Покотилівка, вул. Сковороди, 18).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя - Ю.Ю. Сіренко
Суд | Червонозаводський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 18.08.2023 |
Оприлюднено | 21.08.2023 |
Номер документу | 112887553 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Червонозаводський районний суд м.Харкова
Сіренко Ю. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні