номер провадження справи 27/213/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.08.2023 Справа № 908/1839/23
м. Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Дроздової С.С. при секретарі судового засідання Камаєвій О.М., розглянувши матеріали справи
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю Спеціалізоване підприємство Сансет Ліфтсервіс (49038, м. Дніпро, вул. Князя Ярослава Мудрого, буд. 68, адреса місцезнаходження: 69018, м. Запоріжжя, вул.. Перемоги, 52, ідентифікаційний код юридичної особи 30295729)
до відповідача: Комунального підприємства Управління капітального будівництва (69126, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, 60-б, ідентифікаційний код юридичної особи 04054151)
про стягнення 21 277 грн 68 коп
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Спеціалізоване підприємство Сансет Ліфтсервіс звернувся до суду з позовною заявою про стягнення з Комунального підприємства Управління капітального будівництва 21 277 грн 68 коп. завдатку.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.06.2023 здійснено автоматизований розподіл позовної заяви між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/1839/23 та визначено до розгляду судді Дроздовій С.С.
Ухвалою суду від 12.06.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Присвоєно справі № 908/1839/23, номер провадження 27/213/23. Ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
Згідно з ч. 1 ст. 12, ч. 1 ст. 250 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами загального або спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Згідно ч. 3 ст. 12 ГПК України спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до ч. 5 ст. 12 ГПК України передбачено, що для цілей цього Кодексу малозначними справами є: 1) справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 2) справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 3 ст. 252 ГПК України).
Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторонами заявлено не було.
21.06.2023 від відповідача надійшов письмовий відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній визнав позовні вимоги повністю.
Частиною 1 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відповідно до ч. 8 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Надані до матеріалів справи докази дозволяють розглянути справу по суті.
Розглянувши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, суд
УСТАНОВИВ:
Цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов`язковим для неї.
Згідно статті 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
Підприємництво це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку (ст. 42 Господарського кодексу України).
Підприємницька діяльність здійснюється суб`єктами господарювання, підприємці мають право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яку не заборонено законом.
З огляду на статтю 509 Цивільного кодексу України вбачається, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 ЦК України.
У відповідності до пункту 1 частини 2 статті 1 Цивільного кодексу України договір є підставою виникнення цивільних прав та обов`язків. Цивільні права і обов`язки виникають як з передбачених законом договорів, так і з договорів, не передбачених законом, але таких, що йому не суперечать.
Договір це категорія цивільного права, яка визначається як домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. До зобов`язань, що виникають з договорів, застосовуються загальні положення про зобов`язання, якщо інше не випливає із закону або самого договору. Як і будь-який право чин, він є вольовим актом, оскільки виражає спільну волю сторін, що втілюється у договорі. Змістом договору є, власне, ті умови, на яких сторони погоджуються виконувати договір, і вони мають дотримуватися взятих на себе зобов`язань.
У відповідності до статті 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 ЦК України).
З матеріалів справи вбачається, що 20.08.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю Спеціалізоване підприємство Сансет Ліфтсервіс (підрядник) та Комунальним підприємством Управління капітального будівництва (замовник) укладений договір підряду № 012/21/51.
Згідно з п. 1.1 договору підряду, замовник доручає, а підрядник, на свій ризик, в межах договірної ціни приймає на себе обов`язки, власними або залученими силами, виконувати роботи з капітального ремонту, які забезпечать введення в експлуатацію об`єкта: ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013 Капітальний ремонт ліфтів (заміна одиниць та вузлів технологічного устаткування та їх інженерних мереж, систем управління та автоматизації, які застаріли та технічний ресурс вичерпано, в існуючих приміщеннях) житлового будинку розташованого по вул. Сергія Синенка, 81 (1), м. Запоріжжя [код ДК 021:2015 45453000-7 (Капітальний ремонт і реставрація)] в обумовлений цим договором термін та з належною якістю в межах затвердженої проектної документації, та узгодженої ціни робіт, вимог національних стандартів, будівельних норм і правил, вимог техніки безпеки і охорони праці.
Відповідно до ст. 27 Закону України Про Публічні закупівлі, замовник має правовимагати від переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі внесення ним не пізніше дати укладення договору про закупівлю забезпечення виконання такого договору, якщовнесення такого забезпечення передбачено тендерною документацією або в оголошенні пропроведення спрощеної закупівлі.
20.08.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю Спеціалізоване підприємство Сансет Ліфтсервіс (учасник) та Комунальним підприємством Управління капітального будівництва (замовник) укладено договір про надання завдатку для забезпечення виконання договору підряду (договір).
Відповідно до п. 1 договору, сторони дійшли зголи в тому, що грошова сума у розмірі 5% від вартості договору підряду, що складає 21277,68 грн. сплачена учасником на підтвердження зобов`язання і на забезпечення виконання договору підряду, що підтверджується платіжним дорученням № 591 від 20.08.2021.
На підтвердження виконання робіт відповідно до умов договору підряду сторонами підписані наступні документи:
-Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за вересень 2021 року;
-Акт 1 приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2021 року;
-Підсумкову відомість ресурсів за вересень 2021 року;
-Розрахунок загальновиробничих витрат до локального кошторису №2-1-1 на
капітальний ремонт ліфта за вересень 2021 року;
-Акт вартості устаткування, що придбається виконавцем робіт за вересень 2021 року;
-Акт № 1 прийомки-передачі змонтованого обладнання від 08.09.2021 року;
-Акт № 2 передачі обладнання від 08.09.2021 року;
-Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за листопад 2021 року;
-Акт 1 приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2021 року;
-Підсумкову відомість ресурсів за листопад 2021 року;
-Розрахунок загальновиробничих витрат до локального кошторису №2-1-1 на капітальний ремонт ліфта за листопад 2021 року
-Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за грудень 2021 року;
-Акт 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2021 року;
-Підсумкову відомість ресурсів за грудень 2021 року;
-Розрахунок загальновиробничих витрат до локального кошторису №2-1-1 на капітальний ремонт ліфта за грудень 2021 року.
Відповідно до п. 3 договору, для забезпечення виконання договору підряду замовник повертає забезпечення виконання договору про закупівлю зокрема після виконання учасником-переможцем процедури закупівлі спрощеної закупівлі договору про закупівлю, згодою сторін.
Додатковою угодою № 1 від 13.01.2022 до договору сторони дійшли згоди повернути учаснику (ТОВ СП Сансет Ліфтсервіс) суму завдатку у розмірі 21277,68 грн., яка була сплачена учасником на підтвердження зобов`язання і на забезпечення виконання договору підряду.
03.04.2023 позивачем вручено нарочно відповідачу лист щодо повернення завдатку із зазначенням реквізитів позивача. Проте, грошові кошти у сумі завдатку не перераховані відповідачем на рахунок позивача. Крім того, відповідь на лист відповідачем не надана. Вказане стало підставою для звернення позивача із позовом.
Спірні правовідносини сторін є господарськими та врегульовані договором № 012/21/51 від 20.08.2021, який за змістом закріплених у ньому прав та обов`язків сторін є договором підряду.
Відповідно до ст. 27 Закону України Про Публічні закупівлі:
1. Замовник має право вимагати від переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі внесення ним не пізніше дати укладення договору про закупівлю забезпечення виконання такого договору, якщо внесення такого забезпечення передбачено тендерною документацією або в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі.
2. Замовник повертає забезпечення виконання договору про закупівлю:
1) після виконання переможцем процедури закупівлі/спрощеної закупівлі договору про закупівлю;
2) за рішенням суду щодо повернення забезпечення договору у випадку визнання результатів процедури закупівлі/спрощеної закупівлі недійсними або договору про закупівлю нікчемним;
3) у випадках, передбачених статтею 43 цього Закону;
4) згідно з умовами, зазначеними в договорі про закупівлю, але не пізніше ніж протягом п`яти банківських днів з дня настання зазначених обставин.
3. Розмір забезпечення виконання договору про закупівлю не може перевищувати 5 відсотків вартості договору про закупівлю.
4. Кошти, що надійшли як забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо вони не повертаються учаснику у випадках, визначених цим Законом, підлягають перерахуванню до відповідного бюджету, а в разі здійснення закупівлі замовниками не за бюджетні кошти - перераховуються на рахунок таких замовників.
Відповідно до пункту 3 Договору про надання завдатку, замовник повертає забезпечення виконання договору про закупівлю після виконання учасником-переможцем процедури закупівлі/спрощеної закупівлі договору про закупівлю, за згодою сторін, за рішенням суду щодо повернення забезпечення договору у випадку визнання результатів процедури закупівлі/спрощеної закупівлі недійсними або договору про закупівлю нікчемним та у випадках, передбачених статтею 43 Закону України Про публічні закупівлі, а також згідно з умовами, зазначеними в договорі про закупівлю, але не пізніше ніж протягом п`яти банківських днів з дим настання зазначених обставин.
Стаття 193 Господарського кодексу України визначає, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Приписами ст. 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Додатковою угодою № 1 від 13.01.2022 до договору про надання завдатку сторони дійшли згоди повернути учаснику (ТОВ СП Сансет Ліфтсервіс) суму завдатку у розмірі 21277,68 грн., яка була сплачена учасником на підтвердження зобов`язання і на забезпечення виконання договору підряду.
23.03.2023 позивачем вручено відповідачеві лист щодо повернення завдатку не пізніше ніж п`яти банківських днів із зазначенням реквізитів позивача.
Відповідачем відповідь на лист позивача не надано, завдаток не повернуто.
Контррозрахунку спірної суми як і доказів її оплати у повному обсязі або частково відповідачем суду не надано.
Згідно з ч. 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст.ст. 73, 77 ГПК України).
Згідно із ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Позивачем надано належні та допустимі докази на підтвердження своїх вимог.
Дослідивши матеріали справи позивач довів суду факт порушення з боку відповідача своїх зобов`язань за договором в повному обсязі.
Укладаючи договір, кожна із сторін прийняла на себе певні зобов`язання щодо його виконання, відповідачем не виконані зобов`язання належним чином та порушено строк оплати у повному обсязі.
Кожна із сторін договору приймає на себе відповідні ризики можливого погіршення економічної ситуації та фінансового становища свого підприємства, підприємств своїх контрагентів та країни в цілому. Учасник договору не повинен відповідати за прорахунки суб`єкта підприємницької діяльності, з яким він уклав договір.
Відповідач не надав належних та допустимих доказів сплати заборгованості.
Позивач і відповідач є суб`єктами господарювання, які несуть однакову економічну (матеріальну) відповідальність за свої дії та однакові ризики та надання розстрочки відповідачу може призвести до негативних наслідків для позивача.
До того ж, кожна із сторін договору приймає на себе відповідні ризики можливого погіршення економічної ситуації та фінансового становища свого підприємства, підприємств своїх контрагентів та країни в цілому. Учасник договору не повинен відповідати за прорахунки суб`єкта підприємницької діяльності, з яким він уклав договір.
Глава 50 ЦК України передбачає підстави та умови припинення зобов`язання, зокрема, статтею 599 ЦК України встановлено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Частиною 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
У рішенні Європейского суду з прав людини від 19.03.1997 р. (п. 40) по справі Горнсбі поти Греції зазначено: …Право на звернення до суду було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов`язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду однієї зі сторін. Важко уявити ситуацію, щоб пункт 1 статті 6 докладно описував процедурні Гарантії, що надаються сторонам цивільного судового процесу у провадженні, що є справедливим, відкритим і оперативним і не передбачив при цьому гарантій виконання судових рішень; тлумачення статті 6 як такої, що стосується виключно права на звернення до суду і проведення судового розгляду, могло б призвести до ситуацій, несумісних із принципом верховенства права, що його Договірні сторони зобов`язалися дотримуватися, коли вони ратифікували Конвенцію.
Відповідно до ст.ст. 7, 13 Господарського процесуального кодексу України правосуддя в господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності, підпорядкування, місцезнаходження, місця створення та реєстрації, законодавства, відповідно до якого створена юридична особа, та інших обставин. Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Відповідно до ст. 96 Цивільного кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов`язаннями усім належним їй майном.
Дослідивши наявні матеріали справи, враховуючи визнання позову відповідачем, оцінивши надані докази, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, належними, допустимими, достовірними, достатніми доказами та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно зі ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 46 ГПК України встановлено, що позивач вправі відмовитись від позову (всіх або частини позовних вимог), відповідач має право визнати позов (всіх або частини позовних вимог) на будь-якій стадії судового процесу.
Згідно з ч. 1 ст. 191 ГПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Як вже зазначалося судом вище, матеріали справи містять відзив відповідача, згідно з яким відповідач підтвердив факт невиконанням ним зобов`язання щодо повернення завдатку у розмірі 21 277 грн 68 коп., не заперечив проти заявлених позовних вимог та визнав їх у повному обсязі.
Приписами ч. 1 ст. 130 ГПК України встановлено, що у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Аналогічна норма міститься в ч. 3 ст. 7 Закону України Про судовий збір.
Судовий збір за розгляд позовних вимог у даній справі складає 2 684 грн 00 коп.
Враховуючи, що позивачем при поданні цього позову до суду сплачено 2 684 грн 00 коп. судового збору, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, суд вважає за можливе 50% судового збору в розмірі 1 342 грн 00 коп. повернути позивачу з Державного бюджету, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 129, 130, 233, 238, 240, 241, 250-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Спеціалізоване підприємство Сансет Ліфтсервіс Комунального підприємства Управління капітального будівництва задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства Управління капітального будівництва (69126, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, 60-б, ідентифікаційний код юридичної особи 04054151) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Спеціалізоване підприємство Сансет Ліфтсервіс (49038, м. Дніпро, вул. Князя Ярослава Мудрого, буд. 68, адреса місцезнаходження: 69018, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 52, ідентифікаційний код юридичної особи 30295729) суму завдатку розмірі 21 277 (двадцять одна тисяча двісті сімдесят сім) грн. 68 коп., 1 342 (одна тисяча триста сорок дві) грн 00 коп. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повернути з Державного бюджету України Товариству з обмеженою відповідальністю Спеціалізоване підприємство Сансет Ліфтсервіс (49038, м. Дніпро, вул. Князя Ярослава Мудрого, буд. 68, адреса місцезнаходження: 69018, м. Запоріжжя, вул.. Перемоги, 52, ідентифікаційний код юридичної особи 30295729) 50 % судового збору сплаченого при поданні позову в розмірі 1 342 (одна тисяча триста сорок дві) грн. 00 коп., відповідно до платіжної інструкції № 779 від 31.05.2023.
Рішення оформлено та підписано 18.08.2023.
Суддя С.С. Дроздова
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення розміщено в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 14.08.2023 |
Оприлюднено | 21.08.2023 |
Номер документу | 112894259 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг будівельного підряду |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Дроздова С.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні