ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.08.2023 Справа № 914/129/23
За позовом: Малого приватного підприємства Вулкан, м. Львів
до відповідача: Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Львівгаз, м. Львів
про визнання недійсним та незаконним рішення, недійсним акту, стягнення моральної шкоди.
Суддя Манюк П.Т.
За участю секретаря Лазаренко С.В.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1 власник, засновник;
від відповідача: Турчиняк Ярослав Ігорович представник,
На розгляд Господарського суду надійшов позов Малого приватного підприємства Вулкан до Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Львівгаз про визнання недійсним та незаконним рішення, недійсним акту, стягнення моральної шкоди.
Ухвалою суду від 10.01.2023 позовну заяву Малого приватного підприємства Вулкан залишено без руху, надавши позивачу строк, до 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення таких недоліків: надати суду належні докази відправлення відповідачеві копії позовної заяви з долученими до неї документами, а саме, оригінали поштової квитанції (накладної) та опису вкладення до цінного листа про таке відправлення; надати суду докази сплати судового збору в розмірі 7 443 грн.
Ухвалою суду від 03.02.2023 відкрито провадження у справі № 914/129/23 за правилами загального позовного провадження, оскільки на адресу суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, а саме оригінал платіжного доручення від 24.01.2023 № 1597 про сплату судового збору у розмірі 7 443 грн та оригінал опису вкладення поштового відправлення із зазначенням переліку документів відправлених відповідачу. Підготовче судове засідання призначено на 13.03.2023.
Хід розгляду справи викладено у відповідних ухвалах суду, зокрема ухвалою суду від 08.05.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті у судовому засіданні на 29.05.2023.
Ухвалою суду від 29.05.2023 судове засідання відкладено на 19.06.2023. В судовому засіданні, 19.06.2023, оголошено перерву до 07.08.2023.
В судове засідання, яке відбулося 07.08.2023, представник позивача з`явився, позовні вимоги підтримав, просив їх задоволити з підстав викладених у позовній заяві та додаткових поясненнях.
В судовому засіданні, яке відбулося 07.08.2023, представник відповідача позовні вимоги заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та у письмових поясненнях.
Враховуючи те, що зібраних в матеріалах справи доказів достатньо для з`ясування обставин справи і прийняття судового рішення, в судовому засіданні 07.08.2023 справу розглянуто по суті, оголошено вступну та резолютивну частину судового рішення у справі.
Позиція позивача.
Мале приватне підприємство Вулкан (надалі позивач) звернулося в Господарський суд Львівської області з позовом до Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Львівгаз (надалі відповідач) про визнання недійсним та незаконним рішення, недійсним акту, стягнення моральної шкоди.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що він як споживач приєднався до умов типового договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) шляхом підписання заяви-приєднання від 01 січня 2016 року № 09420DMV19АР016.
У додатку до заяви-приєднання - Розрахунку втрат і витрат природного газу, переліку точок комерційного обліку споживача, що підписаний сторонами, зазначено перелік точок комерційного обліку об`єкта споживача (перелік комерційних вузлів обліку), зокрема лічильник Меtrix АМ № 00291575, типорозміром/d20 мм G10 із величиною приєднаної потужності точки ком. обл. суб`єкту 16,4737 куб.м./год та вказано перелік газоспоживаючого обладнання (ГСО) в точках комерційного обліку.
04.10.2022 працівниками відповідача складено акт про порушення № LV002211 через виявлення порушення позивачем пп. 5 п.1 глави 2 Розділу XI Кодексу ГРС - несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів, пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку.
Комісією відповідача за результатами розгляду вказаного акта про порушення, здійснено донарахування споживачу (позивачу) необлікованого об`єму природного газу в сумі 415 999, 60 грн.
Позивач не погоджується із рішенням відповідача про донарахування необлікованого об`єму природного газу та вважає що з його боку жодного несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок якого перевищився діапазон обчислення вузла обліку не здійснювалося, всі дії щодо підключення та заміни газових приладів здійснювалися працівниками самого відповідача згідно з розробленим та погодженим ними проектом.
Оскільки встановлення на об`єкті позивача ПЛГ типу Меtrix, типорозмір G10 замість типорозміру G16 було проведено 19.09.2012 самими працівниками відповідача, перелік наявного у позивача обладнання відповідає проекту, інформація зазначена в акті про порушення від 04.10.2022 № LV 002211 не відповідає дійсності, тому для застосування відповідачем донарахування об`єму природного газу не має правових підстав, а відтак рішення комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог кодексу ГРС про донарахування об`єму природного газу від 15.11.2022 на суму 415 999,60 грн та акт про порушення № LV002211 є недійсними і підлягають скасуванню.
Разом з тим, перевірка працівниками відповідача проводилася під час повітряної тривоги, відтак директор позивача - ОСОБА_1 поніс невиправну травму перебуваючи підчас повітряної тривоги у страху за своє життя та життя працівників, оскільки сам не мав змоги пройти до укриття, та не мав можливості проконтролювати евакуацію працівників. Не дивлячись на неодноразові його заклики призупинити перевірку та закінчити її після завершення повітряної тривоги, працівники АТ Львівгаз продовжували здійснювати перевірку. Саме тому перебуваючи у стані сильного душевного хвилювання, моральної дезорієнтації, він під страхом за власне життя підписав Акт про порушення від 04.11.2022 № LV002211, хоча насправді не погоджувався із інформацією вказаною у акті, оскільки вона не відповідає реальності. Відтак, позивач просить суд додатково стягнути з відповідача моральну шкоду в розмірі 30 000, 00 грн.
Позиція відповідача.
Заперечуючи позовні вимоги представник відповідача посилається на те, що 04.10.2022 працівниками відповідача складено акт про порушення № LV002211 через виявлення порушення позивачем пп. 5 п.1 глави 2 Розділу XI Кодексу ГРС - несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів, пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку). Зазначено, що встановлені і підключені до газової мережі два котли Ferroli Pegasus F2 № 85Т (85 кВт., маx витрата 9,9 м.куб/год.) внаслідок чого сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку. Згідно проекту передбачено лічильник G16.
Акт про порушення підписано споживачем без зауважень. Також 04.10.2022 складено Акт контрольного огляду вузла обліку, який містить додаткову інформацію про виявлене порушення.
Таким чином, споживач вчинив порушення, що полягає в самовільному підключенні газового обладнання та внаслідок якого номінальна потужність підключеного газового обладнання перевищила діапазон обчислення вузла обліку.
При цьому, відповідно до вимог Кодексу ГРС для кваліфікації даного порушення достатньо лише встановлення факту наявності підключення газового обладнання, без необхідності встановлення факту понаднормового споживання.
В результаті задоволення акта про порушення споживачу правомірно здійснено донарахування необлікованого об`єму природного газу в загальній сумі 415 999, 60 грн.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до положень статті 16 Цивільного кодексу України та статті 20 Господарського кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1384/27829, затверджено Типовий договір розподілу природного газу (надалі Типовий договір). Цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку оператор ГРМ направляє споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
За умовами п. 2.1. Типового договору, оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
Відповідно до п. 3.1. Типового договору, за відсутності у споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб споживача на відповідний календарний період, споживач не має права використовувати (споживати) природний газ із газорозподільної системи.
Згідно із п. 5.2. Типового договору, визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим договором. Якщо комерційний вузол обліку встановлений не на межі балансової належності сторін (точка вимірювання не збігається з точкою комерційного обліку), фактичний об`єм природного газу визначається з урахуванням втрат та витрат природного газу між точкою вимірювання і межею балансової належності сторін шляхом їх додавання/віднімання до/від об`єму природного газу, визначеного комерційним вузлом обліку в точці вимірювання, відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. Для визначення об`єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку споживача.
Відповідно до п. 5.4. Типового договору, порядок визначення об`єму розподіленого споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об`ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог цього договору.
Згідно з пп. 2 та 5 п. 7.4 Типового договору, споживач зобов`язаний своєчасно повідомляти оператора ГРМ про всі зміни щодо персоніфікованих даних в заяві-приєднанні та/або позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) та не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
Відповідно до пункту 8.1 розділу 8 Типового договору, за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з цим договором та чинним законодавством України.
Відповідно до підпункту 7 пункту 7.4. розділу 7 Типового договору, споживач зобов`язується: дотримуватись інших вимог цього договору та Кодексу газорозподільних систем.
Згідно із пунктом 3 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
Пунктом 4 глави І розділу 1 Кодексу ГРС визначено терміни, що вживаються у даному кодексі, зокрема, несанкціоноване підключення газових приладів - самовільне під`єднання споживачем газових приладів чи пристроїв (устаткування) на об`єкті, який обліковується за нормами споживання, або внаслідок під`єднання яких перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку).
Пунктом 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС встановлено, що за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу).
Згідно п. 1 глави 9 розділу X Кодексу ГРС, суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових, зокрема, щодо відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Відповідно до пункту 1 розділу 5 Глави XI Кодексу ГРС, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Пунктом 3 розділу 4 глави XI Кодексу ГРС, встановлено, що у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення комерційного ВОГ (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку), розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно до п.11 розділу 5 глави XI Кодексу ГРС, при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Як встановлено судом, позивач приєднався до умов договору шляхом підписання заяви-приєднання від 01.01.2016 № 09420DMV19AP016, підготовленої у встановленому порядку працівниками оператора ГРМ (відповідача) та направленої споживачу інформаційним листом.
У додатку до заяви-приєднання - Розрахунку втрат і витрат природного газу, переліку точок комерційного обліку споживача, що підписаний без жодних зауважень сторонами, зазначено перелік точок комерційного обліку об`єкта споживача лічильник Меtrix № 00291575, типорозміром/d20 мм G10 із величиною приєднаної потужності точки ком. обл. суб`єкта 16,4737 куб.м./год, вказано перелік газоспоживаючого обладнання (ГСО) в точках комерційного обліку: Ferroli Dom Iprogekt С24 в кількості 2 шт. та визначено номінальні витрати природного газу на одиницю ГСО, куб.м./год. 3,08.
04 жовтня 2022 року представниками Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Львівгаз, на точці комерційного обліку споживача за адресою: м. Львів, вул. Любінська 196, складено Акт про порушення № LV002211, де зазначено про виявлення порушення умов договору та Кодексу ГРМ, а саме: несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів, пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку). По факту встановлені і підключені до газової мережі два котли Ferroli Pegasus F2 № 85Т (85 кВт., маx витрата 9,9 м.куб/год.) внаслідок чого сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку. Згідно проекту передбачено лічильник G16.
15.11.2022 комісією Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Львівгаз на підставі акту про порушення від 04.10.2022 № LV002211 складено акт-розрахунок (для непобутових споживачів), споживачу розраховано не облікований (донарахований) об`єм природнього газу за несанкціоноване підключення газових приладів внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку за період з 23.09.2022 15:00 год. початок розрахункового періоду по 04.10.2022 13:45 год. закінчення розрахункового періоду, загальною вартістю 415 999, 60 грн. В даному акті-розрахунку зазначено найменування неопломбованого газового обладнання згідно з паспортом котел Ferroli Pegasus F2 № 85Т - 2 шт номінальною потужністю 9,9 м.куб./год та загальною потужністю 0, 01980 тис.м.куб.
З матеріалів справи вбачається, що згідно робочого проекту Реконструкція газової мережі з перенесенням існуючої паливної на АДРЕСА_1 № 19/1965-10, розробленого проектно-кошторисною групою УЕГГ ВАТ по газопостачанню та газифікації Львівгаз погодженого відповідачем, передбачено влаштування позивачем двох котлів потужністю по 96 кВт. Облік витрат газу передбачається існуючим лічильником 2 шт. мембранного типу, замінити на лічильник типу GMS G16 G -10.
Реконструкцію газової мереж позивача та встановлення паливного обладнання було здійснено працівниками відповідача (аварійно-диспетчерської служби УЕГГ м.Львова) на підставі вказаного робочого проекту, що підтверджується актом приймання закінченого будівництва об`єкту системи газопостачання від 02.12.2020 та будівельним паспортом внутрішньобудинкового (внутрішньоцехового) газообладнання станом на 02.10.2020, де зазначено про монтаж 2 котлів Ferroli Pegasus F2 NТ (96 кВт).
Учасниками справи не надано суду жодних доказів проведення позивачем самостійно чи із залученням підрядних організацій, в тому числі працівників відповідача, робіт щодо подальшої заміни вказаного обладнання.
Вказані котли розміщені на об`єкті позивача станом на час складання Акту про порушення від 04.10.2022 № LV002211, про що зазначено у акті.
Інформація зазначена в додатку до заяви-приєднання - Розрахунку втрат і витрат природного газу, переліку точок комерційного обліку споживача, що згідно Типового договору, підготовлений працівниками оператора ГРМ та помилково підписаний без жодних зауважень позивачем, де зазначено перелік газоспоживаючого обладнання (ГСО) в точках комерційного обліку - котли Ferroli Dom Iprogekt С24 в кількості 2 шт. та визначено їх номінальні витрати природного газу на одиницю ГСО, куб.м./год. 3,08, не відповідає дійсності, оскільки вказані котли на об"єкті позивача ніколи не були змонтовані.
11 червня 2012 року працівниками відповідача у присутності уповноваженої особи позивача - Гейц О.А. складено Акт зняття ПрЛГ на повірку (ремонт) № Л51/12, та було перевірено дотримання обліку природного газу лічильником газу типу Меtrix, типрозмір G16, заводський номер 00152549, рік випуску 2010, показник ПрЛГ 002465 м3. За результатами перевірки було встановлено, що: номери та цілісність пломб Держспоживстандарту не порушено; номери та цілісність пломб підрозділів Облгазу пл. НТ7510; номери та стан захисних стрічки А215676 не порушено. ПрЛГ направлено на повірку.
06 липня 2012 року представниками відповідача у присутності директора позивача - ОСОБА_1 було складено Акт встановлення промислового лічильника газу (ПрЛГ) після повірки (ремонту), згідно якого було проведено встановлення ПрЛГ типу Меtrix, типрозмір G16, заводський номер 00152549, рік випуску 2010, з показником 002471, газоспоживаюче обладнання (тип, кількість, стан) 2 котла ДФК Ferroli.
19 вересня 2012 року згідно Акту зняття промислового лічильника газу (ПрЛГ) на повірку (ремонт) представниками відповідача на об`єкті позивача, перевірено дотримання правил обліку природного газу лічильником газу типу Меtrix, типрозмір G16, заводський номер № 00152549, рік випуску 2010, за результатами перевірки встановлено: номери та цілісність пломб Держспоживстандарту II-12 не порушено; номери та цілісність пломб підрозділів Облгазу знято з фл 70613441; номери та стан захисних стрічок А215676, 4593548 - не порушувався. В той же час, у акті від 19.09.2012 зазначено що ПрЛГ Меtrix, типрозмір G16, заводський номер № 00152549 - демонтовано, а замість нього встановлено: ПЛГ типу Меtrix, типрозмір G10, заводський номер № 00291575, рік випуску 2012, Вхідний патрубок ПЛГ опломбовано пломбою № 70613200,4913621.
03 вересня 2020 року згідно Акту встановлення ПЛГ після повірки (технічного обстеження, ремонту) представниками відповідача, було встановлено ПЛГ типу Меtrix, типрозмір G10, заводський номер № 00291575, рік випуску 2012 з показником 03227,16. Вхідний патрубок ПЛГ опломбовано пломбою № R26461829, встановлена захисна стрічка 9068197, газоспоживче обладнання (тип, кількість) котли 2 штуки.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 218 Господарського кодексу України, підставою для господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Як визначено частинами 3 та 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до статті 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Таким чином, встановлення на об`єкті позивача ПЛГ типу МЕТRІХ, типорозміру G10 замість типорозміру G16 було проведено самими працівниками відповідача, перелік наявного у позивача обладнання відповідає проекту реконструкції газової мережі, що здійснена у 2010 році.
Суду не надано доказів несанкціонованого підключення позивачем газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон вузла обліку, тому для застосування відповідачем донарахування об`єму природного газу не має жодних правових підстав, а відтак рішення від 15.11.2022 комісії відповідача з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог кодексу ГРС від 04.10.2022 про донарахування об`єму природного газу на суму 415 999, 60 грн є безпідставним і підлягає визнанню недійсним.
Щодо позовної вимоги про визнання недійсним та таким, що складений з порушенням вимог чинного законодавства акту про порушення від 04.10.2022 № LV 002211, то відмовляючи у її задоволенні, суд виходив з наступного.
Частина 2 ст. 20 Господарського кодексу України серед актів, визнання незаконними яких, як спосіб захисту прав і законних інтересів суб`єктів господарювання та споживачів, передбачено статтею 16 ЦК України, встановлює, що права та законні інтереси зазначених суб`єктів захищаються, зокрема, шляхом визнання повністю або частково недійсними актів інших суб`єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб`єкта господарювання або споживача. Тобто, за змістом вказаної норми господарські суди розглядають на загальних підставах справи у спорах про визнання недійсними актів, прийнятих іншими органами, у тому числі, актів господарських товариств, які відповідно до закону чи установчих документів мають обов`язковий характер для учасників правовідносин, що виникають чи припиняються з прийняттям такого акту.
Статтею 20 Господарського процесуального кодексу України до підвідомчості справ господарським судам України, віднесені справи у спорах про визнання недійсними актів з підстав зазначених в законодавстві.
В розумінні чинного законодавства акт нормативного характеру - це юридична форма рішень державного чи іншого органу, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов`язковий характер для суб`єктів цих відносин. Натомість ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб`єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово й після реалізації вичерпують свою дію.
Зазначений у позовній заяві акт про порушення від 04.10.2022 № LV 002211 за своїми ознаками до вищезазначених актів не відноситься, оскільки не носить характеру обов`язкового до виконання, а є лише фіксацією ймовірного порушення.
Таким чином, вищезазначена позовна вимога не може вважатися належним способом захисту прав споживача та не відноситься до способів захисту прав, передбачених ст. 16 ЦК України та ст. 20 ГК України, відтак у задоволенні позовних вимог у цій частині слід відмовити.
Разом з тим, позивачем заявлена ще одна вимога про стягнення з відповідача на свою користь 30 000, 00 грн моральної шкоди.
Статтею 23 Цивільного кодексу України передбачено право особи на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Під поняттям моральна шкода слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.
Відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв`язку з ушкодженням здоров`я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв`язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв`язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.
Згідно з частиною 3 статті 23 ЦК України, якщо інше не встановлено законом, моральна шкода відшкодовується грошовими коштами, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов`язковому з`ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з`ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
Приписами ч. 1, 2 статті 1167 ЦК України визначено, що моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті. Моральна шкода відшкодовується незалежно від вини органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, фізичної або юридичної особи, яка її завдала: 1) якщо шкоди завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки; 2) якщо шкоди завдано фізичній особі внаслідок її незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування запобіжного заходу, незаконного затримання, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту або виправних робіт; 3) в інших випадках, встановлених законом.
З аналізу наведеної норми зобов`язання відшкодувати моральну шкоду виникає лише за умови, що ця шкода є безпосереднім наслідком певної протиправної дії (бездіяльності) чи неправомірного рішення. Тобто заподіяна моральна шкода відшкодовується тій фізичній чи юридичній особі, права якої були безпосередньо порушені протиправними діями (бездіяльністю, рішеннями) інших осіб.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 15.03.2023 у справі № 910/12919/21 та від 23.02.2023 у справі № 915/385/21.
За загальним правилом, зобов`язання відшкодувати моральну шкоду виникає за наявності вини відповідача. У справах про відшкодування моральної шкоди, позивач має довести, які саме дії спричинили страждання чи приниження, яку саме шкоду вони заподіяли і який її розмір.
Верховний Суд у постанові від 08.09.2020 у справі № 926/1904/19 зазначив, що виходячи із загальних засад доказування, у справах про відшкодування моральної шкоди, позивач має довести, які саме дії спричинили страждання чи приниження, яку саме шкоду вони заподіяли і який її розмір.
Сторона, яка пред`являє вимоги відшкодування завданої їй моральної шкоди, не звільняється від обов`язку довести наявність такої шкоди, її розмір, надавши належні, допустимі та достовірні докази цього факту, у порядку встановленому процесуальними нормативно-правими актами.
Позивачем під час розгляду справи не надано жодних доказів на підтвердження факту заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, факту наявності такої шкоди, не надано обґрунтованого розміру заявленої до стягнення суми.
За таких обставин, оскільки позивачем не доведено наявності усіх необхідних елементів складу цивільного правопорушення для відшкодування моральної шкоди (факт наявності моральної шкоди, обґрунтування визначення розміру моральної шкоди та причинно-наслідковий зв`язок між діями відповідача та завданням такої шкоди позивачу), у задоволенні позовних вимог в частині стягнення моральної шкоди в розмірі 30 000, 00 грн слід відмовити.
Відшкодування витрат, пов`язаних зі сплатою судового збору, відповідно до ст. 129 ГПК України, покладається на відповідача пропорційно до задоволених вимог.
Керуючись статтями 4, 7, 13, 14, 73, 74, 76-79, 91, 123, 129, 233, 236, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Визнати недійсним та незаконним рішення комісії Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Львівгаз (79039, м. Львів, вул. Золота, 42, код ЄДРПОУ 03349039) від 15.11.2022 з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС щодо задоволення Акту про порушення від 04.10.2022 № LV002211, яким донараховано Малому приватному підприємству Вулкан (79040, м. Львів, вул. Любінська, 196, код ЄДРПОУ 13823045) необлікований об`єм природного газу в розмірі 415 999,60 грн.
3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
4. Стягнути з Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Львівгаз (79039, м. Львів, вулиця Золота, буд. 42, код ЄДРПОУ 03349039) на користь Малого приватного підприємства Вулкан (79040, м. Львів, вул. Любінська, 196, код ЄДРПОУ 13823045) 2 481, 00 грн судового збору.
5. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 241 ГПК України, та може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені статтями 256, 257 ГПК України.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/.
Повний текст рішення складено 17 серпня 2023 року.
Суддя Манюк П.Т.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 07.08.2023 |
Оприлюднено | 21.08.2023 |
Номер документу | 112894869 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Манюк П.Т.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні