ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі
"18" серпня 2023 р.м. ХарківСправа № 922/3641/23
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Шарко Л.В.
розглянув матеріали
позовної заяви Комунального підприємства "Харківводоканал", м. Харків до Комунального підприємства "Водопровідно-каналізаційного господарства" Височанської (Покотилівської) селищної ради, смт. Покотилівка, Харківський р-н, Харківська обл. про стягнення 6 794 354, 73 грн.
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство "Харківводоканал" звернулось до Господарського суду Харківської області з позовом до Комунального підприємства "Водопровідно-каналізаційного господарства" Височанської (Покотилівської) селищної ради про стягнення 6 794 354, 73 грн заборгованості за спожиті послуги з водопостачання та водовідведення на підставі Договору 6969/10-А-2 від 01.11.2016.
До позовної заяви позивачем подано клопотання про відстрочення сплати судового збору. Дане клопотання позивач обґрунтовує наступним.
Унаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією РФ, нападу військ вказаної держави на Україну та на місто Харків, вибухи поблизу будівель КП «Харківводоканал» завдали підприємству пошкоджень, які призвели до порушення процесу господарської діяльності.
Так, 03.07.2022 внаслідок ракетного удару, зруйновано адміністративну будівлю КП «Харківводоканал», розташовану у Київському районі м. Харкова за адресою: вул. Шевченка, 2, знищено та пошкоджено основні засоби КП «Харківводоканал», документацію пов`язану з діяльністю підприємства, що підтверджується витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 03.07.2022 (копія додається).
8 липня 2022 року відбувся обстріл території Комплексу водопідготовки «Донець» ВП КП «Харківводоканал» який є одним з основних джерел питного водопостачання м. Харкова, м. Чугуєва та інших населених пунктів області. Комплекс розташований за адресою: Харківська область, Чугуївський район, землі Кочетоцької селищної ради, що підтверджується витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 08.07.2022 (копія додається),
21 липня 2022 року відбувся обстріл території Комплексу водопідготовки «Донець» ВП КП «Харківводоканал», який є одним з основних джерел питного водопостачання м. Харкова, м. Чугуєва та інших населених пунктів області. Комплекс розташований за адресою: Харківська область, Чугуївський район, землі Кочетоцької селищної ради, що підтверджується витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 21.07.2022 (копія додається).
20.09.2022 відбувся обстріл гідравлічної споруди (дамби), яка розташована за адресою: Харківська область, Чугуївський район, Печенізька територіальна громада, смт. Печеніги, що підтверджується витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 21.09.2022 (копія додається).
21.09.2022 відбувся обстріл гідротехнічної споруди (дамби), яка розташована за адресою: Харківська область, Чугуївський район, Печенізька територіальна громада, смт. Печеніги, що підтверджується витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 22.09.2022 (копія додається).
В умовах воєнного стану робота КП «Харківводоканал», як об`єкту критичної інфраструктури, здійснюється в обмеженому режимі. Значна кількість майна, документації, тощо, були знищені внаслідок ракетних ударів по об`єктах КП «Харківводоканал».
Військові дії завдавали та завдають шкоди трубопроводам, насосним станціям та іншим спорудам, задіяним в технологічному циклі видобування та доставки якісної питної води. Усі зусилля підприємства спрямовані на відновлення систем водопостачання, забезпечення водо відведення стічних вод.
Внаслідок чого позивач вимушений нести додаткові незаплановані фінансові витрати на підтримку своєї господарської діяльності та витрати на ремонт та відновлення зруйнованих будівель підприємства.
Надважкі умови здійснення діяльності із забезпечення міста Харкова послугами водопостачання та водовідведення, постійні пошкодження магістральних мереж міського водопроводу та каналізації через численні ракетні та артилерійські удари по території міста з боку військ РФ, майже повна відсутність платежів від споживачів призвели КП «Харківводоканал» до вкрай скрутного матеріального становища.
Листом від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1 Торгово-промислова палата України засвідчила для всіх суб`єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, форс-мажорною обставиною військову агресію РФ проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05:30 24.02.2022.
Після 24.02.2022, фінансовий стан підприємства різко погіршився, зазначене безпосередньо пов`язане з введенням воєнного стану, військовими діями та рішеннями, прийнятими органами державної влади та місцевого самоврядування.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2022 р. № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» встановлено, що в умовах воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені! інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги: припинення/зупинення надання житлово-комунальних ПОСЛУГ населенню у разі їх не оплати або оплати не в повному обсязі.
Органами місцевого самоврядування харків`ян було звільнено від обов`язку оплачувати комунальні послуги.
08.06.2022 виконавчим комітетом Харківської міської ради прийнято рішення № 163 «Про деякі питання оплати житлово-комунальних та транспортних послуг в умовах воєнного стану».
Відповідно до п. 1 вказаного рішення виконкому комунальні підприємства Харківської міської ради, що надають житлово-комунальні послуги на території міста Харкова здійснюють заходи щодо припинення стягнення плати за надані послуги фізичним особам громадянам України - споживачам та проведення відповідного коригування за період з 24.02.2022 по 31.05.2022 включно.
За положенням п. 2 вказаного рішення виконкому комунальним підприємствам Харківської міської ради належить здійснити заходи щодо перерахунку грошових зобов`язань фізичним особам громадянам України - споживачам, які сплатили за житлово-комунальні послуги нараховані за період з 24.02.2022 по 31.05.2022 включно.
У зв`язку з чим, рівень нарахувань та надходжень коштів на рахунки підприємства значно зменшився більше ніж на 70%.
Таким чином, рішення органів державної влади та місцевого самоврядування вплинули на можливість КП «Харківводоканал» розраховуватись з контрагентами (вчасно).
Станом на 01.04.2022 рівень дебіторської заборгованості населення за послуги водопостачання та водовідведення порівняно із ситуацією на 01.01.2022 виріс на 71%. Загальний розмір дебіторської заборгованості споживачів станом на 01.04.2023 складає 1 850 821,0 тис. грн, що підтверджується інформацією КП «Харківводоканал» про динаміку дебіторської заборгованості, балансом.
За результатами господарської діяльності КП «Харківводоканал» за ї квартал 2023 року збитки складають 105 млн 186000,00 гривень, порівняно з аналогічним періодом минулого року, в якому валовий дохід складав 18 млн 186 тис. грн. Чистий фінансовий результат являє собою збитки у розмірі 105 млн 186000,00 грн.
Відповідно до балансу (звіту про фінансовий стан) за І квартал 2023 року розмір дебіторської заборгованості на кінець звітного періоду складає 687 млн гривень, що порівняно з аналогічним періодом 2022 року на 16 мільйонів більше.
Скрутне майнове становище підприємства створює реальну загрозу повного зупинення виробничої діяльності, з доведенням підприємства до стану банкрутства, і як наслідок, до неспроможності КП «Харківводоканал» здійснювати фінансування власної виробничої діяльності для забезпечення нормального функціонування єдиної технологічної системи водопостачання та водовідведення, що матиме надзвичайні наслідки екологічного, санітарно-епідемічного та соціального характеру для всього Харківського регіону, особливо в умовах воєнного стану.
У наведених умовах КП «Харківводоканал» було вимушене, відповідно до Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», призупинити трудові відносини з 1702 співробітниками підприємства та зосередити обмежені ресурси виключно на забезпечені роботи критичної інфраструктури, виконанні виробничих функцій водовідведення та подачу питної води, що відповідає санітарно-гігієнічним нормам, цілодобове оперативне проведення аварійно-відновлювальних робіт (ліквідацію пошкоджень) на мережах водопостачання та водовідведення, об`єктах критичної інфраструктури, підготовку до експлуатації мереж в осінньо-зимовий період.
Констатує, що переліком територіальних громад, розташованих у районах проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75, район мешкання Харківської територіальної громади визначений як район проведення бойових дій.
Враховуючи запровадження в Україні правового режиму воєнного стану, перебування міста Харкова в зоні бойових дій, мінімальну чисельність працівників КП «Харківводоканал», задіяних в роботі підприємства, відсутня можливість здійснити оплату судового збору за подання позовної заяви.
Позивач зауважує, що відповідно до Переліку секторів критичної інфраструктури, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 року № 1109 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2022 № 1384) передбачено: сектор системи життєзабезпечення, підсектор комунальні послуги тип основної послуги централізоване питне водопостачання, централізоване водовідведення.
Таким чином, надання населенню послуг КП «Харківводоканал» є вкрай необхідним для життєдіяльності міста Харкова, збереження санітарної та епідеміологічної безпеки.
Без належного фінансування діяльності підприємства забезпечення мешканців міста централізованим водопостачанням та централізованим водовідведенням опиняється під загрозою припинення.
Починаючи з березня 2022 року КП «Харківводоканал» лише завдяки допомозі міжнародних організацій, таких як Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Міжнародний комітет Червоного Хреста, забезпечено матеріалами, хімічними речовинами та засобами ремонту та профілактики водопроводу та каналізації збереження санітарної та епідеміологічної безпеки міста.
Як вказує позивач, важкий матеріальний стан було підтверджено ще у січні 2022 року листом АТ «Мегабанк» від 24.01.2022 № 06-539.
Вказані об`єктивні обставини, на переконання позивача, перешкоджають доступу КП «Харківводоканал» до правосуддя і позбавляють права на судовий захист порушених прав щодо отримання плати за надані послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Як встановлено частиною 2 статті 123 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Закон України "Про судовий збір" визначає правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Як визначено статтею 2 Закону України "Про судовий збір" платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом .
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно статті 8 Закону України "Про судовий збір", встановлено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі .
Єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін. Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
З метою недопущення обмеження доступу до правосуддя, враховуючи майновий стан позивача, суд вважає доцільним відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі. З огляду на викладене, клопотання заявника про відстрочення сплати судового збору підлягає до задоволення.
Розглянувши позовну заяву з додатками, суд встановив, що така відповідає процесуальним вимогам статей 162, 164, 172 ГПК України, а відтак суд на підставі ст. 176 ГПК України приймає позов до розгляду і відкриває провадження у справі.
Відповідно до частини першої, п`ятої статті 12 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного). Згідно приписів частини 1, 2 статті 247 ГПК України у спрощеному провадженні господарський суд розглядає малозначні справи, а крім того, у спрощеному порядку може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції господарського суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Приписи частини 5 статті 12 ГПК України визначають, що малозначними справами є справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи наявність спору між сторонами, а також беручи до уваги, що за критерієм ціни позову дана справа не відповідає ознакам малозначної справи, наведеним у ч. 5 статті 12 ГПК України, суд приходить до висновку про те, що справа № 922/3641/23 підлягає розгляду в порядку загального позовного провадження.
Керуючись статтями 2, 7, 12, 174, 176, 232-235, 247 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. 1. Клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення по справі - задовольнити.
2. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі №922/3641/23.
3. Справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
4. Підготовче засідання призначити на 18 вересня 2023 року о 14:20.
5. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: 61022, місто Харків, майдан Свободи 5, 8-й під`їзд, 1-й поверх, зал № 113.
6. Встановити відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання: відзиву на позовну заяву, який має відповідати вимогам ст. 165 ГПК України.
7. Відповідачу надати суду докази направлення відзиву на позовну заяву іншій стороні (ОПИС ВКЛАДЕННЯ).
8. Встановити позивачу строк на подання до суду відповіді на відзив із урахуванням вимог ст.166 ГПК України у 15 днів з дня його отримання. В разі подання відповіді, надати суду докази її направлення іншій стороні (ОПИС ВКЛАДЕННЯ).
9. Встановити відповідачу строк для подання заперечень на відповідь позивача на відзив із урахуванням вимог ст. 167 ГПК України у 15 днів з дня отримання відповіді на відзив. В разі подання заперечень, надати суду докази їх направлення іншій стороні (ОПИС ВКЛАДЕННЯ).
10. Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі з сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua/.
11. Повідомити учасників судового процесу про можливість застосування судом, з метою спонукання відповідних осіб до виконання встановлених в суді правил, добросовісного виконання процесуальних обов`язків, припинення зловживання правами та запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства, заходів процесуального примусу, передбачених ст.ст. 131-135 ГПК України.
12. Ухвала про відкриття провадження по справі не входить до переліку ухвал які оскаржуються окремо від рішення суду, в порядку ст. 255 ГПК України. Заперечення на дану ухвалу можуть бути викладені в апеляційній скарзі на відповідне рішення суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвалу підписано 18.08.2023.
СуддяЛ.В. Шарко
Примітка: У зв`язку з початком тестової експлуатації підсистеми «Електронний суд» з 01.01.2019, відповідно до Розділу XI «Положення про автоматизовану систему документообігу суду» приймання та реєстрація надісланих учасниками судових процесів електронних процесуальних документів повинна здійснюватися з Електронних кабінетів, які вони мають створити в «Електронному суді» за посиланням: https://cabinet.court.gov.ua. Після запровадження роботи Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи приймання через офіційну поштову скриньку суду процесуальних документів та документів, що стосуються розгляду справ здійснюватися не буде.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 18.08.2023 |
Оприлюднено | 21.08.2023 |
Номер документу | 112895290 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Шарко Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні