Рішення
від 15.08.2023 по справі 556/2015/23
ВОЛОДИМИРЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа 556/2015/23

Номер провадження 2/556/423/2023

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15.08.2023 року. Володимирецький районний суд Рівненської області в складі

головуючого судді Котик Л.О.,

при секретарі Соловей Г.С.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в смт Володимирець в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вараської міської ради Рівненської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Володимирецька районна державна нотаріальна контора про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності в порядку спадкування,-

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Вараської міської ради Рівненської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Володимирецька районна державна нотаріальна контора про встановлення факту спільного проживання із своєю матір`ю та визнання права власності в порядку спадкування.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати - ОСОБА_3 .

На момент смерті ОСОБА_3 , за нею рахувався житловий будинок АДРЕСА_1 , який у встановленому законом порядку не був зареєстрований за нею.

Згідно технічного паспорта, будинок АДРЕСА_1 побудований у 1980 році. Також на момент смерті матері позивача, за нею рахувалися земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Мульчицької сільської ради, загальною площею 1,19 га. Після смерті матері, ОСОБА_1 не звертався із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори, у зв`язку з тим, що на момент смерті спадкодавиці він проживав з нею у будинку АДРЕСА_1 , здійснював за останньою догляд, тому вважає, що на підставі ч. 3 ст. 1268 ЦК України, є таким, що прийняв спадщину.

Однак, звернувшись до нотаріальної контори з метою прийняття спадщини, яка залишилася після смерті матері, нотаріус роз`яснила, що не може видати свідоцтва про право на спадщину за заповітом по тій причині, що ним пропущений строк для подання заяви про прийняття спадщини, а докази того, що він на момент відкриття спадщини проживав разом з матір`ю, відсутні.

Також ОСОБА_1 необхідно встановити факт спільного проживання з матір`ю - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , починаючи з 2013 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 (на час відкриття спадщини) в будинку АДРЕСА_1 , оскільки підтвердити в інший спосіб встановити даний факт не може, окрім як в судовому порядку.

В даному випадку позивачу необхідно втановити факт постійного проживання спадкоємця з спадкодавцем на момент смерті разом, для прийняття спадщини на земельні ділянки, які на момент смерті матері перебували у її власності.

Тому ОСОБА_1 змушений з даним питанням звернутись до суду.

Вказаний позов надійшов до Володимирецького районного суду Рівненської області 13 липня 2023 року.

Ухвалою Володимимрецького районного суду Рівненської області 14 липня 2023 року відкрито провадження та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.

В підготовче судове засідання позивач та його представник не з`явилися, від представника надійшла заява про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримують повністю.

Представник Вараської міської ради в підготовче судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи у їх відсутності, просять прийняти рішення на підставі наявних матеріалів в справі.

Належним чином повідомлена державний нотарус Володимирецької районної державної нотаріальної контори, в підготовче судове засідання не з`явилася, причину неявки суду не повідомила.

Згідно ч.3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Розгляд справи здійснюється за відсутності сторін, без фіксування судового засідання технічними засобами, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Дослідивши повно та всебічно обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи зі свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступних підстав.

ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Уріччя Володимирецького (нині Вараського) району Рівненської області, що стверджується записами в паспорті, серії НОМЕР_1 , виданого 07 травня 1996 року.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача - ОСОБА_3 , що стверджується свідоцтвом про смерть останньої, серії НОМЕР_2 .

Факт родинних відносин між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 підтверджується свідоцтвом про народження, серії НОМЕР_3 , де в графі мати записана - ОСОБА_3 .

Згідно заповіту, посвідченого 01.02.2008 виконавчим комітетом Мульчицької сільської ради Володимирецького району Рівненської області, ОСОБА_3 на випадок своєї смерті заповіла все, що знаходиться у її господарстві, житловий будинок, який розташований в АДРЕСА_1 та Державний акт на право власності на земельну ділянку, серії ЯА No 041989, виданий Володимирецькою районною державною адміністрацією 01.02.2006, своєму сину - ОСОБА_1 .

Згідно відповіді на звернення ОСОБА_1 №378/01-16, виданої завідувачем Володимирецької державної нотаріальної контори щодо оформлення спадщини, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 - ОСОБА_3 , нотаріусом рекомендовано ОСОБА_1 для реалізації своїх спадкових справ звернутися до суду з позовом про встановлення факту проживання зі спадкоємцем однією сім`єю не менше п`яти років до часу відкриття спадщини.

Факт спільного проживання ОСОБА_1 з матір`ю в будинку АДРЕСА_1 з 2013 року по момент її смерті, підтверджується актом зустрічної звірки, складеного комісією Вараської міської ради Рівненської області, письмовими заявами свідків ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , справжність підпусу якого засвідчено сторостою Вараської територіальної громади та довідкою №385-02/1-08 від 21.02.2023 про отримання допомоги ОСОБА_1 в 2017 році.

Згідно ч.2 ст.315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Частиною 3 ст.1268 ЦК України визначено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Таким чином у судовому засіданні знайшов підтвердження факт постійного спільного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з матір`ю - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини в будинку АДРЕСА_1 , з 2013 року по 22 грудня 2017 року.

Що стосується позовних вимог про визнанян права власності на спадкове майно, то судом встановлено наступне:

ВІдповідно до погосподарської книги №1, особовий рахунок № НОМЕР_4 , на момент смерті ОСОБА_3 , за нею рахувався будинок АДРЕСА_1 , побудований в 1980 році, та земельна ділянка для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель, площею, 0,25 га, що підтверджується довідкою №77 від 13 лютого 2023 року, виданою Вараською міською радою Рівненської обаласті.

Згідно технічного паспорта, будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 побудований у 1980 році.

Відповідно до Державного акта на право власності на земельну ділянку, серії ЯА №041989, у ОСОБА_3 у власності перебувала земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства, площею 1.19, що знаходиться на території Мульчицької сільської ради.

Згідно довідок №79, №80 від 13.02.2023, виданих Вараською міською радою, ОСОБА_3 , на день смерті була зареєстрована в АДРЕСА_1 . Інших зареєстрованих осіб у вказаному будинку не було.

Як зазначено в Інформаційній довідці зі Спадкового реєстру №72038657 від 05.05.2023, виданій Володимирецькою державною нотаріальною конторою Рівненської області, після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , інформація в Спадковому реєстрі відсутня.

Відповідно до п.2 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування", якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім"єю, тощо.

Згідно п.3.3 Методичних рекомендацій щодо вчинення нотаріальних дій, пов`язаних із вжиттям заходів щодо охорони спадкового майна, видачею свідоцтв про право на спадщину та свідоцтв про право власності на частку в спільному майні подружжя, схвалених рішенням Науково-експертної ради з питань нотаріату при Міністерстві юстиції України 29.01.2009 року, під фактичним вступом у володіння або управління спадковим майном, що підтвержує факт прийняття спадщини, слід мати на увазі різні дії спадкоємця по управлінню, розпорядженню і користуванню цим майном, підтриманню його в належному стані або сплату податків та інших платежів, тощо. Доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном можуть бути, зокрема : довідка житлово - експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідної місцевої державної адміністрації чи органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним; запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який підтверджує, що спадкоємець був постійно прописаний (зареєстрований) у спадковому будинку (квартирі).

На час смерті ОСОБА_3 , позивач фактично вступив у володіння або управління спадковим майном, однак прийняти спадщину на будинок, який на момент смерті матері рахувався за нею та не був зареєстрований у встановленому законом порядку, можливо виключно в судовому порядку.

Як зазначено у ст.328 ЦК України, право власності набувається з підстав, що визначені законом.

Власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.(ст.392 ЦК України).

Як вбачається зі змісту ст.177,178 ЦК України, об`єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага. Об`єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід`ємними від фізичної чи юридичної особи.

У відповідності до ч.4 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав.

З урахуванням викладеного, судом встановлено, що житловий будинок АДРЕСА_1 наділений ознаками нерухомої речі та майна, як це вбачається зі змісту ст.ст.179,181,185,190 ЦК України, і в силу цього є об`єктом цивільних прав.

Статті 1216, 1297 Цивільного кодексу України, визначають право та обов`язок спадкоємців, чию спадщину складає нерухоме майно, оформити документи про спадщину, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з позовом про визнання за ним, як спадкоємцем за заповітом, права власності на спадщину після смерті своєї матері.

Отже, способом захисту прав та інтересів позивача у даному випадку є визнання за ним права власності на спірне нерухоме майно.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем майна ОСОБА_3 .

Окрім того відповідач позов визнав. А як зазначено у ч.4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Оскільки ОСОБА_1 є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1, що підтверджується посвідченням, серії НОМЕР_5 , тому звільнений, на підставі пункту 10 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору при зверненні до суду з цим позовом.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 12, 177, 178, 346, 328, 1216, 1217, 1223, 1233, 1268, 1297 ЦК України, ст.ст. 4,6,8,10-13, 17-18, 30, 141, 259, 263-265, 280-283 ЦПК України, суд,-

у х в а л и в :

Позов ОСОБА_1 до Вараської міської ради Рівненської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Володимирецька районна державна нотаріальна контора про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності в порядку спадкування, задовольнити.

Встановити факт, що має юридичне значення, а саме те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , постійно проживав, з 2013 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 з матір`ю - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини в будинку АДРЕСА_1 , після смерті останньої.

Визнати за ОСОБА_1 , право власності на будинок АДРЕСА_1 , загальною площею 68,8 м?, в порядку спадкування за заповітом від 01 лютого 2008 року, після смерті матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У відповідності до п.15.5 розділу Х111 Прикінцеві положення, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються до або через Володимирецький районний суд Рівненської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Котик Л.О.

Учасники провадження:

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , житель АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_6 ;

Відповідач - Вараська міська рада Рівненської області, місцезнаходження: м. Вараш, м-н Незалежності, 1, ЄДРПОУ 35056612;

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Володимирецька районна державна нотаріальна контора, місцезнаходження: смт Володимирець, вул. Соборна, 20, Вараський район, Рівненська область, код.ЄДРПОУ 35870790.

СудВолодимирецький районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення15.08.2023
Оприлюднено22.08.2023
Номер документу112896854
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —556/2015/23

Рішення від 15.08.2023

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Котик Л.О.

Ухвала від 14.07.2023

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Котик Л.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні