ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2023 року справа №200/17581/21
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі суддів: головуючого судді: Гаврищук Т.Г., суддів: Блохіна А.А., Сіваченка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2022 року по справі №200/17581/21 (суддя І інстанції Кравченко Т.О.) за позовом Державної служби геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю «Шахта імені М.А. Радіонова» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами,-
УСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Шахта імені М.А. Радіонова» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4137 від 14 грудня 2006 року.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2022 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Позивач вважає, що судом першої інстанції не прийнято до уваги положення ст. 5 Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», за приписами якої ліцензії та документи дозвільного характеру, видані суб`єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, строк дії яких закінчився у період її проведення, вважаються такими, що продовжили свою дію на період проведення антитерористичної операції. Позивач наголошує на тому, що наданими доказами підтверджено не виконання відповідачем умов спеціального дозволу, що за правилами пункту 5 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра є підставою для припинення права користування надрами.
Відповідно до ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дійшов висновку про задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що14 грудня 2006 року ТОВ «Шахта ім. М.А. Радіонова» виданий спеціальний дозвіл на користування надрами № 4137.
Цей дозвіл надав відповідачу право на видобування кам`яного вугілля в технічних межах поля шахти «Диктатура» № 3, розташованої на полі шахти «Диктатура» № 3, пласт g2, площею 1,03 кв. м..
Термін дії дозволу до 14 грудня 2021 року.
Особливі умови спеціального користування надрами полягали в покладанні на надрокористувача низки обов`язків, а саме: виконувати умови Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області, Держгірпромнагляду, Мінвуглепрому; своєчасно і в повному обсязі сплачувати обов`язкові платежі (в тому числі збір за геологорозвідувальні роботи) до Державного бюджету згідно з чинним законодавством; подавати щорічну звітність перед ДНВП «Геоінформ України» про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр.
Невід`ємною частиною спеціального дозволу є Угода про умови користування надрами.
Угода про умови користування надрами укладена між Міністерством охорони навколишнього природного середовища України та ТОВ «Шахта ім. М.А. Радіонова» 01 грудня 2010 року.
Сторони угоди визнали, що ця Угода є невід`ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами, яка регулює і конкретизує передбачені чинним законодавством України та дозволом технічні, технологічні, організаційні, фінансові, економічні, соціальні, екологічні аспекти користування надрами.
Згідно з п. 2 ст. 10 Угоди надрокористувач зобов`язаний у встановленому порядку подавати до державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр..
Листом від 07 квітня 2015 року № 02/302-0972 державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» повідомило Держгеонадра, що інформація від надрокористувачів Донецької області, в тому числі від ТОВ «Шахта ім. М.А. Радіонова», щодо руху запасів (форма 5-гр) за 2014 рік не надходила (п. 10 Переліку надрокористувачів).
14 травня 2015 року відбулось засідання Робочої групи Держгеонадра для попереднього розгляду питань продовження строку дії, переоформлення, внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами, внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами, внесення змін до Угоди про умови користування надрами, зупинення, поновлення дії, анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
На цьому засіданні прийнято рішення про наявність підстав для зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 14 грудня 2006 року № 4137, виданого ТОВ «Шахта ім. М.А. Радіонова», відповідно до пп. 1 п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами за порушення надрокористувачем вимог п. 3ст. 53 Кодексу України про надра.
19 травня 2015 року Держгеонадра видала наказ № 122 «Щодо зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами».
Відповідно до п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, у зв`язку з невиконанням надрокористувачами особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме щорічного звітування перед ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів за формами №№ 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2014 рік та враховуючи пропозиції Робочої групи (протокол від 14 травня 2015 року № 6-15), Держгеонадра вирішила зупинити дію спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку до цього наказу.
Як свідчить витяг з Переліку спеціальних дозволів на користування надрами, дія яких зупинена (додаток до наказу від 19 травня 2015 року № 122) Держгеонадра на підставі пп. 1 п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами зупинила дію дозволу від 14 грудня 2006 року № 4137, виданого ТОВ «Шахта ім. М.А. Радіонова», у зв`язку з порушенням надрокористувачем п. 3 ст. 53 Кодексу України про надра. Надрокористувачу надано 30 календарних днів для усунення виявлених порушень.
Перелік надрокористувачів, яким наказом Держгеонадра від 19 травня 2015 року № 122 зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами та надано 30 календарних днів для усунення порушень у зв`язку з ненаданням щорічного звіту перед державним науково-виробничим підприємством «Державний інформаційний геологічний фонд України» щодо руху запасів за формами №№ 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2014 рік оприлюднений в офіційному друкованому виданні «Урядовий кур`єр». ТОВ «Шахта ім. М.А. Радіонова» включене до цього переліку.
Листом від 15 червня 2021 року вих. № 03/303-2279 державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» надало інформацію про суб`єктів господарюваннявласників спеціальних дозволів на користування надрами, які не направили до державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» щорічну статистичну звітність за формою 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2020 рік, в тому числі про ТОВ «Шахта ім. М.А. Радіонова» (п. 110 Переліку).
18 червня 2021 року Держгеонадра видала наказ № 468 «Про зупинення дії спеціальних дозволів та встановлення термінів на усунення порушень». Держгеонадра на підставі пп. 1 п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами зупинила дію дозволу від 14 грудня 2006 року № 4137, виданого ТОВ «Шахта ім. М.А. Радіонова», у зв`язку з порушенням надрокористувачем п. 3ст. 53 Кодексу України про надра. Крім того були внесені зміни до п. 10 додатку до наказу від 19 травня 2015 року № 122 в частині доповнення підстав зупинення дії дозволу (протокол від 17 червня 2021 року № 12-РГ/2020).
Наказ оприлюднений на офіційному веб-сайті Держгеонадра.
Докази усунення відповідачем допущених ним порушень у визначений Держгеонадра строк суду не надані.
До того ж листом від 13 вересня 2021 року державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» надало Держгеонадра інформацію щодо стану щорічної звітності за формами 5-гр, 7-гр за 2020 рік станом на 01 вересня 2021 року.
Як свідчить п. 19 Переліку спеціальних дозволів та суб`єктів господарювання щодо стану звітності за 2020 рік станом на 01 вересня 2021 року, звітність за формою 5-гр від надрокористувача ТОВ «Шахта ім. М.А. Радіонова» не надходила.
Наведені обставини сторонами не оспорюються.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що право ТОВ «Шахта М.А. Радіонова» на користування надрами припинено 14 грудня 2021 року у зв`язку з закінченням строку дії спеціального дозволу на користування надрами від 14 грудня 2006 року № 4137, а докази продовження строку дії цього дозвільного документа суду не надані. Закінчення строку дії спеціального дозволу на користування надрами є самостійною підставою для припинення права користування надрами, що передбачена п. 2 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра, відмінною від припинення права користувач у зв`язку з порушенням інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр (п. 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра).
Наведений висновок суду першої інстанції колегія суддів вважає помилковим з огляду на наступне.
Статтею 5 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014р. № 1669-VII (далі Закон №1669-VI) встановлено, що ліцензії та документи дозвільного характеру, видані суб`єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, строк дії яких закінчився у період її проведення, вважаються такими, що продовжили свою дію на період проведення антитерористичної операції.
Відповідно до статті 1 цього Закону період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Як встановлено судом, місто Донецьк, с. Новодвірське, на території якого здійснює діяльність відповідач, входить до Переліків населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р (втратило чинність) і розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р (чинне).
Відтак, в силу приписів статті 5 Закону № 1669-VII спеціальний дозвіл на користування надрами від 14 грудня 2006 року № 4137 вважається таким, що продовжив свою дію на період проведення антитерористичної операції.
Щодо наявності правових підстав для припинення права користування надрами у зв`язку з порушенням вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр (п. 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра), колегія суддів зазначає наступне.
Спірні правовідносини регулюються Кодексом України про надра, Положенням про Державну службу геології та надр України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року за № 1174 (далі - Положення № 1174) та Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 (далі - Порядок № 615).
Згідно з вимогами статті 16 Кодексу України про надра переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулює Порядок № 615.
Пунктом 10 Порядку №615 встановлено, що невід`ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов`язаної з використанням ділянки надр.
Відповідно до вимог пункту 21 Порядку № 615 дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Міндовкілля, Держпраці, МОЗ, Держекоінспекції, органів місцевого самоврядування, ДПС, зокрема, у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.
Пунктом 22 Порядку № 615 визначено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбачених Кодексом України про надра, Законами України Про нафту і газ та Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності.
За приписами частини 1 статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Крім того, згідно з вимогами пункту 7 статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру разі здійснення суб`єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності, або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Отже, недотримання вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування надрами, є підставою для припинення права користування надрами. У разі незгоди користувачів з припиненням права на користування надрами за порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр припинення такого права здійснюється виключно у судовому порядку.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, відповідачем не виконуються умови спеціального дозволу. Такі обставини підтверджені у спосіб, встановлений згідно з Порядком №615: інформацією ДНВП «Геоінформ України».
За правилами пункту 5 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра це є підставою для припинення права користування надрами.
Правова позиція щодо правомірності припинення права користування надрами у зв`язку із порушенням умов користування надрами, висловлена Верховним Судом у постановах від 03.05.2018 у справі №812/1074/17, від 18.10.2018 у справі №812/1735/17, від 30.05.2019 справа № 822/95/18 від 10.11.2020 справа № 810/3865/17 від 25.11.2021 у справі №805/2405/18-а.
Відповідно до вимог частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що в даній справі встановлено порушення відповідачем вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування надрами № 4137 від 14 грудня 2006 року, а тому наявні законні підстави для припинення права користування надрами згідно з п. 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку № 615. Відтак, вимоги позивача підлягають задоволенню.
Згідно частини першої статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції неповно з`ясував обставини справи та ухвалив судове рішення з порушенням норм матеріального права, тому апеляційну скаргу позивача необхідно задовольнити, а рішення суду першої інстанції - скасувати.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2022 року у справі №200/17581/21 задовольнити.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2022 року у справі №200/17581/21 скасувати.
Ухвалити нове рішення.
Позов Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Шахта імені М.А. Радіонова» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами - задовольнити.
Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4137 від 14 грудня 2006 року наданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Шахта імені М.А. Радіонова».
Повне судове рішення 17 серпня 2023 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Т.Г. Гаврищук
Судді: А.А. Блохін
І.В. Сіваченко
Суд | Перший апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.08.2023 |
Оприлюднено | 21.08.2023 |
Номер документу | 112902197 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо організації господарської діяльності, з них дозвільної системи, нагляду (контролю), реалізації держ-ї регуляторної політики у сфері госп-ї д-ті; ліцензування видів господарської д-ті; розроблення і застосування національних стандар., технічних регламентів та процедур оцінки відповідності |
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гаврищук Тетяна Григорівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гаврищук Тетяна Григорівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гаврищук Тетяна Григорівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гаврищук Тетяна Григорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні