Справа № 575/698/23
Провадження № 2/575/110/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2023 р. смт. Велика Писарівка
Великописарівський районний суд Сумської області
в складі: судді В`юник Н.Г.
за участю секретаря судового засідання Лаптєвої Л.А.
представника позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в смт.Велика Писарівка цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Великописарівськоїселищної радиОхтирського районуСумської областіпро визнання права на завершення приватизації землі в порядку спадкування за законом,
у с т а н о в и в :
Позивачка просить ухвалити рішення суду, яким визнати за нею право на завершення приватизації земельної ділянки з кадастровим номером 5921285200:01:022:0004 площею 1,7628 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 наданої для ведення особистого селянського господарства, в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Тростянець Охтирського району Сумської області. Свої вимоги мотивує тим, що на підставі рішення Великописарівської селищної ради від 31 серпня 2021 року отримав дозвіл на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1, 8000 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в АДРЕСА_1 . На підставі рішення Великописарівської селищної ради було розроблено проект землеустрою та сформовано земельну ділянку з кадастровим номером 5921285200:01:022:0004 площею 1,7628 га, але за життя ОСОБА_3 не провів реєстр рацію права власності земельної ділянки та не отримав правовстановлюючі документи, що стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом
Представник позивача ОСОБА_1 у підготовчомузасідані позовні вимоги позивача підтримала та обґрунтувала обставинами, викладеними в заяві.
Представник відповідача - Великописарівської селищноїради Охтирськогорайону Сумськоїобласті-у підготовчезасідання не з`явився, але надав заяву, в якій просить розглянути справу без участі представника відповідача, з позовними вимогами погоджується (а.с.35).
Повно та всебічно дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч.4ст.206 ЦПК Україниу разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Тростянець Охтирського району Сумської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 21 грудня 2021 року Великописарівським відділомдержавної реєстраціїактів цивільногостану в Охтирськомурайоні Сумськоїобласті Північно-Східногоміжрегіонального управлінняюстиції (м.Суми)(а.с.11).
Позивачка є дружиною померлого ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 від 21.12.1985 (а.с.12).
Відповідно до рішення Великописарівської селищної ради від 31.08.2021 №1729 ОСОБА_3 отримав дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки орієнтованою площею 1,8000 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована по АДРЕСА_1 (а.с.19-21).
Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, номер витягу НВ-6509929922021 від 05.11.2021 року за заявою ОСОБА_3 виготовлено проект землеустрою та сформована земельна ділянка з кадастровим номером 5921285200:01:022:0004 площею 1,7628 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 наданої для ведення особистого селянського господарства (а.с.22-25).
З витягу з Державного реєстру речових прав Великописарівською районною нотаріальною конторою від 12 квітня 2023 року за №255 на ім`я ОСОБА_2 видано свідоцтво про право на житловий будинок з надвірними господарськими будівлями і спорудами під АДРЕСА_1 (а.с.13). На підставі, якого виготовлено технічний паспорт на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами від 03 лютого 2023 року, інвентарна справа №11330 (а.с.14-18).
Згідно повідомлення завідувача Великописарівської районної державної нотаріальної контори Т.М.Перлік від 04.08.2023 після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , заведена спадкова справа №19/2023 від 12 квітня 2023 року . В-Писарівською держнотконторою посвідчено договір про поділ спадщини та з урахуванням його умов видано, спадкоємцеві за законом, дружині ОСОБА_2 , свідоцтво про право на спадщину за законом по р. АДРЕСА_2 (а.с.36-39).
Згідно матеріалів, доданих до позовної заяви, завідувачем Великописарівської районної державної нотаріальної контори Т.М.Перлік відповідно до повідомлення №83/01-16 від 25.07.2023 відмовлено позивачу ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку за відсутності правовстановлюючого документу та порекомендовано звернутись до суду з питання визнання права власності в порядку спадкування (а.с.47).
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.3ст.12 ЦПК Україникожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим кодексом України.
Відповідно до ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, вказані в заповіті, а у разі відсутностізаповіту - спадкоємці за законом, визначені в ст.ст. 1261-1265 ЦК України.
З наданих доказів встановлено, що позивач є спадкоємцем майна чоловіка за законом, яка прийняла спадщину після його смерті та отримала свідоцтво про право на спадщину за законом.
Крім того, встановлено, що спадкодавець мав намір набути право власності на вказану земельну ділянку, яка є присадибною та розпочав процедуру приватизації земельної ділянки, яка ним не була закінчена у зв`язку зі смертю.
Відповідно до ст.116 ЗК Українинабуття права на землю здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно ст.80та ч.1 ст.131 ЗК Українигромадяни мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі, зокрема, спадкування.
Згідно ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно частини 1 статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (частина 1 статті 1218 ЦК України).
Згідно ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ч.ч.1,5 ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом або законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до положення ст.125 ЗК Україниправо власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку державного акта на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку. Якщо зазначені вимоги спадкодавцем не дотримано - право власності на конкретні земельні ділянки не виникає та відповідно дост.1216 ЦК Українине переходить до спадкоємців у порядку спадкування, за винятком встановлених випадків, на які поширюється дія п.1 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України.
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ листом від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних прав про спадкування» роз`яснив, що в разі, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зіст.125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та/або права одержання правовстановлюючого документу на землю на ім`я спадкоємця, але не права власності на земельну ділянку.
Якщо видача державного акта про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування, до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку.
Зазначений висновок міститься в постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 березня 2019 року у справі №14-652цс18, постановах Верховного Суду від 13 червня 2018 року в справі №128/1911/15-ц, від 17 квітня 2019 року в справі № 723/1061/17.
З урахуванням викладеного у разі, коли громадянин, який висловив волю на приватизацію земельної ділянки, помер до прийняття компетентним органом рішення про приватизацію, до його спадкоємців у порядку спадкування переходить право вимагати завершення такої приватизації.
З представлених доказів судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_3 за життя розпочав процедуру приватизації земельної ділянки, адреса якої співпадає з місцем розташування його житлового будинку, були виконані землевпорядні роботи, виготовлено проект землеустрою та сформовано земельну ділянку, присвоєно кадастровий номер. За життя ОСОБА_3 не провів реєстрацію права власності на земельну ділянку, тобто не закінчив процедуру приватизації у відповідному порядку.
Таким чином, оскільки станом на день смерті спадкодавець ще не набув у визначеному законом порядку права власності на вказану земельну ділянку, то дана земельна ділянка як об`єкти права власності не увійшла до спадкової маси і на неї в порядку спадкування не може бути набуте право власності. До спадкоємців в порядку спадкування переходять у такому випадку всі інші наявні у спадкодавця майнові права, до спадкоємця - перейшли в порядку спадкування і інші, належні спадкодавцю, майнові права, в тому числі право на завершення розпочатої спадкодавцем при житті процедури приватизації вказаної земельної ділянки.
Свої спадкові права позивачка реалізувала, спадщину після смерті свого чоловіка прийняла і, враховуючи наявний дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, позивачка свої спадкові права може захистити і підтвердити лише у судовому порядку.
Таким чином, позов підлягає задоволенню, і за позивачкою має бути визнано її право (набуте в порядку спадкування) на завершення розпочатої спадкодавцем при житті процедури приватизації земельної ділянки (набуття її у власність).
Керуючись ст.ст.4,10,12,13,76,82,200,206,247,258,259,263-265,268,272,273,354,355ЦПК України,ст.ст. 1216, 1217, 1218, 1223, 1225, 1268 ЦК України, ст.ст. 80, 116, 125, 131 ЗК України, суд,
у х в а л и в :
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Великописарівськоїселищної радиОхтирського районуСумської областіпро визнання права на завершення приватизації землі в порядку спадкування за законом, - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,уродженкою с.ТарасівкаВеликописарівського районуСумської області,зареєстрованою тапроживаючою в АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , право на завершення приватизації земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 5921285200:01:022:0004, площею 1,7628 га, розташованої в АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Тростянець Охтирського району Сумської області.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Сумського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 Розділу XIII «Перехідні положення» ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Великописарівський районний суд Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення суду складено 18 серпня 2023 року.
Суддя Н.Г. В`юник
Суд | Великописарівський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 17.08.2023 |
Оприлюднено | 21.08.2023 |
Номер документу | 112913824 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Великописарівський районний суд Сумської області
В'юник Н. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні