Справа№751/6656/23
Провадження №1-кс/751/1616/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 серпня 2023 року місто Чернігів
Слідчий суддяНовозаводського районногосуду містаЧернігова ОСОБА_1
секретар судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю: слідчого ОСОБА_3 ,
власника майна ОСОБА_4 ,
представника власника майна ОСОБА_5 ,
розглянувши клопотання слідчого у кримінальному провадженні - старшого слідчого відділу СУ ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - прокурором відділу Чернігівської обласної прокуратури ОСОБА_7 , про арешт майна,
встановив:
До суду з даним клопотанням звернувся слідчий, вказавши, що в провадженні СУ ГУНП в Чернігівській області знаходяться матеріали кримінального провадження, внесені до ЄРДР за № 12023141400000026 від 18.01.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332 КК України.
З метою повного, всебічного та об`єктивного досудового розслідування кримінального провадження, а також забезпечення збереження речових доказів, оскільки зазначені речі будуть використані як докази фактів та обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, а тому можуть бути визнані речовими доказами як самі по собі, так і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та встановлення осіб, які вчинили кримінальні правопорушення, у органу досудового розслідування виникла необхідність накласти арешт на вилучені 03.08.2023, під час проведення обшуку, за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: флеш накопичувач «Transcend» 64 Гб; флеш накопичувач «Transcend» 4 Гб; флеш накопичувач «Transcend» чорного кольору; флеш накопичувач «GOOD RAM» 8 Гб; флеш накопичувач «Transcend» 4 Гб; флеш накопичувач «SP» 16 Гб; карта пам`яті micro SD «Kingston» 2 Гб; портативний жорсткий диск «Seagate» 1 Тб; жорсткий диск «SAMSUNG» model: HD502HJ 500 Гб; мобільний телефон марки «HUAWEI» чорного кольору з чохлом прозорого кольору; мобільний телефон марки «SAMSUNG» синього кольору з чохлом прозорого кольору; ноутбук чорного кольору марки «Lenovo»; ноутбук чорного кольору марки «ASUS», які належать ОСОБА_4 .
В судовому засіданні слідчий подане клопотання підтримав та просив задовольнити.
Власник майна та його представник в судовому засіданні заперечували проти задоволення вказаного клопотання, вказуючи на те, що ОСОБА_4 має процесуальний статус свідка, а також зазначають, що обшук проведено з порушенням права на захист та норм Кримінального процесуального кодексу України. Вказують, що накладення арешту на спірне майно буде суттєво позначатися на правомірності підприємницької діяльності.
Вислухавши думки учасників кримінального провадження, вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність часткового задоволення вказаного клопотання.
Як вбачається з клопотання слідчого про арешт майна, доданих до нього додатків та наданих в судовому засіданні пояснень слідчого, слідчим управлінням ГУНП в Чернігівській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023141400000026 від 18.01.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332 КК України.
У ході досудового розслідування встановлено, що невстановлені особи, з числа мешканців Чернігівської області, налагодили незаконне переправлення через державний кордон України осіб призовного віку в умовах воєнного стану.
Крім цього встановлено, що для переправлення осіб призовного віку через державний кордон України налагоджена злочинна схема, згідно якої, бажаючі особи призовного віку, які мають намір покинути територію України, працевлаштовуються до підприємства, яке має ліцензію на міжнародні перевезення пасажирів. В подальшому, з ними укладаються трудові договори, згідно яких, особа вважається водієм вказаного підприємства. В результаті таких дій, особа призовного віку подається на внесення в Єдиний комплекс інформаційних систем «Шлях», тримачем якої є Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) і після внесення її до вказаної системи, невстановлені особи надають транспортний засіб для перетину державного кордону України та залучають свого представника, який спільно перетинає державний кордон України та після переправлення особи доставляє авто назад в обумовлене місце.
Так, досудовим розслідуванням встановлено, що для внесення осіб до Єдиного комплексу інформаційної системи «Шлях», особи залучили можливості ТОВ «ПАС БАС ЄВРОПА» ЄДРПОУ 45117723, ТОВ «БЛА БАС ТРЕВЕЛ» ЄДРПОУ 44628754 та ТОВ «КОМФАВТО» ЄДРПОУ 44827068, які мають ліцензію на міжнародні перевезення пасажирів та яка отримана засновниками в державних органах Укртрансбезпеки.
Проведеними слідчими діями встановлено, що за допомогою можливостей ТОВ «ПАС БАС ЄВРОПА» внесено до Єдиного комплексу інформаційної системи «Шлях» 22 особи. З них 18 осіб виїхали за межі України, 3 особи залишаються на території країни та 1 особа зупинена на кордоні у пункті пропуску «Рава-Руська-Хребене» Державної прикордонної служби України співробітниками Львівського районного управління поліції ГУНП у Львівській області.
За допомогою можливостей ТОВ «БЛА БАС ТРЕВЕЛ» внесено до Єдиного комплексу інформаційної системи «Шлях» 2 особи, які виїхали за межі України.
За допомогою можливостей ТОВ «КОМФАВТО» внесено до Єдиного комплексу інформаційної системи «Шлях» 1 особа, яка виїхала за межі України.
Подальшими слідчими діями та розшуковими заходами встановлено, що особи залучали для перевезення осіб автомобілі марки «VOLKSWAGEN LT 35» д.н.з. НОМЕР_1 , «Mersedes-Benz 519 CDI» д.н.з. НОМЕР_2 та «Mersedes-Benz 313 CDI» д.н.з. НОМЕР_3 , якими до кордону управляли водії ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а в подальшому за кермо сідали особи, які мали намір покинути територію держави і заїжджали в якості водія на територію пункту пропуску. Через деякий час, після перетину державного кордону України, військовозобов`язані особи розраховувались за незаконну послугу ОСОБА_8 або ОСОБА_9 , які в свою чергу повертались назад до України.
В ході допиту свідків ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , останні підтвердили дані факти та пояснили, що грошові кошти за незаконне переправлення осіб через державний кордон України передавали ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
17.03.2023 ОСОБА_9 та ОСОБА_8 були засуджені Жовківським районним судом Львівської області до п`яти років позбавлення волі та на підставі ст. 75 КК України звільнені від відбуття покарання з випробуванням на два роки за ч. 2 ст. 332 КК України.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань засновниками ТОВ «ПАС БАС ЄВРОПА» є ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ТОВ «БЛА БАС ТРЕВЕЛ» станом на 16.05.2023 є ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , а ТОВ «КОМФАВТО» являється ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
На виконання доручення слідчого, співробітниками міграційної поліції ГУНП в Чернігівській області та співробітниками НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України було здійснено відрядження до м. Києва з метою встановлення юридичних та фактичних адрес розміщення вказаних товариств, але встановити їх місцезнаходження не виявилось можливим, по причині відсутності їх та фактичного розміщення офісних приміщень.
Так, згідно відповіді на запит від Національної академії наук України № 56/235-17 від 17.07.2023, яка є власником нерухомості за адресою АДРЕСА_2 встановлено, що ТОВ «ПАС БАС ЄВРОПА» договори оренди приміщень з ними не заключали.
При здійсненні виходу за адресою АДРЕСА_3 , яка є юридичною адресою ТОВ «БЛА БАС ТРЕВЕЛ» встановлено, що це багатоповерховий будинок, а в квартирі АДРЕСА_4 проживає ОСОБА_15 .
При здійсненні виходу за адресою м. Чернігів, проспект Миру, будинок № 80, яка є юридичною адресою ТОВ «КОМФАВТО» встановлено, що це багатоповерховий будинок, офіс товариства встановити не виявилось можливим.
В ході досудового розслідування проведено тимчасовий доступ до інформації, яка містить охоронювану законом таємницю, а саме до документів, які перебувають у володінні Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) та підтверджено факти внесення осіб до Єдиного комплексу інформаційної системи «Шлях».
Також, проведено тимчасовий доступ до інформації, яка містить охоронювану законом таємницю, а саме до документів, які перебувають у володінні ГУ ДПС у Чернігівській області та ГУ ДПС у м. Києві, згідно яких встановлено, що вказані підприємства не звітували належним чином про факти укладення трудових договорів з особами, яких переправляли через державний кордон України.
Крім цього, в порядку ст. 93 КПК України витребувано інформацію у пунктах пропуску Державної прикордонної служби України, де особи перетинали державний кордон України в напрямку країн Євросоюзу та витребувано документи, які стали підставою для перетину державного кордону України військовозобов`язаними особами в умовах військового стану.
Органом досудового розслідування перевірявся на причетність до вчинення злочину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстрований та проживає за адресою АДРЕСА_1 .
05.01.2023 ОСОБА_4 в якості водія ТОВ «ПАС БАС ЄВРОПА» було внесено до Єдиного комплексу інформаційної системи «Шлях» і останній 06.01.2023 перетнув державний кордон України у напрямку країн Євросоюзу. Через деякий час, а саме 23.01.2023 повернувся до України і в якості водія даного товариства більше державний кордон України не перетинав. Станом на дату складання клопотання, перебуває на території України.
Згідно інформаційної довідки № 339194847 від 14.07.2023 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна встановлено, що право власності на об`єкт нерухомості за адресою АДРЕСА_1 зареєстровано за ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Згідно відповіді на запит з УДМС України в Чернігівській області ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 .
Згідно результатів проведення слідчих дій та розшукових заходів установлено, що саме за цією адресою ОСОБА_4 зберігає речі, предмети, засоби та знаряддя вчинення кримінального правопорушення, технічні засоби, за допомогою яких здійснює злочинну діяльність.
03.08.2023 у період часу з 07 год. 30 хв. по 10 год. 34 хв. на підставі ухвали слідчого судді Новозаводського районного суду міста Чернігова від 01.08.2023 проведено обшук за адресою: АДРЕСА_1 , за місцем мешкання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , в ході якого виявлено та вилучено:
1) флеш накопичувач «Transcend» 64 Гб.;
2) флеш накопичувач «Transcend» 4 Гб.;
3) флеш накопичувач «Transcend» чорного кольору;
4) флеш накопичувач «GOOD RAM» 8 Гб.;
5) флеш накопичувач «Transcend» 4 Гб.;
6) флеш накопичувач «SP» 16 Гб.;
7) карта пам`яті micro SD «Kingston» 2 Гб.;
8) портативний жорсткий диск «Seagate» 1 Тб.;
9) жорсткий диск «SAMSUNG» model: HD502HJ 500 Гб.;
10) мобільний телефон марки «HUAWEI» чорного кольору з чохлом прозорого кольору;
11) мобільний телефон марки «SAMSUNG» синього кольору з чохлом прозорого кольору;
12) ноутбук чорного кольору марки «Lenovo»;
13) ноутбук чорного кольору марки «ASUS».
Перераховані речі 03.08.2023 визнано та приєднано в якості речових доказів у даному кримінальному провадженні, оскільки вони є предметами та знаряддям вчинення злочинів, та можуть містити інші відомості, які можуть бути використані як доказ вчинення фігурантами провадження злочинів.
Наявність вищезгаданого судового рішення про дозвіл на обшук вказаної квартири, яка набрала законної сили, в сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження, дає підстави стверджувати про існування обґрунтованої підозри вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, тяжкість якого та суспільне значення розслідуємого кримінального провадження, дозволяє застосування арешту.
Так, згідно статті 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно зокрема є доказом злочину.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.
Згідно ч. 1 ст. 98 КПК України: речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом.
Враховуючи те, що вищезгадане кримінальне правопорушення є злочином у сфері незаконного переправлення осіб через державний кордон України, вилучені предмети, на думку суду, можуть містити відомості, які можуть бути використані як докази у даному кримінальному провадженні.
Крім того, враховуючи значення відомостей, які можуть бути з`ясовані та використані як докази у даному кримінальному провадженні, застосування вказаного запобіжного заходу буде співрозмірним завданням кримінального провадження. При цьому, орган досудового розслідування не позбавлений права зняття відповідної інформації із вилучених предметів, оскільки саме вона має значення для справи.
За таких обставин, слідчий суддя вважає, що викладені в клопотанні доводи та надані в судовому засіданні пояснення слідчого про необхідність накладення арешту на вказане в клопотанні майно, з метою збереження речових доказів, є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню, оскільки є достатньо підстав вважати, що майно, згідно переліку, вказаного в клопотанні, може відповідати вищезгаданим критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України, і може бути використано, як докази по даному кримінальному провадженню.
Більш того, незастосування арешту на вказане майно в цілому може призвести до його зникнення, втрати або настання інших наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню.
Разом з тим, на думку суду, вилучені предмети мають бути повернуті його володільцю після зняття з них органом досудового розслідування всієї необхідної інформації та надання володільцем майна до неї доступу (за необхідності).
Також, слід зазначити, що у рішенні Європейського суду з прав людини від 07.06.2007 у справі «Смирнов проти Росії» висловлено правову позицію про те, що при вирішенні питання про можливість утримання державою речових доказів належить забезпечувати справедливу рівновагу між, з одного боку, суспільним інтересом та правомірною метою, а з іншого боку - вимогами охорони фундаментальних прав особи. Для утримання речей державою у кожному випадку має існувати очевидна істотна причина.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 98, 100, 168, 170-174 КПК України,
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого у кримінальному провадженні - старшого слідчого відділу СУ ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - прокурором відділу Чернігівської обласної прокуратури ОСОБА_7 , про арешт майна задовольнити частково.
Накласти арешт на майно, вилучене 03.08.2023 року під час проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
- флеш накопичувач «Transcend» 64 Гб;
- флеш накопичувач «Transcend» 4 Гб;
- флеш накопичувач «Transcend» чорного кольору;
- флеш накопичувач «GOOD RAM» 8 Гб;
- флеш накопичувач «Transcend» 4 Гб;
- флеш накопичувач «SP» 16 Гб;
- карта пам`яті micro SD «Kingston» 2 Гб;
- портативний жорсткий диск «Seagate» 1 Тб;
- жорсткий диск «SAMSUNG» model: HD502HJ 500 Гб;
- мобільний телефон марки «HUAWEI» чорного кольору з чохлом прозорого кольору;
- мобільний телефон марки «SAMSUNG» синього кольору з чохлом прозорого кольору;
- ноутбук чорного кольору марки «Lenovo»;
- ноутбук чорного кольору марки «ASUS», які належать ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , з забороною розпорядження та відчуження вказаного майна.
Повернути на відповідальне зберігання ОСОБА_4 флеш накопичувач «Transcend» 64 Гб; флеш накопичувач «Transcend» 4 Гб; флеш накопичувач «Transcend» чорного кольору; флеш накопичувач «GOOD RAM» 8 Гб; флеш накопичувач «Transcend» 4 Гб; флеш накопичувач «SP» 16 Гб; карта пам`яті micro SD «Kingston» 2 Гб; портативний жорсткий диск «Seagate» 1 Тб; жорсткий диск «SAMSUNG» model: HD502HJ 500 Гб; мобільний телефон марки «HUAWEI» чорного кольору з чохлом прозорого кольору; мобільний телефон марки «SAMSUNG» синього кольору з чохлом прозорого кольору; ноутбук чорного кольору марки «Lenovo»; ноутбук чорного кольору марки «ASUS», після невідкладного зняття з них органом досудового розслідування всієї необхідної інформації та надання володільцем майна до нього доступу (за необхідності).
Ухвала про арешт майна виконується негайно слідчим, прокурором.
Ухвала може бути оскаржена протягом 5 днів безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду.
Особи, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право подати до Новозаводського районного суду міста Чернігова клопотання про скасування арешту майна.
Повний текст ухвали слідчого судді проголошений 11 серпня 2023 року о 15 год. 30 хв.
Слідчий cуддя ОСОБА_1
Суд | Новозаводський районний суд м.Чернігова |
Дата ухвалення рішення | 09.08.2023 |
Оприлюднено | 02.05.2024 |
Номер документу | 112916431 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Новозаводський районний суд м.Чернігова
Деркач О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні