Справа №551/813/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"21" серпня 2023 р. Шишацький районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Сиволапа Д.С.,
секретаря Бараненко В.В.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження, у відкритому підготовчому засіданні в залі суду селища Шишаки Полтавської області, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Шишацької селищної ради треті особи без самостійних вимог на предмет спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Псьол», приватний нотаріус Миргородського районного нотаріального округу Полтавської області Плаксіна Поліна Борисівна, про визнання права власності на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ:
27 липня 2023 року до Шишацького районного суду Полтавської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Шишацької селищної ради про визнання за нею, в порядку спадкування після смерті чоловіка ОСОБА_2 частки у статному капіталі ТОВ «Псьол» вартістю 4600 грн., що становить 23% розміру статутного капіталу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що вищевказану частку за рішенням Шишацького районного суду Полтавської області від 30.05.2005 її чоловік ОСОБА_2 успадкував після смерті його батька ОСОБА_3 , однак за своє життя її на себе не оформив та відповідних змін до ЄДРПОУ щодо складу учасників товариства та розміру їх часток внесено не було.
В зв`язку з цим приватний нотаріус Плаксіна П.Б. відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину на вищевказане майно.
Ухвалою суду від 27 липня 2023 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Учасники справи в підготовче засідання не з`явились, надали заяви про розгляд справи у їх відсутність. Позивач позовні вимоги підтримав, відповідач позов визнав. Треті особи заперечень щодо позову не висловлювали.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем
Згідно ч.4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності та взаємозв`язку, суд прийшов до висновку про те, що визнання позову відповідачем є безумовним, не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а отже позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
09 вересня 20202 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстровані дані про Товариства з обмеженою відповідальністю «Псьол», яке розташоване у с. Яреськи Шишацького району Полтавської області, вул. Гоголя, 53. Розмір статутного капіталу - 20000 грн. Засновники: «ЗЛАТОЛАН», розмір частки 12200 грн.; ОСОБА_3 , розмір частки 4600 грн.; ОСОБА_2 , розмір частки 3200 грн. Основний від діяльності «01.11. Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур».
21 серпня 2002 року зборами засновників затверджено статут ТОВ «Псьол», який затверджений розпорядженням Шишацької РДА 09 вересня 2002 року. Відповідно до п. 61.1 Статуту статутний фонд товариства становить 20000 грн. Згідно з п.п. 2.1, 2.2 Статуту засновниками товариства є особи, які стали власниками частки в статутному фонді. Після реєстрації товариства всі його засновники називаються його учасниками та мають право брати в управлінні справами товариства та отримувати прибуток від його діяльності (а.с.10-20).
Відповідно до положень ч.ч. 4-5 ст. 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, проте можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені.
З рішення Шишацького районного суду Полтавської області від 30 травня 2005 року, яке 30 червня 2005 року набрало законної сили, судом встановлено, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а його єдиним спадкоємцем за законом який прийняв спадщину є син ОСОБА_2 . Даним рішенням за ОСОБА_2 визнано право власності на спадкове майно ОСОБА_3 в тому числі на часку в статутному фонді ТОВ «Псьол», що становить 23% на суму 4600 грн. (а.с.21).
Як вбачається з даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань незважаючи на наявність даного рішення суду, ОСОБА_2 не переоформив на себе успадковану ним частку у статутному фонді ТОВ «Псьол» та відповідні зміни до ЄДРПОУ внесені не були.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 23.10.2019 (а.с.8).
31 липня 2020 року приватним нотаріусом Плаксіною П.Б. заведено спадкову справу щодо майна померлого ОСОБА_2 за № 59/2020. Єдиним спадкоємцем за законом який вчасно прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 є його дружина ОСОБА_1 . Відомості про інших спадкоємців, які прийняти спадщину або мають право претендувати на неї в матеріалах справи відсутні (а.с.9-10). Своєю постановою від 05 липня 2023 року приватний нотаріус Плаксіна П.Б. відмовила спадкоємцю ОСОБА_1 у видачі свідоцтва на право на спадщину в вигляді частки у статному капіталі ТОВ «Псьол» в зв`язку тим, що спадкодавець за життя не переоформив вказану частку на себе.
Згідно зі ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).
Відповідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно ст. ст. 55, 124 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права. Згідно ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюєтся або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно з ч.1 ст. 23 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» у разі смерті або припинення учасника товариства його частка переходить до його спадкоємця чи правонаступника без згоди учасників товариства.
На думку суду, позивач правомірно претендує в порядку спадкування за законом після смерті свого чоловіка ОСОБА_2 на належну йому частку у статному капіталі ТОВ «Псьол» розміром 23 відсотки статного капіталу, однак позбавлена можливості успадкувати її в нотаріальному порядку, оскільки чоловік за життя належним чином не переоформив вказану частку на себе
За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
Враховуючи те, що позивач на відшкодуванні судових витрат не наполягає, а також зважаючи на те, що діями відповідача жодні права позивача не порушувались, а до участі у справі відповідача залучено виключно через відсутність інших спадкоємців, суд не знаходить підстав для покладення судових витрат по справі по відповідача.
Керуючись ст.ст. 258-259, 263-265, 268, 353 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Шишацької селищної ради про визнання права власності на спадкове нерухоме майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , в порядку спадкування за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 чоловіка ОСОБА_2 , право власності на частку у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю «ПСЬОЛ» (код ЄДРПОУ 30910480) вартістю 4600 (чотири тисячі шістсот) грн., що складає 23% загального розміру статутного капіталу товариства.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду через Шишацький районний суд Полтавської області в 30-ти денний строк з дня його проголошення (підписання).
Головуючий суддя Д.С. Сиволап
Суд | Шишацький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 21.08.2023 |
Оприлюднено | 22.08.2023 |
Номер документу | 112925011 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Шишацький районний суд Полтавської області
Сиволап Д. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні