ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 серпня 2023 року м. Харків Справа № 913/207/23
Провадження №15/913/207/23
За позовом Акціонерного товариства «Банк Кредит Дніпро» (вул. Жилянська, буд. 32, м. Київ, 01033)
до відповідача-1 - Фермерського господарства «Адоніс-Агро» (с. Преображенне Сватівського району Луганської області, 92630)
відповідача-2 - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
про стягнення 127 953 грн 97 коп.
Суддя Смола С.В.
Без повідомлення (виклику) представників сторін
СУТЬ СПОРУ:
Акціонерне товариство «Банк Кредит Дніпро» (далі - АТ «Банк Кредит Дніпро») звернулося до Господарського суду Луганської області з позовом до відповідача-1 - Фермерського господарства «Адоніс-Агро» (далі - ФГ «Адоніс-Агро»), відповідача-2 - ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) про стягнення солідарно з відповідачів заборгованості по простроченим процентам за користування кредитом за кредитним договором від 24.09.2019 №240918-АТ у сумі 127 953 грн 97 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням ФГ «Адоніс-Агро» зобов`язань з повернення сум кредиту за кредитним договором від 24.09.2019 №240918-АТ, виконання зобов`язань за яким забезпечено договором поруки від 24.09.2019 №240918-П, який укладений між АТ «Банк Кредит Дніпро» та ОСОБА_1 .
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.06.2023 справа передана на розгляд судді Смолі С.В.
Ухвалою суду від 26.06.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідачі відзив на позовну заяву не подали, хоча про розгляд справи були повідомлені належним чином, зокрема відповідач-1 шляхом надсилання електронного примірника ухвали суду від 26.06.2023 на адресу електронної пошти ФГ «Адоніс-Агро»: ІНФОРМАЦІЯ_2, яка указана ним у кредитному договорі від 24.09.2018 №240918-АТ, що підтверджується відповідною роздруківкою, та розміщення відповідних повідомлень на сайті судової влади, що підтверджується відповідними роздруківками.
Крім того, суд намагався встановити зв`язок з відповідачем-1 за номером телефону, який зазначений у кредитному договорі та заявці на отримання кредиту, що підтверджується відповідною довідкою від 29.06.2023.
Також судом направлено електронний примірник ухвали суду від 26.06.2023 та копію позовної заяви відповідачеві-1 у месенджер Вайбер на номер НОМЕР_1 , що підтверджується відповідною роздруківкою.
Відповідно до ч.2 ст.121 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» учасники справи, остання відома адреса місця проживання (перебування) чи місцезнаходження яких знаходиться на тимчасово окупованій території і які не мають офіційної електронної адреси, повідомляються про ухвалення відповідного судового рішення шляхом розміщення інформації на офіційному веб-порталі судової влади з посиланням на веб-адресу такого судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень або шляхом розміщення тексту відповідного судового рішення на офіційному веб-порталі судової влади України, з урахуванням вимог, визначених Законом України «Про доступ до судових рішень», у разі обмеження доступу до Єдиного державного реєстру судових рішень. З моменту розміщення такої інформації вважається, що особа отримала судове рішення.
Суд зауважує, що відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням відповідача-1 є: с. Преображенне Сватівського району Луганської області, 92630.
За інформацією, розміщеною на офіційному вебсайті Акціонерного товариства «Укрпошта» за посиланням https://index.ukrposhta.ua відділення пошти у с. Преображенне Сватівського району Луганської області тимчасово не функціонують.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням відповідача-2 є: АДРЕСА_1.
За інформацією, розміщеною на офіційному вебсайті Акціонерного товариства «Укрпошта» за посиланням https://index.ukrposhta.ua відділення пошти у м. Сватове Луганської області тимчасово не функціонують.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» затверджений відповідний Перелік, відповідно до якого територія Сватівської міської територіальної громади Луганської області з 08.03.2022 і по теперішній час належить до тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України.
Ураховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачі належним чином повідомлені про розгляд справи.
Відповідно до ч.4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Частиною 8 ст.252 ГПК України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи -також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд
В С Т А Н О В И В:
24.09.2018 між АТ «Банк Кредит Дніпро» (далі - банк), як кредитодавцем, та ФК «Адоніс-Агро», як позичальником, укладений кредитний договір №240918-АТ, за умовами якого банк з моменту підписання цього договору зобов`язується надати позичальнику строковий кредит у сумі 2 500 000 грн 00 коп. на умовах, встановлених цим договором, а позичальник зобов`язується належно виконувати усі умови необхідні для отримання кредиту, своєчасно і належно здійснювати погашення грошових зобов`язань, а також належно виконувати усі інші зобов`язання, що передбачені цим договором. Кредит видається у дату, вказану у графіку погашення кредиту, який є додатком №1 до цього договору, за умови сплати комісії передбаченої п.1.5 цього договору. Термін повернення кредиту - в строки встановлені графіком, з остаточним погашенням по 24.02.2023 включно. Кредит за цим договором підлягає поверненню позичальником платежами у сумах, що встановлені графіком. Проценти за користування кредитом сплачуються позичальником в порядку передбаченому розділом 7 цього договору. Позичальник здійснює погашення усіх грошових зобов`язань за цим договором на рахунок №2909.3.00010621 у банку, за виключенням сплати комісії передбаченої п.1.5 цього договору (п.1.1 кредитного договору).
Відповідно до п.1.2 кредитного договору кредит надається на наступні цілі: придбання основних засобів, а саме вантажного автомобіля марки MAN, модель TGX 26.440 номер кузову НОМЕР_2 , 2014 року випуску, згідно договору купівлі-продажу транспортного засобу від 12.09.2018 №2, укладеним із ТОВ «Касма», ідентифікаційний код юридичної особи 42049551 (постачальник) (пп.1.2.1 п.1.2 кредитного договору); придбання основних засобів, а саме вантажного автомобіля марки MAN, модель TGX 26.440 номер кузову НОМЕР_3 , 2014 року випуску, згідно договору купівлі-продажу транспортного засобу від 13.09.2018 №3, укладеним із ТОВ «Касма», ідентифікаційний код юридичної особи 42049551 (постачальник). Сума кредиту у день його надання: кредит надається для оплати за майно, зазначене у п.1.2 цього договору у день укладення цього договору на підставі заяви-зобов`язання позичальника про надання кредиту, яку позичальник зобов`язаний надати до банку у день укладення цього договору, шляхом зарахування коштів на поточний рахунок позичальника, зазначений у цьому договорі і реквізити якого мають бути зазначені у заявці. Заявка має бути складена за формою банку, підписаної уповноваженою особою позичальника, скріплена печаткою позичальника (за наявності). До заяви має бути додано реєстр розрахункових документів позичальника, виконання яких буде здійснюватися за рахунок кредиту, і призначення платежу за такими документами (пп.1.2.1 п.1.2 кредитного договору).
Процентна ставка за користування кредитом є: змінювана. Під «змінюваною процентною ставкою» розуміється - процентна ставка, розмір якої може збільшуватися або зменшуватися в залежності від зміни індексу UIRD, з урахуванням інших положень цього договору. Плата за користування одержаним кредитом встановлюється в розмірі 19% річних (розмір процентів встановлений при укладенні цього договору з урахуванням індексу UIRD визначеного на 12.09.2018 та виходячи із формули, що зазначена нижче). Розмір плати за користування одержаним кредитом (далі - проценти) встановлюється з моменту укладення цього договору і діє до моменту його зміни відповідно до правил, вказаних нижче. Через кожні 12 місяців з дати підписання цього договору та до моменту повного погашення кредиту, розмір процентів за користування кредитом, виданим на підставі цього договору, змінюється і встановлюється у розмірі, що визначається за формулою: проценти = індекс UIRD? +4,33%??, де проценти - розмір процентів за користування кредитом, виданим на підставі цього договору, який буде дійсним з моменту кожної чергової зміни цих процентів і до їх наступної зміни; індекс UIRD?- український індекс ставок за депозитами фізичних осіб (Ukrainian Index of Retail Deposit Rales) - індикативна ставка, що розраховується в системі Томсон Рейтерс (Tomson Reuters) за методикою, розробленою спільно з Національним банком України, на основі номінальних ставок ринку депозитів фізичних осіб, які оголошуються провідними учасниками українського ринку банківських депозитів фізичних осіб. Дані про величину UIRD є загальнодоступними в мережі Інтернет, на офіційному сайті Національного банку України. Для розрахунку процентів застосовується індекс UIRD (числове значення цілої частини та двох знаків після коми без округлення), який розрахований на основі депозитних ставок у валюті кредиту на строк 12 місяців та оприлюднюється станом на останній банківський в Україні день місяця, що передує місяцю у якому наступає дата зміни процентів. Якщо у останній банківський в Україні день місяця, що передує місяцю, у якому наступає дата зміни процентів індекс UIRD не оприлюднювався, то застосовується останній з оприлюднених до останнього банківського в Україні дня місяця, що передує місяцю, у якому наступає дата зміни процентів, індекс UIRD. 4,33%??- ставка, що встановлюється на дату укладення цього договору, розмір якої є незмінним протягом всього строку дії договору. Змінений розмір процентів застосовується з 25-го числа місяця, у якому наступає дата зміни процентів і діє до останнього календарного дня (включно), що передує дню (25-му числу місяця) наступної дати зміни процентів. Розмір проценті, визначених відповідно до вищенаведеної формули не може перевищувати максимальний розмір процентів, який дорівнює 40% річних, виходячи з розрахунку процентів відповідно розділу 7 цього договору, та бути меншим мінімального розміру процентів. Мінімальний розмір процентів за цим договором становить: процентна ставка, що була встановлена з моменту укладення цього договору мінус три процентних пункти. Якщо розмір процентів розрахований за формулою буде більшим ніж максимальний розмір процентів, або меншим ніж мінімальний розмір процентів, то змінений розмір процентів встановлюється на рівні максимального чи мінімального розміру відповідно (п.1.3 кредитного договору).
У розділі 2 кредитного договору сторони домовились, що для цілей цього договору, договорами забезпечення (до цього і надалі - договори забезпечення) є будь-які договори, укладені (чи такі, що можуть бути укладені в майбутньому) між сторонами або між банком і третіми особами (заставодавцями/іпотекодавцями/поручителями) з метою забезпечення виконання позичальником взятих на себе зобов`язань за цим договором, у т.ч. але не виключно - договори застави, договори застави майнових прав, договори іпотеки, договори поруки, тощо.
Відповідно до пп.2.1.2.2 п.2.1 кредитного договору цей договір укладено під відкладальною умовою. Право позичальника на отримання кредиту за цим договором виникає виключно з моменту виконання умов цього договору, у тому числі укладення між банком та позичальником/іпотекодавцем/заставодавцем договору (-ів) забезпечення про передачу в заставу банку майна в забезпечення виконання зобов`язань за цим договором, ринковою вартістю (без ПДВ), визначеною банком згідно чинного законодавства або визначеною суб`єктом оціночної діяльності, акредитованим банком, та підтвердженою банком згідно чинного законодавства або визначеною суб`єктом оціночної діяльності, акредитованим банком, та підтвердженою банком, з дотриманням вимог банку до покриття забезпечення суми кредиту, вказаної у п.1.1 цього договору на момент видачі кредиту та заборгованості по кредиту протягом всього строку дії цього договору. При цьому договори забезпечення мають задовольняти усі без виключення вимоги банку та бути чинними як на дату укладення цього договору, так і протягом всього строку дії цього договору та до моменту повного і належного виконання позичальником усіх своїх зобов`язань за цим договором.
Згідно з п.4.1 кредитного договору позичальник зобов`язується використовувати кредит за цільовим призначенням відповідно до п.1.2 цього договору та щоразу у день настання строків погашення грошових зобов`язань за цим договором забезпечувати належне їх погашення, здійснювати перевірку проведення погашення та його належності.
Нарахування процентів за користування кредитом здійснюється банком щомісячно не пізніше останнього робочого дня місяця та одночасно з остаточним погашенням заборгованості по кредиту (п.7.1 кредитного договору).
Відповідно до п.7.2 кредитного договору при розрахунку процентів за користування кредитом приймається метод «факт/факт», при якому до розрахунку приймається фактична кількість днів у місяці та році та фактична заборгованість за кредитом. При розрахунку процентів враховується день надання кредиту та не враховується останній день користування кредитом (день погашення позичкової заборгованості). При цьому у випадку, коли день надання кредиту співпадає з днем його повного або частково погашення, цей кредит при розрахунку процентів враховується як кредит строком на один день.
У п.7.3 кредитного договору сторони передбачили, що нарахування та сплата процентів за користування кредитом здійснюється у гривні. Сплата позичальником процентів за користування кредитом здійснюється щомісячно в строк до 10 числа (включно) кожного місяця, наступного за місяцем їх нарахування. Якщо 10 число місяця припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, позичальник зобов`язаний сплатити проценти у день, що передує такому неробочому дню. Проценти, нараховані за останній період користування кредитом, сплачуються одночасно з остаточним поверненням кредиту. Незважаючи на вказане вище, позичальник зобов`язаний у будь-якому разі сплатити всі нараховані проценти за користування в дату погашення кредиту та/або у дату виконання всіх зобов`язань позичальника за цим договором, у т.ч. у випадку вимоги банку виконати такі зобов`язання, яка може бути пред`явлена банком у випадках передбачених цим договором. Сума заборгованості за процентами за користування кредитом, що не сплачена позичальником у визначені цим договором терміни, з наступного робочого дня вважається простроченою.
Згідно з п.9.1 кредитного договору договір набуває чинності з моменту його підписання обома сторонами і діє до дати вказаної в п.1.1 цього договору, а в частині невиконаних зобов`язань позичальника - до моменту повного та належного їх виконання.
24.09.2018 між АТ «Банк Кредит Дніпро» як кредитором та ОСОБА_1 як поручителем укладений договір поруки №240918-П, за умовами якого на підставі цього договору поручитель солідарно відповідає перед кредитором за виконання боржником у повному обсязі усіх своїх основних зобов`язань за кредитним договором, який було укладено між кредитором та боржником та додатковими договорами до нього, які укладені та/або можуть бути укладені в майбутньому, згідно з яким боржнику надано кредит на наступних умовах: сума кредиту - 2 500 000 грн 00 коп., строк кредиту - до 24.02.2023, розмір процентів - 40% річних (максимальний розмір процентів, що може бути встановлений згідно умов кредитного договору). Порядок нарахування змінюваної процентної ставки встановлений п.1.3 кредитного договору (п.1.1 договору поруки).
Згідно з п.1.2 договору поруки поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, в тому числі, за повернення основної суми боргу - кредиту, процентів за користування кредитом, з можливістю збільшення розміру процентної ставки та/або зміни змінюваної процентної ставки, у порядку та у випадках передбачених кредитним договором, процентів за фактичне неправомірне користування простроченим кредитом, відшкодування можливих збитків, за сплату штрафних санкцій (зокрема, але не обмежуючись сплату пені/штрафів та/або підвищення розміру процентів за користування кредитними коштами), передбачених в кредитному договорів, та зобов`язань щодо страхування. У разі невиконання або неналежного виконання боржником зобов`язань перед кредитором за кредитним договором, забезпеченого порукою за цим договором, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники. Вказані зобов`язання поручителя перед кредитором є безумовними і ніяких умов, крім передбачених даним договором не потребують.
У п.5.8 договору поруки сторони передбачили, що усі повідомлення один одному вважатимуться отриманими адресатом, якщо вони були відправлені на вказану у договорі адресу або іншу адресу, про яку відправник був попередньо письмово повідомлений і якщо з моменту відправлення минуло 5 календарних днів. Будь-які повідомлення, що направляються сторонами одна одній у зв`язку з цим договором, повинні бути викладені в письмовій формі, та будуть вважатись поданими належним чином, якщо вони надіслані рекомендованим листом, або кур`єром, або доставлені особисто на адресу сторін. Сторони дійшли згоди, що поручитель вважається належним чином повідомленим, у разі здійснення банком однієї або кількох дій, а саме: вручення поручителю повідомлення особисто під підпис; здачі письмового повідомлення в установу поштового зв`язку для відправлення на адресу, зазначену в цьому договорі, абу на ту, яка буде повідомлена самим поручителем письмово; розміщення інформації на сайті банку; надіслання письмового повідомлення на адресу електронної пошти, або на факс, які були повідомлені самим поручителем письмово; направлення поручителю повідомлення за допомогою систем дистанційного обслуговування рахунків клієнтів банку. Поручитель вважається повідомленим навіть у тому випадку, коли повідомлення, надіслане на його останню відому адресу (яка зазначена в договорі та/або письмово повідомлена поручителем) не було йому доставлено (вручено) незалежно від причин.
Цей договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення печаткою кредитора (п.6.1 договору поруки).
Відповідно до п.6.2 договору поруки сторони домовились про встановлення наступного строку дії поруки: ця порука діє з дати підписання цього договору і до повного виконання основного зобов`язання; в разі невиконання або неповного/неналежного виконання основного зобов`язання у строки, визначені кредитним договором, ця порука діє додатково 5 календарних років з моменту настання строку виконання основного зобов`язання; в разі повного виконання основного зобов`язання, яке забезпечене цією порукою, така порука припиняється. Порука за цим договором не припиняється смертю боржника (у випадку, якщо боржником є фізична особа). Поручитель цим підтверджує, що підписанням цього договору поруки він поручається за виконання основного зобов`язання також правонаступником, спадкоємцем боржника.
24.09.2018 позичальником була подана заява-зобов`язання про надання кредиту за кредитним договором від 24.09.2018 №240918-АТ у сумі 2 500 000 грн 00 коп. для придбання основних засобів, а саме автомобілів MAN згідно договору від 12.09.2018 №2 та згідно договору віл 13.09.2018 №3.
На виконання умов кредитного договору банком було надано кредитні кошти у сумі 2 500 000 грн 00 коп.
ФГ «Адоніс-Агро» кредит погасило частково, проценти за користування кредитом своєчасно не сплачувало.
13.04.2023 банк звернувся до відповідачів з листом №17-2970, у якому вимагав в строк до 18.04.2023 здійснити погашення простроченої заборгованості або звернутися в банк для вирішення питання щодо порядку погашення простроченої заборгованості.
Указані обставини стали підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.
Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Частиною 1 ст.173 ГК України передбачено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно зі ст.11 ЦК України підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (зобов`язань) є, зокрема, договір.
Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно з ч.3 ст.346 ГК України кредити надаються банком під відсоток. Надання безвідсоткових кредитів забороняється, крім випадків, передбачених законом.
Частиною 1 ст.1054 ЦК України передбачено, що за кредитним договором банк зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити відсотки.
У відповідності до вказаних приписів законодавства 24.09.2018 між АТ «Банк Кредит Дніпро», як кредитодавцем, та ФГ «Адоніс-Агро», як позичальником, укладений кредитний договір №240918-АТ, за умовами якого банк зобов`язався надати позичальнику кредит у розмірі 2 500 000 грн 00 коп.
Відповідно до п. 1.1 кредитного договору кредит видається у дату, вказану у графіку погашення кредиту, який є додатком №1 до цього договору, за умови сплати комісії передбаченої п.1.5 цього договору. Термін повернення кредиту - в строки встановлені графіком, з остаточним погашенням по 24.02.2023 включно. Кредит за цим договором підлягає поверненню позичальником платежами у сумах, що встановлені графіком. Проценти за користування кредитом сплачуються позичальником в порядку передбаченому розділом 7 цього договору. Позичальник здійснює погашення усіх грошових зобов`язань за цим договором на рахунок №2909.3.00010621 у банку, за виключенням сплати комісії передбаченої п.1.5 цього договору.
Згідно з п.1.2 кредитного договору кредит надається на наступні цілі: придбання основних засобів, а саме вантажного автомобіля марки MAN, модель TGX 26.440 номер кузову НОМЕР_2 , 2014 року випуску, згідно договору купівлі-продажу транспортного засобу від 12.09.2018 №2, укладеним із ТОВ «Касма», ідентифікаційний код юридичної особи 42049551 (постачальник) (пп.1.2.1 п.1.2 кредитного договору); придбання основних засобів, а саме вантажного автомобіля марки MAN, модель TGX 26.440 номер кузову НОМЕР_3 , 2014 року випуску, згідно договору купівлі-продажу транспортного засобу від 13.09.2018 №3, укладеним із ТОВ «Касма», ідентифікаційний код юридичної особи 42049551 (постачальник). Сума кредиту у день його надання: кредит надається для оплати за майно, зазначене у п.1.2 цього договору у день укладення цього договору на підставі заяви-зобов`язання позичальника про надання кредиту, яку позичальник зобов`язаний надати до банку у день укладення цього договору, шляхом зарахування коштів на поточний рахунок позичальника, зазначений у цьому договорі і реквізити якого мають бути зазначені у заявці. Заявка має бути складена за формою банку, підписаної уповноваженою особою позичальника, скріплена печаткою позичальника (за наявності). До заяви має бути додано реєстр розрахункових документів позичальника, виконання яких буде здійснюватися за рахунок кредиту, і призначення платежу за такими документами (пп.1.2.1 п.1.2 кредитного договору).
24.09.2018 позичальником була подана заява-зобов`язання про надання кредиту за кредитним договором від 24.09.2018 №240918-АТ у сумі 2 500 000 грн 00 коп. для придбання основних засобів, а саме автомобілів MAN згідно договору від 12.09.2018 №2 та згідно договору віл 13.09.2018 №3.
На виконання умов кредитного договору банком перераховано ФГ «Адоніс-Агро» грошові кошти в сумі 2 500 000 грн 00 коп., що підтверджується випискою по особовому рахунку відповідача-1 за період з 24.09.2018 по 27.02.2023.
Відтак, позивачем доведений факт видачі кредиту у сумі 2 500 000 грн 00 коп.
Згідно зі ст.629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст.ст.525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Порушенням зобов`язання, у відповідності до ст.610 ЦК України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання, тобто неналежне виконання.
Згідно зі ст.1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором. Позика, надана за договором безпроцентної позики, може бути повернена позичальником достроково, якщо інше не встановлено договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.
Приписами ч.1 ст.530 ЦК України встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Як уже зазначалось, у п.1.1 кредитного договору сторони передбачили термін повернення кредиту - в строки встановлені графіком, з остаточним погашенням по 24.02.2023 включно. Кредит за цим договором підлягає поверненню позичальником платежами у сумах, що встановлені графіком.
25.09.2018 між сторонами було укладено договір №250918 про внесення змін та доповнень до кредитного договору, яким внесено зміни до графіку погашення кредиту згідно до кредитного договору, за яким погашення наданого кредиту мало відбуватися частинами наступним чином: 25.01.2019 - 250 000 грн 00 коп., 25.02.2019 - 250 000 грн 00 коп., 24.01.2020 - 250 000 грн 00 коп., 25.02.2020 - 250 000 грн 00 коп., 25.01.2021 - 250 000 грн 00 коп., 25.02.2021 - 250 000 грн 00 коп., 25.01.2022 - 250 000 грн 00 коп., 25.02.2022 - 250 000 грн 00 коп., 25.01.2023 - 250 000 грн 00 коп., 24.02.2023 - 250 000 грн 00 коп.
Ураховуючи викладене граничним строком для повернення ФГ «Адоніс-Агро» кредитних коштів АТ «Банк Кредит Дніпро» є 24.02.2022.
ФГ «Адоніс-Агро» було сплачено банку 25.01.2019 грошові кошти в сумі 250 000 грн 00 коп., 25.02.2019 - 250 000 грн 00 коп., 24.01.2020 - 250 000 грн 00 коп., 24.02.2020 - 250 000 грн 00 коп., 25.01.2021 - 250 000 грн 00 коп., 26.02.2020 - 250 000 грн 00 коп., 21.01.2022 - 250 000 грн 00 коп.
Відтак, непогашеними залишились платежі з 25.02.2022 по 24.02.2023 у загальній сумі 750 000 грн 00 коп.
Відповідно до ч.1 ст.1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.
Частиною 2 ст.10561 ЦК України встановлено, що розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.
У п.1.3 кредитного договору сторони передбачили, що процентна ставка за користування кредитом є: змінювана. Під «змінюваною процентною ставкою» розуміється - процентна ставка, розмір якої може збільшуватися або зменшуватися в залежності від зміни індексу UIRD, з урахуванням інших положень цього договору. Плата за користування одержаним кредитом встановлюється в розмірі 19% річних (розмір процентів встановлений при укладенні цього договору з урахуванням індексу UIRD визначеного на 12.09.2018 та виходячи із формули, що зазначена нижче). Розмір плати за користування одержаним кредитом (далі - проценти) встановлюється з моменту укладення цього договору і діє до моменту його зміни відповідно до правил, вказаних нижче. Через кожні 12 місяців з дати підписання цього договору та до моменту повного погашення кредиту, розмір процентів за користування кредитом, виданим на підставі цього договору, змінюється і встановлюється у розмірі, що визначається за формулою: проценти = індекс UIRD? +4,33%??, де проценти - розмір процентів за користування кредитом, виданим на підставі цього договору, який буде дійсним з моменту кожної чергової зміни цих процентів і до їх наступної зміни; індекс UIRD?- український індекс ставок за депозитами фізичних осіб (Ukrainian Index of Retail Deposit Rales) - індикативна ставка, що розраховується в системі Томсон Рейтерс (Tomson Reuters) за методикою, розробленою спільно з Національним банком України, на основі номінальних ставок ринку депозитів фізичних осіб, які оголошуються провідними учасниками українського ринку банківських депозитів фізичних осіб. Дані про величину UIRD є загальнодоступними в мережі Інтернет, на офіційному сайті Національного банку України. Для розрахунку процентів застосовується індекс UIRD (числове значення цілої частини та двох знаків після коми без округлення), який розрахований на основі депозитних ставок у валюті кредиту на строк 12 місяців та оприлюднюється станом на останній банківський в Україні день місяця, що передує місяцю у якому наступає дата зміни процентів. Якщо у останній банківський в Україні день місяця, що передує місяцю, у якому наступає дата зміни процентів індекс UIRD не оприлюднювався, то застосовується останній з оприлюднених до останнього банківського в Україні дня місяця, що передує місяцю, у якому наступає дата зміни процентів, індекс UIRD. 4,33%??- ставка, що встановлюється на дату укладення цього договору, розмір якої є незмінним протягом всього строку дії договору. Змінений розмір процентів застосовується з 25-го числа місяця, у якому наступає дата зміни процентів і діє до останнього календарного дня (включно), що передує дню (25-му числу місяця) наступної дати зміни процентів. Розмір проценті, визначених відповідно до вищенаведеної формули не може перевищувати максимальний розмір процентів, який дорівнює 40% річних, виходячи з розрахунку процентів відповідно розділу 7 цього договору, та бути меншим мінімального розміру процентів. Мінімальний розмір процентів за цим договором становить: процентна ставка, що була встановлена з моменту укладення цього договору мінус три процентних пункти. Якщо розмір процентів розрахований за формулою буде більшим ніж максимальний розмір процентів, або меншим ніж мінімальний розмір процентів, то змінений розмір процентів встановлюється на рівні максимального чи мінімального розміру відповідно.
Нарахування процентів за користування кредитом здійснюється банком щомісячно не пізніше останнього робочого дня місяця та одночасно з остаточним погашенням заборгованості по кредиту (п.7.1 кредитного договору).
Відповідно до п.7.2 кредитного договору при розрахунку процентів за користування кредитом приймається метод «факт/факт», при якому до розрахунку приймається фактична кількість днів у місяці та році та фактична заборгованість за кредитом. При розрахунку процентів враховується день надання кредиту та не враховується останній день користування кредитом (день погашення позичкової заборгованості). При цьому у випадку, коли день надання кредиту співпадає з днем його повного або частково погашення, цей кредит при розрахунку процентів враховується як кредит строком на один день.
У п.7.3 кредитного договору сторони передбачили, що нарахування та сплата процентів за користування кредитом здійснюється у гривні. Сплата позичальником процентів за користування кредитом здійснюється щомісячно в строк до 10 числа (включно) кожного місяця, наступного за місяцем їх нарахування. Якщо 10 число місяця припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, позичальник зобов`язаний сплатити проценти у день, що передує такому неробочому дню. Проценти, нараховані за останній період користування кредитом, сплачуються одночасно з остаточним поверненням кредиту. Незважаючи на вказане вище, позичальник зобов`язаний у будь-якому разі сплатити всі нараховані проценти за користування в дату погашення кредиту та/або у дату виконання всіх зобов`язань позичальника за цим договором, у т.ч. у випадку вимоги банку виконати такі зобов`язання, яка може бути пред`явлена банком у випадках передбачених цим договором. Сума заборгованості за процентами за користування кредитом, що не сплачена позичальником у визначені цим договором терміни, з наступного робочого дня вважається простроченою.
Відповідач-1 сплачував проценти за користування кредитом у період з вересня 2018 року по січень 2022 року вчасно та у повному обсязі, проте проценти за користування кредитом за лютий 2023 у сумі 9 205 грн 48 коп. сплачені частково в сумі 593 грн 96 коп. та у подальшому взагалі не сплачувались.
Як убачається з наданого позивачем розрахунку суми несплачених відсотків за користування кредитними коштами, заборгованість у заявленій АТ «Банк Кредит Дніпро» сумі 127 953 грн 97 коп. утворилась у період з 01.02.2022 по 27.02.2023.
Водночас суд зауважує, що умовами п.1.1 кредитного договору та додатком №1 до кредитного договору «Графік погашення кредиту згідно кредитного договору» у редакції договору від 25.09.2018 №250918 про внесення змін та доповнень до кредитного договору сторони встановили термін повернення кредиту - в строки встановлені графіком, з остаточним погашенням по 24.02.2023 включно.
На підставі викладено, ураховуючи вказані умови кредитного договору, суд приходить до висновку про те, що строк кредитування відповідача-1 є таким, що закінчився 24.02.2023. Право позивача на здійснення нарахування відсотків за користування кредитом припинилось 24.02.2023.
Щодо правомірності нарахування вказаних процентів після 24.02.2023 суд зазначає наступне.
Як зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.04.2023 №910/4518/16 (п.п.75-78, 80-81, 83-87, 93-103), за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти (ч.1 ст.1054 ЦК України).
Тобто позичальник (1) отримує від банку грошові кошти, власником яких він не був, та (2) отримує можливість певний час правомірно не повертати надані грошові кошти. Натомість у позичальника виникає зобов`язання (1) повернути грошові кошти у встановлений строк та (2) сплатити визначені договором проценти за користування кредитом.
Отже, позичальник отримує «чужі» грошові кошти в борг, який зобов`язується повернути в майбутньому.
Поняття «користування кредитом», яким послуговуються скаржники, є окремим випадком «користування чужими коштами». Термін «користування чужими коштами» Велика Палата Верховного Суду розтлумачила в постанові від 10.04.2018 у справі №910/10156/17 (пункти 34, 35, 37 відповідно).
Термін «користування чужими коштами» може використовуватися у двох значеннях. Перше - це одержання боржником (як правило, за плату) можливості правомірно не сплачувати кредитору борг протягом певного часу. Друге значення - прострочення грошового зобов`язання, коли боржник повинен сплатити гроші, але неправомірно не сплачує їх.
Відносини щодо сплати процентів за одержання боржником можливості правомірно не сплачувати кредитору борг протягом певного часу врегульовані законодавством. Зокрема, відповідно до ч.1 ст.1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом; розмір і порядок одержання процентів установлюються договором; якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. Такі ж правила щодо сплати процентів застосовуються до кредитних відносин у силу ч.2 ст.1054 ЦК України та до відносин із комерційного кредиту - в силу ч.2 ст.1057 цього Кодексу.
Наслідки прострочення грошового зобов`язання, коли боржник повинен сплатити грошові кошти, але неправомірно не сплачує їх, також врегульовані законодавством. У цьому разі відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України боржник зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням установленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Отже, «користування кредитом» - це можливість позичальника за плату правомірно не повертати кредитору борг (кредит) протягом певного періоду часу, погодженого сторонами кредитного договору.
Велика Палата Верховного Суду наголошує, що проценти відповідно до ст.1048 ЦК України сплачуються не за сам лише факт отримання позичальником кредиту, а за «користування кредитом» (тобто за можливість позичальника за плату правомірно не сплачувати кредитору борг протягом певного часу).
Уклавши кредитний договір, сторони мають легітимні очікування щодо належного його виконання. Зокрема, позичальник розраховує, що протягом певного часу він може правомірно «користуватися кредитом», натомість кредитор розраховує, що він отримає плату (проценти за «користування кредитом») за надану позичальнику можливість не повертати всю суму кредиту одразу.
Разом з цим зі спливом строку кредитування чи пред`явленням кредитором вимоги про дострокове погашення кредиту кредит позичальнику не надається, позичальник не може правомірно не повертати кошти, а тому кредитор вправі вимагати повернення кредиту разом із процентами, нарахованими відповідно до встановлених у договорі термінів погашення періодичних платежів на час спливу строку кредитування чи пред`явлення вимоги про дострокове погашення кредиту у межах цього строку. Тобто позичальник у цьому разі не отримує від кредитора відповідне благо на період після закінчення строку кредитування чи після пред`явлення кредитором вимоги про дострокове погашення кредиту, а тому й не повинен сплачувати за нього нові проценти відповідно до ст.1048 ЦК України.
Очікування кредитодавця, що позичальник повинен сплачувати проценти за «користування кредитом» поза межами строку, на який надається такий кредит (тобто поза межами існування для позичальника можливості правомірно не сплачувати кредитору борг), виходять за межі взаємних прав та обов`язків сторін, що виникають на підставі кредитного договору, а отже, такі очікування не можуть вважатись легітимними.
Велика Палата Верховного Суду зауважує, що зазначене благо виникає у позичальника саме внаслідок укладення кредитного договору. Невиконання зобов`язання з повернення кредиту не може бути підставою для отримання позичальником можливості правомірно не сплачувати кредитору борг протягом певного часу, а отже - і для виникнення зобов`язання зі сплати процентів відповідно до ст.1048 ЦК України.
За таких обставин надання кредитодавцю можливості нарахування процентів відповідно до ст.1048 ЦК України поза межами строку кредитування чи після пред`явлення вимоги про дострокове погашення кредиту вочевидь порушить баланс інтересів сторін - на позичальника буде покладений обов`язок, який при цьому не кореспондує жодному праву кредитодавця.
Велика Палата Верховного Суду підкреслює, що зазначене в цьому розділі постанови не означає, що боржник не повинен у повному обсязі виконувати свій обов`язок за кредитним договором. Боржник не звільняється від зобов`язань зі сплати нарахованих у межах строку кредитування, зокрема до пред`явлення вимоги про дострокове погашення кредиту, процентів за «користування кредитом». Установлений кредитним договором строк кредитування лише визначає часові межі, в яких проценти за «користування кредитом» можуть нараховуватись, не скасовуючи при цьому обов`язок боржника щодо їх сплати.
Отже, якщо позичальник прострочив виконання зобов`язання з повернення кредиту та сплати процентів за «користування кредитом», сплив строку кредитування чи пред`явлення вимоги про дострокове погашення кредиту не може бути підставою для невиконання такого зобов`язання. Зазначене також є підставою для відповідальності позичальника за порушення грошового зобов`язання.
Регулятивні відносини між сторонами кредитного договору обмежені, зокрема, часовими межами, в яких позичальник отримує можливість правомірно не сплачувати кредитору борг (строком кредитування та визначеними у його межах періодичними платежами). Однак якщо позичальник порушує зобов`язання з повернення кредиту, в цій частині між ним та кредитодавцем регулятивні відносини трансформуються в охоронні.
Інакше кажучи, оскільки поведінка боржника не може бути одночасно правомірною та неправомірною, то регулятивна норма ч.1 ст.1048 ЦК України і охоронна норма ч.2 ст.625 цього Кодексу не можуть застосовуватись одночасно (постанова Великої Палати Верховного Суду від 04.02.2020 у справі № 912/1120/16 (пункт 6.28)).
На період після прострочення виконання зобов`язання з повернення кредиту кредит боржнику не надається, боржник не може правомірно не повертати кредит, а тому кредитор вправі вимагати повернення боргу разом з процентами, нарахованими на час спливу строку кредитування. Тобто боржник у цьому разі не отримує від кредитора відповідне благо на період після закінчення кредитування, а тому й не повинен сплачувати за нього проценти відповідно до ст.1048 ЦК України; натомість настає відповідальність боржника - обов`язок щодо сплати процентів відповідно до ст.625 ЦК України у розмірі, встановленому законом або договором.
Велика Палата Верховного Суду нагадує, що у ст.625 ЦК України визначені загальні правила відповідальності за порушення будь-якого грошового зобов`язання (пункт 17 постанови Великої Палати Верховного Суду від 11.04.2018 у справі №758/1303/15-ц). Тому наслідки порушення грошового зобов`язання не можуть залежати від того, з яких підстав виникло грошове зобов`язання: з позадоговірних чи договірних відносин, або з якого саме договору.
Якщо грошове зобов`язання виникло з договірних відносин, то прострочення його виконання призводить до відповідальності боржника перед кредитором, зокрема - настання обов`язку зі сплати процентів річних у розмірі, встановленому законом або договором, але саме грошове зобов`язання залишається при цьому незмінним. Наприклад, якщо боржник не сплатив гроші за куплене майно, надані послуги в певній сумі, то прострочення грошового зобов`язання не змінює його розміру, яке залишається без змін незалежно від часу прострочення, але в боржника виникає додатковий обов`язок щодо сплати річних процентів, нарахованих відповідно до ст.625 ЦК України.
Так само якщо боржник не сплатив суму боргу, яка складається з тіла кредиту та процентів, нарахованих в певній сумі на час закінчення строку кредитування чи на час пред`явлення вимоги про дострокове погашення кредиту, то прострочення такого грошового зобов`язання не призводить до подальшої зміни його розміру, але в боржника виникає додатковий обов`язок щодо сплати річних процентів, нарахованих відповідно до ст.625 ЦК України.
Велика Палата Верховного Суду зауважує, що підхід, за якого проценти за «користування кредитом» могли нараховуватися та стягуватися за період після закінчення строку кредитування чи після пред`явлення вимоги про дострокове погашення кредиту, не тільки не відповідає правовій природі таких процентів, а й призводить до вочевидь несправедливих результатів. Так, неможливо розумно пояснити, чому, наприклад, замовник робіт або послуг, який прострочив їх оплату, має сплачувати проценти річних за ст.625 ЦК України, розмір яких може бути зменшений судом, якщо він надмірно великий порівняно зі збитками кредитора, а за прострочення повернення кредиту в такій самій сумі позичальник має додатково сплачувати ще й проценти як плату за «користування кредитом», розмір якої не може бути зменшений судом.
Викладене вище свідчить, що наслідки порушення грошового зобов`язання є однаковими незалежно від того, з якого договору таке зобов`язання виникло: з договору купівлі-продажу, договору про виконання робіт, кредитного договору тощо.
Отже, у разі порушення позичальником зобов`язання з повернення кредиту настає відповідальність - обов`язок щодо сплати процентів відповідно до ст.625 ЦК України у розмірі, встановленому законом або договором.
Підсумовуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач мав право нараховувати проценти за користування кредитом згідно умов кредитного договору від 24.09.2018 №240918-АТ у період з 01.02.2022 року по 24.02.2023.
Судом перевірено розрахунок процентів за користування кредитом у період з 01.02.2022 по 31.01.2023, наведений банком у відповідному розрахунку, та погоджується з ним. Водночас наводить свій розрахунок процентів за користування кредитом з період з 01.02.2023 по 24.02.2023: 8 547,95 (розмір процентів, нарахованих позивачем за лютий 2023 року)/27 (кількість днів, за які здійснено нарахування процентів позивачем)Х24 (кількість днів до закінчення строку кредитування)=7 598 грн 18 коп.
Відтак, ураховуючи умови кредитного договору, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню та стягненню з ФГ «Адоніс-Агро» є проценти за користування кредитом за період з 01.02.2022 по 24.02.2023 у сумі 127 004 грн 20 коп.
Розглядаючи вимоги позивача до відповідача-2 суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.
У ст.554 ЦК України встановлено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Особи, які за одним чи за декількома договорами поруки поручилися перед кредитором за виконання боржником одного і того самого зобов`язання, є солідарними боржниками і відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.
Отже, порука є спеціальним заходом майнового характеру спрямованим на забезпечення виконання основного зобов`язання чим обумовлюється додатковий характер поруки стосовно основного зобов`язання.
Підставою для поруки є договір, що встановлює зобов`язальні правовідносини між особою, яка забезпечує виконання зобов`язання боржника та кредитором боржника.
24.09.2018 між АТ «Банк Кредит Дніпро» як кредитором та ОСОБА_1 як поручителем укладений договір поруки №240918-П, за умовами якого на підставі цього договору поручитель солідарно відповідає перед кредитором за виконання боржником у повному обсязі усіх своїх основних зобов`язань за кредитним договором, який було укладено між кредитором та боржником та додатковими договорами до нього, які укладені та/або можуть бути укладені в майбутньому, згідно з яким боржнику надано кредит на наступних умовах: сума кредиту - 2 500 000 грн 00 коп., строк кредиту - до 24.02.2023, розмір процентів - 40% річних (максимальний розмір процентів, що може бути встановлений згідно умов кредитного договору). Порядок нарахування змінюваної процентної ставки встановлений п.1.3 кредитного договору (п.1.1 договору поруки).
Згідно з п.1.2 договору поруки поручитель відповідає кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, в тому числі, за повернення основної суми боргу - кредиту, процентів за користування кредитом, з можливістю збільшення розміру процентної ставки та/або зміни змінюваної процентної ставки, у порядку та у випадках передбачених кредитним договором, процентів за фактичне неправомірне користування простроченим кредитом, відшкодування можливих збитків, за сплату штрафних санкцій (зокрема, але не обмежуючись сплату пені/штрафів та/або підвищення розміру процентів за користування кредитними коштами), передбачених в кредитному договорів, та зобов`язань щодо страхування. У разі невиконання або неналежного виконання боржником зобов`язань перед кредитором за кредитним договором, забезпеченого порукою за цим договором, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники. Вказані зобов`язання поручителя перед кредитором є безумовними і ніяких умов, крім передбачених даним договором не потребують.
У п.5.8 договору поруки сторони передбачили, що усі повідомлення один одному вважатимуться отриманими адресатом, якщо вони були відправлені на вказану у договорі адресу або іншу адресу, про яку відправник був попередньо письмово повідомлений і якщо з моменту відправлення минуло 5 календарних днів. Будь-які повідомлення, що направляються сторонами одна одній у зв`язку з цим договором, повинні бути викладені в письмовій формі, та будуть вважатись поданими належним чином, якщо вони надіслані рекомендованим листом, або кур`єром, або доставлені особисто на адресу сторін. Сторони дійшли згоди, що поручитель вважається належним чином повідомленим, у разі здійснення банком однієї або кількох дій, а саме: вручення поручителю повідомлення особисто під підпис; здачі письмового повідомлення в установу поштового зв`язку для відправлення на адресу, зазначену в цьому договорі, абу на ту, яка буде повідомлена самим поручителем письмово; розміщення інформації на сайті банку; надіслання письмового повідомлення на адресу електронної пошти, або на факс, які були повідомлені самим поручителем письмово; направлення поручителю повідомлення за допомогою систем дистанційного обслуговування рахунків клієнтів банку. Поручитель вважається повідомленим навіть у тому випадку, коли повідомлення, надіслане на його останню відому адресу (яка зазначена в договорі та/або письмово повідомлена поручителем) не було йому доставлено (вручено) незалежно від причин.
Цей договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення печаткою кредитора (п.6.1 договору поруки).
Відповідно до п.6.2 договору поруки сторони домовились про встановлення наступного строку дії поруки: ця порука діє з дати підписання цього договору і до повного виконання основного зобов`язання; в разі невиконання або неповного/неналежного виконання основного зобов`язання у строки, визначені кредитним договором, ця порука діє додатково 5 календарних років з моменту настання строку виконання основного зобов`язання; в разі повного виконання основного зобов`язання, яке забезпечене цією порукою, така порука припиняється. Порука за цим договором не припиняється смертю боржника (у випадку, якщо боржником є фізична особа). Поручитель цим підтверджує, що підписанням цього договору поруки він поручається за виконання основного зобов`язання також правонаступником, спадкоємцем боржника.
Як зазначив позивач у позовній заяві, 13.04.2023 банк звернувся до відповідачів з листом №17-2970, у якому вимагав в строк до 18.04.2023 здійснити погашення простроченої заборгованості або звернутися в банк для вирішення питання щодо порядку погашення простроченої заборгованості.
Указаний лист був направлений на адресу електронної пошти: adonis ІНФОРМАЦІЯ_2, яка указана ФГ «Адоніс-Агро» у кредитному договорі від 24.09.2018 №240918-АТ, що підтверджується відповідною роздруківкою.
Суд бере до уваги, що зазначений лист був адресований як ФГ «Адоніс-Агро», так і поручителю ОСОБА_1 , який згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на момент направлення вказаного листа був керівником ФГ «Адоніс-Агро».
Відтак, ОСОБА_1 як поручитель ФГ «Адоніс-Агро» був належним чином повідомлений про наявність існуючої заборгованості за кредитом та процентами за користування ним за кредитним договором від 24.09.2018 №240918-АТ.
Суд бере до уваги, що поручителем - ОСОБА_1 , заборгованість за процентами за користування кредитом як і заборгованість за тілом кредиту перед позивачем також не погашалась.
Частиною 1 ст.543 ЦК України передбачено, що у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
Відповідачі позов не оспорили, доказів відсутності заборгованості суду не надали.
Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог.
Судовий збір у сумі 2 684 грн 00 коп. покладається на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог згідно ст.129 ГПК України.
Згідно з ч.ч.4, 5 ст.240 ГПК України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст.129, 232, 233, 236 - 238, 240, 252 ГПК України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов Акціонерного товариства «Банк Кредит Дніпро» до відповідача-1 - Фермерського господарства «Адоніс-Агро», та відповідача-2 - ОСОБА_1 , задовольнити частково.
2. Стягнути солідарно з Фермерського господарства «Адоніс-Агро», с. Преображенне Сватівського району Луганської області, 92630, ідентифікаційний код 35130334, та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , на користь Акціонерного товариства «Банк Кредит Дніпро», вул. Жилянська, буд. 32, м. Київ, 01033, ідентифікаційний код 14352406, заборгованість за простроченими процентами за користування кредитом у сумі 127 004 грн 20 коп., про що видати накази після набрання рішенням законної сили.
3. У решті позову відмовити.
4. Стягнути з Фермерського господарства «Адоніс-Агро», с. Преображенне Сватівського району Луганської області, 92630, ідентифікаційний код 35130334, на користь Акціонерного товариства «Банк Кредит Дніпро», вул. Жилянська, буд. 32, м. Київ, 01033, ідентифікаційний код 14352406, судовий збір у сумі 1 332 грн 04 коп., про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.
5. Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , на користь Акціонерного товариства «Банк Кредит Дніпро», вул. Жилянська, буд. 32, м. Київ, 01033, ідентифікаційний код 14352406, судовий збір у сумі 1 332 грн 04 коп., про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.
6. Учасники справи:
Позивач: Акціонерне товариство «Банк Кредит Дніпро», вул. Жилянська, буд. 32, м. Київ, 01033, ідентифікаційний код 14352406.
Відповідач-1: Фермерське господарство «Адоніс-Агро», с. Преображенне Сватівського району Луганської області, 92630, ідентифікаційний код 35130334.
Відповідач-2: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Відповідно до ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст.256 ГПК України та порядку, визначеному ст.257 ГПК України.
Повне рішення складено 21.08.2023.
Суддя Сергій СМОЛА
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 21.08.2023 |
Оприлюднено | 23.08.2023 |
Номер документу | 112937717 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування забезпечення виконання зобов’язання |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Смола С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні