Рішення
від 21.08.2023 по справі 360/654/23
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

21 серпня 2023 рокум. ДніпроСправа № 360/654/23

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Какулії Отарі Євгеновича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом адвоката Какулії Отарі Євгеновича (далі представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 07 квітня 2023 року № 123750003854 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком згідно з абзацом другим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком згідно з абзацом другим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши періоди її роботи з 15 січня 1981 року по 02 червня 1983 року, з 20 жовтня 1983 року по 23 грудня 1984 року, з 03 лютого 1986 року по 24 січня 1994 року, з 24 січня 1994 року по 16 лютого 2001 року, з 12 березня 2001 року по 06 березня 2002 року, з 11 березня 2002 року по 17 березня 2003 року, з 25 березня 2003 року по 19 березня 2004 року згідно з записами трудової книжки серії НОМЕР_1 .

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що 02 квітня 2023 року ОСОБА_1 звернулась через вебпортал Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком. До заяви ОСОБА_1 додала паспорт громадянина України, довідку про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків, трудову книжку серії НОМЕР_1 .

На момент звернення до Пенсійного фонду України ОСОБА_1 виповнилося 60 років, тому відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивач досягла пенсійного віку та набула права на пенсію, оскільки її загальний страховий стаж становить понад 40 років.

Проте рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 07 квітня 2023 року № 123750003854 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком через те, що за даними Реєстру застрахованих осіб підтверджений страховий стаж ОСОБА_1 становить 18 років 02 місяці 15 днів. Таким чином відповідачем враховані періоди роботи ОСОБА_1 починаючи з 2004 року та до дати звільнення у липні 2022 року.

Записи про періоди роботи: з 15 січня 1981 року по 02 червня 1983 року, з 20 жовтня 1983 року по 23 грудня 1984 року, з 03 лютого 1986 року по 24 січня 1994 року, з 24 січня 1994 року по 16 лютого 2001 року, з 12 березня 2001 року по 06 березня 2002 року, з 11 березня 2002 року по 17 березня 2003 року, з 25 березня 2003 року по 19 березня 2004 року згідно з трудовою книжкою серії НОМЕР_1 до страхового стажу ОСОБА_1 відповідачем не зараховані, оскільки неможливо прочитати назву підприємства на печатці та відсутня дата заповнення на титульній сторінці трудової книжки заявниці.

З посиланням на норми статті 19 Конституції України, статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, установах, організаціях, затвердженої 20 червня 1974 року № 162 Держкомпраці СРСР по праці і соціальним питанням, та Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110, представник позивача вважає неправомірною відмову відповідача у зарахуванні означених періодів роботи позивача до страхового стажу та просить задовольнити

Ухвалою від 21 червня 2023 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою від 05 липня 2023 року про відкриття провадження в адміністративній справі судом ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою від 24 липня 2023 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області витребувано додаткові документи.

Позовну заяву з додатками та ухвалу від 05 липня 2023 року відповідач отримав 16 червня 2023 року та 05 липня 2023 року відповідно через підсистему «Електронний суд», про що свідчать довідки про доставку електронного документа за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи до Електронного кабінету учасника процесу.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позов не визнало, про що 01 серпня 2023 року через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» за вхідним реєстраційним № 6955/2023 подало відзив на позовну заяву від 31 липня 2023 року б/н, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити. Проте при розгляді справи суд не враховує наданий відповідачем відзив, оскільки такий відзив подано поза межами встановленого судом строку (останній день на подання відзиву 20 липня 2023 року, дата формування в підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» - 31 липня 2023 року, дата надходження до суду - 01 серпня 2023 року) без заяви про поновлення пропущеного процесуального строку.

Відповідно до положень частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Клопотанням від 13 липня 2023 року № 1200-0901-7/13813 про надання витребуваних судом документів Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило суд, що на виконання вимог ухвали суду надає з електронної підсистеми ІКІС ПФУ ППВП електронну пенсійну справу ОСОБА_1 , а саме такі документи: копію заяви про призначення пенсії від 02 квітня 2023 року; копію паспорту; копію довідки про присвоєння позивачу реєстраційного номеру облікової картки платника податків; копію трудової книжки серії НОМЕР_1 без дати заповнення; копію дубліката свідоцтва про здобуття повної середньої освіти; копію довідки з банківськими реквізитами; розрахунок стажу; рішення про відмову від 07 квітня 2023 року № 123750003854. Інших документів із заявою від 02 квітня 2023 року не надавалося.

Також Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зазначило, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1). Пунктом 1.1 Порядку № 22-1 (в редакції від 30 грудня 2022 року, що діяла станом на 02 квітня 2023 року), визначено, що заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду. Також заява про призначення пенсії може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал або засобами Порталу Дія електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436. Положенням про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436, не передбачено формування розписки-повідомлення у разі подання заяви про призначення пенсії на вебпорталі Пенсійного фонду України.

Дослідивши матеріали судової справи у електронній формі, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) через вебпротал Пенсійного фонду України звернулася із заявою від 02 квітня 2023 року про призначення пенсії за віком.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 07 квітня 2023 року № 123750003854 « ОСОБА_2 відмовлено у призначенні пенсії за віком через відсутність необхідного страхового стажу. Страховий стаж позивача складає 18 років 02 місяці 15 днів. До загального страхового стажу не зараховано періоди роботи позивача на підставі трудової книжки серії НОМЕР_1 , оскільки записи до неї внесенні з порушенням вимог пункту 2.11 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 20 червня 1974 року № 162 (на 1 та 2 аркушах неможливо прочитати назву підприємства на печатці та відсутня дата заповнення). Додатково зазначено, що для підтвердження страхового стажу на підставі трудової книжки необхідно надати довідку з першого місця роботи з вказанням дати народження та свідоцтво про народження.

Згідно з розрахунком стажу позивача за формою РС-право відповідачем враховано до загального страхового стажу позивача такі періоди:

з 01 січня 1999 року по 03 січня 1999 року (00 років 00 місяців 03 дні);

з 01 лютого 1999 року по 14 лютого 1999 року (00 років 00 місяців 14 днів);

з 01 березня 1999 року по 23 березня 1999 року (00 років 00 місяців 23 дні);

з 01 квітня 1999 року по 04 липня 1999 року (00 років 03 місяці 04 дні);

з 01 серпня 1999 року по 23 серпня 1999 року (00 років 00 місяців 23 дні);

з 01 вересня 1999 року по 04 вересня 1999 року (00 років 00 місяців 04 дні);

з 01 жовтня 1999 року по 15 січня 2002 року (02 роки 03 місяці 15 днів);

з 01 березня 2002 року по 17 березня 2003 року (01 рік 00 місяців 17 днів);

з 01 січня 2005 року по 28 лютого 2005 року (00 років 01 місяць 12 днів) період роботи у Приватному акціонерному товаристві «Білокуракинський», ідентифікаційний код 00847363;

з 11 червня 2007 року по 17 січня 2011 року (03 роки 06 місяців 20 днів) період роботи у Приватному підприємстві Сільськогосподарська виробнича фірма «Агро», ідентифікаційний код 30877035;

з 18 лютого 2011 року по 15 серпня 2011 року (00 років 06 місяців 11 днів) період отримання допомоги по безробіттю;

з 16 серпня 2011 року по 30 листопада 2011 року (00 років 04 місяці 00 днів) період роботи у Приватному підприємстві Сільськогосподарська виробнича фірма «Агро», ідентифікаційний код 30877035;

з 08 грудня 2011 року по 07 березня 2012 (00 років 03 місяці 01 день) період отримання допомоги по безробіттю;

з 09 квітня 2012 року по 11 травня 2012 року (00 років 01 місяць 12 днів) період роботи у Білокуракинській селищній раді, ідентифікаційний код 04335447;

з 12 травня 2012 року по 05 листопада 2012 року (00 років 06 місяців 18 днів) період роботи у Приватному підприємстві Сільськогосподарська виробнича фірма «Агро», ідентифікаційний код 30877035;

з 25 лютого 2013 року по 29 квітня 2013 року (00 років 02 місяці 04 дні) період отримання допомоги по безробіттю;

з 30 квітня 2013 року по 01 листопада 2013 року (00 років 08 місяців 00 днів) період роботи у Приватному підприємстві Сільськогосподарська виробнича фірма «Агро», ідентифікаційний код 30877035;

з 12 листопада 2013 року по 29 квітня 2014 року (00 років 06 місяців 00 днів) період отримання допомоги по безробіттю;

з 30 квітня 2014 року по 03 листопада 2014 року (00 років 08 місяців 00 днів) період роботи у Приватному підприємстві Сільськогосподарська виробнича фірма «Агро», ідентифікаційний код 30877035;

з 11 листопада 2014 року по 25 лютого 2015 року (00 років 03 місяці 25 днів) період отримання допомоги по безробіттю;

з 29 квітня 2015 року по 02 листопада 2015 року (00 років 07 місяців 02 дні) період роботи у Приватному підприємстві Сільськогосподарська виробнича фірма «Агро», ідентифікаційний код 30877035;

з 10 листопада 2015 року по 15 травня 2016 року (00 років 07 місяців 00 днів) період отримання допомоги по безробіттю;

з 16 травня 2016 року по 17 листопада 2016 року (00 років 07 місяців 00 днів) період роботи у Приватному підприємстві Сільськогосподарська виробнича фірма «Агро», ідентифікаційний код 30877035;

з 25 листопада 2016 року по 18 квітня 2017 року (00 років 06 місяців 00 днів) період отримання допомоги по безробіттю;

з 19 квітня 2017 року по 10 листопада 2017 року (00 років 08 місяців 00 днів) період роботи у Приватному підприємстві Сільськогосподарська виробнича фірма «Агро», ідентифікаційний код 30877035;

з 20 листопада 2017 року по 20 травня 2018 року (00 років 07 місяців 00 днів) період отримання допомоги по безробіттю;

з 21 травня 2018 року по 30 листопада 2018 року (00 років 07 місяців 00 днів) період роботи у Приватному підприємстві Сільськогосподарська виробнича фірма «Агро», ідентифікаційний код 30877035;

з 10 грудня 2018 року по 02 червня 2019 року (00 років 06 місяців 22 дні) період отримання допомоги по безробіттю;

з 03 червня 2019 року по 06 грудня 2019 року (00 років 06 місяців 24 дні) період роботи у Приватному підприємстві Сільськогосподарська виробнича фірма «Агро», ідентифікаційний код 30877035;

з 17 грудня 2019 року по 31 травня 2020 року (00 років 05 місяців 24 дні) період отримання допомоги по безробіттю;

з 01 червня 2020 року по 04 грудня 2020 року (00 років 07 місяців 00 днів) період роботи у Приватному підприємстві Сільськогосподарська виробнича фірма «Агро», ідентифікаційний код 30877035;

з 16 грудня 2020 року по 01 червня 2021 року (00 років 07 місяців 00 днів) період отримання допомоги по безробіттю;

з 02 червня 2021 року по 13 грудня 2021 року (00 років 07 місяців 00 днів) період роботи у Приватному підприємстві Сільськогосподарська виробнича фірма «Агро», ідентифікаційний код 30877035;

з 21 грудня 2021 року по 01 липня 2022 року (00 років 07 місяців 01 день) період отримання допомоги по безробіттю;

всього зарахований відповідачем страховий стаж позивача складає 18 років 02 місяці 15 днів.

Відповідно до записів у трудовій книжці без дати заповнення серії НОМЕР_1 у межах спірних правовідносин ОСОБА_1 у період:

з 15 січня 1981 року по 02 червня 1983 року працювала у Комбінаті громадського харчування Білокуракинського РПС на посаді офіціантки в ресторані «Колос», що складає 02 роки 04 місяці 19 днів;

з 20 жовтня 1983 року по 23 грудня 1984 року працювала у Відділі робітничого постачання № 2 УРСа «Головукрнафтогазбуд» на посадах кухонної робітниці в/с 22, кухонної робітниці в/с 13, кухара ІІІ розряду в/с 13, що складає 01 рік 02 місяці 04 дні;

з 03 лютого 1986 року по 24 січня 1994 року працювала у Білокуракинському ППОН на посадах пробовідбірника, оператора ІІ розряду, лаборанта ІІ розряду, що складає 07 років 01 місяць 22 дні;

з 24 січня 1994 року по 16 лютого 2001 року працювала на Білокуракинській нафтобазі орендного підприємства філії «Луганськнафтопродукт», яка перетворена на Дочірнє підприємство «Білокуракинська нафтобаза» Відкритого акціонерного товариства «Луганськнафтопродукт», на посаді лаборанта, що складає 07 років 00 місяців 24 дні;

з 12 березня 2001 року по 06 березня 2002 року отримувала допомогу по безробіттю у Білокуракинському районному центрі зайнятості, що складає 00 років 11 місяців 23 дні;

з 11 березня 2002 року по 17 березня 2003 року працювала у Відкритому акціонерному товаристві «Білокуракинський» на посаді сторожа адміністративної будівлі, що складає 01 рік 07 місяців 07 днів;

з 25 березня 2003 року по 19 березня 2004 року отримувала допомогу по безробіттю у Білокуракинському районному центрі зайнятості, що складає 00 років 11 місяців 24 дні;

з 22 березня 2004 року по 17 вересня 2004 року отримувала допомогу по безробіттю у Білокуракинському районному центрі зайнятості, що складає 00 років 05 місяців 27 днів;

з 07 січня 2005 року по 19 лютого 2005 року працювала у Відкритому акціонерному товаристві «Білокуракинський» на посаді сторожа господарського двору, що складає 00 років 01 місяць 13 днів;

з 04 квітня 2005 року по 29 березня 2006 року отримувала допомогу по безробіттю у Білокуракинському районному центрі зайнятості, що складає 00 років 11 місяців 26 днів;

з 11 червня 2007 року по 17 січня 2011 року працювала у Відокремленому підрозділі «Білокуракинський елеватор» Приватного підприємства Сільськогосподарська виробнича фірма «Агро» на посаді підсобного працівника, що складає 03 роки 07 місяців 07 днів;

з 18 лютого 2011 року по 15 серпня 2011 року отримувала допомогу по безробіттю у Білокуракинському районному центрі зайнятості, що складає 00 років 05 місяців 29 днів;

з 16 серпня 2011 року по 30 листопада 2011 року працювала у Приватному підприємстві Сільськогосподарська фірма «Агро» на посаді робітника ручних робіт в с/г тимчасово у Відокремленому підрозділі «Білокуракинський елеватор», що складає 00 років 03 місяці 15 днів;

з 08 грудня 2011 року по 06 березня 2012 року отримувала допомогу по безробіттю у Білокуракинському районному центрі зайнятості, що складає 00 років 02 місяці 28 днів;

з 04 квітня 2012 року по 25 квітня 2012 року працювала у Білокуракинській селищній раді на посаді робітника із благоустрою на додатково створене робоче місце на період виконання громадських робіт, що складає 00 років 00 місяців 22 дні;

з 03 травня 2012 року по 05 листопада 2012 року працювала на Білокуракинському елеваторі Приватного підприємства Сільськогосподарська виробнича фірма «Агро» на посаді робітника на низько кваліфікованих ручних роботах у с/г тимчасово, що складає 00 років 06 місяців 03 дні;

з 25 лютого 2013 року по 29 квітня 2013 року отримувала допомогу по безробіттю у Білокуракинському районному центрі зайнятості, що складає 00 років 02 місяці 05 днів;

з 30 квітня 2013 року по 01 листопада 2013 року працювала на Білокуракинському елеваторі Приватного підприємства «Сільськогосподарська виробнича фірма «Агро» на посадах транспортувальника (обслуговування механізмів) тимчасово на період с/г робіт та підсобного робітника, що складає 00 років 06 місяців 03 дні;

з 12 листопада 2013 року по 29 квітня 2014 року отримувала виплату допомогу по безробіттю у Білокуракинському районному центрі зайнятості, що складає 00 років 05 місяців 18 днів;

з 30 квітня 2014 року по 03 листопада 2014 року працювала на Білокуракинському елеваторі Приватного підприємства «Сільськогосподарська виробнича фірма «Агро» на посадах транспортувальника тимчасово на період с/г робіт та підсобного робітника, що складає 00 років 06 місяців 05 днів;

з 11 листопада 2014 року по 25 лютого 2015 року отримувала допомогу по безробіттю у Білокуракинському районному центрі зайнятості, що складає 00 років 03 місяці 15 днів;

з 29 квітня 2015 року по 02 листопада 2015 року працювала на Білокуракинському елеваторі Приватного підприємства «Сільськогосподарська виробнича фірма «Агро» на посаді підсобного робітника тимчасово на період виконання с/г робіт, що складає 00 років 06 місяців 05 днів;

з 10 листопада 2015 року по 15 травня 2016 року отримувала допомогу по безробіттю у Білокуракинському районному центрі зайнятості, що складає 00 років 06 місяців 06 днів;

з 16 травня 2016 року по 17 листопада 2016 року працювала на Білокуракинському елеваторі Приватного підприємства «Сільськогосподарська виробнича фірма «Агро» на посаді підсобного робітника тимчасово на період виконання с/г робіт, що складає 00 років 06 місяців 02 дні;

з 25 листопада 2016 року по 18 квітня 2017 року отримувала допомогу по безробіттю у Білокуракинському районному центрі зайнятості, що складає 00 років 04 місяці 25 днів;

з 19 квітня 2017 року по 10 листопада 2017 року працювала на Білокуракинському елеваторі Приватного підприємства «Сільськогосподарська виробнича фірма «Агро» на посаді підсобного робітника тимчасово на період виконання с/г робіт, що складає 00 років 06 місяців 23 дні;

з 20 листопада 2017 року по 20 травня 2018 року отримувала допомогу по безробіттю у Білокуракинському районному центрі зайнятості, що складає 00 років 06 місяців 01 день;

з 21 травня 2018 року по 30 листопада 2018 року працювала на Білокуракинському елеваторі Приватного підприємства «Сільськогосподарська виробнича фірма «Агро» на посадах підсобного робітника тимчасово на період виконання с/г робіт та машиніста очищувальних машин, що складає 00 років 06 місяців 10 днів;

з 10 грудня 2018 року по 02 червня 2019 року отримувала допомогу по безробіттю у Білокуракинському районному центрі зайнятості, що складає 00 років 05 місяців 24 дні;

з 03 червня 2019 року по 06 грудня 2019 року працювала на Білокуракинському елеваторі Приватного підприємства «Сільськогосподарська виробнича фірма «Агро»» на посадах підсобного робітника тимчасово на період виконання с/г робіт та машиніста очищувальних машин, що складає 00 років 06 місяців 04 дні;

з 27 січня 2020 року по 31 січня 2020 року працювала у Білокуракинській селищній раді на посаді підсобного робітника на громадських роботах, що складає 00 років 00 місяців 05 днів;

з 01 червня 2020 року по 04 грудня 2020 року працювала на Білокуракинському елеваторі Приватного підприємства «Сільськогосподарська виробнича фірма «Агро» на посаді підсобного робітника тимчасово на період виконання с/г робіт, що складає 00 років 06 місяців 04 дні;

з 16 грудня 2020 року по 01 червня 2021 року отримувала допомогу по безробіттю у Білокуракинському районному центрі зайнятості, що складає 00 років 05 місяців 17 днів;

з 02 червня 2021 року по 13 грудня 2021 року працювала у Відокремленому підрозділі «Білокуракинський елеватор» Приватного підприємства «Сільськогосподарська виробнича фірма «Агро» на посаді підсобного робітника тимчасово на період виконання с/г робіт, що складає 00 років 06 місяців 12 днів;

з 21 грудня 2021 року розпочато виплату допомоги по безробіттю у Білокуракинському районному центрі зайнятості.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано позовні вимоги, суд виходить з такого.

Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон № 1058-IV в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, кошти, сплачені за договором про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування».

Абзацом першим частини першої статті 26 Закону № 1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Відповідно до абзаців другого, сьомого частини першої статті 26 Закону № 1058-IV починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років.

Оскільки 60 років позивачу виповнилося 17 вересня 2022 року, необхідний трудовий стаж для призначення їй пенсії за віком має складати не менше 29 років.

Тобто для призначення пенсії позивачу необхідно дотримання таких умов: досягнення віку 60 років (на час звернення позивачу виповнилось 60 років 06 місяців 17 днів) та наявність страхового стажу не менше 29 років.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності), допомогу по частковому безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно з абзацом дев`ятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

Абзацом першим частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV регламентовано, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 56 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII Про пенсійне забезпечення (далі Закон № 1788-XII) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Пунктом а частини третьої статті 56 Закону № 1788-XII передбачено, що до стажу роботи зараховується також: будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в`язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.

Відповідно до частини першої статті 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону (абзац перший частини другої статті 27 Закону № 1058-IV).

Згідно з абзацом першим частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини (абзац четвертий частини першої статті 40 Закону № 1058-IV).

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абзац п`ятий частини першої статті 40 Закону № 1058-IV).

Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV:

призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом;

звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи;

порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (абзац перший частини другої, абзац перший частини п`ятої статті 45 Закону № 1058-IV).

Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії Порядку № 22-1 (тут і надалі посилання на норми Порядку № 22-1 наводяться в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії) заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал або засобами Порталу Дія електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал або засоби Порталу Дія) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436 (абзац другий пункту 1.1 розділу I Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії Порядку № 22-1).

Відповідно до абзацу третього пункту 1.1 розділу I Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії Порядку № 22-1 у разі подання заяви засобами ОСОБА_3 та за умови реалізації технічної можливості щодо її формування та подання, формування заяви здійснюється засобами ОСОБА_3 відповідно до відомостей, зазначених в додатках до цього Порядку. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними реєстрами органів державної влади.

Внутрішньо переміщені особи подають заяви з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (абзац другий пункту 1.5 розділу I Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії Порядку № 22-1).

За правилами пункту 1.7 розділу I Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії Порядку № 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Відповідно до абзаців першого-третього пункту 1.8 розділу I Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії Порядку 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами ОСОБА_3 заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів). Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія (абзац четвертий пункту 1.8 розділу I Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії Порядку 22-1).

Згідно з абзацом п`ятим пункту 1.8 розділу I Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії Порядку 22-1 якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

За приписами абзацу сьомого пункту 1.8 розділу I Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії Порядку 22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв`язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Абзацом першим підпункту 2 пункту 2.1 розділу II Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).

Період отримання допомоги по безробіттю підтверджується до 01 січня 2010 року на підставі записів у трудовій книжці або відомостей про трудову діяльність із реєстру застрахованих осіб, а починаючи з 01 січня 2010 року - індивідуальними відомостями про застраховану особу (абзац шостий підпункту 2 пункту 2.1 розділу II Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший Порядку № 22-1).

Відповідно до абзаців першого-другого пункту 2.23 розділу II Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший Порядку № 22-1 при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

Згідно з абзацом третім пункту 2.23 розділу II Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший Порядку № 22-1 до заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів (абзац другий пункту 4.1 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1).

Відповідно до абзаців першого, п`ятого-шостого, восьмого-дев`ятого, дванадцятого пункту 4.2 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування; проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного трудового стажу. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу (абзац чотирнадцятий пункту 4.2 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1).

Згідно з абзацом першим пункту 4.3 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів (абзаци другий-четвертий пункту 4.3 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1).

Відповідно до абзацу шостого пункту 4.3 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1 страховий стаж обчислюється по місяць, що передує місяцю подання особою відповідної заяви (досягнення особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, - у разі автоматичного призначення пенсії за віком (без звернення особи)).

Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.

У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1).

З системного аналізу вищенаведених норм Порядку № 22-1 слідує, що орган, що призначає пенсію, після надходження відповідної заяви (про призначення пенсії) разом з поданими документами зобов`язаний письмово повідомити особу, яка звернулась з такою заявою, про недостатність поданих документів та необхідність надання у тримісячний строк з дня прийняття заяви додаткових документів для призначення пенсії. При цьому, при поданні особою заяви в паперовій формі перелік документів, які необхідно подати додатково, а також строк для їх подання мають бути зазначені органом, що призначає пенсію, у розписці, яка видається особі, що звернулась з заявою про призначення пенсії. У разі подання заяви в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія.

Невиконання таких вимог органом, що призначає пенсію, призводить до позбавлення особи, яка звертається з заявою про призначення пенсії, права надати у тримісячний строк додаткові документи та унеможливлює призначення пенсії з дня прийняття заяви про призначення пенсії (перегляд розміру пенсії з дати її призначення).

Також з норм Порядку № 22-1 слідує, що з 30 березня 2021 року органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення та перерахунок пенсій, суть якого полягає в опрацюванні заяв про призначення пенсії будь-яким територіальним органом Пенсійного фонду України, обраним за принципом випадковості, в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає особа.

У спірних відносинах заява позивача про призначення пенсії розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Відповідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку № 637 (тут і надалі посилання на норми Поряду № 637 наводяться в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії) передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Документи можуть бути подані в електронному вигляді з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. Документи, визначені цим Порядком, є підставою для внесення відомостей до частини персональної електронної облікової картки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, що відображає трудову діяльність застрахованої особи, в тому числі за період до 1 січня 2004 року.

У разі коли документи про стаж роботи не збереглися, підтвердження стажу роботи здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі показань свідків (пункт 2 Порядку № 637).

Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній.

Таким чином, страховий стаж, набутий до 01 січня 2004 року, підтверджується трудовою книжкою та документами, визначеними Порядком № 637, а страховий стаж, набутий після 01 січня 2004 року, підтверджується довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

20 червня 1974 року постановою Держкомпраці СРСР № 162 затверджено Інструкцію про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, установах та організаціях (далі Інструкція № 162), яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до абзацу першого пункту 1.1 Інструкції № 162 трудова книжка є основним документом про трудову діяльність робітників та службовців.

Заповнення трудових книжок та вкладишів до них здійснюється мовою союзної, автономної республіки, автономної області, автономного округа, на території яких розташовано дане підприємство, установа, організація, та офіційною мовою СРСР (пункт 2.1 Інструкції № 162).

Згідно з абзацами другим, третім пункту 2.2 Інструкції № 162 заповнення трудової книжки вперше здійснюється адміністрацією підприємства у присутності робітника не пізніше тижневого строку з дня прийняття на роботу. До трудової книжки вносяться відомості про роботу: прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення.

Відповідно до пункту 2.3 Інструкції № 162 усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться адміністрацією підприємства після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються арабськими цифрами (число і місяць двозначними). Наприклад, якщо робітник або службовець прийнятий на роботу 5 січня 1984 р., у графі 2 трудової книжки раніше встановленого зразка (1983 р.) записується 1984.05.01, в трудових книжках, виданих після 1 січня 1975 р.; 05.01.1984. Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів.

У разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення на іншу постійну роботу, про нагородження та заохочення тощо, виправлення виконується адміністрацією того підприємства, де було зроблено відповідний запис. Адміністрація за новим місцем роботи зобов`язана надати працівнику в цьому необхідну допомогу (пункт 2.5. Інструкції № 162).

Відповідно до пункту 2.8. Інструкції № 162 виправлені відомості про роботу, про переведення на іншу постійну роботу, про нагородження та заохочення та інші мають повністю відповідати оригіналу наказу або розпорядження. У разі втрати наказу чи розпорядження або невідповідності їх фактично виконуваній роботі виправлення відомостей про роботу здійснюється на основі інших документів, що підтверджують виконання робіт, не зазначених у трудовій книжці. Показання свідків не можуть бути підставою для виправлення занесених раніше записів.

Згідно з пунктом 2.9. Інструкції № 162 у розділі Відомості про роботу, Відомості про нагородження, Відомості про заохочення трудової книжки (вкладиша) закреслення раніше внесених неточних або неправильних записів не допускається. У разі необхідності, наприклад, зміни запису відомостей про роботу після зазначення відповідного порядкового номеру, дати внесення запису в графі 3 пишеться: Запис за № таким-то недійсний. Прийнятий за такою-то професією (посадою) і у графі 4 повторюються дата і номер наказу (розпорядження) власника або уповноваженого ним органу, запис з якого неправильно внесений до трудової книжки. У такому ж порядку визнається недійсним запис про звільнення і переведення на іншу постійну роботу у разі незаконного звільнення або переведення, установленого органом, який розглядає трудові спори, і поновлення на попередній роботі або зміни формулювання причини звільнення. Наприклад, пишеться: Запис за № таким-то є недійсним, поновлений на попередній роботі. При зміні формулювання причини звільнення пишеться: Запис за № таким-то є недійсним звільнений... і зазначається нове формулювання. У графі 4 в такому разі робиться посилання на наказ про поновлення на роботі або зміну формулювання причини звільнення. При наявності в трудовій книжці запису про звільнення або переведення на іншу роботу, надалі визнаної недійсною, на прохання працівника видається дублікат трудової книжки без внесення до неї запису, визнаного недійсним.

Абзацом першим пункту 2.10. Інструкції № 162 встановлено, що відомості про працівника записуються на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Прізвище, ім`я та по батькові (повністю, без скорочення або заміни імені та по батькові ініціалами) і дата народження вказуються на підставі паспорту або свідоцтва про народження.

Відповідно до пункту 2.11 Інструкції № 162 після зазначення дати заповнення трудової книжки працівник своїм підписом засвідчує правильність внесених відомостей. Першу сторінку (титульний аркуш) трудової книжки підписує особа, відповідальна за видачу трудових книжок, і після цього ставиться печатка підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалась трудова книжка.

Зміна записів у трудових книжках про прізвище, ім`я, по батькові і дату народження виконується адміністрацією за останнім місцем роботи на підставі документів (паспорта, свідоцтва про народження, про шлюб, про розірвання шлюбу, про зміну прізвища, ім`я та по батькові тощо) і з посиланням на номер і дату цих документів. Зазначені зміни вносяться на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Однією рискою закреслюється, наприклад, колишнє прізвище або ім`я, по батькові, дата народження і записуються нові дані. Посилання на відповідні документи вносяться на внутрішньому боці обкладинки та засвідчуються підписом керівника підприємства чи спеціально уповноваженою ним особою і печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів (абзаци перший-третій пункту 2.12. Інструкції № 162).

Відповідно до абзацу першого пункту 4.1. Інструкції № 162 при звільненні робітника або службовця всі записи про роботу, нагородження та заохочення, внесені в трудову книжку за час роботи на даному підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженої ним особи та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів.

Аналогічні за змістом положення містить також Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена наказом Міністерством праці України, Міністерством юстиції України, Міністерством соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110.

З трудової книжки серії НОМЕР_1 слідує, що адміністрацією підприємства заведено трудову книжку на ОСОБА_1 . Разом з цим, не заначено дату заповнення цієї трудової книжки.

Також з трудової книжки серії НОМЕР_1 слідує, що 15 січня 1981 року ОСОБА_1 прийнято у Комбінат громадського харчування Білокуракинського РПС на посаду офіціантки в ресторані «Колос» на підставі наказу від 15 січня 1981 року № 170 (запис № 1); 02 червня 1983 року ОСОБА_1 звільнено за статтею 38 Кодексу законів про працю СРСР за власним бажанням відповідно до наказу від 02 червня 1983 року № 21 (запис № 2).

Судом встановлено, що запис про звільнення позивача з роботи засвідчено печаткою підприємства. Разом з цим, на цей час дійсно неможливо встановити назву підприємства, яке засвідчило своєю печаткою запис про звільнення позивача.

Окрім цього, судом встановлено, що відповідно до записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 Білокуракинським районним центром зайнятості 25 березня 2003 року позивачу розпочато виплату допомоги по безробіттю відповідно до пункту 1 статті 22 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідно до наказу від 25 березня 2003 року № 57 (запис № 22); 19 березня 2004 року позивачу припинено виплату допомоги по безробіттю відповідно до підпункту 12 пункту 1 статті 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідно до наказу від 25 березня 2003 року № 57 (запис № 23); 22 березня 2004 року позивачу розпочато виплату матеріальної допомоги по безробіттю відповідно до пункту 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідно до наказу від 16 квітня 2004 року № 72 (запис № 24); 17 вересня 2004 року позивачу припинено виплату матеріальної допомоги по безробіттю відповідно до підпункту 12 пункту 1 статті 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідно до наказу від 16 квітня 2004 року № 72 (запис № 25).

Тобто, неправильно зазначено дату та номери наказів, якими позивачу припинено виплату допомоги по безробіттю у означений період.

Оскільки відповідно до пункту 18 постанови Ради Міністрів СРСР та Всесоюзної центральної ради професійних спілок від 06 вересня 1973 року № 656 «Про трудові книжки робітників та службовців» відповідальність за організацію робіт з ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, а відповідальність за своєчасне і правильне заповнення трудових книжок, за їх облік, зберігання і видачу несе спеціальна уповноважена особа, яка призначається наказом (розпорядженням) керівника підприємства, установи, організації, і за порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність, а тому власне недотримання правил ведення трудової книжки (неправильне заповнення) може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для позивача, а отже, й не може впливати на його особисті права.

Відповідач не врахував, що не всі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці, і право позивача на встановлені законом гарантії не може бути поставлене в залежність від якості виконання обов`язків працівником, відповідальним за порядок ведення трудової книжки (вина позивача відсутня).

У трудовій книжці без дати заповнення серії НОМЕР_1 серед іншого зазначено, що у межах спірних правовідносин ОСОБА_1 працювала з 03 лютого 1986 року по 24 січня 1994 року у Білокуракинському ППОН на посадах пробовідбірника, оператора ІІ розряду, лаборанта ІІ розряду, а з 24 січня 1994 року по 16 лютого 2001 року на Білокуракинській нафтобазі орендного підприємства філії «Луганськнафтопродукт», яка перетворена на Дочірнє підприємство «Білокуракинська нафтобаза» Відкритого акціонерного товариства «Луганськнафтопродукт», на посаді лаборанта. Тобто, 24 січня 1994 року одночасно визначено останнім днем роботи у Білокуракинському ППОН та першим робочим днем на Білокуракинській нафтобазі орендного підприємства філії «Луганськнафтопродукт», яка перетворена на Дочірнє підприємство «Білокуракинська нафтобаза» Відкритого акціонерного товариства «Луганськнафтопродукт».

Оскільки один і той же день не може бути останнім днем роботи у Білокуракинському ППОН та першим робочим днем на Білокуракинській нафтобазі орендного підприємства філії «Луганськнафтопродукт», яка перетворена на Дочірнє підприємство «Білокуракинська нафтобаза» Відкритого акціонерного товариства «Луганськнафтопродукт», до страхового стажу має бути зарахований період роботи на цих підприємствах з 03 лютого 1986 року по 23 січня 1994 року та з 24 січня 1994 року по 16 лютого 2001 року.

Зазначене дає підстави встановити, що позивач з 15 січня 1981 року по 02 червня 1983 року працювала у Комбінаті громадського харчування Білокуракинського РПС на посаді офіціантки в ресторані «Колос»; з 20 жовтня 1983 року по 23 грудня 1984 року працювала у Відділі робітничого постачання № 2 УРСа «Головукрнафтогазбуд» на посадах кухонної робітниці в/с 22, кухонної робітниці в/с 13, кухара ІІІ розряду в/с 13; з 03 лютого 1986 року по 23 січня 1994 року працювала у Білокуракинському ППОН на посадах пробовідбірника, оператора ІІ розряду, лаборанта ІІ розряду; з 24 січня 1994 року по 16 лютого 2001 року працювала на Білокуракинській нафтобазі орендного підприємства філії «Луганськнафтопродукт», яка перетворена на Дочірнє підприємство «Білокуракинська нафтобаза» Відкритого акціонерного товариства «Луганськнафтопродукт» (спірний страховий стаж на зазначеному підприємстві складає з 24 січня 1994 року по 31 грудня 1998 року), на посаді лаборанта, у зв`язку з чим відповідач протиправно не зарахував зазначені періоди роботи до страхового стажу при вирішенні питання про призначення пенсії.

Загалом незарахований страховий стаж за періоди роботи з 15 січня 1981 року по 02 червня 1983 року, з 20 жовтня 1983 року по 23 грудня 1984 року, з 03 лютого 1986 року по 23 січня 1994 року та з 24 січня 1994 року по 31 грудня 1998 року складає 16 років 05 місяців 22 дні.

Також позивач у період з 12 березня 2001 року по 06 березня 2002 року, з 25 березня 2003 року по 19 березня 2004 року, з 22 березня 2004 року по 17 вересня 2004 року, з 04 квітня 2005 року по 29 березня 2006 року отримувала допомогу по безробіттю у Білокуракинському районному центрі зайнятості, що загалом складає 03 роки 5 місяців 10 днів.

Відповідно до Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 від 02 квітня 2023 року Білокуракинський районний центр зайнятості (ідентифікаційний код 13392415) звітував відносно позивача за кодом підстави ЗП3056А3 (період одержання допомоги по безробіттю) у 2001 році (00 років 09 місяців 25 днів), у 2002 році (00 років 02 місяці 05 днів), у 2003 році (00 років 09 місяців 12 днів), у 2004 році (00 років 08 місяців 18 днів), у 2005 році (00 років 08 місяців 27 днів), у 2006 році (00 років 02 місяці 29 днів)

Разом з цим, суд зазначає, що період отримання позивачем допомоги про безробіттю у Білокуракинському районному центрі зайнятості з 12 березня 2001 року по 06 березня 2002 року частково зараховано відповідачем до страхового стажу (зараховано з 12 березня 2001 року по 15 січня 2002 року, з 01 березня 2002 року по 06 березня 2002 року) за наявними відомостями в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. З урахуванням чого у задоволенні позовних вимог в частині зарахування до страхового стажу позивача періодів отримання допомоги про безробіттю з 12 березня 2001 року по 15 січня 2002 року та з 01 березня 2002 року по 06 березня 2002 року слід відмовити.

За наявними відомостями в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування позивачу до страхового стажу зараховано період роботи на Білокуракинській нафтобазі орендного підприємства філії «Луганськнафтопродукт», яка перетворена на Дочірнє підприємство «Білокуракинська нафтобаза» Відкритого акціонерного товариства «Луганськнафтопродукт», на посаді лаборанта з 01 січня 1999 року по 16 лютого 2001 року, період роботи на цьому підприємстві з 24 січня 1994 року по 31 грудня 1998 року до страхового стажу не зарахований.

Період роботи з 11 березня 2002 року по 17 березня 2003 року у Відкритому акціонерному товаристві «Білокуракинський» на посаді сторожа адміністративної будівлі зараховано позивачу до страхового стажу повністю за наявними відомостями в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

На підставі викладеного у задоволенні позовних вимог в частині зарахування позивачу до страхового стажу періодів роботи з 01 січня 1999 року по 16 лютого 2001 року та з 11 березня 2002 року по 17 березня 2003 року слід також відмовити.

Таким чином, відповідачем протиправно не зараховано до страхового стажу позивача періоди отримання нею допомоги про безробіттю у Білокуракинському районному центрі зайнятості з 16 січня 2002 року по 28 лютого 2002 року, з 25 березня 2003 року по 19 березня 2004 року, з 22 березня 2004 року по 17 вересня 2004 року, з 04 квітня 2005 року по 29 березня 2006 року, що сукупно складає 02 роки 07 місяців 00 днів.

Загальний страховий стаж, не зарахований позивачу для призначення пенсії за віком, складає 19 років 00 місяців 22 дні.

Оскільки на час звернення з заявою про призначення пенсії за віком позивач досягла віку 60 роки 06 місяців 17 днів, на час досягнення віку 60 років мала страховий стаж понад 29 років (18 років 02 місяці 15 днів (стаж, зарахований відповідачем) + 19 років 00 місяців 22 дні (стаж, протиправно не зарахований відповідачем)), відповідно до статті 26 Закону № 1058-IV позивач має право на призначення пенсії за віком.

У зв`язку з цим рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 07 квітня 2023 року № 123750003854 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню.

Зважаючи на те, що позивач на дату звернення через вебпортал Пенсійного фонду України з заявою від 02 квітня 2023 року про призначення пенсії за віком мала право на її призначення, призначення пенсії позивачу має бути здійснено відповідачем з 02 квітня 2023 року (з дня звернення за призначенням пенсії, оскільки звернення за пенсією відбулося пізніше трьох місяців з дня досягнення позивачем визначеного статтею 26 Закону № 1058-IV пенсійного віку).

Згідно з пунктом 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду (частина третя статті 245 КАС України).

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.

Суд зазначає, на законодавчому рівні поняття дискреційні повноваження суб`єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.

Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.

У справі, що розглядається, повноваження пенсійного органу щодо призначення пенсії передбачені Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Умови, за яких пенсійний орган відмовляє у призначенні пенсії, визначені законом. Якщо такі умови відсутні, пенсійний орган повинен призначити пенсію. Повноваження пенсійного органу та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу, за умови звернення особи з усіма необхідними для призначення пенсії документами, - призначити пенсію. За законом у цього органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями. Тому зазначені повноваження не є дискреційними.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких вона просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 07 квітня 2023 року № 123750003854 про відмову у призначенні пенсії;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 за її заявою від 02 квітня 2023 року, поданою через вебпортал Пенсійного фонду України, пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з 02 квітня 2023 року, зарахувавши до страхового стажу періоди роботи позивача з 15 січня 1981 року по 02 червня 1983 року офіціанткою в ресторані «Колос» у Комбінаті громадського харчування Білокуракинського РПС; з 20 жовтня 1983 року по 23 грудня 1984 року кухонною робітницею в/с 22, кухонною робітницею в/с 13, кухарем ІІІ розряду в/с 13 у Відділі робітничого постачання № 2 УРСа «Головукрнафтогазбуд»; з 03 лютого 1986 року по 23 січня 1994 року пробовідбірником, оператором ІІ розряду та лаборантом ІІ розряду у Білокуракинському ППОН; з 24 січня 1994 року по 31 грудня 1998 року лаборантом на Білокуракинській нафтобазі орендного підприємства філії «Луганськнафтопродукт», яка перетворена на Дочірнє підприємство «Білокуракинська» Відкритого акціонерного товариства «Луганськнафтопродукт»; та періоди отримання допомоги по безробіттю у Білокуракинському районному центрі зайнятості з 16 січня 2002 року по 28 лютого 2002 року, з 25 березня 2003 року по 19 березня 2004 року, з 22 березня 2004 року по 17 вересня 2004 року, з 04 квітня 2005 року по 29 березня 2006 року.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. Руїз Торія проти Іспанії (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог (частина третя статті 139 КАС України).

Частиною восьмою статті 139 КАС України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

При зверненні до суду з позовом, поданим в електронній формі, позивачем сплачено судовий збір в сумі 858,88 грн, що підтверджено квитанцією від 29 червня 2023 року № 32528798800007231263.

З огляду на те, що судом встановлено порушення відповідачем конституційного права позивача на отримання пенсії як складової частини права на соціальний захист і спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд присуджує позивачу понесені нею і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 858,88 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити частково позов адвоката Какулії Отарі Євгеновича в інтересах ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ідентифікаційний код 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, Дніпропетровська область, 49094) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 07 квітня 2023 року № 123750003854 про відмову у призначенні пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 за її заявою від 02 квітня 2023 року, поданою через вебпортал Пенсійного фонду України, пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з 02 квітня 2023 року, зарахувавши до страхового стажу періоди роботи позивача з 15 січня 1981 року по 02 червня 1983 року офіціанткою в ресторані «Колос» у Комбінаті громадського харчування Білокуракинського РПС; з 20 жовтня 1983 року по 23 грудня 1984 року кухонною робітницею в/с 22, кухонною робітницею в/с 13, кухарем ІІІ розряду в/с 13 у Відділі робітничого постачання № 2 УРСа «Головукрнафтогазбуд»; з 03 лютого 1986 року по 23 січня 1994 року пробовідбірником, оператором ІІ розряду та лаборантом ІІ розряду у Білокуракинському ППОН; з 24 січня 1994 року по 31 грудня 1998 року лаборантом на Білокуракинській нафтобазі орендного підприємства філії «Луганськнафтопродукт», яка перетворена на Дочірнє підприємство «Білокуракинська» Відкритого акціонерного товариства «Луганськнафтопродукт»; та періоди отримання допомоги по безробіттю у Білокуракинському районному центрі зайнятості з 16 січня 2002 року по 28 лютого 2002 року, з 25 березня 2003 року по 19 березня 2004 року, з 22 березня 2004 року по 17 вересня 2004 року, з 04 квітня 2005 року по 29 березня 2006 року.

Відмовити в задоволенні решти позовних вимог.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 858,88 грн (вісімсот п`ятдесят вісім грн 88 коп.)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.І. Чернявська

СудЛуганський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення21.08.2023
Оприлюднено23.08.2023
Номер документу112941225
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них