Справа№ 693/414/23
1-кс/693/207/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про арешт майна
14.08.2023 року м. Жашків
Слідчий суддя Жашківського районного суду Черкаської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши подане в рамках кримінального провадження № 12023255370000067 від 18.03.2023 року т.в.о. начальника СД відділу поліції № 1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області капітана поліції ОСОБА_3 і погоджене прокурором Жашківського відділу Уманської окружної прокуратури ОСОБА_4 , клопотання про арешт майна,
ВСТАНОВИВ:
Т.в.о. начальника СД відділу поліції № 1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області капітан поліції ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про арешт майна.
В обґрунтуванняклопотання вказав,що під час досудового розслідування встановлено, що до ВП №1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області найшли матеріали з відділу протидії кіберзлочинам в Черкаській області НПУ за зверненням ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за фактом того, що 02.03.2023 р. невстановлена особа, знаходячись у невстановленому досудовим розслідуванням місці, використовуючи абонентський номер телефону НОМЕР_1 , при спілкуванні з потерпілим ОСОБА_5 , щодо придбання останнім двигуна до автомобіля, шахрайським шляхом без поставки обумовленого товару, заволоділа надісланими ним безпосередньо на наданий йому банківський рахунок ТОВ «ЮНАЙТЕД ТЕХНІК ПЛЮС» за № НОМЕР_2 грошовими коштами в сумі 60 000 грн., у результаті чого останньому спричинено матеріальну шкоду на вказану суму.
За даним фактом 18.03.2023 року розпочато кримінальне провадження, яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023255370000067 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України шахрайство - заволодіння чужим майном або придбання права на таке майно шляхом обману чи зловживання довірою.
Під час проведення досудового розслідування проведено аналіз надісланих Відділом протидії кіберзлочинам в Черкаській області НПУ матеріалів, серед яких наявні відомості за зверненням потерпілого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до яких останній зазначив, що за домовленістю, по телефону з чоловіком на ім`я ОСОБА_6 (моб тел. НОМЕР_3 ) про купівлю двигуна до автомобіля були перераховані кошти за наданими реквізитами в сумі 60 000 грн. на ТОВ «Юнайтед Технік Плюс» (директором якого було зазначено ОСОБА_7 ). Після перерахунку коштів зв`язок був втрачений, телефон не відповідає.
Також, у підтвердження обставин щодо укладення потерпілим домовленості із чоловіком на ім`я ОСОБА_6 щодо придбання двигуна до автомобіля, ОСОБА_5 приєднав копії переписки в мобільному додатку «Вібер», а також приєднав копію платіжного доручення №24 від 02.03.2023 р. про переказ грошових коштів в сумі 60 000 грн. за двигун, моделі «D12C420» на банківський рахунок ТОВ «ЮНАЙТЕД ТЕХНІК ПЛЮС»: НОМЕР_2 , що відкритий в АТ «ПУМБ».
Під час здійснення досудового розслідування проводилися слідчі та розшукові дії спрямовані на встановлення будь-яких відомостей, очевидців з метою розкриття кримінального правопорушення та притягнення злочинців до відповідальності, однак проведеними заходами встановити вказаних осіб не представилося можливим, так як злочинці діяли конспіративно та в умовах неочевидності, зокрема, враховуючи характер вчинюваних дій, все відбувалося на відстані, без розкриття злочинцями своїх анкетних відомостей, з прихованням свого вигляду, однак, з використанням мобільного зв`язку, електронної пошти та банківського рахунку.
13.04.2023 р. Жашківським районним судом винесено ухвалу про надання дозволу про тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю та знаходиться в ПАТ «ПУМБ», код ЄДРПОУ 14282829, відносно банківського рахунку ТОВ «ЮНАЙТЕД ТЕХНІК ПЛЮС»: НОМЕР_2 .
У подальшому, згідно відомостей отриманих при тимчасовому доступі до речей та документів ПАТ «ПУМБ», код ЄДРПОУ 14282829, зняття грошових коштів з рахунку НОМЕР_2 у гривні відкритого на ім`я ТОВ «ЮНАЙТЕД ТЕХНІК ПЛЮС», код ЄДРПОУ 41981648 за період часу з 02.03.2023 р. по 12.04.2023 в касах Банку не відбувалося.
З метою всебічного, повного і об`єктивного розслідування зазначеного кримінального правопорушення, встановлення осіб, які його вчинили, забезпечення можливості відшкодування завданих збитків та збереження електронної слідової інформації, виникла необхідність у накладенні арешту на майно, а саме на банківський рахунок відкритий у ПАТ «ПУМБ» код ЄДРПОУ 14282829, в якому відкритий банківський рахунок ТОВ «ЮНАЙТЕД ТЕХНІК ПЛЮС»: НОМЕР_2 та грошових коштів, що знаходяться на даному банківському рахунку в сумі 60 000 грн.
Відповідно до обставин кримінального провадження заволодіння грошима у безготівковій формі та їх подальше приховування відбувалося за допомогою перерахування їх на банківський рахунок, який відкритий на ТОВ «ЮНАЙТЕД ТЕХНІК ПЛЮС»: НОМЕР_2 у ПАТ «ПУМБ» код ЄДРПОУ 14282829, тобто, він є знаряддям вчинення кримінального правопорушення.
Водночас зволікання у застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження може призвести до втрати речових доказів - грошей, та неможливості їх повернення потерпілому.
З метою запобігання спробам подальшого перерахування коштів на інші рахунки, перешкоджання зняття грошових коштів виникла об`єктивна необхідність накладенні арешту на рахунок ТОВ «ЮНАЙТЕД ТЕХНІК ПЛЮС»: НОМЕР_2 , до моменту встановлення його фактичних користувачів.
28 липня 2023 року грошові кошти в розмірі 60 000 грн., які перераховані з банківського рахунку потерпілого ОСОБА_5 , відкритого в АТ КБ «ПриватБанк» № НОМЕР_4 на рахунок ТОВ «ЮНАЙТЕД ТЕХНІК ПЛЮС» за № НОМЕР_2 , визнано речовими доказами, оскільки вони є предметом даного кримінального правопорушення.
Банківський рахунок № НОМЕР_2 , який відкритий у ПАТ «ПУМБ» код ЄДРПОУ 14282829 на ТОВ «ЮНАЙТЕД ТЕХНІК ПЛЮС», та гроші у безготівковій формі в розмірі 60 000 грн. відповідають критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України.
Згідно з п. 1 ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші та інші цінні речі, набуті кримінально протиправним шляхом.
У даному випадку існують обставини, які підтверджують, що незастосування заходів щодо арешту грошових коштів в сумі 60 000 грн., що знаходяться на банківському рахунку ТОВ «ЮНАЙТЕД ТЕХНІК ПЛЮС» № НОМЕР_2 , який відкритий у ПАТ «ПУМБ» код ЄДРПОУ 14282829, призведе до їх зникнення, втрати чи відчуження або настання інших наслідків, які можуть перешкоджати кримінальному провадженню.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження або користування майном, щодо якого існують достатні підстави вважати, що воно є предметом, засобом чи знаряддям вчинення злочину, набуте злочинним шляхом, доходом від вчиненого злочину, отримане за рахунок доходів від вчиненого злочину або може бути конфісковане у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого чи юридичної особи, до якої може бути застосовано заходи кримінального правового характеру, або може підлягати спеціальний конфіскації щодо третіх осіб, юридичної особи, або для забезпечення цивільного позову.
Згідно ч. 2 ст. 170 КПК України арештованим може бути майно, яким володіє, користується чи розпоряджається підозрюваний, обвинувачений, засуджений, треті особи, юридична особа, до якої може бути застосовано заходи кримінально правового характеру за рішенням, ухвалою суду, слідчого судді.
Арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів, в даному випадку - грошових коштів в сумі 60 000 грн., що знаходяться на банківському рахунку ТОВ «ЮНАЙТЕД ТЕХНІК ПЛЮС» № НОМЕР_2 , який відкритий у ПАТ «ПУМБ» код ЄДРПОУ 14282829.
У випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Крім того, відповідно до ч. 9 ст. 100 КПК України, питання про долю речових доказів і документів, які були надані суду, вирішується судом при ухваленні судового рішення, яким закінчується кримінальне провадження. Такі докази і документи повинні зберігатися до набранням рішення законної сили. При цьому гроші, цінності та інше майно, які були об`єктом кримінального правопорушення або іншого суспільно небезпечного діяння, повертаються законним володільцям, а в разі не встановлення їх передаються в дохід держави в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Виходячи з викладеного та з метою з`ясування всіх обставин події та встановленням істини в провадженні, проведення в даному кримінальному провадженні всіх необхідних слідчих дій, тимчасових доступів до речей та документів фізичних та юридичних осіб, що потребує тривалого часу протягом якого можливе зникнення, втрати чи відчуження або настання інших наслідків з грошовими коштами в сумі 60 000 грн., що знаходяться на банківському рахунку ТОВ «ЮНАЙТЕД ТЕХНІК ПЛЮС» № НОМЕР_2 , який відкритий у ПАТ «ПУМБ» код ЄДРПОУ 14282829.
Дізнавач, прокурор та володілець майна у судове засідання не з?явилися.
У відповідності до ч.4 ст.107 КПК України, під час розгляду клопотання фіксування за допомогою технічних засобів не здійснювалось.
Слідчий суддя, дослідивши додані до клопотання матеріали, вважає клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Згідно п.1 ст.98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Статтею ст.170 КПК України визначено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів, спеціальної конфіскації, конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи, відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди. У випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним устатті 98 цього Кодексу. Арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді визначено необхідність арешту майна.
У відповідності до вимогст.171 КПК Україниз клопотанням про арешт майна до слідчого судді має право звернутися слідчий за погодженням з прокурором. У клопотанні слідчого про арешт майна повинно бути зазначено підстави і мету відповідно до положеньстатті 170 цього Кодексута відповідне обґрунтування необхідності арешту майна, перелік і види майна, що належить арештувати, документи, які підтверджують право власності на майно, що належить арештувати, або конкретні факти і докази, що свідчать про володіння, користування чи розпорядження підозрюваним, обвинуваченим, засудженим, третіми особами таким майном. До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання. Клопотання слідчого про арешт тимчасово вилученого майна повинно бути подано не пізніше наступного робочого дня після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, у якої його було вилучено. У разі тимчасового вилучення майна під час обшуку, огляду, здійснюваних на підставі ухвали слідчого судді, передбаченоїстаттею 235 цього Кодексу, клопотання про арешт такого майна повинно бути подано слідчим протягом 48 годин після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, в якої його було вилучено.
Вимогамист.172 КПК Українивизначено, що клопотання про арешт майна розглядається слідчим суддею, судом не пізніше двох днів з дня його надходження до суду, за участю слідчого та/або прокурора, цивільного позивача, якщо клопотання подано ним, підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, і за наявності - також захисника, законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження. Неприбуття цих осіб у судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання.
Відповідно до вимогст.173 КПК Українипри вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя повинен враховувати правову підставу для арешту майна, можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другоїстатті 170 цього Кодексу), розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб. У разі задоволення клопотання слідчий суддя застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна. Слідчий суддя зобов`язаний застосувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб. У разі задоволення клопотання слідчий суддя постановляє ухвалу, в якій зазначає перелік майна, на яке накладено арешт, підстави застосування арешту майна, перелік тимчасово вилученого майна, яке підлягає поверненню особі, у разі прийняття такого рішення, порядок виконання ухвали із зазначенням способу інформування заінтересованих осіб. Ухвалу про арешт тимчасово вилученого майна слідчий суддя постановляє не пізніше сімдесяти двох годин із дня находження до суду клопотання, інакше таке майно повертається особі, у якої його було вилучено. Копія ухвали негайно після її постановлення вручається слідчому, прокурору, а також присутнім під час оголошення ухвали. У разі відсутності таких осіб під час оголошення ухвали копія ухвали надсилається їм не пізніше наступного робочого дня після її постановлення. Підозрюваний, обвинувачений, треті особи мають право на захисника, право оскаржити судове рішення щодо арешту майна.
Частина 11 статті 170 Кримінально процесуального кодексу України вказує, що заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Враховуючи вищевикладенета правовупідставу дляарешту майна,з метоювсебічного,повного танеупередженого дослідженняобставин кримінальногопровадження,розкриття даногокримінального правопорушення,а такожз метоювиявлення тафіксації відомостейпро обставинивчинення кримінальногоправопорушення, що мають значення для досудового слідства, слідчий суддя вважає за необхідне накласти арешт на грошові кошти в сумі 60 000 грн., що знаходяться на банківському рахунку ТОВ «ЮНАЙТЕД ТЕХНІК ПЛЮС» № НОМЕР_2 , який відкритий у ПАТ «ПУМБ» код ЄДРПОУ 14282829, що знаходиться за адресою: вул. Андріївська, буд. 4, м. Київ, із забороною користуватись та розпоряджатись вказаними коштами на вказаному розрахунковому рахунку з метою забезпечення збереження речових доказів на період проведення досудового розслідування, до прийняття рішення по кримінальному провадженні №12023255370000067 від 18.03.2023 р.
Керуючись ст.ст.98, 107, 170-173, 175, 309 КПК України, слідчий суддя
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання т.в.о. СД відділу поліції № 1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області капітана поліції ОСОБА_3 про арешт майна - задовольнити.
Накласти арешт на грошові кошти в сумі 60 000 грн. що знаходяться на банківському рахунку ТОВ «ЮНАЙТЕД ТЕХНІК ПЛЮС» № НОМЕР_2 , який відкритий у ПАТ «ПУМБ» код ЄДРПОУ 14282829, що знаходиться за адресою: вул. Андріївська, буд. 4, м. Київ, із забороною користуватись та розпоряджатись вказаними коштами на вказаному розрахунковому рахунку з метою забезпечення збереження речових доказів на період проведення досудового розслідування, до прийняття рішення по кримінальному провадженні №12023255370000067 від 18.03.2023 р.
Зобов`язати посадових осіб ПАТ «ПУМБ» код ЄДРПОУ 14282829, що знаходиться за адресою: вул. Андріївська, буд. 4, м. Київ, - прийняти до виконання ухвалу слідчого судді про накладення арешту.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляції безпосередньо до Черкаського апеляційного суду на протязі 5 днів з дня оголошення ухвали.
Слідчий суддя: ОСОБА_8
Суд | Жашківський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 14.08.2023 |
Оприлюднено | 02.05.2024 |
Номер документу | 112963868 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Жашківський районний суд Черкаської області
Шимчик Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні