Рішення
від 22.08.2023 по справі 907/660/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88000, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" серпня 2023 р. м. УжгородСправа № 907/660/23

Суддя Господарського суду Закарпатської області Андрейчук Л.В., розглянувши матеріали справи

за позовом Департаменту міської інфраструктури Ужгородської міської ради, м. Ужгород

до відповідача Громадської організації "Промінь турботи", м. Ужгород

про стягнення 69 732, 82 грн

Секретар судового засідання Райніш М.І.

Сторони не викликалися

СУДОВІ ПРОЦЕДУРИ:

Позивач заявив позов до Громадської організації "Промінь турботи" про стягнення заборгованості за договором № 4/тс від 08.07.2020 на право тимчасового користування конструктивними елементами благоустрою комунальної власності територіальної громади м. Ужгорода в розмірі 69 732, 82 грн, в т.ч. 65 280,00 грн - основного боргу та 4 452,82 грн пені. Позов заявлено з посиланням на статті 193, 230, 231, 283 Господарського Кодексу України, статті 11, 509, 626 Цивільного Кодексу України, статті 206, 271, 284, 286, 288 Податкового Кодексу України.

Ухвалою суду від 19.07.2023 постановлено прийняти позовну заяву до розгляду, відкрити провадження у справі та здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, встановлено строки для подання заяв по суті спору.

Попередній розрахунок понесених позивачем судових витрат становить 2684,00 грн судового збору.

Відповідач не скористався наданим йому правом надати суду відзив на позов, хоча був повідомлений своєчасно та належним чином (ухвала суду була надіслана на його офіційну юридичну адресу), суд дійшов висновку, що він мав час та можливість надати свої заперечення з приводу предмета спору, та докази, які мають значення для розгляду справи по суті.

Учасник справи розпоряджається своїми правами на власний розсуд (ч. 2 ст. 14 ГПК України).

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч. 4 ст. 13 ГПК України).

Відповідно до ст. 233 Господарського процесуального кодексу України рішення у справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами дослідження та оцінки доказів, поданих сторонами у спорі.

АРГУМЕНТИ СТОРІН.

Правова позиція позивача

Позивач просить суд задоволити позов в повному обсязі, обґрунтовуючи позовні вимоги доданими до матеріалів справи документальними доказами, зокрема стверджує, що відповідач має заборгованість з орендної плати перед міським бюджетом за договором на право тимчасового користування конструктивними елементами благоустрою комунальної власності територіальної громади м. Ужгорода № 4/тс від 08.07.2020 в розмірі 69 732, 82 грн, в тому числі 65 280,00 грн - основного боргу та 4 452,82 грн пені.

Відповідно до договірних зобов`язань, згідно п. 2.2.2 Договору, громадська організація "Промінь турботи" зобов`язалася своєчасно та у повному обсязі сплачувати орендодавцю вартість користування об`єктом за діючими на день сплати розрахунковими ставками, визначеними рішенням сесії Ужгородської міської ради 13.12.2018 р. № 1346 "Про зміни до рішення міської ради 07.11.2014 р. № 1505 "Про порядок отримання паспортів відкритих літніх майданчиків у місті Ужгороді".

Всупереч наведеному, відповідач з вересня 2020 року по червень 2023 року не сплатив орендної плати за користування конструктивним елементом об`єкту благоустрою, внаслідок чого виникла заборгованість в розмірі 69 732,82 грн, в т.ч. 65 280,00 грн - основного боргу та 4 452,82 грн пені. Позивач зазначає, що відповідач не виконував свого зобов`язання щодо сплати орендних платежів у встановлені договором строки, у зв`язку з цим позивач був позбавлений прибутку у вигляді орендної плати, на який він міг розраховувати укладаючи договір № 4тс.

Правова позиція Відповідача.

Відповідач не подав відзиву на позовну заяву.

ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ.

Як встановлено з матеріалів справи, між департаментом міського господарства Ужгородської міської ради (в подальшому назву змінено на департамент міської інфраструктури Ужгородської міської ради) та Громадською організацією "Промінь турботи" було укладено договір №4/тс від 08.07.2020 року на право тимчасового користування конструктивними елементами благоустрою комунальної власності територіальної громади м. Ужгорода.

За умовами Договору (п.1) сторони погодили, що предметом цього Договору є надання Орендодавцем Орендареві права на тимчасове користування окремими конструктивними елементами благоустрою фігурного елементу мощення площею 20,0 кв.м. за адресою: м. Ужгород, наб. Слов`янська, для розміщення тимчасової споруди (павільйону бювету) для здійснення підприємницької діяльності на умовах оренди.

Відповідно до акту приймання-передачі від 08.07.2020 року, Департамент міської інфраструктури Ужгородської міської ради передав, а громадська організація "Промінь турботи" прийняла в строкове платне користування конструктивний елемент благоустрою (фігурний елемент мощення) площею 20,0 кв.м. за адресою: м. Ужгород, наб. Слов`янська (на розі вул. Олександра Радищева), для розміщення тимчасової споруди (павільйону - бювету).

За користування конструктивним елементом благоустрою орендар зобов`язався сплачувати орендодавцеві плату у розмірі 1 920,00 грн (у тому числі ПДВ 320,00 грн) за місяць з розрахунку 80,00 грн за 1 кв.м. щомісячно до 15 числа поточного місяця, що погоджено сторонами в п. 3.2. Договору.

Ставка плати за користування конструктивними елементами благоустрою та розміри орендованої площі встановлені сторонами при укладенні зазначеного Договору і не можуть бути нижчими від розрахункових ставок та розмірів площі, визначених у п. 3.2 Договору.

Розрахункові ставки орендованої плати щорічно на кожен наступний рік визначаються шляхом коригування розміру розрахункової ставки попереднього року на рівень інфляції за цей рік.

Пунктом 3.4. сторони погодили, що у разі зміни розрахункових ставок та розмірів об`єкта користування, внесення плати орендарем здійснюється у розмірі нових ставок з дати набрання ними чинності, орендар зобов`язаний не пізніше 3- х днів з цієї дати підписати з орендодавцем зміни до даного договору. Відсутність або непідписання змін орендарем не звільняє його від внесення плати у розмірі і за ставками згідно з цим пунктом, у тому числі за зміненими.

Зважаючи на наявність заборгованості з вересня 2020 року по червень 2023 року, з метою вирішення справи у позасудовому порядку, Департаментом міської інфраструктури Ужгородської міської ради було направлено на адресу Громадської організації "Промінь турботи" претензію №30.01.-13/33 від 17.02.2023 з вимогою погасити заборгованість, яка виникла внаслідок порушення відповідачем умов Договору. Відповідач на претензію не відреагував, борг не погасив.

У зв`язку з цим, Департамент міської інфраструктури Ужгородської міської ради звернувся до Господарського суду Закарпатської області з позовною заявою про стягнення заборгованості в примусовому порядку.

ПРАВОВЕ ОБГРУНТУВАННЯ І ОЦІНКА СУДУ.

Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.

Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Нормою ст. 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Як вбачається з матеріалів справи, між департаментом міського господарства Ужгородської міської ради та Громадською організацією "Промінь турботи" було укладено договір №4/тс від 08.07.2020 року на право тимчасового користування конструктивними елементами благоустрою комунальної власності територіальної громади м. Ужгорода.

За час дії договору оренди, Департамент міського господарства було перейменовано на Департамент міської інфраструктури Ужгородської міської ради (код ЄДРПОУ 36541721), що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Аналіз приписів частин 1-3, 6 статті 283 ГК України дозволяє дійти висновку, що орендні правовідносини, які виникають між суб`єктами господарювання, опосередковуються укладенням договору оренди, за яким одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності; об`єктом оренди може бути нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення). До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Пунктом 6.1 Договору сторони встановили, що Договір набирає чинності з моменту його укладання, строк дії до 14 квітня 2025 року.

Факт прийому - передачі орендованого майна в строкове платне користування підтверджується Актом приймання - передачі від 08.07.2020 року, згідно якого Департамент міської інфраструктури Ужгородської міської ради передав, а громадська організація "Промінь турботи" прийняла в строкове платне користування конструктивний елемент благоустрою (фігурний елемент мощення) площею 20,0 кв.м. за адресою: м. Ужгород, наб. Слов`янська (на розі вул. Олександра Радищева) для розміщення тимчасової споруди (павільйону - бювету). Зазначений акт прийому - передачі підписаний сторонами, скріплений їх печатками.

Згідно з приписами статей 610, 611 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов`язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України визначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Щодо розрахунку орендної плати

Частиною 1 статті 286 Господарського Кодексу України визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Форма плати за користування майном встановлюється договором найму. Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Умовами договору встановлено, що за користування конструктивним елементом благоустрою орендар зобов`язався сплачувати орендодавцеві плату у розмірі 1 920,00 грн (у тому числі ПДВ 320,00 грн) за місяць з розрахунку 80,00 грн за 1 кв.м. щомісячно до 15 числа поточного місяця, що погоджено сторонами в п. 3.2. Договору.

Ставка плати за користування конструктивними елементами благоустрою та розміри орендованої площі встановлюються сторонами при укладенні зазначеного Договору і не можуть бути нижчими від розрахункових ставок та розмірів площі, визначених у п. 3.2 Договору. Розрахункові ставки орендованої плати щорічно на кожен наступний рік визначаються шляхом коригування розміру розрахункової ставки попереднього року на рівень інфляції за цей рік.

Перевіривши здійснені позивачем розрахунки орендної плати за період з вересня 2020 року по червень 2023 року, суд встановив, що утворилась заборгованість з орендної плати перед міським бюджетом у розмірі 65 280,00 грн основного боргу.

Враховуючи вище зазначені обставини та те, що відповідач не надав суду жодного доказу, який би спростовував наявність заборгованості перед позивачем, свого контррозрахунку позовних вимог, хоча мав можливість скористатись своїми процесуальними правами та надати документи в обґрунтування своєї позиції по суті заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача про стягнення заборгованості в розмірі 65 280,00 грн є документально доведеними та обґрунтованими, відповідачем не спростованими, тому підлягають задоволенню.

Щодо пені.

Відповідно до частини 1 статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

В силу положень статті 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями у цьому кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Стосовно вимоги позивача про стягнення з відповідача пені, суд зазначає, що якщо у вчиненому сторонами правочині розмір та базу нарахування пені не визначено або вміщено умову (пункт) про те, що пеня нараховується відповідно до чинного законодавства, суму пені може бути стягнуто лише в разі, якщо обов`язок та умови її сплати визначено певним законодавчим актом.

Так, відповідно до п. 4.1. Договору, у разі прострочення платежів, передбачених у пункті 3.2 цього Договору, орендар сплачує на користь орендодавця пеню від суми простроченого платежу за кожен день прострочення згідно з діючим на цей період законодавством, але не вище подвійної облікової ставки Національного банку України.

Проте, позивач не посилається на конкретний законодавчий акт, який встановлює розмір штрафної санкції за порушення грошового зобов`язання, а відтак п. 4.1. Договору не може бути застосований у даному випадку як законна підстава для визначення розміру стягуваної пені.

Проаналізувавши вище зазначений пункт договору, суд приходить до висновку, що сторони не визначили розмір пені, як це передбачено вимогами законів, а лише послалися на "чинне законодавство", що не дозволяє суду встановити конкретний розмір пені, що погоджений сторонами та підлягає застосуванню судом у даному випадку.

Слід звернути увагу, що стаття 231 Господарського кодексу України передбачає лише порядок формування відповідальності за порушення грошового зобов`язання, а не визначає конкретний розмір такої відповідальності.

Таким чином, оскільки сторони не узгодили в договорі конкретний розмір пені, то нарахування позивачем пені є неправомірним. А отже, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні вимог позивача щодо стягнення пені в сумі 4 452,82 грн.

Положеннями статей 13-14 ГПК України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

В той же час, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до статей 73, 74, 76-80 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Таким чином, розглянувши спір на підставі поданих суду доказів, суд дійшов висновку про його часткове задоволення в розмірі 65 280,00 грн основної заборгованості.

Розподіл судових витрат.

Судові витрати на підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відтак, на відповідача покладається 2 512,49 гривень витрат на оплату судового збору.

Враховуючи наведене та керуючись статтями 11, 13, 14, 73 - 79, 86, 129, 210, 220, 233, 236, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовні вимоги - задоволити частково.

2. Стягнути з Громадської організації "Промінь турботи" (88000, м. Ужгород, вул. Гойди, 8, код ЄДРПОУ 43355137) на користь Департаменту міської інфраструктури Ужгородської міської ради (88000, м. Ужгород, пл. Поштова, 3, код, код ЄДРПОУ 36541721) заборгованість за договором № 4/тс від 08.07.2020 на право тимчасового користування конструктивними елементами благоустрою комунальної власності територіальної громади м. Ужгорода в розмірі 65 280,00 грн (шістдесят п`ять тисяч двісті вісімдесят гривень 00 коп.), а також 2 512,49 грн (дві тисячі п`ятсот дванадцять гривень 49 коп.) судового збору за подання позовної заяви.

3. В решті позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене в Західному апеляційному господарському суді в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.

Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається http://court.gov.ua/fair/sud5008/ або http://www.reyestr.court.gov.ua.

Повний текст судового рішення складено 22.08.2023

Суддя Андрейчук Л. В.

СудГосподарський суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення22.08.2023
Оприлюднено24.08.2023
Номер документу112965940
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —907/660/23

Судовий наказ від 21.09.2023

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Андрейчук Л.В.

Рішення від 22.08.2023

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Андрейчук Л.В.

Ухвала від 19.07.2023

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Андрейчук Л.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні