ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про відмову у видачі судового наказу
"18" серпня 2023 р. Справа № 916/3478/23
Суддя Господарського суду Одеської області Щавинська Ю.М., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонська обласна енергопостачальна компанія" (73036, Херсонська обл., м. Херсон, вул. Перекопська, буд.178, код ЄДРПОУ 42117825) про видачу судового наказу до боржника Широкобалківського ліцею Станіславської сільської ради Херсонської області (75052, Херсонська обл., Херсонський р-н, село Широка Балка, вул.Херсонське шосе, буд. 42, код ЄДРПОУ 22757028)
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Херсонська обласна енергопостачальна компанія" звернулося до Господарського суду Одеської області із заявою (вх.№3989/23 від 11.08.2023) про видачу судового наказу щодо стягнення з Широкобалківського ліцею Станіславської сільської ради Херсонської області заборгованості за поставлену електроенергію в сумі 26 303,54 грн, а також 268,40 грн судового збору.
Заяву обґрунтовано невиконанням боржником умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг в частині оплати спожитої у період березень-грудень 2022 року електричної енергії.
Частиною першою статті 12 ГПК України передбачено, що господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до частини другої статті 12 ГПК України наказне провадження призначене для розгляду справ за заявами про стягнення грошових сум незначного розміру, щодо яких відсутній спір або про його наявність заявнику невідомо.
Згідно ст. 147 ГПК України судовий наказ є особливою формою судового рішення, що видається судом за результатами розгляду вимог, передбачених статтею 148 цього Кодексу. Із заявою про видачу судового наказу може звернутися особа, якій належить право вимоги. Заявником та боржником в наказному провадженні можуть бути юридичні особи та фізичні особи - підприємці. Судовий наказ підлягає виконанню за правилами, встановленими законом для виконання судових рішень.
Пунктом 2 ч.3 ст. 150 ГПК України визначено, що до заяви про видачу судового наказу додається документ, що підтверджує повноваження представника, якщо заява підписана представником заявника.
Як встановлено судом заява про видачу судового наказу підписана адвокатом Хмілевською С.Г на підставі ордеру, серії ХС №192928 від 08.08.2023, виготовленого друкарським способом.
Відповідно до частини 4 статті 60 Господарського процесуального кодексу України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Статтею 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.
Рішенням Ради адвокатів України № 41 від 12.04.2019 затверджено Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги (нова редакція) (далі - Положення).
Згідно п. 10 Положення ордер на надання правової допомоги - письмовий документ, що посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги у випадках і порядку, встановлених Законом України від 05 липня 2012 року № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та іншими законами України.
У відповідності до п.3, 4 Положення в Україні встановлюється єдина, обов`язкова для всіх адвокатів, типова форма ордера, яку затверджує Рада адвокатів України Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням та повинен містити обов`язкові реквізити, передбачені цим Положенням.
Бланки ордерів, згідно затвердженої типової форми, генеруються у відповідному розділі «Особистого кабінету адвоката» на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України www.unba.org.ua, слідуючи командам системи (п.6 Положення).
Пунктом 12 Положення визначено необхідні реквізити ордеру, в тому числі двовимірний штрих-код QR-код) з посиланням на профайл адвоката в ЄРАУ.
Дослідивши наданий разом із заявою про видачу судового наказу ордер, суд зауважує, що останній не містить усіх необхідних реквізитів та, як було зазначено судом вище, виготовлений друкарським способом.
Водночас пунктами 4 та 5 рішення Ради адвокатів України №41 від 12.04.2019 дозволено адвокатам України використовувати Типову форму ордера, виготовлену друкарським способом на замовлення ради адвокатів регіону, в строк до 01 січня 2022 року.
Типова форма ордеру, виготовлена друкарським способом на замовлення ради адвокатів регіону відповідно до Положення про ордер на надання правової допомоги та порядок ведення реєстру ордерів, затвердженого рішенням Ради адвокатів України № 36 від 17 грудня 2012 року, із змінами та доповненнями, діє після 01 січня 2022 року до закінчення повноважень адвоката у конкретній справі (провадженні).
Натомість, вказане застереження щодо дії виготовленого друкарським способом ордеру до закінчення повноважень у конкретній справі (провадженні) у даному випадку не може застосовуватися, оскільки звернення із заявою про видачу судового наказу має місце після 01.01.2022.
З урахуванням наведеного, суд не може прийняти наданий позивачем ордер в якості належного доказу наявності у підписанта заяви про видачу судового наказу повноважень для представництва інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонська обласна енергопостачальна компанія"
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 152 ГПК України суддя відмовляє у видачі судового наказу, якщо заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Враховуючи, що матеріали заяви про видачу судового наказу не містять належних доказів наявності у Хмілевської С.Г. права на представництво заявника, в тому числі права підпису, суд, керуючись положеннями п.2 ч.1 ст. 152 ГПК України, зазначає про наявність підстав для відмови у видачі судового наказу.
Суд також зауважує, що відповідно до частини першої статті 148 ГПК України судовий наказ може бути видано тільки за вимогами про стягнення грошової заборгованості за договором, укладеним у письмовій (в тому числі електронній) формі, якщо сума вимоги не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Як встановлено судом, вимоги позивача про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію ґрунтуються на типовому договорі про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.
Заявник вказує наступні обставини укладання договору.
АТ "Херсонобленерго" листом від 31.03.2022 повідомило ТОВ "Херсонська обласна енергопостачальна компанія" про переведення з 15.03.2022 до постачальника універсальної послуги Широкобалківського ліцею Станіславської сільської ради Херсонської області
Таким чином, переведення Широкобалківського ліцею Станіславської сільської ради Херсонської області, на постачальника універсальних послуг ТОВ "Херсонська обласна енергопостачальна компанія" було здійснено оператором системи розподілу шляхом зміни записів у реєстрах точок комерційного обліку постачальників.
Станом на 01.07.2022 на офіційному сайті постачальника універсальних послуг ТОВ "Херсонська обласна енергопостачальна компанія" було розміщено публічний Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг в редакції від 28.06.2022.
Окрім Договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг на офіційному сайті Товариства з обмеженою відповідальністю «Херсонська обласна енергопостачальна компанія» було розміщено ціни на універсальні послуги на кожен місяць (доступні за посиланням https://www.khoek.ks.ua/site/universal_service_ur на офіційному сайті Позивача).
Наведене у сукупності, як вказує заявник, свідчить про укладання між сторонами публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.
Пунктом 3.1.7. ПРРЕЕ встановлено, що договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку. Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається у паперовій формі. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформлюються у паперовій формі та підписуються обома сторонами.
При цьому, частиною 7 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 "Про затвердження правил роздрібного ринку електричної енергії" унормовано, що договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб-сайті постачальника, шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії (за умови надання рахунка постачальником універсальної послуги), або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.
Водночас з урахуванням відсутності в матеріалах заяви про видачу судового наказу доказів направлення вказаному заявником боржнику рахунків на оплату, оплати таких рахунків, а також заяви-приєднання, суд зазначає про недоведення позивачем факту наявності між сторонами укладеного договору.
Враховуючи наведене у сукупності, суд, керуючись нормами п.2 та 3 ч.1 ст. 152 ГПК, дійшов висновку про відмову у видачі судового наказу.
Керуючись ст.ст. 147-153, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
1. У задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонська обласна енергопостачальна компанія" про видачу судового наказу щодо стягнення з Широкобалківського ліцею Станіславської сільської ради Херсонської області заборгованості за поставлену електроенергію в сумі 26 303,54 грн відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 235 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржена у 10-денний строк з дня її постановлення.
Суддя Ю.М. Щавинська
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 18.08.2023 |
Оприлюднено | 24.08.2023 |
Номер документу | 112966618 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи наказного провадження |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Щавинська Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні