Рішення
від 21.08.2023 по справі 400/8907/21
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 серпня 2023 р. № 400/8907/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М., розглянув в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області, вул. 2-а Екіпажна, 1, м.Миколаїв,54003,

до відповідача:Приватного акціонерного товариства "Експериментальний механічний завод", вул. Новозаводська, 19, м.Миколаїв,54028,

про:застосування заходу реагування,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області, звернулося до Приватного акціонерного товариства Експериментальний механічний завод у вигляді повного зупинення роботи об`єкта, розташованого за адресою: Миколаївська область, м. Миколаїв, вул. Новозаводська, 19, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що перевіркою об`єкта відповідача виявлено ряд особливо небезпечних порушень, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 06.10.21 року відкрито провадження по справі №400/8907/21, за правилами спрощеного провадження.

Враховуючи, що з моменту відкриття провадження по справі за ухвалою суду від 06.10.2021 до цього часу, а саме: 21.08.2023, відповідачу надано тривалий термін за для можливості усунення порушень на об`єкті перевірки, однак, порушення, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей не усунено.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Згідно акту проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 27.08.2021 № 808 залишається не усунено усі порушення, що викладено в позовній заяві Головного управління ДСНС України у Миколаївській області, а саме:

1.Територія об`єкта не очищена від трави, кущів, будівельних та промислових відходів (порушено пункт 1.1 глави 1 розділу III ППБУ, відповідно до якого територія об`єктів, ділянок, що межують з житловими будинками, дачними та іншими будинками, протипожежні відстані між будинками, спорудами, майданчиками для зберігання матеріалів, устаткування повинні систематично очищатися від сміття, відходів виробництва, тари, опалого листя, котрі необхідно регулярно видаляти (вивозити) у спеціально відведені місця).

2.Допускається оздоблення стелі III поверху на шляхах евакуації матеріалом з невідомими показниками щодо пожежної небезпеки (вагонка) (порушено пункт 9 розділу II ППБУ, відповідно до якого застосування у будівництві й на виробництві матеріалів та речовин, на які відсутні показники щодо пожежної небезпеки, забороняється).

3.Клас вогнестійкості проходок електричних кабелів та інженерного обладнання приміщення електричної підстанції у виробничій будівлі через огороджуєальні конструкції з нормованою межею вогнестійкості або через протипожежні перешкоди менший, ніж нормована межа вогнестійкості цієї огороджуваньної конструкції або протипожежної перешкоди (порушено пункт 2.4 розділу III ППБУ, відповідно до якого клас вогнестійкості проходок електричних кабелів та інженерного обладнання будинків через огороджувальні конструкції з нормованою межею вогнестійкості або через протипожежні перешкоди має бути не меншим, ніж нормована межа вогнестійкості цієї огороджувальної конструкції або протипожежної перешкоди за ознаками Е (показник втрати цілісності) та І (показник втрати теплоізолювальної спроможності).

4.Допускається зменшення кількості евакуаційних виходів з приміщень, зокрема другий евакуаційний вихід з третього поверху адміністративної частини виробничо-адміністративної будівлі замкнено на замок (порушено пункт 22 розділу II, пункт 2.23 розділу III ППБУ, відповідно до якого забороняється зменшувати кількість та розміри евакуаційних виходів з будівель і приміщень, класи вогнестійкості несучих та огороджувальних конструкцій, застосовувати будівельні матеріали з вищими показниками пожежної небезпеки, змінювати інженерні та планувальні рішення й умови освітлення згідно з нормованою вимогою).

5.У адміністративній частині будівлі млинного комплексу евакуаційні виходи безпосередньо назовні через сходову клітки типу СК1 не відповідають вимогам чинних норм, зокрема двері сходових кліток не суцільні з неармованим склом, що при руйнуванні утворює скалки (порушено пункт 22 розділу II, пункти 2.23, 2.37 розділу III ППБУ та пункт 7.3.28 ДБН В. 1.1 -7:2016, відповідно до якого не допускається заміняти скло, що не дає скалок при руйнуванні, на звичайне у дверях).

6.На сходових клітках СК1 адміністративної частини будівлі допускається встановлення приладів опалення на висоті менше ніж 2,2 м від поверхні проступів та сходових площадок, що зменшує нормативну ширину проходу сходовими площадками та маршами (порушено пункт 2.30 розділу III ППБУ, відповідно до якого на сходових клітках (за винятком незадимлюваних) дозволяється встановлювати прилади опалення, у тому числі на висоті 2,2 м та вище від поверхні проступів та сходових площадок, сміттєпроводи, поверхові сумісні електрощити, поштові скриньки та пожежні кран-комплекти за умови, що це обладнання не зменшує нормативної ширини проходу сходовими площадками та маршами).

7.Ширина всіх евакуаційних виходів зі сходових клітин безпосередньо назовні з адміністративної частини менше ширини маршів сходових клітин, а саме: ширини сходових маршів становить 1,2 м, а ширина евакуаційних виходів безпосередньо з будівлі 0,8 м (порушено пункт 2.23 розділу III ППБУ, відповідно до якого забороняється зменшувати кількість та розміри евакуаційних виходів з будівель і приміщень, класи вогнестійкості несучих та огороджували них конструкцій, застосовувати будівельні матеріали з вищими показниками пожежної небезпеки, змінювати інженерні та планувальні рішення й умови освітлення згідно з нормованою вимогою).

8.Допускається складування горючих матеріалів та будівельних відходів на сходовій клітці СК1 адміністративної частини будівлі, що перешкоджає евакуації людей (порушено пункт 2.37 розділу III ППБУ, відповідно до якого не допускається захаращувати шляхи евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами).

9.Допускається зниження рівня пожежної безпеки, встановленого законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта, зокрема пожежонебезпечне приміщення електричної підстанції на першому поверсі виробничо-складської зони не виділено в протипожежні секції, шляхом встановлення протипожежних стін 2, 3 типів або протипожежних перегородок 1 типів із заповненням їхніх отворів протипожежними перепонами (протипожежні двері, вікна тощо) (порушено пункт 22 розділу II ППБУ, відповідно до якого під час експлуатації об`єктів забороняється знижувати рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта).

10.Під час експлуатації об`єкта допускається зниження рівня пожежної безпеки, встановленого законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта, зокрема не передбачено встановлення у виробничій частині комплексу (категорія «Б») легкоскидних конструкції у вигляді вікон (одинарно засклених з віконним склом товщиною 3, 4, 5 мм мінімальною площею 0.8, 1, 1.5 м2 відповідно та скидними при надмірному тиску 200 кгс/м2) (порушено пункт 22 розділу II ППБУ, відповідно до якого під час експлуатації об`єктів забороняється

знижувати рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта).

11.Електрощити, трупові електрощитки не оснащено схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки) (порушено пункт 1.16 розділу IV ППБУ, відповідно до якого електрощити, групові електрощитки повинні оснащуватися схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки)).

12.Допускається складування горючих матеріалів на відстані менше 1 м від електроустаткування та під електрощитами у приміщеннях виробничої частини будівлі (палети, сміття) (порушено пункт 1.18 розділу IV ППБУ, відповідно до якого забороняється складування горючих матеріалів на відстані менше 1 м від електроустаткування та під електрощитами).

13.Не надано документацію (протоколи) щодо проведення замірів опору ізоляції і перевірки спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (не рідше ніж 1 раз на 2 роки) (порушено пункт 1.20 розділу IV ППБУ, відповідно до якого замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання мають проводитись 1 раз на 2 роки, якщо інші терміни не обумовлені ПТЕ).

14.Не виконано захист автозаправного пункту (роздавальна колонка з резервуаром дизельного палива) від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів (порушено пункт 1.21 розділу IV ППБУ, відповідно до якого захист будівель, споруд та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, а також їх перевірку необхідно виконувати відповідно до вимог ДСТУ EN 62305-3:2012).

15.Не надано документацію (акт перевірки), яка підтверджує проведення періодичної перевірки пристроїв захисту будівель від прямих попадань блискавкою та вторинних її проявів адміністративно-виробничого комплексу, із зазначенням таких питань: зношення та корозія елементів приймачів, провідників і з`єднань; корозія заземлю вальних електродів; величина опору землі системи заземлення; стан з`єднань, еквіпотенційних з`єднань та елементів кріплення (порушено пункт 1.21 розділу IV ППБУ, відповідно до якого захист будівель, споруд та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, а також їх перевірку необхідно виконувати відповідно до вимог ДСТУ EN 62305-3:2012).

16.Лінії живлення до побутових кондиціонерів, встановлених в адміністративно-побутовому корпусі, не забезпечено автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів адміністративно-по бутов ого корпусу (порушено пункт 2.26 розділу IV ППБУ, відповідно до якого лінії живлення до кожного побутового кондиціонера, групи кондиціонерів необхідно забезпечувати автономним пристроєм

електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів).

17.Умови освітлення шляхів евакуації з будівель не відповідають вимогам будівельних норм, а саме освітлення шляхів евакуації не забезпечено протягом 60 хвилин у разі відключення основного джерела живлення у таких зонах: перед кожним евакуаційним виходом зі сходових кліток на кожному поверсі адміністративної частини; у коридорах і проходах по шляхах евакуації; у зоні кожної зміни напрямку шляху; на перетині проходів і коридорів; у місцях розміщення засобів екстреного зв`язку; у місцях розміщення первинних засобів пожежогасіння (порушено пункт 2.23 розділу III ППБУ, відповідно до якого забороняється зменшувати кількість та розміри евакуаційних виходів з будівель і приміщень, класи вогнестійкості несучих та огороджувальних конструкцій, застосовувати будівельні матеріали з вищими показниками пожежної небезпеки, змінювати інженерні та планувальні рішення й умови освітлення згідно з нормованою вимогою).

18.Допускається зниження класу вогнестійкості елементів заповнення прорізів

у протипожежних перешкодах, зокрема отвори, які утворили повітропроводи у протипожежних перегородках, стінах та перекриттях, що розділяють приміщення різного функціонального призначення і різних категорій за вибухопожежною та пожежною небезпекою, не заповнено протипожежними клапанами II типу між приміщеннями: розвантаження висівки та коридором першого поверху адміністративної частини; складу ТОВ «Агрофорсайт» та коридором першого поверху; складськими приміщеннями, електричною підстанцією та іншими приміщеннями виробничого корпусу (порушено пункт 2.3 розділу III ППБУ, відповідно до якого під час експлуатації об`єкта не допускається знижувати клас вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах. Протипожежні двері, ворота, вікна, люки, клапани, завіси (екрани) у протипожежних перешкодах повинні утримуватися у справному стані. Не допускається встановлювати будь-які пристрої, предмети тощо, що перешкоджають їх зачиненню).

19.Під час експлуатації об`єкта допускається зниження класу вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах, зокрема проріз у протипожежних стінах (перегородках) не заповнено протипожежними дверима II типу між суміжними приміщеннями, а саме: 1) адміністративна частина будівлі: приміщення, в якому зберігаються архівні справи на стелажах, на 3-му поверсі; комірні приміщення; 2) виробнича частина будівлі: склад макарон ТОВ «Агрофорсайт»; склад основний усі отвори, що сполучаються із виробничою та адміністративною частиною; котельня; технічний пост; вихід зі сходової клітини на покрівлю (порушено пункт 2.3 розділу III ППБУ, відповідно до якого під час експлуатації об`єкта не допускається знижувати клас вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах. Протипожежні двері, ворота, вікна, люки, клапани, завіси (екрани) у протипожежних перешкодах повинні утримуватися у справному стані. Не допускається встановлювати будь-які пристрої, предмети тощо, що перешкоджають їх зачиненню).

20.Експлуатація електроустановок не відповідає вимогам ПУЕ, а саме: допускається з`єднання кабелів силового щита № 3 електричної підстанції не за допомогою плавкої вставки запобіжника, а безпосередньо напряму за допомогою

мідної проволоки (порушено пункт 1А розділу IV ППБУ, відповідно до якого плавкі вставки запобіжників повинні бути калібровані із зазначенням на клеймі номінального струму вставки (клеймо ставиться заводом-виготовлювачем або електротехнічною лабораторією). Застосування саморобних некаліброваних плавких вставок забороняється).

21.В приміщеннях розмолу зерна (категорія «Б»), складів, пакування борошна допускається використання електричних машини, апаратів, обладнання за виконанням та ступенем захисту, що не відповідають вимогам ПУЕ, а саме: двигуни, електричне обладнання транспортерів, розетки, вимикачі та електричні щити мають ступінь захисту нижчий, ніж ІР 54 (відсутня ізоляція від пилу) (порушено пункт 1.2 розділу IV ППБУ, відповідно до якого електричні машини, апарати, обладнання, електропроводи та кабелі за виконанням та ступенем захисту повинні відповідати класу зони згідно з ПУЕ, мати апаратуру захисту від струмів короткого замикання та інших аварійних режимів).

22.З`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів у всіх складських та виробничих приміщеннях не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (порушено пункт 1.6 розділу IV ППБУ, відповідно до якого з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів мають здійснюватися за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів).

23.Допускається експлуатація електропроводів з пошкодженою ізоляцією в приміщеннях: основного складу; приміщенні сторожа на другому поверсі адміністративної частини; приміщенні актової зали на третьому поверсі адміністративної частини будівлі; приміщенні технічного посту; побутовому приміщенні для відпочинку на другому поверсі адміністративної частини будівлі (порушено пункт 1.18 розділу IV ППБУ, відповідно до якого забороняється експлуатація кабелів і проводів з пошкодженою або такою, що в процесі експлуатації втратила захисні властивості, ізоляцією).

24.Під час експлуатації об`єктів допускається зниження рівня пожежної безпеки, встановленого законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта, зокрема не обладнано автоматичною системою пожежогасіння відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 з підписанням відповідних актів такі приміщення: основного складу; виготовлення борошна; пакування борошна; склад макаронних виробів; цех виготовлення макарон; електрична підстанція; котельня; сушильні камери; розмолу зерна (категорія «Б»); пакування макарон; циклони для збору горючих відходів; приміщення масляних вимикачів і трансформаторних камер за масою масла понад 60 кгм (порушено пункт 22 розділу II та пункт 1.2 розділу V ППБУ, відповідно до якого будинки, приміщення тд споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»).

25.Під час експлуатації об`єктів допускається зниження рівня пожежної безпеки, встановленого законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта, зокрема не обладнано автоматичною пожежною сигналізацією відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» з підписанням відповідних актів такі приміщення: приміщення складів;

технічного посту; приміщення лабораторії; електрична підстанція; транспортерні галереї зерна; фасувальні приміщення борошна; сушильні камери ТОВ «Агрофорсайт»; розмельні; виготовлення макарон; циклони збору горючих відходів; виготовлення борошна категорії «Б»; бункери; котельня; адміністративна частина будівлі млинного комплексу; приміщення масляних вимикачів і трансформаторних камер за масою масла понад 60 кг (порушено пункт 22 розділу II та пункт 1.2 розділу V ППБУ, відповідно до якого будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»).

26.Під час експлуатації об`єкту допускається зниження рівня пожежної безпеки, встановленого законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта, зокрема приміщення об`єкту не обладнано системою оповіщення людей про пожежу та управління евакуюванням людей (порушено пункт 22 розділу II та пункт 1.2 розділу V ППБУ, відповідно до якого будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»).

27.Під час експлуатації об`єкта допускається зниження рівня пожежної безпеки, встановленого законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта, зокрема об`єкт не забезпечений зовнішнім протипожежним водопостачанням від пожежних гідрантів на водогінній мережі на відстані не більше 100 м до кожної будівлі, що забезпечить нормовану витрату води на пожежогасіння відповідно до вимог (порушено пункт 22 розділу II ППБУ, відповідно до якого під час експлуатації об`єктів забороняється знижувати рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта).

28.Наявна пожежна водойма утримується у несправному стані та не забезпечує безперешкодний забір води пожежними автомобілями (порушено пункт 2.1 розділу V ППБУ, відповідно до якого пожежні гідранти та пожежні резервуари повинні бути справними і утримуватися таким чином, щоб забезпечити безперешкодний забір води пожежними автомобілями).

29.Під час експлуатації об`єкта допускається зниження рівня пожежної безпеки, встановленого законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта, зокрема адміністративно-виробничу будівлю об`ємом понад ЗО тис м3, не обладнано системою внутрішнього протипожежного водопроводу, що забезпечує подання 2 струменів води витратою 5 л/с у будь-яку точку приміщень будівлі (порушено пункт 22 розділу II ППБУ, відповідно до якого під час експлуатації об`єктів забороняється знижувати рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта).

30.Допускається змінення інженерних рішень з порушенням нормованих вимог, зокрема для пожежогасіння силосних корпусів не передбачено подачі на їх покрівлю одного пожежного струменя з витратою 5 л/с, на сходовій клітці слід установлювати сухотруб діаметром 85 мм із з`єднувальними головками діаметром 66 мм, розташованими внизу сухотруба із зовнішньої сторони будівлі вище рівня

планування і зверху на покрівлі, а також з пожежними кранами діаметром 65 мм на всіх поверхах сходової клітки (порушено пункт 2.23 розділу III ППБУ, відповідно до якого забороняється зменшувати кількість та розміри евакуаційних виходів з будівель і приміщень, класи вогнестійкості несучих та огороджувальних конструкцій, застосовувати будівельні матеріали з вищими показниками пожежної небезпеки, змінювати інженерні та планувальні рішення й умови освітлення згідно з нормованою вимогою).

31.Об`єкт не забезпечено первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками) відповідно до проведеного розрахунку у повній мірі згідно з вимогами чинних норм (порушено пункти 3.8, 3.9 розділу V ППБУ, відповідно до якого необхідна кількість первинних засобів пожежогасіння повинна визначатися відповідальним за пожежну безпеку на об`єкті окремо для кожного поверху та приміщення, а також для етажерок відкритих установок).

32.Наявні пожежні щити не забезпечені таким комплектом засобів пожежогасіння: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт (порушено пункти 3.11 розділу V ППБУ, відповідно до якого пожежні щити (стенди) повинні встановлюватись на території об`єкта площею більше 200 м2 з розрахунку один щит (стенд) на 5000 м2 захищуваної площі. До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - З шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.).

33.Допускається виконання виробничих операцій на обладнанні (транспортерні галереї, приміщення для зберігання та транспортування зерна, борошна тощо), де перебувають в обігу вибухопожежонебезпечні матеріали (горючий зерновий пил), без оснащення контрольно-вимірювальними приладами і автоматичними засобами контролю параметрів (температура підшипників, температура транспортерної стрічки, підвісні датчики температури тощо), значення яких визначають вибухопожежонебезпечність процесу, сигналізацією граничних значень і системами блокувань, які перешкоджають виникненню аварійних ситуацій (порушено пункти 7.5, 7.6 розділу VI ППБУ, відповідно до якого виробництво, де перебувають в обігу вибухопожежонебезпечні речовини і матеріали, повинно бути оснащене автоматичними засобами контролю параметрів, значення яких визначають вибухопожежонебезпечність процесу, сигналізацією граничних значень і системами блокувань, які перешкоджають виникненню аварійних ситуацій).

34.Технологічне устаткування (двигуни транспортерів цеху виготовлення борошна, підшипники транспортерних стрічок), не виконано герметичними, що захищає від потрапляння вибухопожежонебезпечного пилу (порушено пункт 7.10 розділу VI ППБУ, відповідно до якого технологічне устаткування, апарати і трубопроводи, в яких утворюються речовини, що виділяють вибухопожежонебезпечні пари, гази та пил, повинні бути герметичними).

35.Конструкції металевих майданчиків, містків і сходів вибухопожежонебезпечному приміщенні цеху виготовлення борошна не виконані таким, що унеможливлюють іскроутворення (порушено пункт 7.13 розділу VI

ППБУ, відповідно до якого конструкція вікон, фрамуг, дверей, металевих майданчиків, містків і сходів у таких вибухопожежонебезпечних приміщеннях має унеможливлювати іскроутворення).

36.У приміщеннях розвантаження висівки, цеху пакування, виготовлення борошна, де є виділення горючого пилу, підлога, стеля, стіни, конструкції та устаткування не прибираються систематично з періодичністю прибирання затвердженій в об`єктовій інструкції (порушено пункт 7.17 розділу VI ППБУ, відповідно до якого у приміщеннях, де є виділення горючого пилу та стружки, підлога, стеля, стіни, конструкції та устаткування повинні систематично прибиратися. Періодичність прибирання встановлюється в об`єктовій інструкції).

37.Ширина проходів між штабелями менше ніж 1 м (фактично - 0,5 м та впритул до стін) і не позначені обмежувальними лініями, нанесеними на підлозі (порушено пункт 9.1 розділу VI ППБУ, відповідно до якого ширина проходів між штабелями має бути не менше 1 м. Ширина проходів та місця штабельного зберігання повинні бути позначені обмежувальними лініями, нанесеними на підлозі, які добре видно).

38.Не виконано заходи техногенної безпеки, зокрема не проведено ідентифікацію потенційної небезпеки об`єкта з урахуванням чинників небезпеки - зерновий пил (порушено пункт 3 розділу III ПТБ, відповідно до якого забезпечення техногенної безпеки на небезпечних об`єктах у випадках, визначених Кодексом).

39.Працівників не забезпечено придатними до застосування засобами захисту органів дихання з розрахунку 1 фільтруючий протигаз для захисту населення і 1 распіратор на обличчя та додатково 2 процента загальної кількості працівників (порушено пункт 1 розділу V ПТБ, відповідно до якого забезпечення засобами радіаційного і хімічного захисту здійснюється відповідно до Порядку забезпечення населення і працівників формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки, дозиметричного і хімічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2002 року № 1200).

40.Приміщення сховища не забезпечено первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками) (порушено пункт 5 розділу V ПТБ, відповідно до якого захисні споруди цивільного захисту (далі - захисні споруди) мають бути готовими до укриття працівників відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 року № 138 «Деякі питання використання захисних споруд цивільного захисту»).

41.Приміщення сховища не обладнано системами протипожежного захисту, відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту», а саме автоматичною пожежною сигналізацією відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 з підписанням відповідних актів (порушено пункт 5 розділу V ПТБ, відповідно до якого захисні споруди цивільного захисту (далі - захисні споруди) мають бути готовими до укриття працівників відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 року № 138 «Деякі питання використання захисних споруд цивільного захисту»).

42.Захисна споруда цивільного захисту не обладнана системою внутрішнього протипожежного водопостачання (порушено пункт 5 розділу V ПТБ, відповідно до якого захисні споруди цивільного захисту (далі - захисні споруди) мають бути готовими до укриття працівників відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 року № 138 «Деякі питання використання захисних споруд цивільного захисту»).

Відповідно до Кодексу цивільного захисту України, Постанови Кабінету Міністрів України від 21.01.2013р. №33 «Про утворення територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області (далі - Управління) є територіальним органом виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, рятувальних справах та гасіннях пожеж, профілактики травматизму невиробничого характеру. У відповідності до ст.64, 65, 66 Кодексу цивільного захисту України, Управління здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до чинного законодавства.

Суд зазначає, що Кодексом цивільного захисту України регулюються відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов`язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Згідно ч.3 ст.55 Кодексу цивільного захисту України, забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.

Пунктами 29, 33 та 43 с.1 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України визначено, що об`єкт підвищеної небезпеки - об`єкт, який згідно із законом вважається таким, на якому є реальна загроза виникнення аварії та/або надзвичайної ситуації техногенного чи природного характеру; пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов`язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю; техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об`єктах, а також у суб`єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення. Техногенна безпека характеризує стан захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного характеру. Забезпечення техногенної безпеки є особливою (специфічною) функцією захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій.

Відповідно до п. 1, 3 та 4 с.1 ст. 7 Кодексу цивільного захисту України, цивільний захист здійснюється за такими основними принципами: гарантування та забезпечення державою конституційних прав громадян на захист життя, здоров`я та власності; пріоритетності завдань, спрямованих на рятування життя та збереження здоров`я громадян; максимально можливого, економічно обґрунтованого зменшення ризику виникнення надзвичайних ситуацій.

До завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить: забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки (п. 21 ч. 1 ст. 20 Кодексу цивільного захисту України).

Згідно п. 12 ч.1 ст.67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Частиною 1, 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до першого речення статті 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що право кожного на життя охороняється законом. Цей припис зобов`язує державу вживати належних заходів для захисту життя осіб, які знаходиться під її юрисдикцією. Слід зазначити, що це зобов`язання повинно тлумачитися як таке, що застосовується в контексті будь-якої діяльності, публічної чи ні, в якій право на життя може бути поставлене під сумнів.

Недодержання суб`єктами господарювання вимог у сфері техногенної та пожежної безпеки призводить до невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров`ю населення.

Підставою для звернення до суду із цим позовом є виявлена позивачем під час проведення позапланової перевірки відповідача, низки порушень, які у подальшому не було усунуто останнім.

Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України " Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

По суті виявлених порушень відповідач своїх заперечень не навів, як і не надала будь-яких доказів усунення виявлених позивачем порушень. Існуючий стан пожежної та техногенної безпеки відповідача зумовлює перебування відвідувачів та персоналу закладу в умовах реальної загрози їхньому життю та здоров`ю.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. У даній справі відсутні витрати, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, а тому судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) до суб`єкта господарювання Приватного акціонерного товариства Експериментальний механічний завод, ЄДРПОУ 03576249, розташованого за адресою: Миколаївська область, м. Миколаїв, вул. Новозаводська, 19, захід реагування у вигляді повного зупинення роботи об`єкта експлуатації будівель, споруд та приміщень до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя О.М. Мельник

СудМиколаївський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення21.08.2023
Оприлюднено24.08.2023
Номер документу112969875
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо цивільного захисту

Судовий реєстр по справі —400/8907/21

Рішення від 21.08.2023

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Мельник О.М.

Ухвала від 06.10.2021

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Мельник О.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні