ПЕТРИКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 187/1324/23
2/0187/250/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" серпня 2023 р.
Петриківський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Караула О.А. за участі секретаря судового засідання Пелих І.Ю. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з Обмеженою Відповідальністю «КМС 1» про розірвання договору оренди земельної ділянки,-
ВСТАНОВИВ:
До Петриківського районного суду Дніпропетровської області через свого представника адвоката Васильцову Ольгу Миколаївну, звернувся позивач ОСОБА_1 із позовом до ТОВ «КМС 1» про розірвання договору оренди земельної ділянки.
У позові йдеться про те, що на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку позивач є власником земельної ділянки площею 6.8271 га, яка розташована на території Миколаївської селищної ради Петриківського району Дніпропетровської області наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка складається з ріллі 5.0141 га та кормових угідь 1.813 га.
22.11.2020 року між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди зазначеної вище земельної ділянки, строком на 10 років. Право оренди зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 03.12.2021 року.
У зазначеному вище договорі визначено розмір орендної плати, що складає 5 229.60 грн на рік з урахуванням податків, встановлених чинним законодавством України. Розрахунок по щорічній орендній платі проводиться орендарем в строк до 30 грудня поточного року готівкою через касу орендаря або у безготівковій формі на рахунок орендодавця.
Позивач стверджує, що відповідач не виплачував визначеної вище орендної плати за земельну ділянку протягом двох років: 2021, 2022 роки, що є на його погляд, порушенням істотних умов договору оренди.
За наведеного вище, позивач просить суд розірвати договір оренди земельної ділянки від 22.11.2020 року, кадастровий номер 1223757100:01:036:0336 площею 5.0141 га, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Миколаївської селищної ради Петриківського району Дніпропетровської області, між сторонами: орендодавець - ОСОБА_1 та орендар - ТОВ «КМС 1». Стягнути з відповідача на користь позивача витрати зі сплати судового збору та на правничу допомогу.
Ухвалою суду від 12.07.2023 року відкрито провадження у справі; розглядати справу постановлено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Копію зазначеної ухвали та позовну заяву з додатками надіслано на адресу відповідача.
Тож, сторони в судове засідання не викликались відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України, проте в ухвалі про відкриття провадження відповідачу був наданий строк в 15 днів з дня отримання даної ухвали суду, на подачу клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін, відзиву на позовну заяву та роз`яснено право подати заяву із обґрунтованими запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження.
26.07.2023 року до суду повернуто зазначене вище поштове відправлення з довідкою про причини повернення «адресат відсутній за вказаною адресою».
Того ж дня представник відповідача адвокат Ворон А.І. ознайомився з матеріалами справи особисто.
Станом на 24.08.2023 року будь-яких заяв або клопотань від сторін до суду не надано, зокрема відзиву на позовну заяву або клопотання буд-якої зі сторін про розгляд справи з повідомленням сторін.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, судом встановлено наступне.
Державний Акт на право приватної власності на землю серія ДП видано ОСОБА_1 , яка мешкає АДРЕСА_1 , в тому що їй передається у приватну власність земельна ділянка площею 6.8271 гектарів в межах згідно з планом, з них ріллі 5.0141 та кормових угідь 1.8130, яка розташована на території Миколаївської селищної ради, для товарного сільськогосподарського виробництва. Акт зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 177 (а.с.7)
Надано копію договору № 10-Р/В/-21 оренди землі від 22.11.2020 року, укладеного між орендодавцем ОСОБА_1 та орендарем Товариство з Обмеженою Відповідальністю «КМС 1», за яким орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Миколаївської селищної ради Петриківського району Дніпропетровської області (п.1 договору). Кадастровий номер земельної ділянки: 1223757100:01:036:0336; загальна площа 5.0141 га у тому числі ріллі - 5.0141 га; нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 87 160.00 грн (п.2.1, 2.3). Договір укладено на 15 років, починаючи з моменту підписання даного договору (п.3.1). Розмір орендної плати складає 6% від нормативно грошової оцінки землі та вноситься орендарем щорічно у грошовому розмірі, що складає 5 229.60 грн з урахуванням податків, встановлених чинним законодавством України (п.4.1). Виплата щорічної орендної плати проводиться орендарем в строк до 30 грудня поточного року готівкою через касу орендаря або у безготівковій формі на рахунок орендодавця (п.4.4). Орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати, а орендодавець зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату (п. 9.1.3, п. 9.4.3). Розділом 12 визначено порядок зміни умов договору і припинення його дії. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства та умов договору (п.13.1) (а.с.8-10)
Зазначене вище підтверджено також інформаційною довідкою про інформацію з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 332264267 від 15.05.2023 року (а.с.11,12)
На доказ того, що орендарем не здійснювались виплати орендної плати за земельну ділянку протягом двох років, а саме 2021, 2022 років, позивач надає копію відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 1 кварталу 2021 року по 2 квартал 2023 року, у яких відсутні суми доходу від ТОВ «КМС 1» (а.с. 13,14)
Окрім того надано копію виписки по надходженням по картці/рахунку і додатковим рахункам ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період 01.01.2021 - 31.05.2023, виданої АТ КБ «Приватбанк» від 31.05.2023 року, з якої вбачається, що будь-яких фінансових надходжень від ТОВ «КМС 1» на рахунок ОСОБА_1 за вказаний період не відбулося (а.с.15)
Розглядаючи дані позовні вимоги суд виходить із наступного.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про оренду землі», відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до вимог статті 124 ЗК України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.
Згідно зі статтею 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У статті 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
За положеннями статті 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Частиною 1 статті 32 Закону України «Про оренду землі» (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
Водночас у пункті д) частини першої статті 141 ЗК України передбачено таку підставу припинення права користування земельною ділянкою як систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Отже, згідно зі статтями 13, 21 Закону України «Про оренду землі» основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. У разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки може бути підставою для розірвання такого договору.
Відповідно до частини 2 статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що вказані положення закону, які регулюють спірні відносини, вимагають саме систематичної (два та більше випадків) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки, що також є істотним порушенням умов договору, оскільки позбавляє позивача можливості отримати гарантовані договором кошти за те, що його земельну ділянку використовує інша особа.
За змістом ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу.
Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду (ч. 1 ст. 83 ЦПК України)
Суд зауважує на тому, що представник відповідача Ворон А.І. 26.07.2023 року ознайомився з матеріалами справи, тож відповідно до норм чинного цивільного процесуального законодавства мав право надати заперечення проти позову (відзив) у встановлений в ухвалі суду п`ятнадцятиденний строк, тобто до 10.08.2023 року включно. Станом на 24.08.2023 року відзиву до суду не подано, доказів того, що позивачу здійснювалися виплати щорічної орендної плати за 2021, 2022 роки не надано.
Відповідно до ч. 6 ст. 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
На підставі наведених доказів судом встановлено, що відповідач за 2021,2022 роки, тобто систематично (два та більше випадків), не сплачував позивачу орендну плату за землю, тобто порушував свої зобов`язання, визначені пунктом 4 Договору. Доказів зворотного відповідачем не надано.
З огляду на викладене, суд вважає вірним позов задовольнити у повному обсязі.
Вирішуючи питання про судовий збір, суд виходить із наступного.
У відповідності до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
Позивачем сплачено суму судового збору 1 073.60 грн за подачу даного позову до суду, про що додано платіжну інструкцію від 11.07.2023 року.
За наведеного, з відповідача на користь позивача належить стягнути суму сплаченого ним судового збору.
Розглядаючи питання про відшкодування витрат, пов`язаних з розглядом справи, суд виходить із наступного.
Між адвокатом Васильцовою О.М. та клієнтом ОСОБА_1 26.05.2023 було укладено договір про надання правової допомоги № 53 (а.с.16,17). Долучено копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю видане Васильцовій О.М. та копію ордера на надання правничої (правової) допомоги ОСОБА_1 від 10.07.2023 року (а.с.19)
Окрім того, до суду надано копію акту приймання - передачі виконаних робіт до договору про надання правової допомоги № 53 від 26.05.2023, за яким клієнт оплачує адвокату кошти на загальну суму 5 000.00 грн (а.с.17)
На підставі договору № 53 від 26.05.2023 від ОСОБА_1 прийнято суму 5 000.00 грн, про що долучено копію квитанції до прибуткового касового ордера № 20 від 10.07.2023 року (а.с.18)
Частиною 1 ст. 133 ЦПК України передбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу (п. 1 ч. 3 ст. 133 ЦПК України)
У ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 137 ЦПК України визначено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо), що передбачено ч. 8 ст. 141 ЦПК України.
За наведеного, з відповідача на користь позивача належить стягнути сумувитрат, пов`язаних з розглядом справи, зокрема на професійну правничу допомогу у розмірі 5 000 гривень 00 копійок.
Інших витрат сторони не заявляли.
Керуючись статтями 44, 12, 81, 89, 133, 141, 258-259, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Товариства з Обмеженою Відповідальністю «КМС 1» про розірвання договору оренди земельної ділянки, задовольнити у повному обсязі.
Розірвати договір № 10-Р/В/-21 оренди землі укладений 22.11.2020 року кадастровий номер земельної ділянки 1223757100:01:036:0336 площею 5.0141 га, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Миколаївської селищної ради Дніпровського (стара назва Петриківського) району Дніпропетровської області, між сторонами: орендодавець - ОСОБА_1 та орендар - Товариство з Обмеженою Відповідальністю «КМС 1».
Стягнути з Товариство з Обмеженою Відповідальністю «КМС 1» на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у сумі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.
Стягнути з Товариство з Обмеженою Відповідальністю «КМС 1» на користь ОСОБА_1 судові витрати на професійну правничу допомогу у сумі 5000 (п`ять тисяч) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.
Реквізити сторін:
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ІН: НОМЕР_1 місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач - Товариство з Обмеженою Відповідальністю «КМС 1», код ЄДРПОУ 43315487, місце знаходження: вул. Солом`янська, буд. 14, кімната 1, м. Київ.
Суддя: О. А. Караул
Суд | Петриківський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 24.08.2023 |
Оприлюднено | 25.08.2023 |
Номер документу | 113000530 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Петриківський районний суд Дніпропетровської області
Караул О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні